Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

UTC - Automatica sau Calculatoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
mda, nu baga in seama tot ce citeste pe bloguri scrise de diversi studenti frustrati de viata sau de faptul ca nu fac fata.

Afirmatiile facute acolo nu sunt ale unui student care a vrut sa invete ceva, ci a unui student care astepta cand termina facultatea cineva sa ii bage in cap totul si el sa le stie la perfectie.

"5. POO – Programare Orientata cu Obiecte. prof & lab : Moraru
Cea mai caterinca materie . Fara teme ! Si e materie de programare"

Stiind ca e o materie extrem de importanta pui mana si inveti si exersezi singurel pe baza directiilor primite la cursuri. Si ce daca nu i sa dat teme ? Ii pica mana sa faca singurel munca suplimentara ?

Astea nu sunt sfaturi pentru un viitor student, sunt abureli

"Faceti laboratorul cu ultimii ca sa le aveti deja pe stick. Mai modificati pe la ele daca va pricepeti, si arati-le asa ! Daca bagi 2 vorbe 3 minciuni , te pucnteaza bine. Eu nici nu era nevoie sa explic, ca eram prietenul lui si ma stia."


Tu nu te lua dupa ce zic alti, ca nu stii cat si cum si au dat ei interesul in facultate, plus au trecut 5 ani de cand a scris giglelus asa pe blog.

#38
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011
Ai dreptate. Anul acesta profesoara de fizica ni s-a schimbat si inainte sa vina auzeam tot felul de povesti: mama ce note mici da, preda mult, e rea etc. In schimb, s-a dovedit a fi cel mai de treaba om pe care l-am cunoscut de cand sunt la liceu si imi pare rau ca dansa nu mi-a fost profesoara din clasa a 9-a. E o persoana super atat ca profesor, dar mult mai mult ca om si asta conteaza de 2 ori mai mult in privinta mea.
Eu merg cu ideea ca daca sunt atent la cursuri/seminarii, lucrez la laboratoare si imi citesc si cursurile, mai lucrez si singur nu o sa am probleme, adica nu are cum sa fie chiar asa rau. Mergand pe principiile povestite de baiatu ala, teoretic nu multi ar termina facultatea si si cei care termina, ar fi tot niste tembeli. Mersi de incurajari! :)

#39
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
si eu am terminat AC ul, nu in Bucuresti si la fel auzeam povesti peste povesti.

Da normal ca te tine minte cand face prezenta la cursuri de 3 ori si tu esti trecut aiurea pe liste, sau cand te prinde cu teme copiate samd.

Daca iti vezi de treaba ta nu o sa aiba nimeni nimic cu tine. Si tine minte, facultatea nu te scoate invatat, facultea iti da niste directii, pe care tu trebuie sa fii capabil sa le urmaresti. Toti profesorii din facultati tin ore de consultatie macar odata pe saptamana. Poti oricand sa mergi sa ii intrebi de sanatate daca nu intelegi ceva. Nu e niciodata dracul atat de negru pe cat este descris in momentul in care iti dai interesul.

#40
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

 student_cti, on 02 februarie 2015 - 03:05, said:

Salut!

Eu sunt student in anul 3 la Automatica si Calculatoare UPB, sectia CTI. De obicei mai citesc topicuri aici cand n-am chef de invatat (sunt in sesiune si am examen peste 4 zile), dar mi-a placut postul tau si m-am gandit ca as putea sa-ti dau un sfat, si anume sa mergi la Calculatoare. Iata de ce:
Ești de la seria CC?

#41
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
@adrian93, da, sunt la CC. Tu?

@yonut_a, nu vreau sa ii dau numele, dar pot sa-ti zic ca acum studentul care a scris blogul ala lucreaza la o firma mare de software in SUA (de talia google, facebook, amazon etc.), nu e chiar asa slab cum crezi tu. Tu unde ai terminat AC?

@Pop-Ady, sa stii ca si eu, ca majoritatea studentilor, am plecat la facultate cu gandul ca o sa-mi placa, ca o sa fiu atent, ca o sa fie interesant, ca n-o sa am restante (am avut chiar si bursa), dar nu e chiar asa. O sa te convingi cand o sa vii. Iti sugerez sa nu mergi la Cluj, facultatile acolo sunt mai slabe si nici nu ai oportunitati la fel de bune in cariera.

#42
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Bravo lui ca a ajuns acolo unde a ajuns, dar experienta lui nu e general valabila. Daca lui i sa parut asa de frustranta facultatea trebuia sa se lase de ea si sa isi vada linistit de drumul in SUA.
Restul care vor ajunge la respectiva facultate au posibilitatea sa experienteze singuri care e treaba nu trebuie sa plece cu idei preconcepute turnate pe un blog.

Eu am terminat in Iasi.

Si de ce afirmi ca in Cluj nu are oportunitati de cariere cand orasul ala e pe val in ceea ce priveste locurile de munca in IT ?

#43
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011

 student_cti, on 02 februarie 2015 - 14:36, said:

@adrian93, da, sunt la CC. Tu?

@yonut_a, nu vreau sa ii dau numele, dar pot sa-ti zic ca acum studentul care a scris blogul ala lucreaza la o firma mare de software in SUA (de talia google, facebook, amazon etc.), nu e chiar asa slab cum crezi tu. Tu unde ai terminat AC?

@Pop-Ady, sa stii ca si eu, ca majoritatea studentilor, am plecat la facultate cu gandul ca o sa-mi placa, ca o sa fiu atent, ca o sa fie interesant, ca n-o sa am restante (am avut chiar si bursa), dar nu e chiar asa. O sa te convingi cand o sa vii. Iti sugerez sa nu mergi la Cluj, facultatile acolo sunt mai slabe si nici nu ai oportunitati la fel de bune in cariera.

Dupa parerea ta ce mi-ai recomanda sa aleg?

Edited by Pop-Ady, 02 February 2015 - 15:29.


#44
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
@yonut_a, daca ai facut la Iasi nu veni sa-mi zici mie cum e la Bucuresti. Eu sunt in aceeasi situatie ca baiatu' ala, ma lasam de mult, dar trebuie sa termin ca sa pot sa plec in SUA (oferte am, cand termin facultatea voi avea deja 2 veri petrecute la Microsoft Redmond, dar nu primesti viza fara diploma).
Spun ca e naspa la Cluj deoarece am prieteni din Cluj, si am auzit ce pierdere de vreme e la facultate acolo (UBB - info). La Cluj firmele cele mai mari sunt Bitdefender si Endava, in Bucuresti ai Intel, Adobe, Ixia, Freescale, Ubisoft, EA Games, Oracle, Bitdefender (sediul mama, unde se fac toate proiectele misto) si multe altele. In Cluj 95% din joburi sunt posturi web in Java, pe cand in Bucuresti gasesti posturi pe sisteme distribuite (Adobe), compilatoare (Intel), securitate (Bitdefender), sisteme de operare (Ixia) etc. Bucurestiul e cu 3 clase peste Cluj.

@Pop_Ady, alegerea e a ta. Eu nu as mai veni la UPB pentru ca e mult chin la multe materii, si oricum o sa le faci degeaba. Pe de alta parte, aici sunt cam cei mai buni studenti, si mai gasesti si comunitati open-source (Rosedu) si tot felul de concursuri. Ai cam cele mai multe oportunitati. Dupa parerea mea, ai doua variante:
- daca vrei sa ti se toarne pe gat si vrute si nevrute, vii la AC; mai mult ca sigur o sa fie foarte greu, dar dupa absolvire pleaca zeci de studenti la Google/Microsoft/Facebook etc, asa ca daca iti faci treaba cum trebuie aproape sigur o sa poti si tu, daca vrei
- daca simti ca poti sa inveti si singur, te duci undeva unde e mai usor (Info Unibuc sau AC la FILS la UPB), unde o sa-ti fie mult mai usor la facultate, dar va trebui sa te descurci singur sa inveti ce te intereseaza si sa prinzi un internship la o firma

Orice ai face, nu te duce in alt oras decat Bucuresti (am auzit ca AI Cuza la Iasi mai e foarte buna, dar nu prea ai oportunitati la Iasi, in afara de Amazon, asa ca pana la urma va trebui sa pleci)

#45
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011

 student_cti, on 02 februarie 2015 - 15:42, said:

@yonut_a, daca ai facut la Iasi nu veni sa-mi zici mie cum e la Bucuresti. Eu sunt in aceeasi situatie ca baiatu' ala, ma lasam de mult, dar trebuie sa termin ca sa pot sa plec in SUA (oferte am, cand termin facultatea voi avea deja 2 veri petrecute la Microsoft Redmond, dar nu primesti viza fara diploma).
Spun ca e naspa la Cluj deoarece am prieteni din Cluj, si am auzit ce pierdere de vreme e la facultate acolo (UBB - info). La Cluj firmele cele mai mari sunt Bitdefender si Endava, in Bucuresti ai Intel, Adobe, Ixia, Freescale, Ubisoft, EA Games, Oracle, Bitdefender (sediul mama, unde se fac toate proiectele misto) si multe altele. In Cluj 95% din joburi sunt posturi web in Java, pe cand in Bucuresti gasesti posturi pe sisteme distribuite (Adobe), compilatoare (Intel), securitate (Bitdefender), sisteme de operare (Ixia) etc. Bucurestiul e cu 3 clase peste Cluj.

@Pop_Ady, alegerea e a ta. Eu nu as mai veni la UPB pentru ca e mult chin la multe materii, si oricum o sa le faci degeaba. Pe de alta parte, aici sunt cam cei mai buni studenti, si mai gasesti si comunitati open-source (Rosedu) si tot felul de concursuri. Ai cam cele mai multe oportunitati. Dupa parerea mea, ai doua variante:
- daca vrei sa ti se toarne pe gat si vrute si nevrute, vii la AC; mai mult ca sigur o sa fie foarte greu, dar dupa absolvire pleaca zeci de studenti la Google/Microsoft/Facebook etc, asa ca daca iti faci treaba cum trebuie aproape sigur o sa poti si tu, daca vrei
- daca simti ca poti sa inveti si singur, te duci undeva unde e mai usor (Info Unibuc sau AC la FILS la UPB), unde o sa-ti fie mult mai usor la facultate, dar va trebui sa te descurci singur sa inveti ce te intereseaza si sa prinzi un internship la o firma

Orice ai face, nu te duce in alt oras decat Bucuresti (am auzit ca AI Cuza la Iasi mai e foarte buna, dar nu prea ai oportunitati la Iasi, in afara de Amazon, asa ca pana la urma va trebui sa pleci)

Tu ai stat la camin?

#46
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Sa fim bine intelesi. Nu am zis nimic de facultate, am zis ca fiecare trebuie sa isi faca propriile pareri despre cum vede situatia din facultate, iar pentru asta puteam sa fac facultatea  si in Honolulu.


Si iarasi nu comparam Clujul cu capitala , logic ca in Bucuresti au sediu cele mai mari firme, dar asta nu inseamna ca in Cluj nu exista posibilitati. Exista firme de IT cu peste 200 angajati, precum Endava, Softvision, Evoline, Iquest Technologies.
Si Clujul mai are un avantaj, apropierea georgafica de vestul Europei.


"Eu nu as mai veni la UPB pentru ca e mult chin la multe materii, si oricum o sa le faci degeaba"  

asta iar e doar punctul tau de vedere, materii pe care tu le consideri irelevante poate vor ajuta pe altii. Poate omul vrea sa faca programare embedded . Te ai gandit la asta ?

"daca vrei sa ti se toarne pe gat si vrute si nevrute, vii la AC; mai mult ca sigur o sa fie foarte greu, dar dupa absolvire pleaca zeci de studenti la Google/Microsoft/Facebook etc, asa ca daca iti faci treaba cum trebuie aproape sigur o sa poti si tu, daca vrei"

hai sa fim seriosi, pleca 1 din an poate le firmele care le ai amintit tu, si inca vreo 4-5 dupa ce lucreaza cativa ani.

"dar va trebui sa te descurci singur sa inveti ce te intereseaza si sa prinzi un internship la o firma"  asta e general valabil pentru orice facultate sa stii. Ca si daca faci AC nu esti specializat dupa o pocnitura din degete.

"dar nu prea ai oportunitati la Iasi, in afara de Amazon," bine ca imi faci mie observatii sa nu mai vorbesc daca nu sunt in cunostinta de cauza , dar iti dai cu parerea. Iasul la fel ca si Clujul este in plina dezvoltare in acesta piata a IT ului (iarasi nu comparam cu Bucuresti). In iasi sunt firme precum Softvision, Endava, Bitdefender, Amazon, Ness, Mind, Centric chiar si Continental isi mai face veacul prin Iasi care au peste 150 angajati si profituri imense.

#47
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
Majoritatea firmelor de tine sunt de outsourcing, sau firme destul de slabe pe capitolul software, unde niciodata un programator n-o sa fie respectat la fel ca unul la o firma care se bazeaza numai pe software, si unde CEO e un programator (Facebook, Google, Microsoft). Si nici salariile n-o sa se compare niciodata. Si nici calitatea angajatilor. Si pana la urma, amandoi am zis acelasi lucru, ca niciun oras nu se compara cu Bucuresti.

In legatura cu programarea embedded, nu are nicio legatura cu materiile pe care le-am numit eu, adica ele nu o sa te ajute, pentru ca sunt facute in bataie de joc. Daca vrei programare embedded sunt oameni care pot sa te ajute sa inveti, si sunt si firme unde se practica (Freescale, Microchip).

"hai sa fim seriosi, pleca 1 din an poate le firmele care le ai amintit tu, si inca vreo 4-5 dupa ce lucreaza cativa ani."

Anul asta pleaca peste 10 studenti de la mine din *serie*. A facut infoarena o statistica vara asta, si erau cam 80 de studenti de la UPB la internshipuri in afara, majoritatea in SUA.

#48
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Pai normal ca niciun oras nu se compara cu Bucuresti ca de aia e capitala, doar ca tu ai zis ca in Cluj nu e nicio posibilitatea, iar eu am zis ca sunt o groaza, nu la nivelul Bucurestiului, dar sunt.

"si erau cam 80 de studenti de la UPB la internshipuri in afara, majoritatea in SUA."

e o mare diferenta intre studentii care pleaca la intershipuri sau la joburi in SUA si studenti care ajung de pe bancile facultatii direct la Google si Facebook

#49
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011
@student_cti
Am inteles ca ai facut la UPB. Ai stat la camin? E atat de rau precum se spune (sau si mai rau?)

@yonut_a
Din cate stiu, daca le arati ca esti capabil la internship-uri, abia asteapta sa lucreze cu tine dupa ce termini facultatea.

#50
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
@yonut, uite ce am zis: "Iti sugerez sa nu mergi la Cluj, facultatile acolo sunt mai slabe si nici nu ai oportunitati la fel de bune in cariera.". Ne contrazicem degeaba, ca suntem de acord.

"e o mare diferenta intre studentii care pleaca la intershipuri sau la joburi in SUA si studenti care ajung de pe bancile facultatii direct la Google si Facebook"

Ba nu, pentru ca 80% din studentii aia au fost plecati chiar la Google, Microsoft, Facebook si Amazon, si acolo cam 80% din interni primesc oferte de angajare. De asemenea, interviurile sunt similare (la Microsoft dai acelasi interviu si pentru internship si pentru full-time) si salariile sunt comparabile cu ale unui junior (80-90k $ pe an, uneori chiar mai mult). Uite o sursa:
"Interns get mentors and performance reviews. Microsoft offers full-time jobs to 85 percent of the interns, and more than 80 percent accept." -- http://seattletimes....tinterns10.html

In vara asta, toti prietenii mei de la Microsoft au primit oferta sa se intoarca, fie ca angajati, fie ca interni, in functie de cand termina facultatea.

A, am uitat sa mentionez ca UPB e printre primele universitati din lume la numarul de studenti acceptati la Google Summer of Code, un program unde studentii sunt platiti ca sa lucreze la un proiect opensource pe parcursul unei veri. Vara trecuta au fost 42 de participanti din UPB (http://www.upb.ro/st...er-of-code.html).

@Pop-Ady, da, eu am stat si inca stau la camin. Nu e chiar asa rau, conditiile sunt decente (cel putin in camerele de 4 persoane), e distractie multa si daca ai nevoie de liniste poti sa te duci la biblioteca (nu e aproape nimeni in timpul semestrului, poti sa stai linistit, si e deschis pana la 2 noaptea, inclusiv in weekend). Chiar iti recomand sa stai la camin, e altceva cand mai ai pe cine sa intrebi la o tema, mai bei cu niste oameni pe care abia ii cunosti pe hol, iti bat fete necunoscute la usa sa te invite la petreceri (da, mi s-a intamplat :) ), si in general e o atmofsera placuta.

Edited by student_cti, 02 February 2015 - 17:29.


#51
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Ok, fie cum zici tu , bafta la jobul din SUA.

Concluzia mea ... nu e bine sa fii influentat de catre pareri personale. Si mie mi sa spus ca AC e sperietoarea facultatilor. Si am scapat cu viata , si poate eram si mai dezinvolt daca nu mi se forma o parere inainte sa mi o formez pe a mea.

#52
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011
Sanse de a sta in camera de doua persoane sunt? Am fost cazat de doua ori in Regie, acolo langa Club Max (chiar cum ieseam din blocul meu aveam ceva alimentara si o shaormerie) iar conditiile, recunosc, erau dupa cum ai zis tu, decente. In camerele de doua persoane era si mai misto Posted Image

Inca ceva: daca as vrea sa lucrez in timpul facultatii (cel mai probabil part-time), salariile de la ce suma incep? Banuiesc ca se merita sa muncesti, mai faci un ban de buzunar si mai castigi si experienta. Daca gresesc, va rog sa ma corectati :)

Edited by Pop-Ady, 02 February 2015 - 17:37.


#53
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
@Pop-Ady, ACS are locuri in 4 camine: P16 (2 persoane), P5-P6 (4 persoane), P22 (2 persoane). Mie decent mi se pare doar P5-P6 (e un singur bloc, dar 2 camine), care este cel de langa Maxx, si unde stau si eu. In P16 si P22 ai bai la comun, si arata ca in secolul 17. Foarte naspa. Eu am stat o vara in P16 si a fost foarte nasol, si pe langa asta, infernal de cald (si aveam si aer conditionat, dar nu prea facea fata).
O varianta ar mai fi sa stai la WestGate la Preciziei, unde costa cam 500 lei pe luna, stati 2 persoane in camera, si conditiile sunt foarte bune (bucatarie, baie dotata foarte bun, internet bun, birouri, ai chiar toate conditiile). Aici dezavantajul ar fi o data pretul (la camin e 150 lei pe luna) si faptul ca stai la mama naibii si n-o sa-ti mai vina sa mergi pana in regie sau in centru sa iesi cu colegii (mai ales ca trebuie sa te intorci cu taxiul, ca nu mai e metrou dupa 11 noaptea).

In legatura cu angajatul, da, se poate lucra part-time, si chiar am colegi care lucreaza. Se castiga cam 12-18 milioane, un functie de cat de bine te pricepi, unde lucrezi, cate ore (4 sau 6 pe zi), cat de bine negociezi etc.  Eu nu iti recomand sa te angajezi decat atunci cand simti ca facultatea nu iti mai ofera ce doresti tu. Mai bine tragi tare in anul I, lucrezi la un proiect open source (exista un curs organizat de studenti care te invata ce si cum: CDL, se face pe semestrul 2) si intri la Google Summer of Code, unde primesti 5000$ pe toata vara, bani care o sa-ti permita sa stai cu chirie in anul 2, daca o sa vrei (si nu cred ca o sa vrei).

A, si daca ai nevoie de bani, in ani mai mari poti sa fii asistent cam la toate materiile care contin cuvantul Programare sau Proiectare in nume, si castigi 160 lei pe luna pentru fiecare grupa pe care o iei (la 2 grupe inseamna 320 de lei si 4 ore de munca pe saptamana).

Edited by student_cti, 02 February 2015 - 17:54.


#54
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Da, stim, "Bucurestiu-i fruncea", dar poate nu tutoror le place un asemenea oras.
Poate nu toti vor sa se chinuie cu "materii inutile" daca oricum trebuie sa traga pe cont propriu in domeniul de interes.

Apoi, faptul ca termini o facultate intr-un oras nu te leaga pe veci de acel oras, mai ales daca oricum nu esti de acolo/nu ai vreo casa/vreun apartament acolo.
Multora poate nici nu le pasa de job-urile din tara. Se pregatesc si pleaca afara. Sarind peste faptul ca nu doar Google/Microsoft/Amazon dezvolta soft in lumea asta, daca esti bun si le poti dovedi asta, ce mai conteaza in ce oras ai terminat? Se inmoaie toti cand aud de UPB?

Edited by dani.user, 02 February 2015 - 18:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate