Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

UTC - Automatica sau Calculatoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
iniţiator: vestea bună e că, indiferent ce secţie vei face, nu-ţi vei bloca opţiunile de viitor. Gîndeşte-te că inginerii care au lucrat la misiunile Apollo şi au construit racheta şi modulul cu care s-a ajuns pe lună nu au studiat module lunare la facultate. Tu la facultate vei învăţa despre foarte, foarte multe subdomenii ale domeniului IT&C, la un nivel de bază, şi îţi vei forma o cultură tehnică şi un plus de experienţă prin proiectele pe care le vei face (şi da, contrar părerii lui "potae", poţi face aplicaţii la facultate care să conteze la portofoliu... depinde de tine, dacă alegi să faci cea mai simplă aplicaţie sau una mai complexă).

Dar mai departe, mai ai zeci de ani în faţă, în care să-ţi tot schimbi specializarea, plus că gîndeşte-te că în domeniul ăsta, peste 4 ani deja vor fi multe tehnologii noi, care de abia atunci vor intra pe piaţă... deci va fi exclus să înveţi la facultate despre ele, din moment ce nu există încă !

deci, uită-te pe programele de învăţămînt şi alege în funcţie de care crezi că are materiile cele mai interesante.

#20
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011
Si totusi....atat de multe raspunsuri, atatea decizii de luat...Pe de o parte am intrarea garantata la Automatizari si Informatica Aplicata (AIA) (nu ca examenul ar fi o problema, insa scap de un stres in plus). Am vorbit cu cineva de acolo, a zis ca faci chestii mai complexe pe langa Calculatoare si daca vrei sa lucrezi ca programator poti si de aici. La AIA ai face software si inveti sa il combini cu partea hardware, la Calculatoare te-ai baza putin mai mult pe programare....Vai vai :D Greu e sa ma mai decid...Sa nu mentionez ca in top mai era si UBB si UTB, dar am ales ca UTC ar fi mai bine, inclusiv si din pricina locatiei (eu sunt din Tg. Mures).

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPop-Ady, on 28 ianuarie 2015 - 22:54, said:

Si totusi....atat de multe raspunsuri, atatea decizii de luat...
Tu stii cat de cat diferenta dintre specializari, noi nu putem alege pentru tine.
Statistic, piata muncii ofera mai multe locuri programatorilor de la Calculatoare/Informatica. Dar asta nu inseamna ca un bun automatist nu-si gaseste de lucru.

#22
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011

View Postneagu_laurentiu, on 28 ianuarie 2015 - 22:58, said:

Tu stii cat de cat diferenta dintre specializari, noi nu putem alege pentru tine.
Statistic, piata muncii ofera mai multe locuri programatorilor de la Calculatoare/Informatica. Dar asta nu inseamna ca un bun automatist nu-si gaseste de lucru.

Nu vreau nici ca dupa facultate sa imi vad fostii colegi de la celalalt profil cu salarii de 2 ori cat al meu si sa regret ce am ales Posted Image Stiu ca in primul rand trebuie sa iti placa ceea ce faci, dar sa nu uitam ca fara bani greu iti merge si...nu vreau nici sa stau pe capul parintilor, deja ma gandesc ca mi-au platit 4 ani chirie pentru liceu si urmeaza alte cheltuieli...

Edited by Pop-Ady, 28 January 2015 - 23:02.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci mergi pe Informatica. Sau Calculatoare, desi aici axeaza-te doar pe informatica si nu pe inginerie (proiectare hardware & co).

Edited by neagu_laurentiu, 28 January 2015 - 23:03.


#24
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostPop-Ady, on 28 ianuarie 2015 - 20:56, said:

Universitatea Politehnica din Cluj
Se numeste Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca. "Politehnica" e aia din Bucuresti. ;)
Mai uita-te si aici. Si eu am visat AC de cand eram in clasa a X-a, apoi am ajuns la Telecomunicatii si n-am regretat. Tot in IT lucrez. :P

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPop-Ady, on 28 ianuarie 2015 - 22:54, said:

daca vrei sa lucrezi ca programator poti si de aici. La AIA ai face software si inveti sa il combini cu partea hardware, la Calculatoare te-ai baza putin mai mult pe programare....

Unii sunt programatori si fara studii superioare, sau cu studii intr-un total alt domeniul.
Dar programarea asta are si ea n subdomenii/directii. Unul care de 5 ani umbla cu microcontrollere nu se apuca brusc de aplicatii enterprise de gestiune a finantelor unei multinationale. La fel, unuia renumit pentru programe de contabilitate, nu-i ceri sa-ti scrie un driver pentru linux.

Cred si eu ca specializarea Calculatoare ar fi un bun "compromis". Daca prinzi dragoste pentru hardware, ai o baza de unde poti aprofunda si ai si o diploma in domeniu. Iar daca nu te va interesa hardware la un nivel mai mare de hobby/curiozitate, macar nu-ti blestemi zilele cand majoritatea materiilor vor fi legate de asta, in anii superiori.

#26
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Dar de proiectare hw ce zici? Se programeaza, ce-i drept in limbaje low level (verilog, vhdl), dar poti sa mergi si pe-o cale in care sa folosesti limbaje mai high-level, oop, etc. In plus, ai sansa sa bagi programul in FPGA si sa vezi ce face, mai tweakuiesti ceva, mai pui niste electronica pe-alaturi, un uC si iese cate-o minune de te miri si tu.

Pe vremuri cand am terminat eu la UPB la Calculatoare, se putea alege din anul 4 dintre 4 specializari, 2 mai de hw (arhitecturi de sisteme de calcul, microcontrolere, programare peste un SO, web-stuff).
Acum sunt 5 http://csite.cs.pub....scrieri_an4.htm

Anul 1 e cam pierdere de vreme pentru anumite cai (te freaca cu matematici si fizici pe care poti sa nu le mai folosesti niciodata), dar din anul 2 lucrurile devin interesante: Programare, electronica, retele, etc ...

La Automatica, or sa te invete sa misti robotii industriali, o groaza de materii de teoria sistemelor (banuiesc ca folositoare daca alegi calea asta), ceva microcontrolere si multe chestii carora eu nu prea le-am inteles rostul (poate or fi bune, poate nu, nu-s in stare sa-mi dau cu parerea despre ele).
Ai in link-ul de mai jos ce se face la fiecare specializare. Banuiesc ca lucrurile nu-s tocmai diferite in Cluj.
http://acs.pub.ro/educatie/licenta/

#27
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostPop-Ady, on 28 ianuarie 2015 - 23:00, said:

Nu vreau nici ca dupa facultate sa imi vad fostii colegi de la celalalt profil cu salarii de 2 ori cat al meu si sa regret ce am ales  

aşa ceva nu are sens, nu-ţi dă nimeni salariu strict după ce ai absolvit. Poţi găsi şi oameni fără facultate cu salariu mai mare ca al tău... sau invers, colegul tau de bancă să ajungă şomerul cel mai sărac din România şi să-l dea la ştiri...
Eu sînt absolvent de Electronică şi am colegi care lucrează acum la firme de soft în străinătate (Google, Oracle)...
Eu ţi-am spus: îţi alegi domeniul mare (în cazul nostru este domeniul generic "IT"), detaliile le vezi după aia. Peste 5 ani, peste 10, peste 20... nimeni nu ştie ce oportunităţi vei avea. Doar să te ţii de treabă. Dacă zici că eşti pasionat, cel puţin parţial, eu zic că ai toate şansele să găseşti ceva potrivit ţie.

#28
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, faptul ca sunt vorbaret si ca imi place sa explic+ca am citit o gramada de carti din bransa m-a ajutat sa ajut vre-o 3 oameni sa promoveze primul interviu la diferite companii de telecom..
Acum persoanele alea eXLEL-eaza pe salarii cam de la 3 spre 4 ori cat iau eu.
Eu sunt fericit ca sarmesc. Si ca in timpul liber, ma mai pot da pe acest forum.
Pe de alta parte, cum imi zicea un fost coleg de la jobul meu, ajuns in "fabrica" "mea" ca fost director intr-o "fabrica" importanta , in prezent si mai mare edirector in lata "fabrica" eu mi-am crescut plodul.L-am dus la cercurile de ..de..
Cand am fost in concedii am mai fost sunat, dar nu pot spune ca mi-am petrecut vacanta pe laptop si la telefon pt job.
Colegul meu imi povestea ca fiul lui i-a zis ca e un strain, nu un tata. "La 8 dimineta erai la job si daca te intorceai seara la 8 era devreme",
Asa ca sa ma consider fericit..Si ma consider.
la fel si cu dta. Ce o sa iti gasesti ca angajare, Dzeu stie. Si cu salariu, nu sunt adevaratul fiu al mamei Omide
Asa ca si dt fa ce ti se pare ca ti s-ar potrivi. Incearac mai multe domenii si dupa aia vorbim.
Eu de ex nu ma apuc de telefoane, faxuri sau orice e cu  mecanica, nici sa ma impusc. Stiu bine cateva domenii din electronica practica si acolo ma descurc bine. Restul nu ma pasioneza, nu deschid, nu imi pasa.

#29
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008

View PostMooF2010, on 28 ianuarie 2015 - 21:05, said:

Nici nu ai idee ce faci la informatica aplicata si automatizari..... acolo o sa iti fie tare dor de C.

automatica e infernala fata de calculatoare... dar si foarte apreciata...


La noi ? Intreb pe bune, nu m am interesat niciodata de joburile strict pe profil si nu stiu care e piata


View PostPop-Ady, on 28 ianuarie 2015 - 23:00, said:

Nu vreau nici ca dupa facultate sa imi vad fostii colegi de la celalalt profil cu salarii de 2 ori cat al meu si sa regret ce am ales

Asta nu se intampla in realitate. Salariu in IT e negociat pe cu totul alte criterii nicidecum pe ce scrie pe diploma. Sunt oameni in IT fara facultate care castiga mai bine ca unii cu licenta si master in informatica.

#30
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
cam despre ce cistiguri vorbiti voi aici?

#31
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
depinde
unde lucrezi, ce experienta ai, pe ce limbaj, cum stii sa negociezi samd.

Exista o plaja de salarii foarte extinsa incepand cu 400euro pana la 4000euro

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Limbajul nu e direct implicat in ecuatia asta.

#33
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
nu e implicat mereu

#34
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013

View Postyonut_a, on 29 ianuarie 2015 - 20:49, said:

depinde
unde lucrezi, ce experienta ai, pe ce limbaj, cum stii sa negociezi samd.
Exista o plaja de salarii foarte extinsa incepand cu 400euro pana la 4000euro
Multumesc.

#35
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
Salut!

Eu sunt student in anul 3 la Automatica si Calculatoare UPB, sectia CTI. De obicei mai citesc topicuri aici cand n-am chef de invatat (sunt in sesiune si am examen peste 4 zile), dar mi-a placut postul tau si m-am gandit ca as putea sa-ti dau un sfat, si anume sa mergi la Calculatoare. Iata de ce:

Chestii bune:
1. Unii profesori sunt pasionati si inteligenti, si isi bat si capul cu tine, asa ca la unele materii chiar o sa inveti chestii, si o sa fie super ok.

2. Se face multa programare, (unii o sa zica ca la informatica se face mai multa, dar la informatica nu cred ca sunt teme de 30 de ore la o materie -- numele cursului nu spune toata povestea), si sunt multe teme din care inveti, si unele sunt destul de dificile. Printre ce am facut ca tema la politehnica, pot sa mentionez: un prettifier de HTML in C, scripturi de sute de linii in bash, un joc de 2048 in Haskell, un client DNS, un program de transmis fisiere in retea (TCP), un program distribuit folosind modelul MapReduce (simplificat, bineinteles) in Java, un simulator de retea de routere in C (rutare mesaje intr-o topologie, descoperirea topologiei) si altele (am enumerat cam jumatate din teme).

3. Ai oportunitati foarte, foarte bune atat in timpul facultatii cat si dupa, in special pe software (pe hardware nu prea se baga lumea, dar cred ca gasesti daca te intereseaza). Poti sa faci internshipuri atat in tara (te iau si dupa anul I daca arati ca esti pasionat si te duce capul) si sunt platite ok (~2000 de lei pe luna, net) cat si internshipuri in strainatate la companii mari (anual vin Google, Microsoft, Facebook, Mozilla si altii sa caute studenti) care sunt platite de la bine la foarte, foarte bine si unde nu e deosebit de greu sa ajungi, daca esti pasionat.

4. Ai camin garantat, si o sa gasesti colegi pasionati (nu foarte multi, dar sunt) ca sa ai ceva competitie.

5. Majoritatea asistentilor sunt destepti si ajutatori, si chiar se pricep la ce predau. De obicei sunt studenti in ani mai mari, sau la master. Ca un revers al medaliei, unii sunt incredibil de prosti.

Chestii naspa (care pe mine m-au facut sa ajung sa destest facultatea asta si sa imi blestem ziua in care am venit aici):

1. Examenele si felul in care se invata. Nimeni nu invata nimic in timpul semestrului, si in sesiune trebuie sa tocesti intre 10 si 200 de pagini, in functie de materie si daca se dau favorite sau nu. Indiferent ca te pricepi sau nu la materia respectiva, sau ca te pasioneaza, sau ca tu crezi ca o sa intelegi, tot o sa ajungi sa tocesti, din simplul motiv ca ce tocesti nu are nicio legatura nici cu temele, nici cu ganditul, nici cu nimic inafara de ce scrie in curs. De exemplu la proiectarea algoritmilor poti sa fii seful algoritmilor, ca tot pici daca nu inveti cum vrea proful sa ii scrii, si daca nu stii tot felul de algoritmi obscuri (depinde si cu cine faci).

Pe scurt, parcursul unei materii arata in felul urmator:
  - incepe semestrul, esti fericit ca in sfarsit o sa studiezi si tu (algoritmi distribuiti | proiectarea algoritmilor | cum merge TCP, FTP, HTTP etc | cum merge un procesor ) si te duci entuziast la primele cursuri
  - dupa 2-3 cursuri totul devine mai plicticos, laboratorul n-are nicio treaba cu cursul, proful sare peste slide-uri fara sa mai explice pentru ca n-are chef, esti la cursul 7 si nu mai stii ce s-a facut la cursul 2 ca nu citesti acasa etc.
  - dupa cursul 6 te mai duci doar daca primesti puncte, ceva, sau esti genul care merge la cursuri ca asa trebuie
  - iti faci toate temele si laboratoarele
  - vine sesiunea si afli ca ai de invatat 100 de pagini de algortmi si teorie si demonstratii:
a. bagi toceala grav si iei 10
b. inveti putin si impusti un 5
c. inveti putin si ai ghinion, vii iar la toamna

2. Unii profesori sunt foarte prost pregatiti si au intrat pe pile, sau sunt bine pregatiti dar n-au chef sa predea si li se rupe de ce inveti tu. Culmea, astea sunt materiile cel mai greu de promovat, si sunt de obicei materii predate de profesori batrani in domenii conexe informaticii (teoria sistemelor, electronica, fizica, d-astea). La astea n-o sa inveti nimic si doar o sa te stresezi aiurea si o sa tocesti si o sa fii foarte suparat si o sa copiezi si o sa dai servite si o sa faci absolut orice sa scapi de chin. Sunt oameni care termina facultatea in 6 ani in loc de 4 din cauza unui singur profesor.

3. Alte materii sunt facute in bataie de joc, adica nu se face absolut nimic si trece toata lumea. E ca si cum nu s-ar face. Si dupa aia te trezesti ca faci o continuare a materiei si tu nici nu sti cu ce se ocupa (dar nu-i nimic, ca gasesti favorite pe exams.ro, tocesti si treci).

4. Exista mult prea putine oportunitati in facultate, si afli de ele cand deja nu mai ai niciun chef de facultate. De exemplu, un student pasionat ar trebui sa fie provocat, sa faca proiecte mai complicate, sa lucreze cu profesori pe domeniile lor favorite, sa faca cercetare etc. Chestia asta nu exista, dupa teme (destul de grele, de altfel) nu exista nimic. Unii o sa-ti zica ca ar trebui sa le faci singur, dar daca o iei asa, inseamna ca degeaba mai vii la facultate.

5. O sa te prosteasca la prezentari cu tot felul de robotei smecheri si sa-ti zica ca se face hardware si o sa inveti sa faci si tu chestii similare. N-o sa faci nimic, stai linistit. Daca vrei sa inveti hardware, iti recomand sa inveti singur.


Eu personal, daca as fi acum clasa a 12a, as da la FMI la Unibuc, pentru ca sunt pasionat mai mult de software si pentru ca m-am chinuit mult in politehnica. Sfatul meu este sa pui mana sa inveti singur, sa iei cursuri de pe Coursera atat de hardware, cat si despre software, sa faci singur proiecte, sa contribui la cod opensource de pe github, si in cazul asta nici nu mai conteaza ce facultate ai facut, ca ai invatat materie de la Stanford si Harvard. Daca faci cursul de compilatoare de pe coursera si esti in stare sa construiesti un compilator basic, iti garantez ca iei internship la ce firma vrei tu in Bucuresti.

A, si ca sa nu crezi ca sunt eu idiot si nu ma duce capu, uite ca zic si altii de toceala:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hiSvfYDFJyY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://pureblack.wo...-2-semestrul-1/ (o resursa foarte buna despre CTI) -- si un citat de aici:
"Dar in schimb teoria o poti redacta cuvant cu cuvant fara grija , ca o va puncta. Teoria inseamna TOT, demonstratii cap coada tocite."
"O mizerie de materie din care nu mai stiu nimic, pe care am tocit-o cu nesimtire si din care stiam totul la teorie ( am luat 9 9 la examen parca ) , si la care credeam ca am facut problemele perfect ( 4 si 7 … ).  Marturisesc ca acum nu mai stiu nimic. Decat ca daca legi in reactie negativa un sistem cu alt sistem, ii creste stabilitatea. Stabilitate, Nyquist, Bode. Asta e baza. Va doresc succes !"

Edited by student_cti, 02 February 2015 - 03:13.


#36
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011
Am citit de pe blogul ala si am ramas putin perplex. Acuma mno...cu bine, cu rau, mergem inainte, nu avem ce face :) M-as duce si la Bucuresti, la poli sau la UniBuc, da' problema intervine cu cazarea/mancarea. Eu am fobie de statul in camin. Stiu ca e o alternativa ieftina si (partial) buna, insa cand unu canta, unu vorbeste cu iubita pana la 2 si altu fluiera, iti cam piere cheful de invatat (asta din ce am auzit de la altii). Am stat in Regie de vreo doua ori cand am fost la ceva concurs. Unde ne-o cazat o fost dragut, da' spatiu mic, un singur birou, un dulap...nu m-o prea impresionat (sa vezi ca aveam televizor si aer conditionat). Stiu ca pare ca as avea pretentii, dar dupa ce m-am obisnuit cu o liniste deplina unde stau acum, nu as mai renunta la ea. La liceu, am avut noroc sa gasesc in Mures sa stau in gazda, sa platesc numai 400 lei/luna cu tot cu intretinere, camera mea, baia mea, ba ma mai cheama si la mancare cateodata. La Cluj/Bucuresti de ma duc...nu cred ca mai am eu norocul asta. Caminul (sper ca macar as prinde camera de 2 persoane) ar reprezenta ultima varianta.

Momentan am mutat CTI pe primul loc in preferinte, multumesc tuturor pentru sfaturi, ati fost chiar de ajutor. O zi faina!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate