Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Noul PNL (PNL+PDL), un mariaj cu probleme

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
to_the_limit

to_the_limit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 03.04.2004

View PostFAP, on 28 aprilie 2015 - 18:31, said:



Importante erau luptele pentru comisii / comisari /presedintele PE  Nu simplele alegeri !

Nu banii care , teoretic urmau sa fie alocati pe critetii de apartenenta la PPE?

#38
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Penelisto-pedelistii trasi de sfori de Vamesul cel hraparet din spatele cortinei, vor sa preia ei toata puterea si sa-l dea jos pe dl. Ponta care a readus romanilor pensiile si salariile taiate si demnitatea de roman! Uniti Salvam tara de Lichele!

#39
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postto_the_limit, on 28 aprilie 2015 - 18:33, said:

Nu banii care , teoretic urmau sa fie alocati pe critetii de apartenenta la PPE?
NU ! Controlul "banilor"/fondurilor europene si PUTEREA IN PE !

#40
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Oricum, dincolo de orice, NPNL, ca și opoziție, e penibil.
Mă doare la bască de ei. Nu-i voi vota.

#41
to_the_limit

to_the_limit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 03.04.2004

View Postparadigmatic, on 28 aprilie 2015 - 18:37, said:

Oricum, dincolo de orice, NPNL, ca și opoziție, e penibil.
Mă doare la bască de ei. Nu-i voi vota.

Chiar daca merg in alianta cu PMP?

#42
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Aceeasi Marie cu alta palarie, toti o apa si-un pamant...macar sa se gandeasca si la 'ai saraci...dupa ce ca-s vai steaua lor, sa le mai tai si lefurile pt. care au muncit o viata, e bataie de joc!
Vrem locuri de munca bine platite si o batranete linistita pentru parintii si bunicii nostri!

#43
to_the_limit

to_the_limit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 03.04.2004
"Destrămarea Coaliție a fost un fapt artificial.
Deși mergea foarte bine, deși în teritoriu cele două partide se sudaseră în acțiuni anti-PDL și anti-Băsescu, USL se rupe în 25 februarie 2014. Deși am fost un adversar al USL, socotind primejdioasă pentru echilibrul democratic al țării existența unei asemenea Coaliții la putere, nu pot să nu remarc că ruperea a fost rodul exclusiv al deciziilor de la vîrf. În februarie 2014, era limpede că PSD va dori să aibă candidat propriu, Crin Antonescu, cel fixat de protocol să candideze din partea USL, stîrnea neliniști în tabăra PSD. Un fapt de o importanță istorică – destrămarea unei Coaliții de forță copleșitoare, rodată deja în execițiul Puterii – ar fi cerut dacă nu un Referendum la nivelul celor două partide, atunci măcar o amplă și profundă consultare a bazei celor două partide.
Nu s-a întîmplat așa ceva.
Dînd curs blestematului nărav stalinist, decizia de rupere s-a luat de un grup restrîns de oameni din cele două partide. Așa-zisele organisme de conducere colectivă n-au făcut altceva decît să aprobe orbește deciziile luate de cele două găști. La fel s-a întîmplat și cu un alt moment crucial în istoria postdecembristă. După alegerile parlamentare din 2014, catastrofale pentru PDL, pentru a nu fi dat jos de la șefia partidului, Vasile Blaga apelează la o șmecherie prost încălțată.  Le pune pe spiker celor prezenți la ședința menită a-l debarca discuția la telefon cu Crin Antonescu prin care acesta accepta inițiativa fuziunii celor două partide.
La vremea respectivă am fost un adversar neîmpăcat al fuziunii.
Congresele de sorcovă ale celor două partide și cel de fuziune, la care am participat, m-au convins prin artificialitatea jubilației scremute, că e vorba de un act dictat de sus, de o mînă de oameni. Ca și în cazul Ruperii USL, baza PNL și baza PDL n-au fost consultate prin Referendum. Congresele, parodii ridicole de democrație internă, au validat fără discuții, fără probleme, deciziile luate de niște mici Ceaușescu.
De ce am făcut această incursiune?
Pentru a arăta că activul PNL a fost luat brusc și fără consultare dintr-o alianță cu PSD și aruncat într-o fuziune cu PDL, partid dușman PNL din 2007.
Atît la nivelul electoratului PNL, cît și la nivelul Structurilor locale Coaliția USL rămîne un moment de nostalgie, cu atît mai accentuată cu cît relația cu PDL nu e dintre cele mai bune."

E fix ce ziceam mai sus, ruperea USL in cerc restrans, fara o consultare a activului de partid.

http://www.evz.ro/ro...e-din-2016.html

#44
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postto_the_limit, on 28 aprilie 2015 - 18:39, said:

Chiar daca merg in alianta cu PMP?
PMPul e o chestie absolut invizibilă.
PMPul nici măcar penibil nu e pt că nimeni nu știe nimic de ei.
Eu spre exemplu habar nu am nimic de ei.

#45
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View Postparadigmatic, on 29 aprilie 2015 - 22:01, said:

PMPul e o chestie absolut invizibilă.
PMPul nici măcar penibil nu e pt că nimeni nu știe nimic de ei.
Eu spre exemplu habar nu am nimic de ei.
Nu stii ca dupa ce a intrat Lenutza la arest, idolul tau Basescu a devenit sef de facto (nu de alta ca si era de iure)?

#46
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Cine se aseamana, se aduna:
http://www.hotnews.r...nea-cenzura.htm
"Marele" PNL s-a gasit sa semneze protocoale cu toate rebuturile politicii, cu oameni fara nicio coloana vertebrala, fara nicio doctrina pe care nici partidele lor nu i-au mai vrut...bravo baietii, o sa castigati cu brio! La mai mare!
Crinulet tot nu s-a trezit? Acum vede idiotul pe mana cui a dat partidul si pt. cine a rupt el USL, dar e prea tarziu...

#47
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,928
  • Înscris: 31.03.2003
Daca nu ne-am trage tare pe cur, ne-am aduce aminte ca PNL l-a sustinut pe Geoana acum cativa ani (ma rog, mai mult de contra lui Basescu decat de dragul prostanacului).
Cand au gresit, atunci cu Crin la conducere sau acum, fara el?

#48
Boaz198

Boaz198

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,373
  • Înscris: 20.07.2015
" DEZASTRU PNL PE MINA LUI IOHANNIS: BOAGIU A PIERDUT POSTUL DE VICE AL PPE

Congresul popularilor europeni, reunit la Madrid în ultimele două zile, a găsit o modalitate dureroasă, dar fermă, de a sancționa atitudinea sfidătoare a președintelui Klaus Iohannis, care a boicotat ultimele trei reuniuni ale PPE. Motivul, aflat de Inpolitics din surse liberale și confirmat ulterior de deputatul Vlad Nistor într-o emisiune TV, este refuzul popularilor de a o promova vicepreședinte pe Alina Gorghiu, protejata președintelui.
După ce Iohannis a refuzat să participe chiar și la congresul PPE, cel mai puternic grup politic european, congresul de la Madrid a refuzat, la rîndul său, după cum relatează România liberă, să o mai voteze pe Anca Boagiu, dintre cei 12 candidați, pentru una dintre cele 12 funcții de vicepreședinte.
În acest moment, România, deși însumează una dintre cele mai mari grupări din PPE, cu patru partide membre, nu mai are niciun reprezentant în conducere. Și mai grav încă, PDL obținuse postul de vicepreședinte pentru Boagiu, la precedentul congres, deși acesta nu se întărise, pe atunci, cu echipa europarlamentarilor PNL, ceea ce face lovitura de azi și mai usturătoare."

http://inpolitics.ro...e_18431856.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate