Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Totul despre BULGARIA

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
6216 răspunsuri în acest subiect

#2053
pakyman

pakyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 19.09.2006

View Postbittek, on Apr 24 2008, 06:16, said:

Si eu ajung in Albena in perioada 30,04,-02,04,2008 , hotel Ralitsa Superior 4*.Cum e a mai fost cineva la acest Hotel?Bafta. :peacefingers:


salut,

am fost anul trecut in vara si am stat la ralitsa cel de 4 stele. in principiu a fost ok, mancare buna, multa, piscina ok insa daca vrei trebuie sa iti rezervi loc de dimineata. Nemtii si insularii isi puneau prosopul pe sezlonguri de dimineata inainte sa mearga la masa. Hotel curat, f linistit. Noi am fost cu copii si ne-a placut acea liniste, daca te duci la distractie si nu la odihna, nu ai ales f bine locul. Trebuie sa ai grija cu personalul (cel de la receptie, cam gretos),  in rest e ok. Lasi semnul cand vrei sa ti se schimbe lenjeria e apa calda, e ok.  Daca vrei mai multe detalii ma gasesti pe mess: pakyman_35. Multa bafta si odihna placuta.

#2054
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 118
  • Înscris: 11.02.2007

View PostPaperotzi, on Apr 25 2008, 07:51, said:

1. permis de conducere
2. e recomandata dar nu e obligatorie
3. prin Ruse. E mai scurt. Intre Buc si Mangalia ai cel putin 8 radare...
4. -
5. Masinile nemtesti
mersi de raspuns...
din ruse pana in varna am inteles ca e f posibil sa te ratatcesti datorita semnalizarii defectuoase a drumurilor... si a lipsei alfabetului latin...
sincer fiind prima mea iesire nu vreau sa ii dau prea tare deci nu consider radarele o problema...
in helios spa resort nu a fost chiar nimeni?

#2055
andreiu87

andreiu87

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 04.03.2007
salut cum gasesc nisipurile de aur pe igo ?
plec maine dimineata si ar fii bine daca as merge cu gps-ul pana acolo

#2056
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postandreiu87, on Apr 25 2008, 01:04, said:

salut cum gasesc nisipurile de aur pe igo ?
plec maine dimineata si ar fii bine daca as merge cu gps-ul pana acolo
da-l in masa de igo,de la Vama Veche mergi numai drept si oricum nu apare pe harta digitala decat Varna si Burgas.La statiuni i-ti zice ca esti pe camp. :nonobad:

#2057
ubi6613

ubi6613

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 11.06.2007

View Postdantes87, on Apr 25 2008, 11:41, said:

mersi de raspuns...
din ruse pana in varna am inteles ca e f posibil sa te ratatcesti datorita semnalizarii defectuoase a drumurilor... si a lipsei alfabetului latin...
sincer fiind prima mea iesire nu vreau sa ii dau prea tare deci nu consider radarele o problema...
in helios spa resort nu a fost chiar nimeni?

Salut

Legat de Helios Spa, vreau sa iti spun ca ai facut o alegere excelenta. Hotelul este super. Si mie mi-ar placea sa merg anul acesta la Helios, dar e un pic cam scump si nu are all inclussive la vara. Uite, anul trecut chiar i-am facut o fotografie.Aceasta este partea din spate a hotelului, cu vedere la parc(padure). Iti doresc distractie placuta si sa stati linistiti, nu veti avea probleme de nici un fel! Relax! :)

Fișiere atașate



#2058
Katalina

Katalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 10.12.2006
In primul rand, pentru cei care zic de Romania, acesta nu e topic de comparatie Romania-Bulgaria, asa ca va puteti limita la comentarii favorabile Bulgariei (daca asta e opinia voastra). Pe mine m-a socat (probabil din cauza celebritatii) cum i-a fost furata masina lui Florin Segarceanu prin 2006 din fata Mac-ului unde manca in Bulgaria cu familia, deci exact de sub ochii lui, nemaispunand ca avea niste crose de golf scumpe in ea. Furturile din parcarile pazite ale hotelurilor din Bg sunt deja faimoase de la tv, daca mai tineti minte avocatul care s-a adresat politiei bulgare, care ce a zis? A zis ca mai bine negociaza cu hotii. Si nu stiu cum s-a facut legatura telefonica intre el si hoti si pret de 5000 E dupa aia i-au returnat masina, de fapt l-a luat un taxi si l-a dus exact acolo unde era masina, in plina strada, sub un felinar public. Si cam astea tin eu minte dar sunt multe.

Oricum, nici eu nu sunt fana generalizari, desi pe litoralul bulgaresc nu am fost si nici nu o sa calc ptr ca nu consider ca am ce vedea in afara de Balcic si nici un fel de distractii seara....inca nu am ajuns la varsta aia :D (desi nu sunt o mare petrecareata). Poate si acolo sunt si oameni normali ca noi care s-ar ofusca sa vada asa comentarii despre tara lor, dar fiecare isi relateaza propriile experiente, si cred ca este dreptul fiecaruia sa o fac.

Am fost de 2 ori in Bulgaria acum hahaaat 12 si 15 ani, cu parintii. O data am scapat, am avut peripetii cu un cauciuc spart si cautat vulcanizare in limbajul semnelor si ne-a taxat ala de ne-a uscat (deh, s-a prins omul ca eram disperati). A doua oara am fost in coloana de vreo 5 masini, si....prima masina a fost taxata cu spaga de rigoare pe nu stiu ce infractiune, basca lor :P desi noi eram toti dupa ei in coloana si am fi comis aceeasi infractiune nu? Asa ca, ce mai, tara balcanica...si tot ce poti spera e Doamne ajuta sa nu intalnesc politie si sa nu ma ratacesc. Acelasi lucru imi zic si eu...ca este posibil sa mergem cu masina anul acesta pana la Istanbul.

Drumuri cat mai bune si fara surprize neplacute va doresc.

#2059
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 848
  • Înscris: 29.05.2007

View Postandreiu87, on Apr 25 2008, 13:04, said:

salut cum gasesc nisipurile de aur pe igo ?
plec maine dimineata si ar fii bine daca as merge cu gps-ul pana acolo
Orice GPS te duce in coceni ptr hartile bulgaresti sunt varza. De revelion cu GPS-ul am gasit Metro in Varna dupa o ora de vorbit cu bulgarii de ma dureau mainile . Harta o aveam actualizata in vara 2007 si ptr Romania te duce la nivel de strada si numar . Concluziile le tragi tu ....sau colegii de pe forum. Drum bun !

#2060
andreiu87

andreiu87

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 04.03.2007
salut
am bagat coordonatele de la hotel direct sper sa mearga asa daca nu am o harta buna cu bulgaria si un copilot pe masura.
Multumesc

#2061
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 278
  • Înscris: 21.10.2007
cine are nevoie de o harta high-resolution, foarte detaliata cu Bulgaria si drumul pana pe litoral (din Ruse mai sunt cam 2 ore si un sfert)

sa dea PM si o primeste    cadou se Sarbatori ;)

Editat de senve, 25 aprilie 2008 - 21:16.


#2062
1BEATRICE

1BEATRICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 07.04.2008

View Postsenve, on Apr 25 2008, 21:13, said:

cine are nevoie de o harta high-resolution, foarte detaliata cu Bulgaria si drumul pana pe litoral (din Ruse mai sunt cam 2 ore si un sfert)

sa dea PM si o primeste    cadou se Sarbatori ;)
DACA ESTE ASA LUAM IN CALCUL SI VARIANTA RUSE!!!!!

#2063
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 417
  • Înscris: 19.02.2008

View PostKatalina, on Apr 25 2008, 19:03, said:

Oricum, nici eu nu sunt fana generalizari, desi pe litoralul bulgaresc nu am fost si nici nu o sa calc ptr ca nu consider ca am ce vedea in afara de Balcic si nici un fel de distractii seara....inca nu am ajuns la varsta aia :D

Fara sa fiu fan inrait al Bulgariei iti spun ca in afara de Balcic sint multe alte zone care merita vazute in Bulgaria. Nessebar e doar un exemplu. Iar in ceea ce priveste distractiile seara nu ai deloc dreptate. Dar cum nu ai  fost de 12 ani pe acolo nu ai de unde sa cunosti realitatea.

#2064
polly-4

polly-4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 12.04.2008

View Postflory2409, on Apr 24 2008, 20:46, said:

buna seara. sunt noua pe forum, dar de cateva zile am citit cam toate discutiile voastre despre litoralul bulgaresc, plec si eu sambata dimineata spre Nisipurile de aur, sper sa fie bine, este prima data cand trec garanita  :D . Petrecere frumoasa la toti de Paste!

Buna flory
Iti urez drum bun si distractie placuta si sa nu uiti sa postezi impresiile tale la sosire. Petrecere frumoasa si tie si Paste fericit!

#2065
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 549
  • Înscris: 11.07.2006

View Postwallkunst, on Apr 18 2008, 00:05, said:

Am gasit si codul lor rutier in care scrie amenzile mai exact:
Art. 182. (1) Who exceeds the permitted maximal speed shall be fined as follows:
1. for exceeding up to 2 km/h - 5 levs;
2. for exceeding from 20 to 30 lm/h including - 10 levs;
3. for exceeding from 30 to 40 km/h including - 20 levs;
4. for exceeding from 40 to 50 km/h including - 30 levs;
5. (amend. SG 85/04) for exceeding over 50 km/h - 70 levs.
Cine vrea sa-l ceteasca tot:  :naughty: http://www.mvr.bg/NR...w_Trafic_EN.pdf
Atentie ca este vechi!
Exista unul din 2007.

#2066
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 118
  • Înscris: 11.02.2007

View Postubi6613, on Apr 25 2008, 14:57, said:

Salut

Legat de Helios Spa, vreau sa iti spun ca ai facut o alegere excelenta. Hotelul este super. Si mie mi-ar placea sa merg anul acesta la Helios, dar e un pic cam scump si nu are all inclussive la vara. Uite, anul trecut chiar i-am facut o fotografie.Aceasta este partea din spate a hotelului, cu vedere la parc(padure). Iti doresc distractie placuta si sa stati linistiti, nu veti avea probleme de nici un fel! Relax! :)
Salut,

Mersi mult de informatii. Mi-am mai tras suflul dupa ce mi-ai raspuns. De revelion am fost la Atena cu autocarul (mare geseala :(( si cand tranzitam Bulgaria am ramas profund uimit cum o tara darapanata ca BUlgaria a intrat in UE.... anyway probabil sunt interese mari mult deaspura noastra...
preturile pt helios de 1 mai sunt cu totul promotionale. desi e de 5 stele, platesc 150 Euro camera dubla pe 3 nopti...
hope it will be fun :) aduc poze cand ma intorc!!!!

ciao,

d.

#2067
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 278
  • Înscris: 21.10.2007

  
drumul prin Ruse este cel mai rapid, in 3 ore esti din Bucuresti in Varna ;)

daca  pleaca   cineva   in perioada  29 apr, 30 apr sau 1 mai    spre   litoralul bg    din Bucuresti,
dati  va rog un PM

Sarbatori fericite ! ;)





#2068
polly-4

polly-4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 12.04.2008

View Postsenve, on Apr 25 2008, 21:13, said:

cine are nevoie de o harta high-resolution, foarte detaliata cu Bulgaria si drumul pana pe litoral (din Ruse mai sunt cam 2 ore si un sfert)

sa dea PM si o primeste    cadou se Sarbatori ;)

Buna Senve
Ma intereseaza si pe mine harta aia de care spui, mai ales ca plec si eu peste o luna. Multumesc si Sarbatori fericite!

Pentru toti membrii acestui topic, un PASTE FERICIT!

#2069
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 278
  • Înscris: 21.10.2007
sigur, cu placere :)

PASTE FERICIT !

#2070
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 278
  • Înscris: 21.10.2007
Are there nudist beaches at Bulgarian seaside?

There are quite a few nudist beaches at the Bulgarian seaside. Some of there:
- between Albena and Kranevo - after Gergana Hotel in Albena
- Golden Sands resort - after the yacht port in front of Glarus Hotel
- Kamchia - here lies the widest nudist beach on the Bulgarian Black sea coast. Famous nudist destination
- Bourgass - north of the town after the Burgas Hotel, direction Nessebur (New Town) near the saltpan of Bourgas.
- Sozopol - south of Harmanite beach

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate