Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Programare RAR

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

 PIonut24, on 02 martie 2015 - 15:10, said:

Nu stiu ce sa verific ... de asta nu o fac..
Ceva trebuie sa faci. Cel mai bine, ii faci casco. Daca se poate fara fransiza, macar pe partea de incendiu.

#20
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Erai ironic ?

#21
aghy

aghy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.06.2011
Treaba e simpla. Verifici becurile prima oara, le schimbi intre ele, verifici care functioneaza si care nu, mai cumperi o pereche sa o ai la tine pentru orice eventualitate. Verifici sigurantele, in mod normal ar trebui sa ai si din astea de rezerva. Soclul topit trebuie sa cumperi, de unde stii si de unde poti, dezmembrari, sau nou. E posibil sa scoti farul cu totul, in loc sa umbli "prin gaura", nu stiu in mod special la masina ta, dar ar trebui sa fie 2 suruburi in partea de sus care sustin farul, dupa ce le scoti, ar trebui sa culiseze 20-30 de cm si sa ai suficient spatiu.
Nu reusesti sa rezolvi problema, apelezi la un electrician...
La RAR pt autentificare se face si control la noxe(la mine s-a intamplat) daca masina e mai veche (ocazie pt ei sa intinda mana) dar sigur esti taxat pt defectele vizible(asa cum ai tu) si se termina ori in stilul romanesc ori cu revenire.

#22
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 aghy, on 02 martie 2015 - 16:01, said:

Treaba e simpla. Verifici becurile prima oara, le schimbi intre ele, verifici care functioneaza si care nu..
La verificare ai grija sa nu atingi sticla becului cu degetele, foloseste manusi. Eu am gresit si am ars si becu de proba. Acu stiu cum sa schimb becuri fara se le mai stric.

 aghy, on 02 martie 2015 - 16:01, said:

...mai cumperi o pereche sa o ai la tine pentru orice eventualitate...
In caz ca ti se ard in trafic si esti tras pe dreapta spui ca nu ai observat dar ai becuri de schimb si le schimbi imediat, nu vei fi sanctionat.

#23
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
La Corsa e o pb. cu farurile Bosch: se topesc soclurile din cauza ca lamelele de contact nu mai fac contact perfect. Se gaseste soclu de comparat in magazinele de piese auto, la pret ok.

#24
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

 aghy, on 02 martie 2015 - 16:01, said:

Treaba e simpla. Verifici becurile prima oara, le schimbi intre ele, verifici care functioneaza si care nu, mai cumperi o pereche sa o ai la tine pentru orice eventualitate. Verifici sigurantele, in mod normal ar trebui sa ai si din astea de rezerva. Soclul topit trebuie sa cumperi, de unde stii si de unde poti, dezmembrari, sau nou. E posibil sa scoti farul cu totul, in loc sa umbli "prin gaura", nu stiu in mod special la masina ta, dar ar trebui sa fie 2 suruburi in partea de sus care sustin farul, dupa ce le scoti, ar trebui sa culiseze 20-30 de cm si sa ai suficient spatiu.
Nu reusesti sa rezolvi problema, apelezi la un electrician...
La RAR pt autentificare se face si control la noxe(la mine s-a intamplat) daca masina e mai veche (ocazie pt ei sa intinda mana) dar sigur esti taxat pt defectele vizible(asa cum ai tu) si se termina ori in stilul romanesc ori cu revenire.
O sa scot farul din suruburi sa umblu la el.. Thanks.

 master_oz, on 03 martie 2015 - 15:05, said:

La verificare ai grija sa nu atingi sticla becului cu degetele, foloseste manusi. Eu am gresit si am ars si becu de proba. Acu stiu cum sa schimb becuri fara se le mai stric.


In caz ca ti se ard in trafic si esti tras pe dreapta spui ca nu ai observat dar ai becuri de schimb si le schimbi imediat, nu vei fi sanctionat.
:)) m-ar durea inima la 20 lei un bec.
mersi

 shiva, on 03 martie 2015 - 15:20, said:

La Corsa e o pb. cu farurile Bosch: se topesc soclurile din cauza ca lamelele de contact nu mai fac contact perfect. Se gaseste soclu de comparat in magazinele de piese auto, la pret ok.
Am aflat abia recent ca e o problema generala la corsa. ..50 lei nu mi se pare chiar ok pentru un soclu

 rumegus, on 02 martie 2015 - 14:04, said:

Simultan, sau doar crezi, ca nu-i totuna? Daca s-au ars simultan, probabil ai circulat cu borna de la baterie nestransa, si luminile aprinse, dar in cazul asta s-ar mai fi prajit si alti consumatori. Pe spate merg pozitiile? Cand scoti contactul si lasi pozitiile pe stationare (din semnalizator), se aprind? Posibil sa fie si-o buba la blocul de lumini(comutator), dar daca tu nu verifici nimic, doar iti dai cu presupusul, greu de ghicit unde-i buba.
Pe spate merg pozitiile si frana, cand scot contactul si las pozitiile de stationare, merg, cu exceptia celei de pe dreapta unde e arsa.. cred.
Faza lunga merge pe ambele parti, doar faza scurta si pozitia pe fata dreapta e problema.

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Gasesti becuri mai ieftine prin supermarketuri. Pe mine la fel m-a tinut un Philips de 30 de lei cat ala de 10 lei.

#26
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Nu reusesc sa imi dau seama care sunt sigurantele pentru faza scurta, eventual si pentru pozitii...
Gasesc intr-un manual Opel pe net Faza lunga stanga ( 1 siguranta) si pentru Faza lunga dreapta ( o alta siguranta), dar nu depistez faza scurta si pozitia. Ma poate ajuta cineva cu un hint ?
Multumesc..

Am vazut ca sunt mai ieftine, dar ma gandeam ca si calitatea e in raport cu pretul.

#27
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Pe partea stanga am un bec de foarte mult timp, ceva de firma:phillips/bosch (nu-l mai scot sa vad ce scrie), am dat 25 lei pe el. Pe partea dreapta am unu de 10 lei. Lumineaza la fel atat ca ca intensitate cat si ca nuanta.

#28
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Bun, am schimbat soclul si becul pentru faza scurta, am schimbat si siguranta.. cea potrivita cred.. (fiind cartea in germana, m-am folosit de google translate, si cred ca am depistat-o)... dar nici o rezolvare...
:| vreo idee ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate