Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

imi poate traduce cineva in romana o scrisoare venita din Germania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dar postul #5 il poate traduce cineva?

@Initiator, nu e nici o teapa, stai linistit.
Atata timp cat nu ai platit nimic, nu date personale, nu cont bancar, ce teapa poate sa fie?
Numai conspiratii vedeti baieti!

#20
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmihaicozac, on 23 martie 2015 - 21:09, said:

Bine că eşti tu deştept... vezi pe undeva că i-ar cere bani sau altele? despre ce ţeapă poate fi vorba?  a căutat de lucru în Germania, era normal să-l înhaţe la contribuţii.

Dreptu-i, da nu asta e punctu. Sa-ti explic:

Omu primeste o scrisoare de la oficiul fortelor de munca (Bundesagentur fuer Arbeit) vizavi de recunosterea unei anumite perioade in cadrul asigurarii de pensie. Treaba asta reclama niste drepturi acordate in anumite conditii. Omu nu se incadreaza oricum, deoarece nu a fost in Germania nicio secunda

#21
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmihaicozac, on 23 martie 2015 - 21:09, said:

Bine că eşti tu deştept... vezi pe undeva că i-ar cere bani sau altele? despre ce ţeapă poate fi vorba?  a căutat de lucru în Germania, era normal să-l înhaţe la contribuţii.

Acolo scrie "Beendigungsmeldung", adică se termină perioada în care a fost luat în evidenţă, şi că nu are de plătit nimic pt. perioada respectivă.

Te-am luat cam tare si probabil degeaba. Scuzele mele!
Am sapat cit de cit. Poate ca initiatorul ar trebui sa adinceasca problema (vezi varianta in limba engleza):

http://www.thejobofm...rundsaetze.html

A doua chestie: ia contact cu ZAV (vezi a doua scrisoare), ai acolo si numarul tau personal sus in dreapta. Daca este cazul, comunica-le lor datele.

LE: http://www.arbeitsag...rsion/index.htm
Versiunea germana: http://www.arbeitsag...suche/index.htm

Edited by vata_pa_batz, 23 March 2015 - 21:40.


#22
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Nu e țeapă, nu e nici ceva rău nici ceva bun, în cazul de față e o formalitate. Dacă lucrezi în Germania îți plătești lunar contribuția pentru pensie. Când nu ai de lucru plăteșc forțele de muncă pentru perioada respectivă, când ești șomer sau faci o școlarizare. La fel pentru timpul în care cauți un loc pentru o școală de meserii. În cazul acesta nu se plătește contrbuția dar ei te anunță la pensii ca să te ia în evidență și să  ai o continuitate.  În cazul nostru ai dreptul să anunțe acolo că în cele 2 luni ai fost în căutarea unui loc dar pentru asta au nevoie de numărul de asigurare socială.. Dacă le trimiți datele cerute în fotografia 3  pot ei să ți-l procure. Trebuie completat ce lipsește acolo în tabel sau corectat ce nu corespunde, în plus trebuie dovedit ce scrie acolo cu o carte de identitate sau pașaport (copie). Dacă în termen de 4 săptămâni nu primesc numărul  și nici  nu le trimiți datele  nu mai anunță pe nimeni și chestia e uitată.

Edited by Aribert, 23 March 2015 - 22:45.


#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Parerea mea este ca ai pierdut o ocazie sa lucrezi legal in Germania.Si eu am lucrat cativa ani in Germania tot prin AJOFM. Daca erai inregistrat la asigurarile germane, puteai oricand sa iti cauti LEGAL de lucru la ei, cu toate taxele, asigurarile si impozitele la zi. Pacat de ocazia ratata.

#24
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmyshyk, on 24 martie 2015 - 07:54, said:

Parerea mea este ca ai pierdut o ocazie sa lucrezi legal in Germania.Si eu am lucrat cativa ani in Germania tot prin AJOFM. Daca erai inregistrat la asigurarile germane, puteai oricand sa iti cauti LEGAL de lucru la ei, cu toate taxele, asigurarile si impozitele la zi. Pacat de ocazia ratata.

S-ar putea ca ocazia aia sa nu fie ratata de tot. Programul exista si la prima vedere se pare ca poate intra in contact direct cu biroul fortelor de munca

#25
ionika

ionika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.08.2007
Poi eram foarte interesat dar mi se pare putin 600 euro pe luna din care se mai duc 200 euro pe chirie...in rest parea ok

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postionika, on 24 martie 2015 - 15:01, said:

Poi eram foarte interesat dar mi se pare putin 600 euro pe luna din care se mai duc 200 euro pe chirie...in rest parea ok

Poi, aici castigi 400 de euro in mana?
Imn plus, acolo mancarea pe o luna te costa de 5 ori mai putin decat in Romania. Sau mananci de la parinti?

#27
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Trebuia studiat in detaliu. Acei 600 de euro erau probabil un fel de bursa pe perioada calificarii, urmind ca salariul ulterior sa fie cu totul altceva. Ai ratat o ocazie, dar, dupa cum spuneam, probabil ca s-ar putea repara. Pe linkurile alea gasesti absolut toate informatiile si daca astea nu ajung, atunci e-mail, telefon...Oricum chestia asta trebuie sa fie foarte bine organizata, insemnind, ca cineva te asteapta la gara/aeroport, cazarea este pregatita si platita de ei si asa mai departe.
Un proverb german zice, sa treci puntea cind ai ajuns la ea. Cu alte cuvinte, a afla detalii nu insemna, ca trebuie sa spui "da" pe loc. Posibilitatea unui raspuns iti este rezervata pina-n ultima clipa ;)

#28
ionika

ionika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.08.2007
asta cu mancare de 5 ori mai ieftina e un mit...sunt cam aceleasi preturi ca si in romania in magazinele de gen lidl, CARREFOUR...poate chiar si mai scumpe ca in RO etc.

Da acei bani erau pe o durata de 3 ani sau 3.5 ani depinzand de calificarea care o faceai.(aici alta problema e ca erau calificari de genu ospatar, bucatar,mecanic,zidar...)

cat despre ocazia ratata eu nu regret deloc ca am refuzat si nici nu caut sa ma razgandesc...consider ca 400 euro sunt f putini ca sa mananci si sa traiesti de unul singur intro tara ca germania tinand cont ca bani astia nu ii iei chiar degeaba ci trebuia lucrat 3/5 zile pe saptamana
Oricum fiecare are parerile lui :)


#29
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postvata_pa_batz, on 23 martie 2015 - 20:45, said:


Nu. Ajutorul de somaj este o chestie, iar cel social cu totul altceva. Cu cel din urma nu se ocupa oficiul fortelor de munca Posted Image

Stati un pic sa fie intelese. Normal cel social, tot ajutor se numeste. Apartine tot de aceasta agentie Arbeit in Germania si anume ma refer la Jobcenter, pentru social.

#30
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postionika, on 23 martie 2015 - 20:53, said:

Nu am nici o treaba cu germania...nici nu am iesit din tara
acolo la prezentarea de la sediu ajofm brasov ne.a facut copie la buletin si nea mai cerut date de contact....ma gandeam ca nu ar fi neseriosi ca lucrau cu eures si ajofm .... oricum am considerat ca nu se merita.... the job of my life ii zice la acest program

Si da, te credem...ptr. ca Zentrale Auslands- der Bundesagentur für Arbeit...Internationaler Personalservice Rostock, care scrie pe foaia ta, are tema "Lernen und Arbeiten im Ausland". Plus ca daca observ eu bine, la Anschrift, unde nemtii ar fi trebuit sa scrie adresa ta din Germania, daca erai intradevar acolo, este scris BRASOV. Nu ai mai sters asta.

#31
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAstro-Liv, on 27 martie 2015 - 22:27, said:


Si da, te credem...ptr. ca Zentrale Auslands- der Bundesagentur für Arbeit...Internationaler Personalservice Rostock, care scrie pe foaia ta, are tema "Lernen und Arbeiten im Ausland". Plus ca daca observ eu bine, la Anschrift, unde nemtii ar fi trebuit sa scrie adresa ta din Germania, daca erai intradevar acolo, este scris BRASOV. Nu ai mai sters asta.

S-a discutat papuse. In detaliu. Nu mai e cazu de pareri la spartu tirgului

#32
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postvata_pa_batz, on 29 martie 2015 - 17:25, said:


S-a discutat papuse. In detaliu. Nu mai e cazu de pareri la spartu tirgului

Care detaliu? Greseala care ati scris-o mai sus in ce priveste agentia de munca dar si tragerea in teapa pe care o credeti? Si la urma urmei, cred ca putem sa punem ceva aici si dupa...expirarea termenului. Asta daca observam ceva. Sau gresesc? E cumva interzis?  Dar tot e bine ca am ramas o ...papusa. Cu respect.

#33
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAstro-Liv, on 29 martie 2015 - 17:58, said:

Care detaliu? Greseala care ati scris-o mai sus in ce priveste agentia de munca dar si tragerea in teapa pe care o credeti? Si la urma urmei, cred ca putem sa punem ceva aici si dupa...expirarea termenului. Asta daca observam ceva. Sau gresesc? E cumva interzis?  Dar tot e bine ca am ramas o ...papusa. Cu respect.

S-a explicat problema indeajuns

#34
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postvata_pa_batz, on 29 martie 2015 - 18:11, said:


S-a explicat problema indeajuns
Poate pentru dvs. Pentru mine insa nu indeajuns de ...corect explicata.

#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAstro-Liv, on 29 martie 2015 - 18:13, said:

Poate pentru dvs. Pentru mine insa nu indeajuns de ...corect explicata.

Langsam aber sicher pinkelst du mir mächtig ans Bein
In privinta problemei care-l priveste pe el. S-a clarificat in postarea numarul 21.

View PostAstro-Liv, on 27 martie 2015 - 22:05, said:

Stati un pic sa fie intelese. Normal cel social, tot ajutor se numeste. Apartine tot de aceasta agentie Arbeit in Germania si anume ma refer la Jobcenter, pentru social.

Vezi ca-i complicat:
http://www.arbeitsagentur.de/
Cauta acolo Jobcenter si anunta-ma cind gasesti
Vezi, cite orase, in Bavaria spre exemplu, au birourile Jobcenter in cladirea Bundesagentur für Arbeit
Ia si Wikipedia: http://de.wikipedia.org/wiki/Jobcenter

Quote

Ein Jobcenter ist
zuständig für die Durchführung der Grundsicherung für Arbeitsuchende (Hartz IV) nach dem SGB II,
eine gemeinsame Einrichtung der Bundesagentur für Arbeit und eines kommunalen Trägers (§ 44b, § 6d SGB II) oder die Einrichtung eines zugelassenen Kreises oder einer zugelassenen kreisfreien Stadt (§ 6a,§ 6d).

Quote

Organisation[Bearbeiten]
Bereits von Beginn an war die Organisationsform der ARGEn heftig umstritten. So warnte die Bundesagentur für Arbeit (BA) bereits in der Vorbereitungszeit vor unklaren Zuständigkeiten. Tatsächlich ist – anders als geplant – eine dritte Leistung und Behörde entstanden, anstatt die Doppelzuständigkeit zusammenzufassen. Die unzweckmäßige rechtliche Konstruktion der ARGEn ist das Resultat eines politischen Kompromisses zwischen der damaligen rot-grünen Bundesregierung mit dem CDU-dominierten Bundesrat, die sich nicht auf eine eindeutige Zuständigkeit, d. h. weitere Verwaltung der bedürftigen Arbeitslosen durch die als bürokratisch diskreditierte BA oder vollständiger Übergang an die Kommunen einigen konnten.
Mit den Arbeitsagenturen und Sozialämtern treffen zwei verschiedene Verwaltungskulturen aufeinander: Während die Bundesagentur für Arbeit eine hierarchisch gegliederte (und zudem die größte) Bundesbehörde mit Anweisungscharakter ist, sind die Kommunen politisch selbständige Einheiten und innerhalb ihres Aufgabengebietes dem Bund gegenüber nicht direkt weisungsgebunden. Zudem werden die Bürgermeister – anders als die Leiter der Agenturen für Arbeit – gewählt. In der Praxis gab es durch die unterschiedlichen Auffassungen auch in zahlreichen Landkreisen Streitigkeiten innerhalb der Arbeitsgemeinschaften, die in Einzelfällen bis zur Auflösung einer solchen gingen. Durch zwei verschiedene Arbeitgeber (Agentur/Kommune) gibt es in der Arbeitsgemeinschaft des Weiteren unterschiedliche Loyalitäten und unterschiedliche Arbeitsbedingungen. Zum Beispiel gibt es erhebliche Unterschiede in Bezahlung, Qualifikation und Arbeitszeitregelung, da für die Beschäftigten weiterhin die Tarifverträge und beamtenrechtlichen Vorschriften sowie Dienstvereinbarungen des jeweiligen Anstellungsträgers gelten.
Das Ziel, die Verwaltung effektiver zu machen, wurde großteils nicht erreicht. Im Juni 2006 stellte der Ombudsrat für das SGB II in seinem Abschlussbericht fest, dass das rechtliche Konstrukt „ARGE“ in seiner damals aktuellen Form nicht administrierbar sei.
Finanzierung[Bearbeiten]
Ein häufiger Streitpunkt zwischen den Trägern der Jobcenter in Form einer Arbeitsgemeinschaft war die Aufteilung der Verwaltungskosten zwischen der Kommune und der Agentur für Arbeit. Der Bund erwartete eine kommunale Beteiligung von mindestens 12,6 %. Im Jahr 2007 wurden vereinzelt Arbeitsgemeinschaften gekündigt, weil die kommunale Seite nicht bereit war, sich in diesem Umfang zu beteiligen. Ab 2011 wurde der kommunale Finanzierungsanteil daher gesetzlich einheitlich geregelt und betrug bundesweit zunächst 12,6 %. Ab April 2011 wurde der Beteiligungssatz im Nachgang der Einführung neuer Leistungen zur Bildung und Teilhabe von Kindern auf 15,2 %[15] erhöht. Im Gegenzug beteiligt sich der Bund mit einem höheren Anteil an den Kosten der Unterkunft.

LE: era sa uit. Pentru ajutorul de somaj se platesc asigurari. Pentru Hartz 4 si ce-o mai fi nu

Edited by vata_pa_batz, 29 March 2015 - 19:14.


#36
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postvata_pa_batz, on 29 martie 2015 - 19:03, said:

Langsam aber sicher pinkelst du mir mächtig ans Bein
In privinta problemei care-l priveste pe el. S-a clarificat in postarea numarul 21.

Vezi ca-i complicat:
http://www.arbeitsagentur.de/
Cauta acolo Jobcenter si anunta-ma cind gasesti

Vezi, cite orase, in Bavaria spre exemplu, au birourile Jobcenter in cladirea Bundesagentur für Arbeit
Ia si Wikipedia: http://de.wikipedia.org/wiki/Jobcenter

LE: era sa uit. Pentru ajutorul de somaj se platesc asigurari. Pentru Hartz 4 si ce-o mai fi nu


Langsam aber sicher, meine Nerven liegen blank. Am impresia ca a fost complicat pentru dvs...care ati cautat pe internet, asta ca sa spuneti tot ca mine in final, dar iar gresit pe undeva. Si observ ati pus doar cu o ingrosare, dar fara traducere de data asta din partea dvs. ca sa inteleaga omenirea ceva de la wiki. Ma intreb oare de ce?

Si ca sa priceapa tot poporul...atita timp cit vi se ofera un AJUTOR de la stat, indiferent de ce fel, tot el este nevoit sa va gaseasca si de MUNCA (Arbeit,Job), in timp. De aceea si Job este comun celei de Arbeit. Are exact acelasi semn A pe foi si asta nu pentru ca doriti dvs, sa fie in aceeasi cladire numai in Bavaria (gresit si asta, saracii si cei din Niedersachsen) ci pentru ca se ocupa cu aceeasi tema si anume, forta de munca (indiferent cum o vedeti dvs.). Va anuntam ca si Jobcenter ofera ASIGURARI, mai ales cele de pensie.  

vata a scris:

Quote

am asa o senzatie cu miros de tzeapa.
Nu ati fi avut senzatie de teapa, daca ati fi observat ATENT foile. Mai ales cea de pensie si nu numai.  

ionica a scris:

Quote

..ma gandeam ca nu ar fi neseriosi ca lucrau cu eures si ajofm .... oricum am considerat ca nu se merita.... the job of my life ii zice la acest program.
Dupa mine este gresit ca ati renuntat la oferta agentiei si este iar gresit ca ati sters si numele dvs. de pe perioada cind vi se plateste pensia (pentru ca este forma autentica). Ar fi trebuit sa puneti o bucata de hirtie, ca sa nu vedem noi. Foaia nr.2 ar fi bine sa o pastrati pentru ca atunci cind veti fi batrin si vi se va analiza situatia perioadelor si locurilor de munca, asta pentru distribuirea PENSIEI...sinteti DEJA asigurat pentru perioada aceasta de aproape 2 luni din acest an. Este o asigurare valabila si nu teapa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate