Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Rovigneta si schimbare numar - ianuarie 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Amenzile sunt mai grabite,de felul lor,nu dureaza 4 ani,pana vin...!Posted Image

Edited by arab, 23 January 2015 - 15:32.


#20
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@dd80
Colegu`, daca te lasi pe sfaturile primite de la niste functionari de-ai statului, sictiriti de salariu si de faptul ca e vineri si ar fi preferat sa fie acasa in loc sa fie la ghiseu,, n-ai decat.
Amenda poate venii si pe ala putin il intereseaza.
"sfaturile" mele sunt preluate de pe site-ul cnadnr

Verifica-ti pe site-ul cnadnr, valabilitatea rovinietei. E foarte simplu: nr de inmatriculare (nou) si serie de sasiu.
Si inca ceva, daca ai rovinieta valabila si vrea muschiul tau sa-ti mai cumperi inca una,, nu poti.
De ce? pentru primul lucru pe care il introduce vanzatorul in terminal este nr de inmatriculare!!

#21
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 arab, on 23 ianuarie 2015 - 14:27, said:

Mai se deschid multe topic-uri cu subiectul asta...?Posted Image

La schimbarea numarului, rovinieta trece automat pe numarul nou,pe baza seriei de sasiu!Am constat personal asta in doua randuri!Nu dati banii de pomana dragi romani,ca tot alea vor fi soselele noastre,putine,proaste!

Si eu am constat pe pielea mea..ca nu.....Dupa cum am mai spus, luna de gratie a fost Decembrie, data...22...anul Domnului...2014...

#22
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu cred ca tine de norocul...meu!E precizata asta si pe site-ul lor!

#23
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Ne arati si noua unde scrie asta?
Un link, ceva?

#24
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.cnadnr.ro...ina.php?idg=167

Punctul 9!Cu placere!

Edited by arab, 26 January 2015 - 22:10.


#25
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Multumesc!
Explica-mi te rog la ce foloseste formularul acesta: "Formulare – Cerere schimbare numere inmatriculare" ?
si pentru ce exista: "Puncte de schimbare a numarului de inmatriculare" ?

Multumesc anticipat!

Lectureaza te rog si la punctul 11, unde scrie care sunt conditiile pentru o rovinieta valabila.
"aceasta se considera a fi valabila pentru vehiculul dv., numai in cazul in care numarul de identificare pentru care a fost eliberata rovinieta respectiva este acelasi cu numarul de identificare din certificatul de inmatriculare al vehiculului detinut de catre dv., si rovinieta respectiva a fost eliberata pentru tipul de vehicul detinut de catre dv;"

Te las  sa "digeri" cu calm!

Aaaaa, si pregateste cutia postala!
Cica dupa 6 luni incep sa vina amenzile.

#26
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Exista call-center,sunati si intrebati!

Stau linistit,a trecut peste un an si nimic...deci am avut noroc probabil!

#27
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006

 danutzu_1069, on 26 ianuarie 2015 - 22:31, said:

Explica-mi te rog la ce foloseste formularul acesta: "Formulare – Cerere schimbare numere inmatriculare" ?
si pentru ce exista: "Puncte de schimbare a numarului de inmatriculare" ?


Formularele de care zici tu sunt pentru situatia in care numarul de identificare al masinii este trecut gresit pe rovinieta, caz in care se depune respectiva cerere impreuna cu o copie dupa CIV si se plateste o taxa de 20 lei+TVA.
In situatia in care seria de identificare este trecuta corect atunci rovinieta este valabila.
Am fost eu azi la Sectia locala de Drumuri Nationale si mi-au spus ca nu trebuie sa le dau vreo cerere pentru ca numarul este trecut corect iar in baza de date (cand te "vede'" vreo camera) o sa se verifice dupa seria de identificare si nu se va emite amenda.

In plus modificarea asta cu seria de identificare corecta este valabila din iulie 2014. Pana atunci trebuia sa faci o cerere indiferent daca era sau nu corecta seria.
Si am mai gasit pe un forum aceeasi situatia iar cineva a primit in august 2014 un raspuns legat de schimbarea numarului de inmatriculare pe care il pun mai jos.

22 Aug 2014, 10:23
Post #456
Membru

Group: Members
Posts: 843
Joined: 23 August 07
From: Timisoara


Revin cu raspunsul primit pe mail:
QUOTE
Buna ziua,
DA, AVETI ROVINIETA VALABILA.
Conform art. 9 din Normele metodologice pentru achitarea tarifului de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România, aprobate prin OMTI 769/2010, cu modificările și completările ulterioare:
“În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare, rovinieta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea rovinietei numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect. În orice altă situaţie utilizatorul va solicita CNADNR - S.A., în scris, efectuarea modificării numărului de înmatriculare în baza de date a SIEGMCR.”
Având în vedere că la emiterea rovinietei categoria A, seria nr. 11111 pentru vehiculul înmatriculat cu numărul X, numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect, vă informăm că, în baza prevederilor legale menționate mai sus, CNADNR – SA consideră rovinieta seria nr. 11111  valabilă pentru numărul de înmatriculare Y.
De asemenea pentru a înlesni verificarea în teren a echipajelor mobile, vă recomandăm să aveți la dvs., o copie a cărții de identitate a vechiculului, act din care reiese schimbarea numărului de înmatriculare.

Cu stima,
SERVICIUL ROVINIETE SI CALL CENTER
Tel: 021-264.33.44
*
Se pare ca nu este necesara nici o cerere adresata CNADR pentru actualizarea bazei de date.

#28
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asta ziceam si eu mai in urma putin!Q.E.D!Posted Image

#29
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012

 Quantum, on 23 ianuarie 2015 - 15:25, said:

Ia alta vigneta, nu mai sta sa pierzi vremea, ca te trezesti peste 4 ani cu amenda acasa.

Asa am procedat, decat sa dau de 5 de ori mai mult pe amenda.

 danutzu_1069, on 23 ianuarie 2015 - 20:11, said:

@dd80
Colegu`, daca te lasi pe sfaturile primite de la niste functionari de-ai statului, sictiriti de salariu si de faptul ca e vineri si ar fi preferat sa fie acasa in loc sa fie la ghiseu,, n-ai decat.
Amenda poate venii si pe ala putin il intereseaza.
"sfaturile" mele sunt preluate de pe site-ul cnadnr

Verifica-ti pe site-ul cnadnr, valabilitatea rovinietei. E foarte simplu: nr de inmatriculare (nou) si serie de sasiu.
Si inca ceva, daca ai rovinieta valabila si vrea muschiul tau sa-ti mai cumperi inca una,, nu poti.
De ce? pentru primul lucru pe care il introduce vanzatorul in terminal este nr de inmatriculare!!

Incepand cu 10-11 ianuarie 2015 nu se mai primesc cereri schimbare numar inmatriculare la CNADNR!

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
asta ai inteles din tot topicul? ca sa platesti alta rovinieta???
mare e gradina...

#31
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
@slai

Deșteptule, între a risca o amendă datorată faptului că un funcționar public și a face o nouă rovignetă cu 2- luni în avans, am ales prima variantă. Sunt sigur că e mare grădina, de unde altundeva ar putea să apară băgători de seamă care nu au nicio implicare reală, așa cum faci tu - stai pe forum și îți dai cu părerea despre rovigneta mea. Nu e de mirare că ai peste 10.000 de postări, probabil că în mintea ta asta îți dă dreptul să provoci. Nota 3, stai jos, dacă ești în stare CITEȘTE LEGEA și apoi îți trimit răspunsurile primite de la CNADNR și DRPCIV - ambele instituții precizează că nu au nicio responsabilitate la schimbarea numerelor de înmatriculare.

Vezi mai jos, cei de la DRPCIV nu fac modificările din comoditate, ca să nu zic altceva.

 hunab, on 23 ianuarie 2015 - 14:24, said:

Mi-am schimbat eu numarul la masina, in luna decembrie. Mai aveam valabilitate inca 6 luni. Nu mi-au schimbat automat. Parca nu stiti cum este cu statul, cand ia, o face cu doua maini, cand este sa dea, scapa printre degete.
@dd80..."în condiţiile în care în baza de date a autorităţii de înmatriculare este operată modificarea respectivă"...de buna voie nu or sa faca. Trebuie umblat.

Edited by dd80, 13 February 2015 - 11:47.


#32
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@ toti
Ca sa incheiem discutiile in contradictoriu pe tema asta, am facut o intrebare la CNADNR pe un caz concret la o autoutilitara de la firma.
Avea ROV valabila pana in august 2015 pe numar vechi, si la schimbarea numarului, soferul a luat o alta ROV (in ianuarie) pe numarul nou.

Raspunsul de la CNADNR este clar, in sensul ca daca nr de identificare vehicul pe nr de inmatriculare vechi a fost scris corect pe ROV, la schimbarea nr aceasta ramane valabila.

In cazul meu trebuie sa adresez o cerere de recuperare a tarifului pe perioada cand se suprapun cele doua ROV cumparate. (la utilitara e cca 3600lei, deci se justifica)

Daca-mi vine vreo amenda, am deja raspunsul oficial.

@cipylyca
Sorry pentru neincredere, dar am "prins" toate fazele legate de schimbarea nr inmatriculare. Am flota auto la firma.
Am "prins" si cand se platea taxa aia de 20 lei, si dupa cand nu se mai platea.

Acum nu mai trebuie nici cerere, nu pot decat sa fiu fericit, imi era peste mana sa merg la DRDP Posted Image

CASE CLOSED?

Edited by danutzu_1069, 13 February 2015 - 13:00.


#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
ce modificari vrei sa faca dprciv? ca aia nu au treaba cu rovigneta ta.
ce naiba e asa greu sa intelegi ca rovigneta e emisa de cnadnr, si rovigneta merge pe baza seriei de sasiu?
sa zicem ca ai numarul b01aaa. si seria de sasiu wvw123 cumperi rovigneta, in calculator la cnadnr apare ca seria de sasiu wvw123 are rovigneta.

schimbi numarul masinii. primesti b99zzz. treci pe sub camera de rovigneta. cnadnr se uita, masina cu numarul b99zzz, ce serie de sasiu are? are wvw123. aha, pentru seria asta e platita rovigneta,. e. o.k.

intelegi cum e sistemul acum?

#34
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
După ce o să citești ce scrie în textul legii te aștept.

Până atunci TACI că mă seci, nu am timp să îți explic de 3000 de ori ce scrie în textul legii. Mai fac o încercare cu un text care nu a fost scris de mine:

http://forum.softped...8#entry16703180

Urmărește partea asta, poate te prinzi:

"rămâne valabilă în condiţiile în care în baza de date a autorităţii de înmatriculare este operată modificarea respectivă"

#35
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Unii au dificultati si nu vor sau nu pot sa priceapa!In cazul asta,platiti fratilor rovinieta de doua ori,ca poate asa vom avea si noi drumuri mai bune!

Am spus-o si eu,vad ca o spun si altii,dar unii nu si nu!Conteaza seria de sasiu a masinii,ca numarul mi-l pot schimba si eu personal de mai multe ori,ca am cuci si nu imi place si vreau sa arunc cu banii!Ce fac? Imi fac rovinieta pentru fiecare numar nou,adica am o droaie de masini...nu?

#36
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Daca ar fi avut o basculanta 8x4 la care ROV e de vreo 4500 lei, nu cred ca i-ar conveni sa plateasca mai multe roviniete.

@dd80
"baza de date a autorităţii de înmatriculare" este politia, care face modificarea de numar pe aceiasi serie de sasiucad iti da alt numar.

CNADNR  are acces la aceasta baza de date pentru a corela nr de inmatriculare citit ce camere cu seria de sasiu din baza de date.

Din aceasta cauza nu mai trebuie solicitate modificari in baza de date CNADNR (e legata de ce a politiei).

Ideal ar fi ca atunci cand iti cumperi ROV sa fie verificata automat si seria de sasiu => exista o ROV valabila,, nu mai trebuie sa cumperi alta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate