Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13708 replies to this topic

#7237
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
@ekoly: Dariuşa a remarcat foarte bine, subscriu la ce a scris ea. Duminică pe la ora 15-16 bate vântu' prin Bucureşti, treci ca prin brânză. Şi atunci nu te mai complici cu bacul pe la Silistra.
Ruse e un oraş frumos, ar merita o cazare de o noapte acolo, iar cina la Mehana Ciflika e recomandată şi aici pe Forum, şi-n ghidul Lon-ly Pl-net.
De la Ruse, pentru Sithonia varianta cea mai ok din toate punctele de vedere este pe la Kulata, fără nicio discuţie, Makaza e ok doar de la coasta estică a peninsulei Halkidiki către est, iar cu noile bucăţi de autostradă din Bulgaria s-ar putea deja să fie ok doar pentru destinaţii de la Kavala spre est.
De alimentat cu benzină subscriu la ce au zis toţi colegii: între Grecia şi Bulgaria alege Bulgaria ! Eu pun de la OMV benzină MM100, ieşi la fel de ieftin faţă de cea de 95 pt. că e mai mic consumul. Dacă ai fi mers "pe motorină", nu conta dacă alimentai la bulgari sau la greci.
Încă ceva, dacă ai maşina pe firmă şi eşti plătitor de TVA, atunci cel mai înţelept este ca la ducere să alimentezi de la Giurgiu, ca să poţi deduce TVA-ul (50% din el sau 100% - după caz). Dacă maşina nu e pe firmă, atunci alege alimentarea din Bulgaria chiar şi în defavoarea României.
Iar dacă sunt fumători printre voi, reţine că ţigările în Bulgaria sunt semnificativ mai ieftine decât în România.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 31 May 2019 - 22:29.


#7238
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Wow...ce de informatii!!!

 Music-Box, on 31 mai 2019 - 20:19, said:

Mai bine pleci linistit luni dimi si ai rezolvat toata treaba.
Ce rost are sa iei cazare pt cateva ore cand poti sa dormi linistit in patul tau ?
Vrem sa ajungem la destinatie in jurul orei 14, ca sa prind "bonusul" de juma de zi de plaja.:naughty:  Pentru mine primeaza mai mult asta, decat sa ajung seara acolo si am pierdut ziua deja.

 dannek, on 31 mai 2019 - 21:01, said:

Iti iei si vigneta online pt BG ca sa nu mai pierzi timpul la granita
Asta e foarte tare...super! Cu siguranta asa voi face:punk:

 OvidiuNS, on 31 mai 2019 - 22:11, said:

Dacă maşina nu e pe firmă, ...
Iar dacă sunt fumători printre voi,..
Masina nu e pe firma.
Din fericire, nu suntem fumatori.

#7239
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010

 ekoly, on 31 mai 2019 - 22:59, said:

... Masina nu e pe firma ...

Atunci nu te stressa să alimentezi la noi, fă în aşa fel să-ţi ajungă benzina până la Ruse, şi faci plinul acolo.


Sănătate şi tcb !

#7240
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008

 kpax_2k, on 31 mai 2019 - 22:03, said:


Pana la Kulata mai lipsesc 30km de autostrada
De fapt mai sunt aproape 40 km

Saptamana trecuta, inainte de alegerile pentru Parlamentul European Posted Image , bulgarii au mai inaugurat 6.5 km de autostrada. Este vorba despre portiunea Blagoevgrad -> Blagoevgrad Sud a Lotului 3.1 al autostrazii Struma. Situatia  lucrarilor si o planificare a viitoarelor deschideri le gasiti aici:
https://bg.wikipedia...Острала)

#7241
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009
Pt navigatie: SKOBBLER, 25 lei harta Europei, este by far cel mai bun dpmdv (rapid, value for money, nu papa resurse etc). Asta pt cei carora le pute waze (care pe mine m-a dus perfect pana in Samothraki, nu inteleg ce nu va place la el).

Pe 28 iunie o taiem si noi spre Thassos, din pacate va trebui sa mergem ziua (mai vine o masina si soferul nu vrea noaptea...). Tot citind pe aici am ajuns sa oscilez intre makaza si kulata, mai ales ca orele nu sunt neaparat propice pentru zero trafic in vama...

#7242
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

 OvidiuNS, on 31 mai 2019 - 22:11, said:

Dacă ai fi mers "pe motorină", nu conta dacă alimentai la bulgari sau la greci.
Ovidiu, prețul este mai mic in Bg față de Gr. În medie cam 10 eurocenți / litru.

 kegpr, on 01 iunie 2019 - 08:06, said:

Pe 28 iunie o taiem si noi spre Thassos, din pacate va trebui sa mergem ziua (mai vine o masina si soferul nu vrea noaptea...). Tot citind pe aici am ajuns sa oscilez intre makaza si kulata, mai ales ca orele nu sunt neaparat propice pentru zero trafic in vama...
De unde pleci ?
Dacă iesiți pe la Ruse, Makaza este varianta cea mai bună.

#7243
luka

luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.11.2003

 ekoly, on 31 mai 2019 - 14:01, said:

Ca si obiective de vizitat, ma refeream la cele din zona Toroni,..

Pe scurt despre Toroni ca aici nu e topic de recomandari.
Este un sat foarte linistit bun pentru relaxare iar plaja intinsa pe km.
Poti vizita in apropiere portul natural Porto Koufo cu taverne.

Plaje  pe partea de est: Lagomandra, Tristinika + orasul Nikiti iar pe vest:
Kriaritsi, Portocali,Trani si statiunea Sarti unde de obicei sunt valuri.
De pe partea vestica din Ormos sunt croaziere catre Muntele Atos peste golf.

In general sunt peisaje foarte frumoase este o placere sa conduci prin Sithonia.

#7244
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

 luka, on 01 iunie 2019 - 12:45, said:

Pe scurt despre Toroni ca aici nu e topic de recomandari.
Este un sat foarte linistit bun pentru relaxare iar plaja intinsa pe km.
Poti vizita in apropiere portul natural Porto Koufo cu taverne.

Plaje  pe partea de est: Lagomandra, Tristinika + orasul Nikiti iar pe vest:
Kriaritsi, Portocali,Trani si statiunea Sarti unde de obicei sunt valuri.
De pe partea vestica din Ormos sunt croaziere catre Muntele Atos peste golf.

In general sunt peisaje foarte frumoase este o placere sa conduci prin Sithonia.
În Sarti valurile alea sunt de fapt destul de mici, nimic de speriat.
Vântul este cel care poate deranja. Dar din ce am observat anul trecut, vântul bate cam intre orele 10 - 16.
Apropo de Portokali, nu am rezistat decât 15 min. Mirosul groaznic de urină care venea dinspre pădure ne-a izgonit de acolo. Păcat de plajă si peisaj.

P.S. Poate ar fi bine ca un moderator să mute aceste ultime postări.

Edited by cristiany, 01 June 2019 - 12:53.


#7245
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ekoly, on 31 mai 2019 - 18:48, said:

Da, duminica dupa ora 12 vom pleca, fiindca sambata particip la o nunta,
Îţi/vă urez petrecere frumoasă şi casă de piatră mirilor, dar... nu vei fi prea obosit?
Dacă te-ai referit la ora 12 ziua, de aceea te întreb...
Ar fi bine ca duminica să te odihneşti toată ziua şi să te urci la volan pe la/începând cu ora 19.
Este doar un sfat, nu îl lua ca literă de lege. Tu îţi cunoşti cel mai bine forţele.
Totodată, ia în calcul să nu mai pui alcool în gură cu 10-12 ore înainte de plecare.

Despre Sarti: îţi recomand partea de sud a staţiunii, unde intrarea în apă este foarte lină, nu este decât nisip fin pe fund, iar plaja este mai lată.
Valurile în Sarti pot fi foarte mari, mai ales în nordul staţiunii, unde intrarea în apă este mai abruptă şi sunt şi pietre şi chiar stânci mici. Dacă nu eşti înotător foarte bun, n-ai ce căuta în valuri, decât foarte aproape de mal. Curenţii, deşi nu sunt atât de puternici ca pe ţărmurile Lefkadei, pot fi parşivi. În 2009 am văzut cum îl scoteau cu elicopterul pe unul care se înecase în marea răvăşită de furtuna din noaptea anterioară.

 kegpr, on 01 iunie 2019 - 08:06, said:

Tot citind pe aici am ajuns sa oscilez intre makaza si kulata, mai ales ca orele nu sunt neaparat propice pentru zero trafic in vama...
Thassos este singura destinaţie pentru care se justifică varianta Makaza, dpdv al distanţei.
Însă varianta Kulata câştigă de departe prin rapiditate, ţinând cont că aproape jumătate din ea este autostradă, iar restul este drum naţional ce nu trece prin multe localităţi. Contrar celor vehiculate de alţii, varianta Kulata are peisaje frumoase, eu nu o consider monotonă.
Sau, cum aş zice eu, este varianta full option:
- restaurante cu vad pe traseu, pe cel din Zlatna Panega îl recomand pentru mâncarea foarte bună şi proaspătă, chelnerii încep să înveţe româna;
- autostrăzi cu tuneluri, dealuri şi văi, în stare bună şi foarte bună (nouă pe mai multe porţiuni după Sofia);
- benzinării destule, pe alese, pentru toate preferinţele (Shell, OMV, Rompetrol, LukOil, plus de-ale lor);
- multe locuri de oprire pe marginea drumurilor naţionale, pentru amatorii de sufertaş la iarbă verde;
- km întregi cu nuci pe margini, pentru amatorii de dulceaţă;
- drumuri largi;
- defileul Strumei, spre Krasna, asemănător cu Valea Oltului a noastră;
- duty free la graniţa cu Grecia, unde ne putem răcori şi face cumpărături, dacă prindem promoţii (nu întotdeauna am prins, dar au fost ocazii bune).
Eu prefer să merg mai repede şi mai sigur, chiar dacă mai mult, în loc de mai puţin şi mai încet. Evident, vorbim de limitele legale şi cele de bun simţ. Ştiţi că nu sunt adeptul raliurilor.
Varianta Kulata este de preferat şi în caz de condiţii meteo nefavorabile, deşi, în intervalul 2008-2018 am prins de 2 ori ploaie torenţială. Dar vremea mai e şi după sufletul omului.

Edited by PSC, 01 June 2019 - 14:04.


#7246
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.02.2017
Bine punctat,nu prea merge sa pleci la drum ca pu.a dupa nunta (vorba aia romaneasca).
Poate te scoate nasu la macarena poate ai capul greu si esti mahmur ...sincer mai bine pleci normal si odihnit si faci drumul din 1 bucata.
Doamne fereste sa patesti ceva...inca ai "bautura in sange"..si ca sa mergi la nunta sa bei socata si ceai de tei iar nu e bine.

#7247
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010

 cristiany, on 01 iunie 2019 - 12:39, said:

Ovidiu, prețul este mai mic in Bg față de Gr. În medie cam 10 eurocenți / litru ...

Eh, am zis să nu fac caz de 10 cenţi, vezi şi tu că sunt destui colegi care nu apreciază informaţiile exacte. Cică ei sunt în concediu şi nu contează câţiva euro în plus la un plin.
Aşa că mă înţelegi, am spus doar de benzină, unde diferenţa e enormă.


Sănătate şi tcb !

#7248
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,588
  • Înscris: 17.08.2007

 marcopolo80, on 01 iunie 2019 - 10:23, said:

Cu Open Maps? De ce sa nu mai pui 30-40 ron si sa-ti iei un soft serios, care beneficiaza de harti cum trebuie. Lumea se pare ca nu intelege ca, pe langa harti, cel mai important aspect la un soft de navigare este motorul de routare. Crezi ca daca asta era "piece of cake" mai existau companii ca Garmin, TomTom, IGO, Sygic? Ori folosesti ceva free (inclusiv GMap daca altceva nu vrei) ori iti iei ceva serios, cu bani. Parerea mea. Cat despre waze si alte aplicatii online, ce te faci cand o ia razna ca nu gaseste serverele sau reteaua, din cauza lipsei datelor mobile (no matter what is the cause)? Iar waze la un moment dat facea niste rute de te durea capul. Pt cine n-are habar pe unde tre sa mearga si se ia dupa gps (si-s foarte multi!!) pierzi timp, nervi, etc.
Adevărul că din Romania până în Halkidiki sau Lefkada ai si multe variante și nu știu câte autostrăzi de ajuns ca să nu știe gmaps pe unde sa te ruteze. Să fim serioși, in afara de 2-3 puncte nevralgice gen Pctf Makaza restul e poezie și aproape că poți să o iei pe oriunde funcție de preferințele personale.

Edited by atupi, 01 June 2019 - 16:34.


#7249
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003
Miercuri dupa-amiaza plec din Moldova spre Thassos cu oprire de noapte in Veliko Tarnovo, varianta de traseu aleasa fiind Ruse - Makaza. Estimez sa ajung in jur de 7 seara la Bucuresti. Ii rog pe bucuresteni sau pe cei care frecventeza centura Bucurestiului sa-mi spuna cum este traficul de obicei la mijloc de saptamana pe centura? Sunt alte variante mai bune? Am sanse sa ajung pana la 10 seara la Veliko Tarnovo?

#7250
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 05.09.2007
Atat pt centura cat si prin oras Gmaps da ca faci 3 ore. Tinand cont ca ajungi miercuri seara, cred ca varianta centura cam pica.Mai repede te descurci prin oras. Dar sigur nu faci 3 ore pana in Veliko.

#7251
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.02.2017
Prinzi mare balamuc la ora 7,este exact cand toata lumea pleaca spre casa de la job.
O sa intri la Voluntari si o sa iesi la Jilava....exact unde e centura muci si de balamuc.
Si daca alegi varianta sa mergi prin oras Voluntari- soseaua Fundeni - Salajan - (strada Iuliu Hateganu sa eviti targul Vitan..e cam pilaf o portiune dar scurteaza drumul) - strada Turnu Magurele (o sa te scurteze si aici navigatia sa eviti Luica) - iesire la Progresu si apoi drum de voie.
Drumul prin oras este mai scurt cu circa 20 km si daca alegi centura o sa se libereze incepand de la groapa de gunoi Glina.


#7252
florinmihai_73

florinmihai_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.05.2008
Centura bucuresti este foarte aglomerata pana pe la ora 20:30

#7253
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

 PSC, on 01 iunie 2019 - 14:03, said:

Îţi/vă urez petrecere frumoasă şi casă de piatră mirilor, dar... nu vei fi prea obosit?
Dacă te-ai referit la ora 12 ziua, de aceea te întreb...
Ar fi bine ca duminica să te odihneşti toată ziua şi să te urci la volan pe la/începând cu ora 19.
Este doar un sfat, nu îl lua ca literă de lege. Tu îţi cunoşti cel mai bine forţele.
Totodată, ia în calcul să nu mai pui alcool în gură cu 10-12 ore înainte de plecare.
Iti multumesc pentru sfaturi!
Da, vom pleca dupa nunta, dar vom avea ~8 ore sa dormim si vom mai face o oprire duminica seara (cazare peste noapte) undeva in zona granitei (la noi sau la bulgari, inca nu ne-am decis), tocmai ca sa plecam dis de dimineata fresh si sa ajungem la destinatie in jurul orei 14, ca sa mai profitam de dupa amiaza pentru plaja/baie...asa, de acomodare.
Cu alcoolul nu exagerez niciodata.Posted Image

#7254
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Baga un ochi si la Hotel Luliaka, pt cazare intermediara in Ruse !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate