Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Rovigneta si schimbare numar - ianuarie 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006

View Postdanutzu_1069, on 13 februarie 2015 - 12:59, said:

@cipylyca
Sorry pentru neincredere, dar am "prins" toate fazele legate de schimbarea nr inmatriculare. Am flota auto la firma.
Am "prins" si cand se platea taxa aia de 20 lei, si dupa cand nu se mai platea.
Acum nu mai trebuie nici cerere, nu pot decat sa fiu fericit, imi era peste mana sa merg la DRDP Posted Image
CASE CLOSED?
Nici o problema nici eu nu m-am lasat si am dat mail la CNADNR :) si uite ce mi-au raspuns pe 03.02.2015:

Subject: Raspuns CNADNR SA
From: Comunicare 2 ([email protected])
To: [email protected];
Date: Tuesday, February 3, 2015 2:37 PM


Stimate Domnule                   ,
Urmare adresei dumneavoastră transmisă Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România, prin care solicitaţi informaţii privind valabilitatea rovinietei în momentul schimbării numărului de înmatriculare, vă comunicăm următoarele:

Conform Normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România, aprobate prin Ordinul Ministrului Transporturilor şi Infrastructurii nr. 769/2010, cu modificările şi completările ulterioare, articolul 9, alin. (1) „În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare, rovinieta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea rovinietei numărul de identificare al vehiculului (seria de şasiu) a fost înscris corect.
În orice altă situaţie utilizatorul va solicita Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România S.A, în scris, efectuarea modificării numărului de înmatriculare în baza de date a  Sistemului Informatic de Emitere, Gestiune, Monitorizare si Control al Rovinietei (SIEGMCR)” (art.9, alineatul 1).


Prin urmare, dacă aţi verificat nr. de identificare (seria de şasiu) înscris pe documentul de plată al rovinietei şi este identic cu cel înscris în certificatul de înmatriculare, dumneavoastră nu trebuie să mai efectuaţi nici un demers.
De asemenea pentru a înlesni verificarea în teren a echipajelor mobile, vă recomandăm să aveți la dvs., o copie a cărții de identitate a vechiculului, act din care reiese schimbarea numărului de înmatriculare.
Pentru informaţii suplimentare puteţi utiliza nr. de telefon 021/264.33.44. sau 1761 apelabil din reţelele Orange şi Vodafone – tarif normal în reţeaua operatorilor de telefonie.


Cu stimă,
Serviciul Relaţii Publice/C.N.A.D.N.R. S.A.
Tel: 021/264.32.47
Fax: 021/264.33.57
E-mail: [email protected]

Dupa ce am primit mail-ul m-a sunat un domn foarte amabil de la Relatii Publice care mi-a recomandat sa listez de pe site rovinieta valabila pe numarul vechi (folosind numarul vechi) - sa aleg PDF cu semnatura si sa o tin in masina alaturi de copia CIV pentru eventuale controale in trafic si sa listez totodata si mail-ul trimis pentru a-l arata in cazul unor neclaritati din partea "organelor".

#38
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Da...asa am fost si eu sfatuit,in plus sa am si o copie a cartii masinii!Romania-birocratie tata...!

Edited by arab, 19 February 2015 - 16:21.


#39
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,690
  • Înscris: 17.01.2008
Am inca o veste, legata de problema mea, la cererea de recuperare a tarifului pe perioada cand se suprapun cele doua ROV cumparate, am primit factura de storno pe suma corespunzatoare suprapunerii si urmeaza sa primesc si banii.

Sa mai zica cineva ca CNADNR numai ia bani! uite ca si da inapoi :P

#40
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
Inca o confirmare a faptului ca rovinieta isi pastreaza valabilitatea chiar daca se schimba numarul, daca mai era nevoie :)
Ieri m-a oprit politia si mi-a verificat toate actele, inclusiv rovinieta; agentul a vazut ca nu bate numarul masinii cu cel de pe rovinieta si m-a intrebat daca am schimbat numarul si apoi a verificat seria de identificare si a fost totul in regula.

#41
daniel8k

daniel8k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2016
Salut,

Am scris celor de la CNADR si spre surprindearea mea au si raspuns (in 2 ore chiar).
P.S. Am inlocuit numerele mele cu x, y si z

EU:
Buna ziua,
Am inmatriculat vehicolul cu seria de sasiu xxxxxxxxxxxxx ce avea deja rovineata platita.
Noul numar de inamatriculare este yyyyyyyyyy, vechiul numar zzzzzzzzz. Dupa scrimbarea numarului nu mai apare ca avand rovinieta valabila.
Conform legii 100/2014 vinieta trebuie sa isi pastreze valabilitatea, transcrierea facandu-se automat.
Va rog sa remediati. Am atasat dovada ca seria a fost completata corect.

  Multumesc

EI:
Buna ziua,
Urmare mail-ului dvs., vă informăm  că Normele Metodologice din 28 aprilie 2015 pentru aplicarea de către CNADNR SA a tarifului de utilizare și a tarifului de trecere, aprobate prin Ordinul 611/2015, prevăd la Art. 14, alin. (2)  următoarele:
(2) În cazul utilizatorilor români şi străini, în situaţia schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare sau tariful de trecere, rovinieta sau peajul îşi menţin valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea acestora numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect.
Avand in vedere prevederile legale de mai sus, va informam ca rovinieta isi mentine valabilitatea, fara a intreprinde dvs. vreun demers daca seria sasiu inscrisa pe rovinieta coincide cu seria sasiu inscrisa in certificatul de inmatriculare, emis pentru noul numar. In aceasta situatie nu se fac modificari in baza de date cu roviniete valabile.
Verificarea in baza de date cu Roviniete valabile se efectueaza si dupa nr. de identificare (seria sasiu) care corespunde actualului numar de inmatriculare al vehiculului. Daca interogati site-ul cnadnr.ro – verificare rovinieta, cautati rovinieta valabila existenta, adica cea emisa pe nr. anterior zzzzzzzz, pentru ca aceea este rovinieta valabila pentru vehiculul respectiv, chiar daca vehiculul este inmatriculat acum cu alt nr. de inmatriculare.
De asemenea pentru a înlesni verificarea în teren a echipajelor mobile, vă recomandăm să aveţi la dvs., o copie a cărţii de identitate a vehiculului, act din care reiese schimbarea numărului de înmatriculare.
Cu stima,

CNADNR SA
DIRECTIA VENITURI
Departamentul Implementare Activitati Comerciale
Serviciul Rovinieta si Call Center
Bd. Dinicu Golescu nr. 38, Sector 1, Bucuresti
Tel: 021-264.32.63
e-mail: [email protected]
web: www.cnadnr.ro

#42
Sparow5

Sparow5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.10.2015
Eu mi-am schimbat masina (si implicit si numarul). Am rovineta de la masina veche pe care am vandut-o (cu toate actele legal), mai am 6 luni pe ea. Am inteles ca daca schimbam doar numarul, sistemul vedea ca seria motor bate  la aceiasi masina si nu trebuia sa fac nimic.

In cazul meu insa, sa fac vreo cerere ceva de schimbare (nu gasesc niciunda pe site, e doar o cerere de schimbare numar - deci pentru aceiasi masina) sau sa iau alta rovienta si sa cer banii pe asta veche?
Chiar nu mi-e clar. Pana acum am mers cu numele rosii si stiu ca nu aveam nevoie de rovineta.

Edited by Sparow5, 10 November 2016 - 19:56.


#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Rovigneta ramane valabila pe masina pe care ai vandut-o.
Nu cred ca poti recupera banii.
Probabil ca noul proprietar a si facut transcrierea pe numerele lui de inmatriculare.

ps. Trascrierea e absolut gratuita, nu costa nici 1 ban.

#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSparow5, on 10 noiembrie 2016 - 19:54, said:

Eu mi-am schimbat masina (si implicit si numarul). Am rovineta de la masina veche pe care am vandut-o (cu toate actele legal), mai am 6 luni pe ea. Am inteles ca daca schimbam doar numarul, sistemul vedea ca seria motor bate  la aceiasi masina si nu trebuia sa fac nimic.

In cazul meu insa, sa fac vreo cerere ceva de schimbare (nu gasesc niciunda pe site, e doar o cerere de schimbare numar - deci pentru aceiasi masina) sau sa iau alta rovienta si sa cer banii pe asta veche?
Chiar nu mi-e clar.
Revin cu o clarificare.
Banii pe rovigneta iti vor fi restituiti doar daca faci dovada:
-dezmembrarii, casarii sau predarii vehiculului unei unitati specializate, in vederea dezmembrarii;
-scoaterii definitive din România a vehiculului;
-declararii furtului vehiculului.

http://www.cnadnr.ro...ivind-rovinieta

#45
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
Am trecut si eu prin aceeasi situatie. Uite aici mai multe informatii, poate te ajuta cu ceva : https://www.roviniet...ebari-frecvente

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate