Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Ma bate gandul sa ma intorc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1129 replies to this topic

#847
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostArghiraMartie, on 13 mai 2015 - 22:43, said:

llama,

Am citit primele pagini. Tu ai copiii inca mici si trebuie sa tii seama de asta cand faci hotararea. Si noi am crescut doi copii, care erau mici cand am ajuns in Canada. Din experienta mea:
- copiii se cresc mai bine in Romania. Atentie, n-am zis mai usor, ci mai bine. In Canada, in afara de faptul ca nu ai familie, sunt si restrictii incomode, mai ales pentru parinti romani, obisnuiti sa-si urmareasca copiii pas cu pas: de la 16 ani incolo, scoala si medicul nu-ti mai dau informatii despre copilul tau decat cu acordul acestuia. Cunosc familii de romani care au fost foarte incomodati de aceast Privacy Act. Copiii lor si-au facut de cap cum au vrut si cum n-au vrut fara ca parintii sa poata interveni, fiindca parintii habar nu aveau. E de luat in considerare.
- sistemul de invatamant canadian e mai prost decat cel romanesc. Categoric, indiferent cati vor fi socati sa auda asta, asa este. Si cred ca ti-ai dat si tu seama. In plus, avem niste cunostiinte care s-au intors in Romania dupa 6 ani de Canada. Copilul cel mare era aici in cls. a 9a. In Romania, a fost dat la lectii particulare timp de 9 luni pentru a putea fi incadrat in cls. a 8a (in Ardeal).
- daca au cetatenia canadiana, copiii au deja un drum deschis si vor putea face alegerea care le convine lor.
- nu te gandi la bani. Banii vin si se duc oricum. Inteleg ca esti IT si asta se cauta oriunde in lume, deci mancare pe masa si un acoperis vei putea sa le asiguri.
- copii au nevoie de bunici, rude, veri. Nu pare sa fie asa, dar ai mei au suferit din lipsa bunicilor si aici se lipeau de toti vecinii in varsta. Trist.

parerea mea este ca nu este asa tragedie cu invatamantul in canada.
in canada idea este: cine vrea sa invete poate, cine nu vrea se descurca el.
asiaticii isi mediteaza masiv copii.

si in canada sunt scoli si scoli.
sincer ? noi am cautat scoli cu majoritate din poporul acela ce da majoritatea oamenilor ce gandesc in lume. inclusiv la facultate. si a iesit bine.

#848
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postavenirv, on 19 mai 2015 - 14:22, said:

sincer ? noi am cautat scoli cu majoritate din poporul acela ce da majoritatea oamenilor ce gandesc in lume. inclusiv la facultate. si a iesit bine.
vrei sa traduci? io recunosc ca nu-mi dau seama care-i poporul ala minunat

#849
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostOctavian_SK, on 19 mai 2015 - 16:53, said:

vrei sa traduci? io recunosc ca nu-mi dau seama care-i poporul ala minunat

mai citeste.

Edited by avenirv, 19 May 2015 - 17:25.


#850
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
eee...da ca oi fi curios de orice bazaconie din mintea unora

#851
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View Postavenirv, on 19 mai 2015 - 14:22, said:


parerea mea este ca nu este asa tragedie cu invatamantul in canada.
in canada idea este: cine vrea sa invete poate, cine nu vrea se descurca el.
asiaticii isi mediteaza masiv copii.

si in canada sunt scoli si scoli.
sincer ? noi am cautat scoli cu majoritate din poporul acela ce da majoritatea oamenilor ce gandesc in lume. inclusiv la facultate. si a iesit bine.

Scolile canadiene au trei bile negre pentru mine:
1. calitatea programei depinde exclusiv de calitatea profesorului
2. nu invata copiii sa studieze, adica nu le ofera unelte intelectuale pentru acumularea de cunostiinte (analiza si sinteza pe texte se face abia in fac. Nu idiei principale, nu rezumat, parafrazare, nimic. Aia din liceu e o frectie)
3. nu ofera orizonturi de gandire. Practicalitatea cunostiintelor e buna, dar in invatamantul liceal si universitar ar trebui sa ofere o perspectiva mai larga. De pilda, la istoria din liceu se studiaza exclusiv istoria continentului Nord American si cele doua razboaie mondiale. Wtf. Asa, pleosc, hodornc-tronc direct in secolul 20!

#852
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai au focus pe continentul lor. cati scoleri din RO au auzit vreodata de The War of Jenkin's Ear sau de Queen Anne's War?
io as fi curios cati elevi de a XII-a macar ar reusi sa puna razboiul de succesiune spaniol in secolul corect. darmite sa stie sa explice despre ce era vorba acolo.

#853
llama

llama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.07.2007

View PostArghiraMartie, on 20 mai 2015 - 01:58, said:

Scolile canadiene au trei bile negre pentru mine:
1. calitatea programei depinde exclusiv de calitatea profesorului
2. nu invata copiii sa studieze, adica nu le ofera unelte intelectuale pentru acumularea de cunostiinte (analiza si sinteza pe texte se face abia in fac. Nu idiei principale, nu rezumat, parafrazare, nimic. Aia din liceu e o frectie)
3. nu ofera orizonturi de gandire. Practicalitatea cunostiintelor e buna, dar in invatamantul liceal si universitar ar trebui sa ofere o perspectiva mai larga. De pilda, la istoria din liceu se studiaza exclusiv istoria continentului Nord American si cele doua razboaie mondiale. Wtf. Asa, pleosc, hodornc-tronc direct in secolul 20!

Nu mai aveam chef sa mai dezbat pe tema invatamantului canadian dar totusi am o problema cu punctul numarul 2. Ciudat, dar mie mi se pare ca treaba cu idei principale, rezumat si parafrazare se face destul de mult incepand din cele mai mici clase si se repeta in fiecare an. Cel putin asta am vazut eu. Iar cand e vorba de acumularea de cunostinte si invatatul sa studieze copii mei deja au facut o multime de rapoarte si prezentari pentru care trebuie sa adune date din diverse surse, sa le organizeze, sa le puna intr-un format adecvat si pe deasupra sa le si prezinte oral in fata colegilor. Mie mi se pare ca exact la capitolul asta invatamantul canadian nu e deloc deficitar.
Eu vad deficiente in educatia de baza: matematica, fizica, chimie, biologie, pana si economie. Atat cunostintele in general cat si modul de acumulare - nu au ei treaba cu logica si gandirea matematica (sau algoritmica), stiu doar de chestii de genul "dezbate X cu Y, voteaza si se pun de acord ca asa e corect" - nu glumesc, e foarte trist. Iar cand e vorba de cultura generala - geografie, istorie, filozofie, arta, literatura - universul lor e foarte restrans.
Acuma trebuie sa recunosc insa ca am mai vizionat niste chestii pe Youtube in ultima vreme - Vax Populi, Savarina de Machiavelli, Asta-i Romania - si constat ca invatamantul romanesc evolueaza foarte rapid si probabil va ajunge in curand din urma si chiar il va depasi pe cel Nord-American la capitolul de cunostinte generale Posted Image

#854
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Da domle, da canadienii aia dezbatatori ajung manageri (sau loseri - ok, majoritatea loseri) si dau ordine la imigrantii care stiu matematica si iau juma de salariu. :D

#855
llama

llama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.07.2007

View Postavenirv, on 19 mai 2015 - 14:22, said:

sincer ? noi am cautat scoli cu majoritate din poporul acela ce da majoritatea oamenilor ce gandesc in lume. inclusiv la facultate. si a iesit bine.
Subscriu la ce spunea Octavian - cine or fi ganditorii astia oare? Si care o fi facultatea lor preferata?Posted Image

Edited by llama, 20 May 2015 - 05:00.


#856
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Acuma trebuie sa recunosc insa ca am mai vizionat niste chestii pe Youtube in ultima vreme - Vax Populi, Savarina de Machiavelli, Asta-i Romania - si constat ca invatamantul romanesc evolueaza foarte rapid si probabil va ajunge in curand din urma si chiar il va depasi pe cel Nord-American la capitolul de cunostinte generale

Emisiunile alea n-au nici o treaba, oameni saraci cu duhul se gasesc oriunde, iar 80% din invatamintul romanesc a fost cam mereu foarte prost. Crezi ca daca intrebai pe absolventul de liceu seral din Ianca sat cum se face o integrala ar fi stiut?
Importata e partea cealalta, de 10-20%.

#857
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View Postllama, on 20 mai 2015 - 04:04, said:

Nu mai aveam chef sa mai dezbat pe tema invatamantului canadian dar totusi am o problema cu punctul numarul 2. Ciudat, dar mie mi se pare ca treaba cu idei principale, rezumat si parafrazare se face destul de mult incepand din cele mai mici clase si se repeta in fiecare an. Cel putin asta am vazut eu.

llama, ai avut noroc. In sistemul scolar in care au fost copiii mei la scolile elementare (catolic), nu s-a facut cu ei asa ceva. Au bombanit amandoi copiii cand ii puneam sa extraga ideile principale din texte sau sa le faca rezumatul, din cauza ca nu li se cerea la scoala si ei nu intelegeau necesitatea muncii suplimentare daca Miss/Mr. nu o cerea. La un text analiza in scoala se facea cam asa: "Spuneti ce v-a placut cel mai mult la cutare?" sau "Ce final ati dori la poveste?" sau "Sunteti de acord cu personajul principal?"

Ca sa nu mai spun de invatarea gramaticii elementare a limbii engleze. Tot acasa facuta si asta. Abia mai tarziu, in universitate, cand ajungeau sa corecteze eseurile si rapoartele colegilor americani/canadieni au inteles copiii mei de ce ii pusesem eu sa munceasca in plus pentru scoala.


View Postllama, on 20 mai 2015 - 04:04, said:

Iar cand e vorba de acumularea de cunostinte si invatatul sa studieze copii mei deja au facut o multime de rapoarte si prezentari pentru care trebuie sa adune date din diverse surse, sa le organizeze, sa le puna intr-un format adecvat si pe deasupra sa le si prezinte oral in fata colegilor. Mie mi se pare ca exact la capitolul asta invatamantul canadian nu e deloc deficitar.

Ca li se cer rapoarte, prezentari si studiarea unui subiect e minunat. Dar pregatirea, uneltele necesare realizarii unui studiu nu li se pun la dispozitie. Exista o anumita ordine logica a etapelor pe care trebuie sa le strabata o minte de student care extrage informatie dintr-o multitudine de surse. De exemplu: pe ce criterii alegi o anume informatie din marea de informatii existente? Cum sistematizezi informatia dintr-un articol de ziar? Cum o organizezi? Sunt pasi care trebuie urmati. Ori tocmai aceasta faza e omisa, probabil pe principiul "arunca-l in apa ca invata el sa innoate si singur". Cel putin, asta a fost experienta mea ca parinte.

Edited by ArghiraMartie, 21 May 2015 - 02:10.


#858
Romeo68

Romeo68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.05.2015
Buna seara.Sintem cam in aceeasi situatie cu initiatorul acestui topic(avem doar 9 ani de Canada).Ca si el ne gindim sa ne intoarcem acasa.Locuim aproape de Toronto ,(Kitchener)nu avem nici noi treaba cu bancile (no mortgage),casa  e platita,avem cam aceeasi suma de bani,si deja avem planurile facute sa ne cam retragem acasa la pensie cum se zice.Virsta 47 de ani,copil fata de 22 de ani.Nu ne place nici noua sistemul scolar Canadian,de cel medical nu mai vorbesc,se bat cu pumnul in piept ca e free dar stai la spital 8 ore sa iti dea un tylenol!!!Deci sa revenim la intoarcerea in Romania!
Sintem din Brasov,am facut in ultimul an o gramada de cercetari si  am ajuns la concluzia ca noi in situatia actuala o sa ne descurcam la fel de bine si acolo ca si  aici deci ......
   -1.o sa investesc banii in imobiliare 25-28000 euro o garsoniera, se inchiriaza ci 150-200 depinde de zona si imbunatatiri
   -2.un apartament 2 camera 35-40000 euro ,se inchiriaza cu 200-250 la fel zona si imbunatatirile
   -3 poti cumpara 5-6  apartamente  si sa  ai un venit de 1000-1500 euro ,lunar garantat pe  viata ceea ce este mai mult decit ok
   -4 eu ma gindesc sa le inchiriez regim hotelier deoarece Brasovul are potential touristic, daca totul e ok poti face 3000-5000 euro stiu eu personae in Brasov care traiesc numai din asta si traiesc bine
Deci aste sint ideile pe care ma  axez si vreau sa le pun in practica,undeva la anul in toamna.
Pentru noi preturile sint accesibile deoarece facem mult mai multi bani ca cei din Romania,si asta ne ajuta foarte mult.Eu am si un alt as in mineca: sint sofer nu de cursa lunga lucrez local la o firma cunoscuta ,si daca ma loveste cumva "foamea",imi iau pasaportul Canadian si vin sa lucrez aici 3-4 luni, si cu banii castigati pot trai 2-3 ani in Romania, fara sa mai pun veniturile din imobiliare.(sofer de tir 6000-7000 CAD pe luna).
Impozit pe o garsoniera-30 Euro pe an
Apartament 2 camera-40 Euro pe an
Internet+telefon fix+televizor-17-20 Euro pe luna
Curent-20-30 Euro lunar
Gaz media anuala 30 Euro pe luna
Mancarea cum te gospodaresti, dar tinand cont ca ai doi copii mici poate mai mult .
Eu aici vorbesc de preturile din Brasov , cu care suntem la curent, deoarece tinem legatura cu parintii nostrii.
Mi-ar face placer sa discutam si pe privat, chiar sa ne si intalnim, si sa-ti spun mai multe despre cum gandesc eu situatia.

#859
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,680
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvictor_tree, on 15 ianuarie 2015 - 20:54, said:

Chiar daca ai strans o suma frumusica,daca te-ai intoarce in tara cheltuielile vor ramane constante si considerabile,mai ales ca ai copii relativ mici,o varianta ar fi sa achizitionezi un apartament/doua in Iasi,le inchiriezi si ele vor reprezenta sursa ta de venit,nu poti pur si simplu sa vii aici si sa nu mai faci nimic pana la sfarsitul vietii,nu ai de unde sa stii cum va evolua in urmatorii 40 de ani valoarea banilor tai actuali.

LE.daca nu ai o preferinta neaparat pt Iasi,cauta si pe langa Cluj,Timisoara,etc pur si simplu e aerul altfel....
Probabil ca domnul este moldovean si are neamuri pe acolo.
As fi curios cam ce suma de bani ofera unui canadian siguranta finamciara, incat sa considere ca poate trage pe dreapta si sa se bucire de viata fara a mai munci pentru altii? 500.000$? 1 milion de dolari canadieni?
O casa cum zici tu , ajunge lejer la 100.000 de euro. Ma refer la una moderna cu tot comfortul.
Tine cont ca desi poate iernile din Canada sunt reci, nu stiu pe unde stai, dar la noi gazul este mult mai scump decat in US-Canada.
Daca tot alegi Iasiul, fii atent si la situatia geopoloitica din zona. Ukraina este in stare de alerta cu Rusia. Moldovenii de peste prut nu se stie ce vor.
Ca o paranteza, eu stau in jatatea sudica a Timisoarei, si in apropriere de oras este o unitate militara. Am copilarit in zona, si stiu cum se auzea cand se faceau exercitii de "tir" cu tunurile. Asta se intampla pe vremea lui Ceasca si in urmatorii ani de dupa revolutie, camd stagiul militar era inca obligatoriu.
Dupa perioada aceea s-a lasat linistea.
Ei , nu bine, zilele trecute am auzit din nou bubuiturile infundate , specifice artileriei. Si asta ma pune pe ganduri. Ce dracu i-a apucat acuma dupa 20 de ani sa traga cu tunurile aici langa Timisoara?
Semn bun nu cred ca este. Ceva putred se pune la cale.
Nu stiu ce sa iti recomand, dar europa de est nu e chiar raiul pe pamant.
Eu in locul tau as cutreiera putin lumea, as vizita Australia, Noua Zelanda, Thailanda-acolo traiul chiar este ieftin.

Din pacate , stiu cateva cazuri in care unii si-au vandut apartamentele si si-au incercat norocul prin Canada, si s-au intors dezamagiti dupa 1-2 ani.

View Postovidiu21, on 15 ianuarie 2015 - 20:58, said:


Din pacate ,ROMANIA nu e doar Bucuresti! Trust me ! ;)

Eu zic sa ramai acolo!
De parca ar avea doar doua optiuni, Canada sau Romania.

Si America de Sud ar putea fi o varianta, argentina, chile etc.

#860
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Asutralia e extrodinar de scumpa si nici NZ nu e ieftina.
Thalianda da, dar sa traiesti cu localnicii, nu cu turistii sau expatii
.

#861
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostRomeo68, on 23 mai 2015 - 02:59, said:

Buna seara.Sintem cam in aceeasi situatie cu initiatorul acestui topic(avem doar 9 ani de Canada).Ca si el ne gindim sa ne intoarcem acasa.Locuim aproape de Toronto ,(Kitchener)nu avem nici noi treaba cu bancile (no mortgage),casa  e platita,avem cam aceeasi suma de bani,si deja avem planurile facute sa ne cam retragem acasa la pensie cum se zice.Virsta 47 de ani,copil fata de 22 de ani.Nu ne place nici noua sistemul scolar Canadian,de cel medical nu mai vorbesc,se bat cu pumnul in piept ca e free dar stai la spital 8 ore sa iti dea un tylenol!!!Deci sa revenim la intoarcerea in Romania!
Sintem din Brasov,am facut in ultimul an o gramada de cercetari si  am ajuns la concluzia ca noi in situatia actuala o sa ne descurcam la fel de bine si acolo ca si  aici deci ......
   -1.o sa investesc banii in imobiliare 25-28000 euro o garsoniera, se inchiriaza ci 150-200 depinde de zona si imbunatatiri
   -2.un apartament 2 camera 35-40000 euro ,se inchiriaza cu 200-250 la fel zona si imbunatatirile
   -3 poti cumpara 5-6  apartamente  si sa  ai un venit de 1000-1500 euro ,lunar garantat pe  viata ceea ce este mai mult decit ok
   -4 eu ma gindesc sa le inchiriez regim hotelier deoarece Brasovul are potential touristic, daca totul e ok poti face 3000-5000 euro stiu eu personae in Brasov care traiesc numai din asta si traiesc bine
Deci aste sint ideile pe care ma  axez si vreau sa le pun in practica,undeva la anul in toamna.
Pentru noi preturile sint accesibile deoarece facem mult mai multi bani ca cei din Romania,si asta ne ajuta foarte mult.Eu am si un alt as in mineca: sint sofer nu de cursa lunga lucrez local la o firma cunoscuta ,si daca ma loveste cumva "foamea",imi iau pasaportul Canadian si vin sa lucrez aici 3-4 luni, si cu banii castigati pot trai 2-3 ani in Romania, fara sa mai pun veniturile din imobiliare.(sofer de tir 6000-7000 CAD pe luna).
Impozit pe o garsoniera-30 Euro pe an
Apartament 2 camera-40 Euro pe an
Internet+telefon fix+televizor-17-20 Euro pe luna
Curent-20-30 Euro lunar
Gaz media anuala 30 Euro pe luna
Mancarea cum te gospodaresti, dar tinand cont ca ai doi copii mici poate mai mult .
Eu aici vorbesc de preturile din Brasov , cu care suntem la curent, deoarece tinem legatura cu parintii nostrii.
Mi-ar face placer sa discutam si pe privat, chiar sa ne si intalnim, si sa-ti spun mai multe despre cum gandesc eu situatia.

SI nevasta-mea trage de mine sa revenim in Waterloo..

#862
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostRomeo68, on 23 mai 2015 - 02:59, said:

   -3 poti cumpara 5-6  apartamente  si sa  ai un venit de 1000-1500 euro ,lunar garantat pe  viata ceea ce este mai mult decit ok
Oooo daaa...tie nu ti-a spus nici un intelept ca "privit in aceasta lumina, prins in sinergia faptelor recursul la universalitate nu eludeaza meandrele concretului"?...adica teoria de pe hartie va fi repede ingenuncheata de realitatea romaneasca...plus ca venitul ala de zici tu nu-i nici garantat nici mare branza raportat la bataia de cap aferenta

#863
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Incepe si la noi sistemul medical sa fie ca in Canada
http://www.universul...ic-de-influenta

#864
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postllama, on 20 mai 2015 - 04:59, said:

Subscriu la ce spunea Octavian - cine or fi ganditorii astia oare? Si care o fi facultatea lor preferata?Posted Image

Facultatile care iti aduc bani.Alea la care sunt ei majoritari, cateodata la concurenta cu...concurenta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate