Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

UTC - Automatica sau Calculatoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
@dani.user, dupa cum am zis si inainte, eu n-as mai veni la UPB daca ar fi sa mai aleg o data, ci m-as duce la Unibuc.

Ce consider eu marele avantaj al Bucurestiului este ca sunt multe firme foarte ok, si ai de unde alege, mai ales cand esti anul I si aplici la 50, si iti raspund maxim 3. Din motivul asta, in opinia mea, cel mai usor e sa reusesti din Bucuresti, indiferent daca vrei sa ramai in tara sau sa pleci afara. Intr-adevar, daca esti bun si inveti singur, reusesti din orice oras, nu a negat nimeni asta. Am zis doar ca e putin mai greu.

#56
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 student_cti, on 02 februarie 2015 - 18:42, said:

mai ales cand esti anul I si aplici la 50
Nu cred ca in anul I chiar e indicat sa intri in productie ! Acum e timpul pentru studiu, de munca ai timp o viata ulterior.

#57
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
@neagu_laurentiu, ma refeream la internshipuri -- eu am fost intern in vara anului I si nu-mi pare rau deloc.

#58
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Internship-urile in sine merita o discutie separata, asa ca am deschis http://forum.softped...i-de-studentie/

#59
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Ca absolvent al facultatii de AIA pot sa iti spun ca nu merita, cel putin in Romania.

De ce? Pt ca oferta locurilor de munca este preponderenta pe programare, cu ceva caderi pe  embedded, iar automatizare nu ai unde sa faci in Romania cel putin, deci faci degeaba, matematici speciale, bazele sistemelor automate, teoria sistemelor, electrotehnica, chimie in reglarea proceselor si alte obiecte ce tin de automatizari.  Nu ca sunt rele, iti formeaza o gandire logica si cauzala, dar e deajuns si matematica.
Sansele sa prinzi vrun post printro rafinarie sau fabrica sunt mici comparativ cu programarea care se practica de pe bancile facultatii fiind si foarte ramnificata acum datorita tehnologiilor. Nu mai spun ca nu ai de la cine sa inveti, cei mai in varsta  vorbesc cu jumatate de gura cand te duci printro fabrica si le ceri explicatii, de parca le furi locu.
Nu stiu veniturile cum sunt ca automatist dar tind sa cred ca sunt mai mari fata de programatori, cel putin la inceput,  datorita responsabilitatilor  si cunostintelor implicate.

Ce poti face?
Uitate in programa fiecarei specializari, vezi cam ce inseamna fiecare materie si daca ti se potriveste programa poti incerca.
Daca vrei sa programezi acolo un Arduino sa controlezi un motor pas cu pas e deajuns sa urmezi calculatoare.
Daca vrei sa lucrezi strict in programare e deajuns si Informatica, termini si mai repede.
Mai mult conteaza ce faci pe langa facultate, proiecte, intershipuri, participari la conferinte cu diferite proiecte, participari in open source. Astea ingroasa un CV.
Fara rautate, doar o realitate, era un tata pe aici care spunea ca baiatu lui a terminat facultatea de calc si masteru cu 10 si nu gaseste de munca in Bucuresti...in momentul cand insiri toate limbajele de programare studiate si nu ai nimic care sa demonstreze ce stii...e dificil sa te creada cineva ca stii cu adevarat ceva.  

Nu te astepta de la facultate sa te invete totul si sa te pregateasca pt piata munci, daca profii sunt plictisiti si nu au chef cauta in plus materiale si aprofundeaza. Facultatea cum spunea cineva mai inainte iti ofera asa un schelet din ce ai putea face, alegi ce iti place si ti se potriveste.

Recomand sa nu lucrezi deloc in timpul facultatii, decat vara, pt ca te poate distrage mai mult de la invatat si eventual diferite oportunitati, trebuie sa te mai si odihnesti, iar performanta nu se face cu oboseala.  Facultatea nu este momentul in care numai  inveti  dar in acelasi timp te si orientezi catre ce doresti sa faci in functie si de oportunitati. Cum spunea si Prien, nu numai banii conteaza ci si cum iti traiesti viata. Dupa ce ai sa castigi destui bani cat sa traiesti decent,  ai sa ajungi la concluzia ca nu trebuie sa faci bani ca sa traiesti ci tre sa traiesti ca sa faci bani. Unii nu prea stiu cand sa se opreasca si traiesc constant in stres fara sa se bucure de viata.

Mai degraba vanezi internshipuri pe vara unde acumulezi experienta si cursuri/proiecte in particular cum au spus precendentii useri. Nu astepta sa te caute firmele chiar daca ai note bune, incearca cam la orice firma pana ti se deschid usi. Din punctul meu de vedere intershipurile sunt foarte importante pt ca acolo vezi ce se face in campul muncii, care sunt cerintele, ce tehnologii/limbaje iti plac; iar daca ai facut 2-3 pana termini ai o vedere cat de cat din ce sa alegi.

Alegerea facultatii, in speta orasul conteaza pt ca acesta iti va oferi oportunitatile de dupa facultate, eventual vei ramane in oras, in functie de perspectivele tale despre viata, daca pleci sau nu afara.
Cele mai multe optiuni evident le ofera Bucurestiul, un oras cam aglomerat, poluat... dar pt tineri e ok.
Vad ca ceilalti au facut referire la Iasi si Cluj. Eu as lua si Timis in considerare, sunt  destule firme implicate in pregatirea studentilor si e la granita. Posted Image



Daca e cineva care a facut la Iasi, as fi interesat cum e la Informatica? intreb pt cineva in aceeasi situatie. Ai cu cine vorbi sau mai mult toci?

Edited by Zyx, 03 February 2015 - 00:23.


#60
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Zyx, on 03 februarie 2015 - 00:19, said:

Ai cu cine vorbi sau mai mult toci?
Eu am terminat mai demult si aveam pe cine intreba una-alta pentru a primi un raspuns pertinent. Unii au ramas si azi, altii sunt noi, gasesti din toate categoriile pana la urma.

#61
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 student_cti, on 02 februarie 2015 - 03:05, said:

Salut!

3. Ai oportunitati foarte, foarte bune atat in timpul facultatii cat si dupa, in special pe software (pe hardware nu prea se baga lumea, dar cred ca gasesti daca te intereseaza). Poti sa faci internshipuri atat
4. Exista mult prea putine oportunitati in facultate, si afli de ele cand deja nu mai ai niciun chef de facultate. De exemplu, un student pasionat ar trebui sa fie provocat, sa faca proiecte mai complicate, sa

5. O sa te prosteasca la prezentari cu tot felul de robotei smecheri si sa-ti zica ca se face hardware si o sa inveti sa faci si tu chestii similare. N-o sa faci nimic, stai linistit. Daca vrei sa inveti hardware, iti recomand sa inveti singur.

3. şi 4. te cam contrazici, nu-i aşa ?

5. mi-e greu să cred că ai făcut temele alea complicate de Haskell şi compilatoare şi nu eşti în stare să faci un "roboţel d-ăla şmecher" după cursul de Proiectarea cu Microprocesoare.

#62
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
Nu ma contrazic, am spus ca ai oportunitati foarte bune in timpul facultatii (internshipuri, firme ok in Bucuresti), dar nu in facultate (proiecte de cercetare, colaborari cu profesori etc.). Cursul de PM nu l-am facut inca, se face pe semestrul viitor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate