Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ma bate gandul sa ma intorc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1129 replies to this topic

#1
llama

llama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.07.2007
Sunt plecat in Canada de aproape 20 de ani - nu ma pot plange, mi-a mers foarte bine, am facut destui bani. Asadar acum ma gandesc sa ma intorc - nu atat de dorul tarii/familiei/prietenilor ci mai mult din considerent financiare practice: viata in Romania este mai ieftina decat aici si cu banii pe care i-am strans n-ar mai fi nevoie sa mai muncesc - practic m-as pensiona si as putea sa ma bucur de viata atat cand mai sunt inca (relativ) tinar si sanatos in loc sa trag pana la 65 cum e moda pe aici. Unii canadieni se duc in Mexic sau alte tari din America Latina pentru un cost al vietii mai redus si o pensionare timpurie dar pentru mine cred ca ar fi mai practic sa vin in Romania.

Scopul acestui mesaj este nu sa cer sfaturi - daca e o decizie buna sau nu - ci sa solicit ceva informatii practice care sunt ceva mai greu de aflat din simple cautari pe Internet. Daca sunt prin preajma persoane (in special din Iasi) care pot sa-mi ofere raspunsuri va rog ajutati-ma.

1. Locuinta: m-am uitat pe olx.ro dupa diverse case si terenuri disponibile in zona Iasiului.
a. Este olx.ro o sursa buna de informatii in aceasta privinta?
b. Am vazut ceva case frumusele, maricele dar nu chiar pe gustul meu - arhitectura nord americana mi se pare mai potrivita. Este multa bataie de cap sa cumperi un tereni si sa construiesti o casa pe e dupa planurile tale? Multe taxe, aprobari? Iesi in final mai scump sau mai ieftin?
c. Am vazut multe case noi sau terenuri in zone periferice - Bucium, CUG. Cum e cu accessul Internet si TV in astfel de zone - pot obtine RDS 100mbit/s sau asta e posibil doar in centrul orasului?
d. Cam care sunt costurile lunare/anuale pentru o casa acceptabila - sa zicem 200mp utili pe un teren de 500mp: taxe de proprietate, gaz, apa, curent, asigurare? Mai exista si alte taxe/cheltuieli in afara de astea?

2. Scoala: am doi copii cu varste de scoala generala.
a. Daca as locui intr-o zona periferica (Bucium, CUG) am unde duce copii la o scoala generala buna relativ aproape? Sau trebuie sa-i duc cu masina pana in centru zi de zi?
b. Exista scoli private bune in astfel de zone? Sau in restul orasului? Cam cat costa? Se merita?
c. Cand vine vremea de liceu/facultate cam cum procedeaza cei ce locuiesc in asemenea zone periferice?

3. Masina - sa zicem ca as avea o masina cam de 20-25000 euro.
a. Cam cat ar fi asigurarea casco pentru o astfel de masina?
b. Ce taxe se platesc pentru o masina - stiu de ro-vigneta, mai exista si altele?
c. Se poate echivala in vreun fel permisul de conducere canadian sau trebuie sa dau examen de conducere ca sa obtin permis romanesc?

4. Altceva ce am uitat - batai de cap, cheltuieli semnificative care merita mentionate?

Multumesc anticipat!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Romania nu mai este asa cum ai lasat-o acum 20 de ani, a mai regresat. Eu zic sa cumpanesti bine...

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
la cei plecati de o lunga perioada de timp si care nu au mai luat contact direct cu realitatile romanesti se dezvolta o atenuare a amintirilor negative...
de departe incepe sa se vada frumos
problema apare invariabil cand pasesti pe teritoriul patriei si te dezmeticesti brusc: oare ce mama dracului caut eu aici?!? cine dracu m-a pus sa vin?

Edited by Nero-d, 15 January 2015 - 20:52.


#4
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Chiar daca ai strans o suma frumusica,daca te-ai intoarce in tara cheltuielile vor ramane constante si considerabile,mai ales ca ai copii relativ mici,o varianta ar fi sa achizitionezi un apartament/doua in Iasi,le inchiriezi si ele vor reprezenta sursa ta de venit,nu poti pur si simplu sa vii aici si sa nu mai faci nimic pana la sfarsitul vietii,nu ai de unde sa stii cum va evolua in urmatorii 40 de ani valoarea banilor tai actuali.

LE.daca nu ai o preferinta neaparat pt Iasi,cauta si pe langa Cluj,Timisoara,etc pur si simplu e aerul altfel....

Edited by victor_tree, 15 January 2015 - 21:00.


#5
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostMembruAnonim, on 15 ianuarie 2015 - 20:34, said:

Romania nu mai este asa cum ai lasat-o acum 20 de ani, a mai regresat. Eu zic sa cumpanesti bine...

Daca te uiti la imaginile filmate in Bucuresti de exemplu , din anii 90 si le compari cu realitatea de acum , n-o sa mai fi de acord cu ce-ai scris mai sus.

#6
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postsailor62, on 15 ianuarie 2015 - 20:56, said:

Daca te uiti la imaginile filmate in Bucuresti de exemplu , din anii 90 si le compari cu realitatea de acum , n-o sa mai fi de acord cu ce-ai scris mai sus.

Din pacate ,ROMANIA nu e doar Bucuresti! Trust me ! ;)

View Postllama, on 15 ianuarie 2015 - 20:25, said:

Sunt plecat in Canada de aproape 20 de ani - nu ma pot plange, mi-a mers foarte bine, am facut destui bani. Asadar acum ma gandesc sa ma intorc - nu atat de dorul tarii/familiei/prietenilor ci mai mult din considerent financiare practice: viata in Romania este mai ieftina decat aici si cu banii pe care i-am strans n-ar mai fi nevoie sa mai muncesc - practic m-as pensiona si as putea sa ma bucur de viata atat cand mai sunt inca (relativ) tinar si sanatos in loc sa trag pana la 65 cum e moda pe aici. Unii canadieni se duc in Mexic sau alte tari din America Latina pentru un cost al vietii mai redus si o pensionare timpurie dar pentru mine cred ca ar fi mai practic sa vin in Romania.

Scopul acestui mesaj este nu sa cer sfaturi - daca e o decizie buna sau nu - ci sa solicit ceva informatii practice care sunt ceva mai greu de aflat din simple cautari pe Internet. Daca sunt prin preajma persoane (in special din Iasi) care pot sa-mi ofere raspunsuri va rog ajutati-ma.

1. Locuinta: m-am uitat pe olx.ro dupa diverse case si terenuri disponibile in zona Iasiului.
a. Este olx.ro o sursa buna de informatii in aceasta privinta?
b. Am vazut ceva case frumusele, maricele dar nu chiar pe gustul meu - arhitectura nord americana mi se pare mai potrivita. Este multa bataie de cap sa cumperi un tereni si sa construiesti o casa pe e dupa planurile tale? Multe taxe, aprobari? Iesi in final mai scump sau mai ieftin?
c. Am vazut multe case noi sau terenuri in zone periferice - Bucium, CUG. Cum e cu accessul Internet si TV in astfel de zone - pot obtine RDS 100mbit/s sau asta e posibil doar in centrul orasului?
d. Cam care sunt costurile lunare/anuale pentru o casa acceptabila - sa zicem 200mp utili pe un teren de 500mp: taxe de proprietate, gaz, apa, curent, asigurare? Mai exista si alte taxe/cheltuieli in afara de astea?

2. Scoala: am doi copii cu varste de scoala generala.
a. Daca as locui intr-o zona periferica (Bucium, CUG) am unde duce copii la o scoala generala buna relativ aproape? Sau trebuie sa-i duc cu masina pana in centru zi de zi?
b. Exista scoli private bune in astfel de zone? Sau in restul orasului? Cam cat costa? Se merita?
c. Cand vine vremea de liceu/facultate cam cum procedeaza cei ce locuiesc in asemenea zone periferice?

3. Masina - sa zicem ca as avea o masina cam de 20-25000 euro.
a. Cam cat ar fi asigurarea casco pentru o astfel de masina?
b. Ce taxe se platesc pentru o masina - stiu de ro-vigneta, mai exista si altele?
c. Se poate echivala in vreun fel permisul de conducere canadian sau trebuie sa dau examen de conducere ca sa obtin permis romanesc?

4. Altceva ce am uitat - batai de cap, cheltuieli semnificative care merita mentionate?

Multumesc anticipat!

Eu zic sa ramai acolo!

#7
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View Postsailor62, on 15 ianuarie 2015 - 20:56, said:

Daca te uiti la imaginile filmate in Bucuresti de exemplu , din anii 90 si le compari cu realitatea de acum , n-o sa mai fi de acord cu ce-ai scris mai sus.

S-o fi referind la caracterul oamenilor.


@initiator
Daca ti-ai crescut copiii in ideea de corectitudine eu zic sa ramai acolo. Aici o sa descopere ca Mos Craciun.... Stii tu.

Edited by ticusor, 15 January 2015 - 21:02.


#8
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postllama, on 15 ianuarie 2015 - 20:25, said:

Sunt plecat in Canada de aproape 20 de ani - nu ma pot plange,
Dupa ce o sa te muti in romania o sa te poti plange in voie; stai acolo unde esti, macar pentru copii, nu le strica viitorul

#9
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014

View Postovidiu21, on 15 ianuarie 2015 - 20:58, said:

Din pacate ,ROMANIA nu e doar Bucuresti! Trust me ! Posted Image



Eu zic sa ramai acolo!
Asa e! Iti spune cineva din Giurgiu. Jungla Giurgiu.

#10
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Eu zic sa vii matale pentru o saptamana acasa si sa cercetezi singur ! O sa traiesti in Romania mult mai ieftin si mult mai sigur decat in America Latina .Daca mai poti sa si muncesti pe langa casa  a/ti va fi si mai bine . Iar cine vrea sa invete in Romania poate sa obtina si performanta . Fara scoli particulare si fara eforturi suplimentare . Sa vrea si sa fie bine andrumat ./

#11
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postvoma1009, on 15 ianuarie 2015 - 21:01, said:

Eu zic sa vii matale pentru o saptamana acasa si sa cercetezi singur ! O sa traiesti in Romania mult mai ieftin si mult mai sigur decat in America Latina .Daca mai poti sa si muncesti pe langa casa  a/ti va fi si mai bine . Iar cine vrea sa invete in Romania poate sa obtina si performanta . Fara scoli particulare si fara eforturi suplimentare . Sa vrea si sa fie bine andrumat ./

Degeaba ai salariul mare in tara, daca nu ai altele: infrastructura, sanatate, omenie, civilizatie. pana la urma toate astea conteaza.
banii se duc, ramane altceva,
Ganditi-va bine inainte sa va reintoarceti.

#12
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
case gasesti . daca ai bani sa-ti construiesti una, o faci pe gustul tau.
cu scoala, gasesti scoli bunicele si in marginea orasului.
cu masina nu ai cheltuielile de acolo.
totusi, nu te inteleg.
eu si acum imi blestem zilele pentru ca in '98 am dat cu piciorul unei sanse unice de a pleca in Canada in conditii excelente. am ales sa fac o facultate de viitor si acum regret imens.
prietenii mei care au plecat in '98 in Canada au acum si case si job-uri foarte bune.
eu insa imi fac concediile la un hotel obscur in Mamaia, iar ei au facebook-ul plin de Rep. Dominicana, safari, Thailanda etc.
si am un salar cat de cat, cam 3000 pe luna si tot nu-mi ajung.
ce sa cauti in Iasi?

#13
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Cu penzia dupa 20 de ani de canada ...o sa aiba bani si de vacante in Antalia.

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Cu mine trebuie sa vorbesti iar daca-mi raspunzi la intrebari iti pot da un sfat competent
Ce zici ,sa incep cu intrebarile sau sa ma opresc aici ?

#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postllama, on 15 ianuarie 2015 - 20:25, said:


2. ... am doi copii cu varste de scoala generala.

   Gandeste-te la ei si la viitorul lor.
   Chiar vrei sa suporte mizeria ,coruptia,  tigania...sistemul de valori invers din Romania ?

#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postducipalu, on 15 ianuarie 2015 - 21:03, said:

eu insa imi fac concediile la un hotel obscur in Mamaia, iar ei au facebook-ul plin de Rep. Dominicana, safari, Thailanda etc.
dintre alea , Mamaia-i ce mai scumpa :)

#17
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Concluzia: Ramai acolo!

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsailor62, on 15 ianuarie 2015 - 20:56, said:

Daca te uiti la imaginile filmate in Bucuresti de exemplu , din anii 90 si le compari cu realitatea de acum , n-o sa mai fi de acord cu ce-ai scris mai sus.




View Postovidiu21, on 15 ianuarie 2015 - 20:58, said:

Din pacate ,ROMANIA nu e doar Bucuresti! Trust me ! Posted Image


La fel ti-as fi raspuns si eu, dar nu am fost destul de rapid. In tara este instaurata o saracie generalizata, mai ales in zona Iasi .

Edited by MembruAnonim, 15 January 2015 - 21:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate