Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13660 replies to this topic

#7201
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcatalin29, on 23 mai 2019 - 17:08, said:

Am eu o retinere la mersul in Thasos prin Bulgaria gandindu-ma la drumuri, politie,s.a. Comparativ cu Serbia/Macedonia se justifica retinerea mea? Pt 200km in plus dar pe autostrada merita prin Bulgaria? Anul trecut am fost prin Serbia si am fost incantat de 100km national, apoi n km de autostrada pana la destinatie.

Eu zic că nu se justifică. Şi prin Bulgaria s-a lucrat la minuscula bucăţică de autostradă dintre Dimitrovgrad şi Haskovo, dar chiar dacă nu ar fi existat "bucăţicuţa" asta, să faci 200 de km în plus doar pentru a merge pe autostradă o bucată din drum mi se pare aiurea. Plus că trebuie atenţie la viteză pe drumul prin Serbia etc.
Pentru destinaţia Thassos merită mers doar dacă vii din extremul vest al ţării, dar tu vii din "midwest", adică practic de la Sebeş se socoteşte.

În Bulgaria e foarte ok drumul, iar poliţia la pândă nu mai există (din experienţa mea din ultimii 3 ani). În schimb, din postările altor colegi pe alte topice, se pare că poliţiştii la pândă se găsesc în prezent în Serbia, în zona de până la autostradă. Fă cum crezi, dar eu aş evita Serbia dacă aş fi în locul tău.


Sănătate şi toate cele bune !

#7202
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
Attached File  IMG_20190526_175602~2.jpg   197.08K   142 downloads
Ovidiu:recomand acest GPS.
Include si video supraveghere.
E si antiacvatic:
Attached File  IMG_20190526_142937~2.jpg   473.54K   135 downloads

#7203
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Anunţ umanitar! :)
Dacă există cineva care pleacă spre Lefkada în următoarele 10 zile şi trece pe lângă Veria (Βέροια), îl/o/îi/le rog să caute, atât cât le permite timpul şi cheful, prezenţa vreunui afiş privind un concert pe care Giannis Kotsiras ar urma să-l ţină în Veria, în ziua de 22 iunie.
Este puţin probabil ca aceste afişe să existe pe autostradă, de aceea, dacă există cineva care se nimereşte prin Veria în acest interval de timp, să-mi dea de veste (PM, de preferat).
Mulţumesc mult şi rămân dator cu o bere rece.

Nu vreau să fie considerat offtopic; vreau neapărat să ajung la concertul ăsta, dar în România, deşi e membră UE din 2007, unele informaţii se pare că nu ajung.

#7204
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
@PSC De ce nu-i pui o intrebare aici?

Edited by atupi, 27 May 2019 - 12:56.


#7205
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007

View PostPSC, on 27 mai 2019 - 12:12, said:

Anunţ umanitar! Posted Image
Dacă există cineva care pleacă spre Lefkada în următoarele 10 zile şi trece pe lângă Veria (Βέροια),..
Probabil seamana cu asta :)

#7206
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vă mulţumesc, dar toate acele surse sunt pritocite de mine, ca să zic aşa.
Link-ul pus de @atupi este cel oficial, iar acolo nu apare concertul. Ştiu.
Imaginea pusă de @viomobil este pentru concertul de pe 10 iunie, din Serres. Din păcate, lângă Serres sunt numai pe 7 iunie. E prea lung drumul Pelion-Serres-Pelion... şi, oricum, nu mai sunt bilete. :(
Biletele lui nu sunt deloc scumpe, mai scumpe au fost cele de la Nikos Vertis de la noi (dar am fost la Sala Palatului, în ciuda acusticii execrabile artistul a dat tot ce-a putut, 2 ore de concert fără pauză).

Am văzut toate afişele, de la toate concertele, seamănă cu cele postate de @viomobil. Numai pentru concertul din Veria n-am găsit afiş.
Însă eu, în dorinţa mea arzătoare de a merge să-l văd pe Kotsiras, am crezut că nici afişele nu au ajuns până la noi, dar or fi pe stâlpii din Veria.

La ei nu contează popularitatea - mică sau mare - pe care o are un artist; sunt promovaţi agresiv prin toate locurile cu vad. Iar în Grecia, puţine sunt locurile fără vad.

View Postst3fan19, on 20 mai 2019 - 23:04, said:

Am ajuns de 2 zile pe meleaguri grecesti.
Apa "e mica de tot" .
Aici unde am ajuns fu o furtuna si mai asteptam pana maine pentru baie.

Legat de drumul prin Bulgaria. Varianta Sofia.
Îţi mulţumesc pentru informaţii, mi-ai răspuns la nişte întrebări fără a fi nevoie să le mai scriu aici.
Dar mai am alte câteva întrebări:
- lucrările de după Ruse s-au terminat? Şoseaua e marcată?
- centura Plevnei, tot aşa vălurită e? Anul trecut avea dâmburi măricele pe sensul spre vacanţă, noroc că nu se întorcea nimeni şi le-am putut ocoli pe contrasens;
- să înţeleg că nu se mai trece nici pe la Metro Blagoevgrad?
- iar dacă nu se mai trece prin Sandanski, înseamnă că Shell-ul de după Sandanski e funcţional? Cică era şi anul trecut, dar eu n-am văzut pe nimeni oprit acolo;
- vigneta este 100% electronică acum? De Sf. Paşti am mers la Sunny Beach şi am cumpărat-o de la automatul de la Shell Ruse. A mers aproape şnur treaba, fiindcă automatul avea şi limba română;
- şi eu am văzut multe echipaje spre Varna, dar singurul care m-a oprit (în Sunny Beach) a vrut să ştie doar unde merg, nu dacă am şi vignetă.

Mulţumesc!

#7207
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am ajuns in Thassos prin Makaza, drumul bun, foarte multe masini pentru controlul vinietei,  cateva masini de politie, la Momcilograd trebuie sa virezi stanga pentru un mic ocol dar este semnalizat si bariere puse, deci nu ai cum sa ratezi.

#7208
laurian76

laurian76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2013
Buna dimineata si scuze daca deranjez cu intrebarea mea pe "greii formului". Am citit de un an de zile tot forumul, dar tot nu m-am convins care din variante este mai buna, mai ales ca lucrurile privind autostrada prin Bulgaria s-au mai schimbat in ultima perioada.
La sfarsit de august (in cursul saptamanii, nu in weekend) plec si eu in Ouranopolis si as dori un sfat. Pe care din variante ma sfatuiti sa merg? Pe Sofia-Kulata sau Makaza? Intrarea in Bulgaria va fi prin vama Giurgiu-Ruse.
Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.

Edited by laurian76, 28 May 2019 - 07:55.


#7209
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 28.02.2006
Pentru Ouranopoulis cea mai usoara varianta este pe Sofia-Kulata. Vei face ceva mai multi km, insa se va compensa cu riscul unui blocaj in Makaza.

#7210
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
Daca pleci inainte de crapatul zilei din Giurgiu-Ruse, fiind si in timpul sapatamani, ai sanse mari ca pe Makaza sa prinzi liber. Dar urmareste forumul ca pana atunci ... o sa afli impresii la cald. Perioade orare si zilnice cand e mai ales aglomerata.

#7211
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 08.02.2011
Daca iesi din Romania intre orele 22-02 pti merge linistit pe Makaza in cursul saptamanii (nu vineri).

#7212
m00n88

m00n88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.12.2006
Joi plec inapoi in GR asa ca am verificat daca providerii de navi au aflat de lucrarile la I-5/E85. Waze nu stie nimic. Google Maps indica corect zona blocata si ruteaza corect prin Momchilgrad. Apple Maps indica si ei corect zona blocata si ruteaza corect prin Momchilgrad.

#7213
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008

View PostPSC, on 27 mai 2019 - 17:59, said:

Dar mai am alte câteva întrebãri:

- lucrãrile de dupã Ruse s-au terminat?
----- sau terminat dar sunt portiuni de drum nemarcat

- centura Plevnei, tot aºa vãluritã
----- nu mi-am dat seama de vre-o diferenta sau ceva iesit din comun sa vreau sa ocolesc pe contrasens

- sã înþeleg cã nu se mai trece nici pe la Metro Blagoevgrad?
------- ba da. Dar cred ca in maxim 2 saptamani mai lungesc autostrada si nu se va mai ajunge.
------- vedem ce spun cei care trec pe acolo.

- iar dacã nu se mai trece prin Sandanski, înseamnã cã Shell-ul de dupã Sandanski e funcþional? Cicã era ºi anul trecut, dar eu n-am vãzut pe nimeni oprit acolo;
----- da parea functional

- vigneta este 100% electronicã acum?
--------da 100%
Mulþumesc!

Edited by st3fan19, 28 May 2019 - 19:24.


#7214
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,046
  • Înscris: 16.02.2017

View Postlaurian76, on 28 mai 2019 - 07:53, said:

Buna dimineata si scuze daca deranjez cu intrebarea mea pe "greii formului". Am citit de un an de zile tot forumul, dar tot nu m-am convins care din variante este mai buna, mai ales ca lucrurile privind autostrada prin Bulgaria s-au mai schimbat in ultima perioada.
La sfarsit de august (in cursul saptamanii, nu in weekend) plec si eu in Ouranopolis si as dori un sfat. Pe care din variante ma sfatuiti sa merg? Pe Sofia-Kulata sau Makaza? Intrarea in Bulgaria va fi prin vama Giurgiu-Ruse.
Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
Banuiesc ca vb de Uranopoli bratul Athos ?
Anul trecut am facut traseul si am fost cazat chiar in Uranopoli.
Daca vb de "asazarea" aia si ai nevoie de detalii iti stau la dispozitie.


#7215
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View Postm00n88, on 28 mai 2019 - 14:13, said:

Joi plec inapoi in GR asa ca am verificat daca providerii de navi au aflat de lucrarile la I-5/E85. Waze nu stie nimic. Google Maps indica corect zona blocata si ruteaza corect prin Momchilgrad. Apple Maps indica si ei corect zona blocata si ruteaza corect prin Momchilgrad.
Si tomtom stie
Attached File  tomtom.jpg   170.55K   60 downloads

Si Sygic, ambele multumita traficului live
Attached File  Screenshot_2019-05-28-23-01-02-298_com.sygic.truck.png   492.85K   55 downloads

Edited by marcopolo80, 28 May 2019 - 22:05.


#7216
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
de curiozitate - ce faci cand navigatia zice" inainte" si acolo e drumul blocat? Faci dreapta pe unde se ocoleste sau ii dai peste semn ?:)

daca iti apare o bucata blocata de putina vreme,dormi acolo pana termina aia ?

nu intelelg obsesia asta pentru "pe unde s-o iau", poate daca as avea Tesla si m-as teme ca forteaza barajul :)))\

#7217
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
Am patit intrun an la bulgari. GPS-ul zicea inainte, politistul si bariera de ocolire la dreapta... de data asta m-am luat dupa semnele lu' nenea politist. Tot drumul de ocolire semnalizat. Pana am intrat pe traseul normal nu am luat in seama GPS-ul. Dar scos harta de hartie pt orientare suplimentara fata de indicatoare.
Asta a fost devierea https://www.google.c...9055f2c!1m0!3e0

Edited by marian.bazavan, 28 May 2019 - 22:31.


#7218
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 03.04.2017
Mare scofala daca iti arata sau nu gps-ul devierea inainte de a pleca de acasa. O faci pe unde te deviaza si gps-ul modifica cursul in cateva secunde.

Daca va e frica de shell-ul de dupa sandanski ,care e functional de mult timp, aveti o gasca de statii de alimentare inainte de vama sunt insirate una dupa alta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate