Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Totul despre BULGARIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6216 replies to this topic

#2035
polly-4

polly-4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.04.2008

 ubi6613, on Apr 17 2008, 23:29, said:

Dana Palace mie nu prea mi-a placut cum arata, e cam la aceeasi distanta de plaja ca si Sunrise, sunt cam pe acceasi linie. Hotelul la care am fost eu are in total 4 piscine, asa cum am mai zis (1 interioara, 1 pt copii si 2 pt adulti), Excelsior are si el piscina, dar, intr-adevar, e mai dotat Sunrise. Sunt si programe de animatie, gimnastica in apa, jocuri gratuite, tenis de masa, de camp, sah, etc. Pana la plaja faci 5-7 minute pe o scurtatura exact de la hotel. Este adevarat ca trebuie sa cobori si sa urci, dar este o distanta mica. Dana Palace si Ambassador, din cate stiu eu, nu au all inclussive. Mai pun cateva poze, sper sa iti fie de folos. Daca vrei poze de la hotelul la care am fost eu, sa-mi zici.

Am pus si o harta care sper sa ajute pe toata lumea.




Legat de Shipka, am gasit o poza. E situat intr-o zona cam galagioasa (cluburi, terase, magazine, etc)

Buna
Mersi de poze si de restul informatiilor. Sper sa nu am probleme cu masina pe acolo si sa fie vreme buna, avand in vedere ca e inceputul lui iunie.

#2036
polly-4

polly-4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.04.2008

 cata1, on Apr 11 2008, 14:56, said:

salutare!!! are cineva idee pe la ce agentie gasesc ceva convenabil in sunny beach??as fi interesat de o agentie care sa acorde gratuitate copiilor pana la 13 ani.plec impreuna cu inca o familie al caror copil are peste 12 ani.in speranta ca se gaseste cineva sa-mi ofere ceva informatii va multumesc.

Buna Cata1
Printre ofertele primite de mine de la agentii am si una pt sunny beach. De la Galaxsea Travel
Grand hotel Sunny beach 4**** all inclusive gratuit copiii 2-12.9 ani
Hotel LION - gratuit 2-12.9 ani demipensiune
Hotel Astoria 3*** pe plaja gratuit copiii 2-13.9 ani demipensiune
Hotel Forum 4**** MIC DEJUN copiii 2-12.9 ani gratuit

#2037
cata1

cata1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007
rog sa-mi spuna si mie cineva cum este la oasis in albena??am ceva impresii dar de acum 2 ani .as vrea sa stiu cam cat de departe este plaja si cum sunt serviciile .a si daca au  mancare buna si cat de diversificata este.

#2038
pakyman

pakyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.09.2006
rog sa-mi spuna si mie cineva cum este la oasis in albena??am ceva impresii dar de acum 2 ani .as vrea sa stiu cam cat de departe este plaja si cum sunt serviciile .a si daca au  mancare buna si cat de diversificata este.


daca reusesti sa afli ceva da si la mine un semn. noi suntem 3 familii fiecare cu 2 copii, mergem la oasis plecam pe 17.07. stiu ce impresii sunt. 2. una din 2006 si alta din 2007.

#2039
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007
in Sf Constantin si Elena e plictiseala mare

statiunea care merita cel mai mult, cu plaja cea mai buna, este  Nisipurile de Aur

pentru putina  variatie, incercati superbul Nessebar si Sozopol

by the way, merge cineva in Bulgaria  saptamana asta  de Pasti ?
Bucuresti - Ruse - Varna

impartim banii de benzina...


si caut si pe cineva are sa stie  bulgara  eventual

#2040
ceraselaungureanu

ceraselaungureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 08.04.2008

 tgorun, on Apr 15 2008, 23:07, said:

La Gergana am stau eu anul trecut de Paste. Daca vrei sa stii ceva intreaba si incerc sa-ti raspund.

Daca poti sa imi spui si mie cate ceva despre hotel Gergana din Albena, te rog sa imi dai cateva date in legatura cu conditiile de cazare, piscinele si mancarea.Plec pe 30 aprilie pentru 5 zile si nu prea stiu mare lucru despre hotel, insa m-am hotarat in graba cu privire la locul de cazare.
Multumesc anticipat!

#2041
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007
am fost pe litoralul bulgar de aproximativ 11 ori in ultimii 4 ani, si stiu cam toate detaliile legate de drum,
si multe alte  mici secrete ca sa va faceti sejurul de vis, si sa rezolvati orice probleme
pot aparea in foarte rare cazuri


ceea ce ca mai multa lume nu stie, este ca agentiile turistice isi pun COMISION FOARTE MARE cand rezervati prin ele, intre +30% si +100%
adica in loc sa platiti  280 eur  pe  10 zile  la hotel de 4 stele,  platiti  560 eur pe aceleasi numar de zile, la acelasi hotel

asta pentu ca litoralul bulgar este de cam 3 ori mai ieftin decat cel romanesc, si cam cu 50-100 de ani inaintea celui romanesc
in materie de calitate a serviciilor turistice si a mancarii in restaurante...


puteti afla totul  despre fiecare hotel din Nisipurile de Aur  si sa SALVATI  cateva milioane bune de lei ROL  care va raman in buzunar
sunand sau trimitand email sa faceti rezervarile DIRECT la receptia hotelurilor ;)

http://www.goldensan...el/index-ro.htm


sau si mai simplu, trimitand  un e-mail direct in limba romana, la           [email protected]




Sarbatori fericite ;)


  

Edited by senve, 24 April 2008 - 01:23.


#2042
tgorun

tgorun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.04.2006

 ceraselaungureanu, on Apr 23 2008, 15:53, said:

Daca poti sa imi spui si mie cate ceva despre hotel Gergana din Albena, te rog sa imi dai cateva date in legatura cu conditiile de cazare, piscinele si mancarea.Plec pe 30 aprilie pentru 5 zile si nu prea stiu mare lucru despre hotel, insa m-am hotarat in graba cu privire la locul de cazare.
Multumesc anticipat!

Anul trecut am fost de Paste la Gergana.

Am avut o camera mare, cred ca era ceva ti pfamilial , cu pat dublu, 2 paturi suprapuse si o canapea. Singura ei problema a fost ca era destul de frig in perioada respectiva si greu de incalzit cu aerul conditionat.

Mancarea destul de buna si variata, foarte multa gatita si mai putin fripturi cum se asteapta majoritatea la un restaurant de hotel de 4 stele.

Piscina eu am vazut doar afara si in perioada respectiva nu era umpluta cu apa ca nu avea rost.

Hotelul este partial renovat, dar cu prea putina atentie la detalii.

In prima seara a fost si o mica pana de curent pentur ca toata lumea incalzea cu aerul conditionat.

Una peste alta a fost mai bine decat in Romania- mai ales prin prisma pretului platit , dar in perioada de sfarsit de aprilie - inceput de mai  nu prea ai ce sa faci in Albena.

#2043
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007
Da, e chiar foarte buna plaja aceea de nudisti din nordul Nisipurilor de Aur. Este despartita de un dig inalt, are o atmosfera extrem de placuta si multe umbrelute foarte exotice.

Iar nisipul e fin si foarte foarte curat

#2044
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004
Si eu ajung in Albena in perioada 30,04,-02,04,2008 , hotel Ralitsa Superior 4*.Cum e a mai fost cineva la acest Hotel?Bafta. :peacefingers:

#2045
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 senve, on Apr 24 2008, 01:19, said:

ceea ce ca mai multa lume nu stie, este ca agentiile turistice isi pun COMISION FOARTE MARE cand rezervati prin ele, intre +30% si +100%
adica in loc sa platiti  280 eur  pe  10 zile  la hotel de 4 stele,  platiti  560 eur pe aceleasi numar de zile, la acelasi hotel

asta pentu ca litoralul bulgar este de cam 3 ori mai ieftin decat cel romanesc, si cam cu 50-100 de ani inaintea celui romanesc
in materie de calitate a serviciilor turistice si a mancarii in restaurante...


puteti afla totul  despre fiecare hotel din Nisipurile de Aur  si sa SALVATI  cateva milioane bune de lei ROL  care va raman in buzunar
sunand sau trimitand email sa faceti rezervarile DIRECT la receptia hotelurilor ;)

http://www.goldensan...el/index-ro.htm



Sarbatori fericite ;)

Nu e chiar de 3 ori mai ieftin sa fim seriosi - nici pe jumatate la cazare nu ma refer la altceva.. Iar rezervarile facute direct la ei nu-s chiar asa de mari fata de agentiile noastre. Am facut comparatie agentie - albena.bg. Nu scutesti bani singura treaba buna in cazul albenei e ca esti "mai sigur" de rezervare la bondar. Ma refer la varful de sezon. Mai fa un calcul si revino cu informatii corecte. Sunt unul din cei carora le place bulgaria dar sa nu exageram cu preturile. :confuzzled:

Edited by dreaQ, 24 April 2008 - 10:26.


#2046
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Am calatorit o singura data in Bulgaria si pot spune ca n-am avut nicio problema,o singura data am fost opriti pentru ''control de rutina'',comunicarea a fost grea,eu in rusa,el in  bulgara ,dar ne-am inteles pana la urma,i-am dat 5 $ si ne-a lasat in pace. Cand ne-am intors nu am avut absolut nicio problema. Cat despre drumuri,cine a fost pe soseaua Drobeta-Caransebes,foarte importanta de altfel,nu se mai poate plange de drumurile din Bulgaria

#2047
flory2409

flory2409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2008
buna seara. sunt noua pe forum, dar de cateva zile am citit cam toate discutiile voastre despre litoralul bulgaresc, plec si eu sambata dimineata spre Nisipurile de aur, sper sa fie bine, este prima data cand trec garanita  :D . Petrecere frumoasa la toti de Paste!

#2048
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008

 flory2409, on Apr 24 2008, 21:46, said:

buna seara. sunt noua pe forum, dar de cateva zile am citit cam toate discutiile voastre despre litoralul bulgaresc, plec si eu sambata dimineata spre Nisipurile de aur, sper sa fie bine, este prima data cand trec garanita  :D . Petrecere frumoasa la toti de Paste!
Vezi ca e cea mai buna statiune din sudul litoralului Bulgaresc..  Nisipurile de aur--Golden Sands--Zlatni Piasicii. Daca te duci o data sigur mai vrei...

#2049
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007
buna seara tuturor,

ca multi dintre voi probabil, voi petrece 1 mai (si inca 3 zile mai departe) in bulgaria. am ales nisipurile de aur, Helios Spa Resort se cheama hotelul, si e prima oara cand ies din tara cu masina.
pe scurt, am mai multe intrebari pentru cei dornici sa impartaseasca din experientele lor:

1. in afara de talon, RCA, carte verde, vigneta si procura (masina nu e pe numele meu) mai imi trebuie vreun act?
2. asigurarea de sanatate e obligatorie?
3. desi sunt din bucuresti voi iesi din tara prin vama pt ca vreau s amerg cat mai putin prin bulgaria. fac alegerea buna?
4. stie cineva detalii despre helios? am facut rezervarea prin booking.com, dar vad ca astia de la hotel nu prea reaspund la mailuri desi am confirmarea de pe booking.com!!!
5. sunt chiar asa mari probleme cu furatul masinii? daca da, ce masini prefera domnii din nisipuri. noi mergem cu un seat si cu un logan.

va multumesc tuturor pentru replyurile viitoare si pt cele trecute pentru ca m-au lamurit in anumite privinte.

toate cele bune,

d.

#2050
Anomano

Anomano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.04.2008
Bună tuturor!

Sunt noua pe site, as vrea sa stiu pareri despre Balcic, hoteluri, plaja, preturi etc...

Vom merge cu un copil sub 2 ani, astfel am ales Balcicul pt. ca este aproape, si mi se pare un loc linistit.

La hotel nu ne trebuie mare lucru, baie, aer conditionat, minibar. Si sa fie cat mai retras. Plaja nu trebuie sa fie prea aproape de hotel, ne place sa ne plimbam. Oricum nu mi se pare ca este un oras mare.

mutumesc tuturor

#2051
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

 dantes87, on Apr 25 2008, 03:52, said:

buna seara tuturor,

ca multi dintre voi probabil, voi petrece 1 mai (si inca 3 zile mai departe) in bulgaria. am ales nisipurile de aur, Helios Spa Resort se cheama hotelul, si e prima oara cand ies din tara cu masina.
pe scurt, am mai multe intrebari pentru cei dornici sa impartaseasca din experientele lor:

1. in afara de talon, RCA, carte verde, vigneta si procura (masina nu e pe numele meu) mai imi trebuie vreun act?
2. asigurarea de sanatate e obligatorie?
3. desi sunt din bucuresti voi iesi din tara prin vama pt ca vreau s amerg cat mai putin prin bulgaria. fac alegerea buna?
4. stie cineva detalii despre helios? am facut rezervarea prin booking.com, dar vad ca astia de la hotel nu prea reaspund la mailuri desi am confirmarea de pe booking.com!!!
5. sunt chiar asa mari probleme cu furatul masinii? daca da, ce masini prefera domnii din nisipuri. noi mergem cu un seat si cu un logan.

va multumesc tuturor pentru replyurile viitoare si pt cele trecute pentru ca m-au lamurit in anumite privinte.

toate cele bune,

d.

1. permis de conducere
2. e recomandata dar nu e obligatorie
3. prin Ruse. E mai scurt. Intre Buc si Mangalia ai cel putin 8 radare...
4. -
5. Masinile nemtesti

#2052
DragosMD

DragosMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.09.2006

 Anomano, on Apr 25 2008, 07:49, said:

Bună tuturor!

Sunt noua pe site, as vrea sa stiu pareri despre Balcic, hoteluri, plaja, preturi etc...

Vom merge cu un copil sub 2 ani, astfel am ales Balcicul pt. ca este aproape, si mi se pare un loc linistit.

La hotel nu ne trebuie mare lucru, baie, aer conditionat, minibar. Si sa fie cat mai retras. Plaja nu trebuie sa fie prea aproape de hotel, ne place sa ne plimbam. Oricum nu mi se pare ca este un oras mare.

mutumesc tuturor
cauta hoteluri si preturi pe booking.com. eu am ales anul trecut hotelul bisser (**); dar dupa parerea mea, la noi ar putea sa aibe si *** (doar ca nu au aer conditionat - nici n-am simtit nevoia! si frigider/minibar; asta il poti inchiria la un pret rezonabil). au si piscina marisoara si foarte curata. micul dejun era 'a la carte' (nu bufet suedez), dar mancarea era destul de variata, buna si in cantitate suficienta. copiii sub 12 ani stau gratuit! (si noi am fost 2 mari si un copil de 8 ani, mofturos rau, care la sfarsit a spus ca i-a placut acolo. mi se pare cea mai buna recomandare!).

statiunea e foarte linistita si frumoasa. intr-o dupa-amiaza puteti vizita gradina (fosta botanica) si castelul (ce-o mai fi ramas din gradina, ca anul trecut am prins exact momentul cand a fost transferata de la academie la consiliul local). daca nu sunteti multumiti de plaja, albena e doar la 7 km, ajungeti cu masina in 10 minute.

vacanta placuta!

piscina:
[ http://photo.ringo.com/230/230779368O486165113.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

hotelul:
[ http://photo.ringo.com/230/230747884O378128775.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

castelul reginei maria a romaniei:
[ http://photo.ringo.com/230/230779438O231907426.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

a uitat sa spuna ca e la juma' de pret fata de carciumarii romani:
[ http://photo.ringo.com/230/230745166O829593094.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

casa aproape centenara:
[ http://photo.ringo.com/230/230779372O448953414.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

marina:
[ http://photo.ringo.com/230/230745184O768767353.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

o (palida) vedere asupra falezei si oraselului:
[ http://photo.ringo.com/230/230745072O090690563.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate