Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Idee atestat info (am pana)

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Mi-a traznit o idee prin cap, doar ca nu stiu cat e de viabila pentru timpul si pentru cunostintele mele (minime sa zicem): un program pentru fitness, care face cam asa: iti da posibilitatea sa adaugi un program de exercitii, pe care le introduci intr-un al doilea form (nume, numar serii, numar repetari, cu durata sau fara), sa selectezi un program de exercitii sau sa stergi un program de exercitii. Daca selectezi un program, iti arata lista, si pe masura ce lucrezi, iti bifezi, am facut aia, n-am facut aia, mai am aia, aia si aia, eventual, daca e cu durata, iti cronometreaza in functie de durata introdusa si iti bifeaza la terminarea timpului din cronometru. Asa, in mare, suna bine, dar va intreb pe cei cu mai multa experienta decat mine, e viabil pentru mine sa fac asa ceva, tinand cont ca duminica noaptea trebuie sa-l gat :lol:?

#20
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostS3Se7, on 14 mai 2015 - 23:09, said:

S-ar putea să-ți mai ia o luna sa înveți baze de date, dar altfel, da, poți să-l faci in 3 zile.
Sau te chinui puțin si il faci cu fișiere text.

Edited by Demon000, 14 May 2015 - 23:12.


#21
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View PostEnachescuAlin, on 14 mai 2015 - 23:07, said:

Tu crezi ca te va lua vreo firma in internship cand tu esti tamaie? Posted Image))
Nu, dar pot sa le demonstrez ca vreau sa invat, daca ma motiveaza, si nu prin bani, ci prin a-mi arata ca pot face ceva cu ce invat, ceva util/ frumos, nu sa adun si sa scad numere (as in ce fac la scoala; btw, BAC-ul asta celebru se da pe foaie... eu unul nu concep tampenia asta de a scrie cod pe o foaie, e o idiotenie mai mare si ca mine, asta ca un exemplu despre informatica din scoala).

View PostDemon000, on 14 mai 2015 - 23:11, said:

S-ar putea să-ți mai ia o luna sa înveți baze de date, dar altfel, da, poți să-l faci in 3 zile.
Deci nu am cum sa il fac fara o baza de date? Cumva gen sa scriu in fisiere text ce primesc in text-box-uri si mai apoi sa le citesc cand am nevoie?

Edited by S3Se7, 14 May 2015 - 23:13.


#22
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
La nevoie trebuie sa scrii cod si pe foaie, demonstrezi ca ești stăpân pe limbaj cu adevărat si te descurci fara IntelliSense. Si eu o fac, insa imi ia mai mult decât pe PC, though eu sunt a 9-a si fac informatica de vreo 7 luni.

#23
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View PostS3Se7, on 14 mai 2015 - 23:12, said:

Nu, dar pot sa le demonstrez ca vreau sa invat, daca ma motiveaza, si nu prin bani, ci prin a-mi arata ca pot face ceva cu ce invat, ceva util/ frumos, nu sa adun si sa scad numere (as in ce fac la scoala; btw, BAC-ul asta celebru se da pe foaie... eu unul nu concep tampenia asta de a scrie cod pe o foaie, e o idiotenie mai mare si ca mine, asta ca un exemplu despre informatica din scoala).


Deci nu am cum sa il fac fara o baza de date? Cumva gen sa scriu in fisiere text ce primesc in text-box-uri si mai apoi sa le citesc cand am nevoie?
Pai si de ce nu inveti singur acasa din carti? Cum ai putea tu sa-i convingi pe unii ca vrei si ca poti sa inveti programare cand tu nu esti in stare sa faci un mic programel pentru atestat...

PS: n-ai nevoie de baze de date, poti sa faci si cu fisiere text.

#24
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Eu nu vad sensul scrierii pe foaie... In a 9-a imi placea, am invatat toata materia pana in a 12-a, mai putin grafuri, imi placea, pana cand am vazut ca am invatat un an intreg si nu puteam sa fac nimic cu ele, si atunci nu mi-a mai placut, si asta multumita scolii noastre dragi :lol: . Deci zici ca mi-ar iesi si cu fisiere text?

#25
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostS3Se7, on 14 mai 2015 - 23:12, said:

Am editat mai sus.
Poti cu fișiere text dar te complici, cel puti n după părerea mea.
Acum îmi vine in minte ce frumos e organizată informația intr-un fișier JSON... :lol:

Edited by Demon000, 14 May 2015 - 23:20.


#26
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Pai eu as vrea sa invat lucrand, sa am un big brother langa si sa-mi dea ala de lucru, gen "vreau de la tine o pagina care sa arate asa si sa faca asta, ai termen pana maine", si sa-mi frec creierii pana fac, dar pagina aia sa faca parte din ceva mai mare si util/ functional, nu ca la scoala, hai ca facem C++, se da un vector de 10 elemente, cu cate o cifra pe fiecare pozitie, afisati numarul care iese din alea 10 cifre... fix pix, cu asta nu faci nimic in lumea reala :lol:.

Pai si baze de date-s bata, altfel n-am cum :lol:, de json am auzit, dar doar am auzit, habar n-am ce-s si cum se lucra cu ele...

#27
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Chiar dimineața am auzit ca unul a implementat pentru atestat algoritmul dijkstra. Mie personal mi se pare cam puțin. :)

#28
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@iniţiator: nu te mai da aşa "rotund" că tu eşti în stare să faci rahatul praf, dar şcoala e proastă... şcoală se face de peste 1000 de ani, bac se dă de peste 100 de ani, au făcut atîţia alţii înaintea ta în condiţii muuuuuult mai grele (fără internet, fără calculator, gîndeşte-te numai ce ar însemna să nu le ai pe astea 2 la dispoziţie!!!!). Aşa că pune mîna şi termină-ţi educaţia, după standardele generaţiei tale, sau altfel nu te mai mira că rîde lumea de tine, că eşti "acel gen de elev".

#29
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostS3Se7, on 14 mai 2015 - 23:22, said:

Pai eu as vrea sa invat lucrand, sa am un big brother langa si sa-mi dea ala de lucru, gen "vreau de la tine o pagina care sa arate asa si sa faca asta, ai termen pana maine", si sa-mi frec creierii pana fac, dar pagina aia sa faca parte din ceva mai mare si util/ functional, nu ca la scoala, hai ca facem C++, se da un vector de 10 elemente, cu cate o cifra pe fiecare pozitie, afisati numarul care iese din alea 10 cifre... fix pix, cu asta nu faci nimic in lumea reala :lol:.

Pai si baze de date-s bata, altfel n-am cum :lol:, de json am auzit, dar doar am auzit, habar n-am ce-s si cum se lucra cu ele...
Eu am zis, așa, la mișto de JSON.
Ia si fa fișiere text, apoi citești informațiile in struct-uri.
Iei o variabila de bool sa setezi daca struct-ul e valabil sau nu, ca sa nu te complici sa ștergi din fisier.
Restul vezi tu, nu e așa greu.

#30
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View PostXON-XOFF, on 14 mai 2015 - 23:22, said:

@iniţiator: nu te mai da aşa "rotund" că tu eşti în stare să faci rahatul praf, dar şcoala e proastă... şcoală se face de peste 1000 de ani, bac se dă de peste 100 de ani, au făcut atîţia alţii înaintea ta în condiţii muuuuuult mai grele (fără internet, fără calculator, gîndeşte-te numai ce ar însemna să nu le ai pe astea 2 la dispoziţie!!!!). Aşa că pune mîna şi termină-ţi educaţia, după standardele generaţiei tale, sau altfel nu te mai mira că rîde lumea de tine, că eşti "acel gen de elev".
N-am de gand sa ma simt ofensat, dupa 12 ani de scoala, am vazut ce trebuia, dupa 12 ani de scoala sunt ceva mai mult decat un praf de copt, adica nu stiu sa fac nimic, si partea proasta, nu doar eu, si 99% dintre colegii mei care n-au facut prea mult in plus. Deci daca tu esti pro-scoala, go on, si eu n-am zis ca fac din rahat bici, am zis c-as vrea sa invat, e o diferenta pe situatii reale, gen ca atunci cand inveti meserie stii, o furi, nu o chiar inveti ;) .

View PostDemon000, on 14 mai 2015 - 23:25, said:

Eu am zis, așa, la mișto de JSON.
Ia si fa fișiere text, apoi citești informațiile in struct-uri.
Iei o variabila de bool sa setezi daca struct-ul e valabil sau nu, ca sa nu te complici sa ștergi din fisier.
Restul vezi tu, nu e așa greu.
Deci sa-nteleg ca e, totusi, viabil? :lol:
Acum m-am uitat la json, sa vad ce-i... pai eu nu stiu HTML si PHP, tu vrei Java Script? :lol:

#31
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostS3Se7, on 14 mai 2015 - 23:27, said:


N-am de gand sa ma simt ofensat, dupa 12 ani de scoala, am vazut ce trebuia, dupa 12 ani de scoala sunt ceva mai mult decat un praf de copt, adica nu stiu sa fac nimic, si partea proasta, nu doar eu, si 99% dintre colegii mei care n-au facut prea mult in plus. Deci daca tu esti pro-scoala, go on, si eu n-am zis ca fac din rahat bici, am zis c-as vrea sa invat, e o diferenta pe situatii reale, gen ca atunci cand inveti meserie stii, o furi, nu o chiar inveti ;) .


Deci sa-nteleg ca e, totusi, viabil? :lol:
Acum m-am uitat la json, sa vad ce-i... pai eu nu stiu HTML si PHP, tu vrei Java Script? :lol:
Poti folosi fișiere JSON si in C#, vezi pe MSDN.
Da, e valabil cu fișiere text.
Ca fapt divers, Javascript se învăța de obicei înainte de PHP. Dar nu e o regula.

Edited by Demon000, 14 May 2015 - 23:29.


#32
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Pai vad ca merge cu File.CreateText, ii dau path-ul si imi fac un fisier nou pentru fiecare program de exercitii, mai incolo vad cum le citesc, sper sa nu iau teapa numai :))

#33
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostS3Se7, on 14 mai 2015 - 23:30, said:

Pai vad ca merge cu File.CreateText, ii dau path-ul si imi fac un fisier nou pentru fiecare program de exercitii, mai incolo vad cum le citesc, sper sa nu iau teapa numai :))
O sa iei. Pregatete-te sa o iei de la 0 de vreo 2 ori.

#34
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Daca termin pana luni, e OK, numai sa termin :lol:

#35
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,339
  • Înscris: 24.05.2010

View PostS3Se7, on 14 mai 2015 - 23:12, said:

Nu, dar pot sa le demonstrez ca vreau sa invat, daca ma motiveaza, si nu prin bani, ci prin a-mi arata ca pot face ceva cu ce invat, ceva util/ frumos, nu sa adun si sa scad numere (as in ce fac la scoala; btw, BAC-ul asta celebru se da pe foaie... eu unul nu concep tampenia asta de a scrie cod pe o foaie, e o idiotenie mai mare si ca mine, asta ca un exemplu despre informatica din scoala).


Deci nu am cum sa il fac fara o baza de date? Cumva gen sa scriu in fisiere text ce primesc in text-box-uri si mai apoi sa le citesc cand am nevoie?

Ce ti se pare diferit intre o foaie si un notepad?

#36
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostMooF2010, on 14 mai 2015 - 23:33, said:



Ce ti se pare diferit intre o foaie si un notepad?
Cum am spus, un programator mediocru nu se descurca fara IntelliSense-ul din IDE.
Notepad + compilare manuala nu fac multi. Eu folosesc Sublime Text pentru programe mici.

Edited by Demon000, 14 May 2015 - 23:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate