Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

imi poate traduce cineva in romana o scrisoare venita din Germania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
ionika

ionika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.08.2007
Salut. ma puteti ajuta cu traducerea unei scrisori primite din germania...este vorba despre niste locuri de munca sau ceva de genul...am incercat cu diferite site.uri dar imi traduce eronat si nu prea imi dau seama exact ce vrea sa insemne  atasez si pozele cu textul ce ma intereseaza a fi tradus....va multumesc
Attached File  20150323_200702.jpg   116.65K   113 downloadsAttached File  2015-03-23 20.04.53.png   1.37MB   126 downloadsAttached File  2015-03-23 20.03.35.png   1.48MB   116 downloads

#2
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
De la stinga la dreapta:
1) Te roaga sa accepti faptul ca primesti mai multe scrisori in aceeasi zi. Daca ti-ai schimbat adresa trebuie sa-i anunti
2) Perioadele 23.01 pina la 08.03.2015 ti se vor recunoste la asigurarea de pensie, chiar daca nu ai platit contributii. Motivul: scolarizare prin intermediul biroului fortelor de munca
3) Pentru recunoastere au nevoie de numarul asigurarii sociale (Sozialversicherungsausweis)
Aici au nevoie alternativ de datele tale personale (Nume, Prenume, Data nasterii, sex, locul nasterii adresa). Ai timp 4 saptamini sa livrezi datele. altminteri timpii respectivi mu vor fi anuntati la asigurarea de pensie

Aici nu e vorba despre niciun job. Ai facut somajul in Germania?

#3
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

 vata_pa_batz, on 23 martie 2015 - 20:34, said:

Aici nu e vorba despre niciun job. Ai facut somajul in Germania?
Sau ajutor social? Posted Image

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vata_pa_batz, on 23 martie 2015 - 20:34, said:

Aici nu e vorba despre niciun job. Ai facut somajul in Germania?
Sunt multe cazuri de acest fel, nu m-as mira. Parca si la TV au dat exemple, parca erau rromi.

#5
ionika

ionika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.08.2007
Nu...in luna ianuarie nu aveam de lucru si am vazut in ziar ca agentia pt ocuparea fortei de munca din brasov zicea ca se face o selectie pentru ucenici in germania....am fost la prezentarea respctiva..a venit si un translator si nea zis mai pe inteles despre ce era vorba...numai ca intre timp am gasit un loc de munca aici in oras si cand mau sunat acum vreo sapt cei de la somaj le.am zis ca nu mai sunt interesat...era ceva mai complicat cu plecarea asta si nici nu se prea merita la bani.... oricum iti multumesc foarte mult pentru raspuns

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Se pare ca e vorba doar de intocmirea unui card de asigurat, pentru perioada data. Ai lucrat in Germania in acea perioada? Probabil ca deabea acuma ti se intocmeste cardul de asigurari, cu care te poti legitima ulterior in Germania. Si la ei, birocratia...
LE. Deci inca nu ajuns la ei decat oferta de scolarizare, nu si refuzul tau de a fi scolarizat. Deh, asa cum am scris mai sus, birocratia germana e brici.

Edited by myshyk, 23 March 2015 - 20:46.


#7
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014
Primul:
Vă rugăm să aveți înțelegere pentru faptul că, din motive de timp și de costuri, veți primi de la noi ocazional mai multe scrisori în aceeași zi.
În interes mutual, vă rugăm să ne transmiteți schimbările de adresă și date bancare necesare.
Mullțumim.

Restul e cum au zis băieții.

Edited by LeopardSurd, 23 March 2015 - 20:46.


#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Lolopoco, on 23 martie 2015 - 20:41, said:

Sau ajutor social? Posted Image

Nu. Ajutorul de somaj este o chestie, iar cel social cu totul altceva. Cu cel din urma nu se ocupa oficiul fortelor de munca ;)

#9
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Acum, ca a tradus-o colegul de mai sus, parca suna a teapa, daca n-ai tangenta cu Germania.
   - Mai multe scrisori in acceasi zi ?!  Asta fac teparii, nu o firma serioasa.
  - Ti se vor recunoste drepturi la pensie, chiar daca nu ai contribuit ?!
  - Sa le trimiti datele personale ?!
  Aici deschide ochii : ai fost, ai lucrat prin Germania?
      Iti cunosc adresa de mail, ai lucrat la ei, si ei, buni samariteni, vor sa-ti dea pensie ? Mira-m-as.

Edited by Topp, 23 March 2015 - 20:48.


#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 OriginalCopy, on 23 martie 2015 - 20:42, said:

Sunt multe cazuri de acest fel, nu m-as mira. Parca si la TV au dat exemple, parca erau rromi.

Nu cred. Aia este o scrisoare de la oficiul fortelor de munca. Nu prea vad ce treaba are cu situatia descrisa ceva mai mult decit deloc in postarea numarul 5. Nu se potrivesc nicicum, aka am asa o senzatie cu miros de tzeapa ;)

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
E vorba de înscrierea unei persoane în baza de date a contribuţiilor la pensie, care a figurat la BA ca fiind în căutare de cursuri de recalificare. Asta e tot.

#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 mihaicozac, on 23 martie 2015 - 20:50, said:

E vorba de înscrierea unei persoane în baza de date a contribuţiilor la pensie, care a figurat la BA ca fiind în căutare de cursuri de recalificare. Asta e tot.

Doar ca povestea din postarea cu numarul 5 nu prea demonstreaza, ca ar fi lucrat deja acolo. Deci tot tzeapa ramine...cu datele de cont si tot tacimul

#13
ionika

ionika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.08.2007
Nu am nici o treaba cu germania...nici nu am iesit din tara
acolo la prezentarea de la sediu ajofm brasov ne.a facut copie la buletin si nea mai cerut date de contact....ma gandeam ca nu ar fi neseriosi ca lucrau cu eures si ajofm .... oricum am considerat ca nu se merita.... the job of my life ii zice la acest program

#14
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 ionika, on 23 martie 2015 - 20:53, said:

Nu am nici o treaba cu germania...nici nu am iesit din tara
acolo la prezentarea de la sediu ajofm brasov ne.a facut copie la buletin si nea mai cerut date de contact....ma gandeam ca nu ar fi neseriosi ca lucrau cu eures si ajofm .... oricum am considerat ca nu se merita.... the job of my life ii zice la acest program

Daca ai dat si contul bancar, ar fi bine sa arunci o privire la situatie ;)

#15
ionika

ionika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.08.2007
Nu. fara cont bancar....doar o copie de buletin si un nr tel , o adresa de e.mail

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
V-au băgat pe nişte liste aiurea, să arate că au activitate, aşa iau şi ăia de la Braşov nişte bănuţi din fonduri europene de recalificare, mai are şi funcţionarul neamţ o deplasare plătită, oricum nu e nicio obligaţie pt. tine.

#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 mihaicozac, on 23 martie 2015 - 21:01, said:

V-au băgat pe nişte liste aiurea, să arate că au activitate, aşa iau şi ăia de la Braşov nişte bănuţi din fonduri europene de recalificare, mai are şi funcţionarul neamţ o deplasare plătită, oricum nu e nicio obligaţie pt. tine.

Tu nu pricepi nicicum ca e tzeapa. Probabil din cauza ca n-ai nicio treaba cu limba asta, sau in orice caz suficient de slab, ca sa n-ai habar. Nu stiu de ce naiba va place sa va bagati aiurea in discutii in necunostinta totala de cauza

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Bine că eşti tu deştept... vezi pe undeva că i-ar cere bani sau altele? despre ce ţeapă poate fi vorba?  a căutat de lucru în Germania, era normal să-l înhaţe la contribuţii.

Acolo scrie "Beendigungsmeldung", adică se termină perioada în care a fost luat în evidenţă, şi că nu are de plătit nimic pt. perioada respectivă.

Edited by mihaicozac, 23 March 2015 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate