Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ma bate gandul sa ma intorc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1129 replies to this topic

#829
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postro_explorer, on 23 aprilie 2015 - 09:05, said:


Faptul ca au asfaltat transalpina e un lucru bun din punct de vedere turistic. Faptul ca permit folosirea motoarelor cu combustie pe strategica este o ..... nu stiu cum sa ii spun.
Una e sa te duci la picior pe strategica, sau cu bicicleta si sa te bucuri de liniste si aer curat si alta e sa dai de manelisti cu Q7 si de motociclete puturoase peste tot pe langa drumul principal. DIn punctul meu de vedere, al unei persoane care a apreciat mereu natura, asta este doar involutie. Inca un punct pe harta pe care il voi marca cu X pe viitor.

Of ro_explorer, de ar fi multi ca tine (si ca mine :) ).

#830
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
De ce ii zice la aia "strategica" ca nu - mi dau seama? Ca n-are parapeti? SAu cum?

#831
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011

View PostOctavian_SK, on 23 aprilie 2015 - 11:45, said:

De ce ii zice la aia "strategica" ca nu - mi dau seama? Ca n-are parapeti? SAu cum?

Era strategica pentru primul razboi Mondial, cand se numea 'Drumul Regelui'. By the way, spaniolii au re-deschis de curand in Sierra Nevada "Caminito del Rey"  (drumuletul regelui), si e pentru per-pedes, fara vehicole,  dar are doar cativa Km, (parca ~8). Sa faci Transalpina la picior iti trebuie > o saptamina cred  :)

#832
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu iti ia atat. Uite, cu bicicletele, ne-a luat cam 9 ore sa facem asta: http://www.bikemap.n...m-route-1162291

#833
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postro_explorer, on 23 aprilie 2015 - 09:05, said:

Faptul ca au asfaltat transalpina e un lucru bun din punct de vedere turistic. Faptul ca permit folosirea motoarelor cu combustie pe strategica este o ..... nu stiu cum sa ii spun.
Una e sa te duci la picior pe strategica, sau cu bicicleta si sa te bucuri de liniste si aer curat si alta e sa dai de manelisti cu Q7 si de motociclete puturoase peste tot pe langa drumul principal. DIn punctul meu de vedere, al unei persoane care a apreciat mereu natura, asta este doar involutie. Inca un punct pe harta pe care il voi marca cu X pe viitor.

de ce musai sa te duci acolo unde intalnesti Q7?
Sunt mii de locuri in care nu se poate ajunge decat cu piciorul. Tie oricum iti pute Romania.
Subiectul era altul, Romania 2002 vs astazi, si ceea ce am pus eu din "istoria mea" a fost tocmai sa combat ceeace sustii tu

stii cati cu Q7 am intalnit pe strategica?
nici unul. am fost de fapt singurul vehicul pe acolo. Q7 este pentru bucuresti, mamaia si gradini de show-off

in fagarasi se poate mege la pas, la fel in retezat, rodnei, etc.
desigur trebuie sa treci pe drumurile sparte ca cele din imaginile mele sa poti ajunge acolo, asa ca mai bine doar criticam

View Postjakota, on 23 aprilie 2015 - 12:04, said:


Era strategica pentru primul razboi Mondial, cand se numea 'Drumul Regelui'. By the way, spaniolii au re-deschis de curand in Sierra Nevada "Caminito del Rey"  (drumuletul regelui), si e pentru per-pedes, fara vehicole,  dar are doar cativa Km, (parca ~8). Sa faci Transalpina la picior iti trebuie > o saptamina cred  Posted Image

preferam transalpina atunci cand nu era asfaltata. asfaltul aduce mizerie.
nu e vorba ca trec vehicule pe acolo, e vorba de gunoi aici

#834
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu mai am ce sa spun, asa e.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r5QAlOgA_DA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#835
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Transalpina nou asfaltata e o calamitate, a fost de la inceput de altfel. Se va lasa cu ancheta penala.

Nici transfagarasanul nu e mai breaz, o fi el frumos, dar strict dpdv turistic, altfel, ca ruta de circulatie e gresita complet. Nici nu i-a interesat probabil circulatia civila, dar nici nu strica drastic aspectul inconjurator. Prin alte parti, ceva de genul acesta s-ar fi facut totusi cu mai multe viaducte si tuneluri, din respect pentru soferi si economia nationala.

#836
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postjakota, on 23 aprilie 2015 - 12:04, said:


Era strategica pentru primul razboi Mondial, cand se numea 'Drumul Regelui'. By the way, spaniolii au re-deschis de curand in Sierra Nevada "Caminito del Rey"  (drumuletul regelui), si e pentru per-pedes, fara vehicole,  dar are doar cativa Km, (parca ~8). Sa faci Transalpina la picior iti trebuie > o saptamina cred  Posted Image

30 de km de drum? O zi, maxim, daca te grabesti. As spune pentru cei mai alergatori dintre noi vre 6 ore asa.

#837
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostRosebud09, on 23 aprilie 2015 - 20:33, said:

Transalpina nou asfaltata e o calamitate, a fost de la inceput de altfel. Se va lasa cu ancheta penala.

Nici transfagarasanul nu e mai breaz, o fi el frumos, dar strict dpdv turistic, altfel, ca ruta de circulatie e gresita complet. Nici nu i-a interesat probabil circulatia civila, dar nici nu strica drastic aspectul inconjurator. Prin alte parti, ceva de genul acesta s-ar fi facut totusi cu mai multe viaducte si tuneluri, din respect pentru soferi si economia nationala.

dupa mine t/alpina bate de departe t/fagarasanul, mersul pe platou, salbaticia, strategica...
in plus nu e de circulat, e o atractie pe timp de vara doar, dar si atunci, destul de periculoasa, mai ales cand e ceata

#838
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011

View Postwizardofoz, on 23 aprilie 2015 - 20:41, said:

30 de km de drum? O zi, maxim, daca te grabesti. As spune pentru cei mai alergatori dintre noi vre 6 ore asa.

http://www.transalpi...aseu.html  ~ 140km - try walk that !

Edited by jakota, 24 April 2015 - 07:48.


#839
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Cap coada intradevar e mult. As fi multumit sa-l fac in 2 zile cu bicicleta (stiu unii care l-ar face intr-o zi, nu-s eu ala).

#840
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
llama,

Am citit primele pagini. Tu ai copiii inca mici si trebuie sa tii seama de asta cand faci hotararea. Si noi am crescut doi copii, care erau mici cand am ajuns in Canada. Din experienta mea:
- copiii se cresc mai bine in Romania. Atentie, n-am zis mai usor, ci mai bine. In Canada, in afara de faptul ca nu ai familie, sunt si restrictii incomode, mai ales pentru parinti romani, obisnuiti sa-si urmareasca copiii pas cu pas: de la 16 ani incolo, scoala si medicul nu-ti mai dau informatii despre copilul tau decat cu acordul acestuia. Cunosc familii de romani care au fost foarte incomodati de aceast Privacy Act. Copiii lor si-au facut de cap cum au vrut si cum n-au vrut fara ca parintii sa poata interveni, fiindca parintii habar nu aveau. E de luat in considerare.
- sistemul de invatamant canadian e mai prost decat cel romanesc. Categoric, indiferent cati vor fi socati sa auda asta, asa este. Si cred ca ti-ai dat si tu seama. In plus, avem niste cunostiinte care s-au intors in Romania dupa 6 ani de Canada. Copilul cel mare era aici in cls. a 9a. In Romania, a fost dat la lectii particulare timp de 9 luni pentru a putea fi incadrat in cls. a 8a (in Ardeal).
- daca au cetatenia canadiana, copiii au deja un drum deschis si vor putea face alegerea care le convine lor.
- nu te gandi la bani. Banii vin si se duc oricum. Inteleg ca esti IT si asta se cauta oriunde in lume, deci mancare pe masa si un acoperis vei putea sa le asiguri.
- copii au nevoie de bunici, rude, veri. Nu pare sa fie asa, dar ai mei au suferit din lipsa bunicilor si aici se lipeau de toti vecinii in varsta. Trist.

#841
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostArghiraMartie, on 13 mai 2015 - 22:43, said:

- sistemul de invatamant canadian e mai prost decat cel romanesc. Categoric, indiferent cati vor fi socati sa auda asta, asa este.
Într-un foarte recent studiu OECD privind aptitudini de bază la 15 ani pentru matematică și științe, din 76 de locuri, Canada e pe 10, UK pe 20, SUA pe 28, România pe 44.
Eu unul sunt uimit de cât de grele sunt materiile încă din primii ani de școală în România.
http://www.bbc.com/n...siness-32608772

#842
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Nu stim insa care au fost criteriile studiului. The devil is always in the details.
Ca sa nu mai zic de alte studii, dupa care Canada era in primele 5 locuri din lume ca sistem de sanatate. Studiu citit de noi inainte de a emigra in Canada.
In realitate, sistemul canadian de sanatate e mai prost decat cel romanesc. Studii.

Edited by ArghiraMartie, 15 May 2015 - 01:15.


#843
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Într-un foarte recent studiu OECD privind aptitudini de bază la 15 ani pentru matematică și științe, din 76 de locuri, Canada e pe 10, UK pe 20, SUA pe 28, România pe 44.

Sint multe studii care converg spre aceeasi concluzie (vezi PISA de exemplu). N-am nici o explicatie, adica am doua sau trei tentative:
1. problemele nu sint "inteligibile" pentru elevul roman. Pur si simplu cu totul alt tip de probleme decit ce se face la noi la clasa.
De exemplu ce se intelege in vest prin matematica la noi e atceva...

Citeva exemple:
http://www.businessi...ool-test-2014-6
http://www.theguardi...that-went-viral

Nu mai spun ca intrebarile din "stiinte" pot fi complet pe linga materia de la noi.

Realitatea e ca asta spune ceva oarecum negativ despre invatamintul nostru, si anume ca daca pui elevii in fata a ceva nou ii blochezi.. nu antreneaza gindirea libera ci exresarea metodei.

2. concluzia chiar e reala, si e foarte posibil sa fie asa pentru 80% din elevii romani. cei 20% din scoli/clase mai bune nu sint destui ca sa incline balanta.
3. nu-si da nimeni interesul ca testul nu e "pentru nota".

Edited by wizardofoz, 15 May 2015 - 03:03.


#844
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostArghiraMartie, on 13 mai 2015 - 22:43, said:

llama,

Am citit primele pagini. Tu ai copiii inca mici si trebuie sa tii seama de asta cand faci hotararea. Si noi am crescut doi copii, care erau mici cand am ajuns in Canada. Din experienta mea:
- copiii se cresc mai bine in Romania. Atentie, n-am zis mai usor, ci mai bine. In Canada, in afara de faptul ca nu ai familie, sunt si restrictii incomode, mai ales pentru parinti romani, obisnuiti sa-si urmareasca copiii pas cu pas: de la 16 ani incolo, scoala si medicul nu-ti mai dau informatii despre copilul tau decat cu acordul acestuia. Cunosc familii de romani care au fost foarte incomodati de aceast Privacy Act. Copiii lor si-au facut de cap cum au vrut si cum n-au vrut fara ca parintii sa poata interveni, fiindca parintii habar nu aveau. E de luat in considerare.
- sistemul de invatamant canadian e mai prost decat cel romanesc. Categoric, indiferent cati vor fi socati sa auda asta, asa este. Si cred ca ti-ai dat si tu seama. In plus, avem niste cunostiinte care s-au intors in Romania dupa 6 ani de Canada. Copilul cel mare era aici in cls. a 9a. In Romania, a fost dat la lectii particulare timp de 9 luni pentru a putea fi incadrat in cls. a 8a (in Ardeal).
- daca au cetatenia canadiana, copiii au deja un drum deschis si vor putea face alegerea care le convine lor.
- nu te gandi la bani. Banii vin si se duc oricum. Inteleg ca esti IT si asta se cauta oriunde in lume, deci mancare pe masa si un acoperis vei putea sa le asiguri.
- copii au nevoie de bunici, rude, veri. Nu pare sa fie asa, dar ai mei au suferit din lipsa bunicilor si aici se lipeau de toti vecinii in varsta. Trist.

Noi avem o prietena de familie care a avut o experienta crunta. A cazut junioara pe scara, s-a ales cu un hematom, a doua zi, dupa gradinta, se trezeste cu protectia copilului  la usa ca a batut fata si alea-alea. Asta e sefa de banca, i-a luat la shtanga cu amenintari cu procese, aia nici una nici alta, luam copilul. A trebuit sa vina si barba'su, cu care era in divort, sa depuna si ala marturie ca a mica e crescuta cum trebuie.
Oricum, spalatura de creiere ca peste ocean, niciunde.
In ceea ce priveste scoala, cred ca e o porcarie si la ei, si la noi. Si Pisa, si Bologna stiu la ce ma refer.

#845
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

View Postwizardofoz, on 15 mai 2015 - 03:02, said:

Sint multe studii care converg spre aceeasi concluzie (vezi PISA de exemplu). N-am nici o explicatie, adica am doua sau trei tentative:
1. problemele nu sint "inteligibile" pentru elevul roman. Pur si simplu cu totul alt tip de probleme decit ce se face la noi la clasa.
De exemplu ce se intelege in vest prin matematica la noi e atceva...

Citeva exemple:
http://www.businessi...ool-test-2014-6
http://www.theguardi...that-went-viral

Nu mai spun ca intrebarile din "stiinte" pot fi complet pe linga materia de la noi.

Realitatea e ca asta spune ceva oarecum negativ despre invatamintul nostru, si anume ca daca pui elevii in fata a ceva nou ii blochezi.. nu antreneaza gindirea libera ci exresarea metodei.

2. concluzia chiar e reala, si e foarte posibil sa fie asa pentru 80% din elevii romani. cei 20% din scoli/clase mai bune nu sint destui ca sa incline balanta.
3. nu-si da nimeni interesul ca testul nu e "pentru nota".

Am găsit și o hartă interactivă foarte drăguță aici http://www.bbc.co.uk...siness-32608772

#846
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postdenky, on 17 mai 2015 - 22:35, said:

Noi avem o prietena de familie care a avut o experienta crunta. A cazut junioara pe scara, s-a ales cu un hematom, a doua zi, dupa gradinta, se trezeste cu protectia copilului  la usa ca a batut fata si alea-alea. Asta e sefa de banca, i-a luat la shtanga cu amenintari cu procese, aia nici una nici alta, luam copilul. A trebuit sa vina si barba'su, cu care era in divort, sa depuna si ala marturie ca a mica e crescuta cum trebuie.
Oricum, spalatura de creiere ca peste ocean, niciunde.
In ceea ce priveste scoala, cred ca e o porcarie si la ei, si la noi. Si Pisa, si Bologna stiu la ce ma refer.

Si daca un copil e batut in casa si mutilat?
E mai bine ca protectia copilului sa nu existe?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate