Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8
 Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 

Care este rațiunea pentru moștenirea către descendenți ?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
95 răspunsuri în acest subiect

#91
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.465
  • Înscris: 05.02.2007

Vizualizare mesajThorin_scut_de_stejar, pe 20 aprilie 2015 - 20:18, a scris:

nu dispare, ci o avere mare se va imparti in functie de ideile/planurile cu care vin ceilalti(ceva de genul se face si acum, cel cu planul cel mai fezabil primeste bani europeni), astfel s-ar putea realiza o crestere economica mult mai rapida, sanatoasa, echitabila, pe termen lung...

Tu nu intelegi o chestie esentiala, si anume faptul ca nu ar exista averi mari de impartit daca toata lumea ar pleca de la zero. Gandesti limitat doar la situatia de acum, ca sunt niste unii care au multi bani si ar fi bine sa dea si la cei care nu au asa multi bani. Dar pe termen lung acest plan nu este sustenabil.

Citeste putina istorie si ai sa-ti dai seama de ipocrizia ipotezei tale. Singurul, dar SINGURUL motiv pentru care ai framantarile astea este ca unii au si tu nu. Odata ce ai ajuns sa ai, indiferent cum (prin munca, prin mostenire, prin furt, prin oportunism, nu conteaza), atunci brusc n-o sa mai fii asa altruist. O sa-ti vezi de treaba ta si o sa iti doresti un trai bun pentru persoanele dragi tie, adica sotie, copii, frati, parinti etc.

Vizualizare mesajThorin_scut_de_stejar, pe 23 aprilie 2015 - 08:57, a scris:

Plus ca mostenitorul stiind ca oricum va primi averea il va durea undeva de studii, de munca... (avem exemple destule la noi in țară, ii vedem la stiri cum provoaca accidente cu masinile lor scumpe)

Asta este o tampenie, dar pe care inca n-ai cum s-o intelegi, tot datorita lipsei de experienta de viata. Dar iti explic eu, functioneaza cam asa:

Cand ai 15 ani si stai pe banii parintilor, adica vreo 500 de lei pe luna, bei bere la cutie, fumezi tutun la punga, ca e mai ieftin si mai hipstereala, iesirile in oras inseamna pizza, si te gandesti ca daca ai castiga 1.500 RON ar fi blana, ca ai avea 10 milioane in plus.

Peste vreo 5-6 ani ajungi sa te angajezi si sa castigi 1.500 RON. Dar incep si alte pretentii - nu mai bei bere la cutie, vrei Stella la 0,33. Nu mai bagi numai pizza, mai vrei sa iesi si tu la o friptura. Ca doar castigi un banut, nu-ti mai arde de boschetareala.

Dup-aia ajungi sa castigi 5.000 RON, si o dai pe vin, mancare buna etc.

Si tot asa. Intelegi? Pentru ca asta este firea umana. Si este foarte bine ca este asa, pentru ca asta e motorul care trage totul dupa el, faptul ca oamenii isi doresc din ce in ce mai mult.

Adica degeaba primesti tu avere, pentru ca nevoile tale vor fi proportionale cu suma de care dispui. Primesti mostenire 100.000 EUR - iti cumperi un apartament si o masina ok, si visezi la vile si masini mai scumpe. Primesti 60 mil. EUR, iti iei vila, casa la munte, casa la mare, SUV, decapotabila cu 2 locuri, limuzina, si visezi la yacht-uri. Banii se termina rapid, pentru ca ii cheltuiesti pe lucruri care costa proportional cu suma de care dispui. Asa ca lipsa de interes a mostenitorilor nu are nicio legatura cu faptul ca primesc o mostenire.

Ah, si inca ceva - aia de se dau cu masini scumpe prin oras nu au bani din mosteniri, au bani de la parinti in viata. Si daca ajung sa fie niste golani fara respect pentru cei din jur, asta se intampla din cauza educatiei, nu din cauza banilor pe care i-au primit. La fel cum din familiile sarace ies si oameni civilizati, si golani jegosi, in functie de educatia primita.

Vizualizare mesajThorin_scut_de_stejar, pe 23 aprilie 2015 - 08:57, a scris:

sunt sigur ca n-ai nici un argument pentru asta si banuiesc ca tu esti din categoria celor care au ceva de moștenit.

Argumentul ti l-am dat in primul meu post.

Vizualizare mesajThorin_scut_de_stejar, pe 23 aprilie 2015 - 09:17, a scris:

de exemplu, ghiciti ce o sa faca Oana Zavoranu cu acei 60 mil €. O sa-i cheltuie pe distractii, excursii, kkturi, o buna parte din ei se vor duce in afara țarii. Dar daca ar veni la bugetul statului, cheltuiti intr-un mod inteligent, am beneficia toti de acei bani, nu doar un singur individ care nu a facut nimic sa-i merite.

Insist, tu judeci foarte izolat si propunerile tale nu sunt sustenabile la o scara mai larga. Daca acceptam ipoteza ta, ar insemna urmatoarele:
- desfiintarea Loteriei, cazinourilor si a oricaror jocuri de noroc, pe principiul ca "n-ai facut nimic ca sa meriti banii aia".
- interzicerea donatiilor si a oricaror daruri manuale, pe acelasi principiu;
- incepand cu varsta de 16 ani, copilul sa nu mai aiba voie sa locuiasca cu familia sau sa primeasca orice ajutor de la acestia, pentru ca este incorect ca el sa primeasca chestii gratis pentru care nu face nimic, in timp ce altii cu mai multi copii primesc mai putin, sau cei fara parinti nu primesc nimic;
- desfiintarea afacerilor private si a proprietatii private in general. Te-ai bucura acum sa primesti ceva din averea Zavorancei, dar ti-am zis si mai sus, gandesti limitat la climatul social actual. Daca aplici planul tau, dupa moartea ta ta, banii tai sunt la revedere. Copiii tai o iau de la zero. Ce se intampla cu firmele carora le mor asociatii? Cine preia participatia? Statul? Ce se intampla cu proprietatea privata dupa ce mori? O ia statul?

Pai daca tot o ia statul, de ce sa nu o faca de pe acum? Tu nu vezi ca propui nationalizare, dar cu putina intarziere, adica cu aplicare dupa ce moare generatia asta? Unde s-a ajuns in trecut cu centralizarea? Nu la noi, la nivel global. Daca nu stii, mai baga niste lectura si vezi.

#92
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.749
  • Înscris: 02.07.2010
Păi scăparăm de hoți,de contractele cu băieții deștepți,de toate care se "realizează" extraordinar de scump și cu viteza luminii stinse.
Apropo,chestiile astea se fac în mai toate țările(mai ales în alea cu "apă caldă").Poate nu chiar ca la noi,dar și la ei se face.În alt fel,dar tot se face.
De exemplu,la americani,care sunt obsedați de armament,un producător de-al lor de arme(care are contract cu armata americană) reușește printr-o minune să facă sabia laser din războiul stelelor.Fii sigur că ar vinde produsul cu 1000000 de dolari pe bucată,chiar dacă costul realizării ar fi de 1000 de dolari pe bucată.De ce?Pentru că știe că statul are de unde să dea acei bani.
Sau mai pe românește:
Aceeași Mărie,cu altă pălărie!
De unde crezi tu că s-au inspirat ai noștri?

#93
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.465
  • Înscris: 05.02.2007

Vizualizare mesajThorin_scut_de_stejar, pe 23 aprilie 2015 - 09:38, a scris:

troleala a fost de la inceput Posted image dar am ajuns s-o fac atât de finuț incat nu se mai prinde Diana Posted image)))))

Ah, scuze, eu credeam ca ai niste nelamuriri reale. Abia acum observ ca esti un mucos, care sustine cu satisfactie ca "trolleaza" Posted image .

Cred ca am exagerat cu aia 25 de ani, oricum. Spor la facut temele la scoala, sa fii cuminte, te pupam.

#94
Thorin_scut_de_stejar

Thorin_scut_de_stejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 149
  • Înscris: 23.01.2015
cioaro, n-am spus sa fie desfintata proprietatea sau sa fie luata cu forta.

O sa fie luata dupa moartea ta. Daca ai nu stiu cate hectare de pamant le va lua statul, dupa moartea ta(deci cu forta nu-ti ia nimeni nimic, doar dupa ce-ti dai duhul). Atunci acel pamant va fi dat celui care are un plan bun de a-l folosi in proiectul său. Nu e nici nationalizare pentru ca va fi dat mai departe, dar nu-l va primi plodul incompetent ci un om cu viziune.

capishi ?

Editat de Thorin_scut_de_stejar, 23 aprilie 2015 - 10:18.


#95
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.346
  • Înscris: 15.06.2009

Vizualizare mesajThorin_scut_de_stejar, pe 23 aprilie 2015 - 10:18, a scris:

cioaro, n-am spus sa fie desfintata proprietatea sau sa fie luata cu forta.

O sa fie luata dupa moartea ta. Daca ai nu stiu cate hectare de pamant le va lua statul, dupa moartea ta(deci cu forta nu-ti ia nimeni nimic, doar dupa ce-ti dai duhul). Atunci acel pamant va fi dat celui care are un plan bun de a-l folosi in proiectul său. Nu e nici nationalizare pentru ca va fi dat mai departe, dar nu-l va primi plodul incompetent ci un om cu viziune.

capishi ?

si faptul ca cineva e competent sau nu, ca e pretabil sa gestioneze activul, cum il decizi ?
ii unge o instanta suprema pe cei mai capabilli ?
omul cu viziune cum il numesti ? pe baza a ce ?

Editat de tablagiu_xxx, 23 aprilie 2015 - 10:31.


#96
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.759
  • Înscris: 06.10.2012
Diana s-a prins, ce-i drept nu a citit mizeria asta de topic.
Omul e banat, topicul este inchis.

Pace voua, tuturor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate