Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ce sanse are un IT-ist in Germania sau Austria?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 Clau_UK, on 10 decembrie 2014 - 13:44, said:

In loc sa da-ti sfaturi unui om care are o intrebare, voi incepeti sa criticati si sa o faceti care de care mai pe desteptii...
Acum intrebarile tale isi gasesc raspuns la o simpla cautare pe net...

#38
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 neagu_laurentiu, on 10 decembrie 2014 - 15:24, said:

Acum intrebarile tale isi gasesc raspuns la o simpla cautare pe net...

Am cautat, e mai usor sa intrebi aici unde ai deja cont, in speranta ca vei primi un raspuns fara critici. Daca e nevoie imi voi deschide cont si pe alte forumuri unde sa pot intreba.

#39
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

aaaaaaa, un developer cu cobol va lucra in mediul bancar/asigurari. acolo majoritatea sistemelor au fost create in anii 70-80. merg si acum, in batch. acolo in spate, in niste sali ascunse sunt mainframe-urile lui ibm ce toaca datele; toate celelalte sisteme se ocupa cu culegerea acestor date, prelucrarea lor primara si apoi le descarca catre mainframe-uri. si alea toaca, toaca, toaca. in batch. tranzactii financiare, bancare, credit card, etc, etc. totul.
nu mai sunt developeri in cobol pt maintenance. sunt tinuti de banci si platiti bine-bine. sunt batrani.
io mai nou is blagoslovit sa fac MQ Series pe mainframe cu zOS printre altele. macar nu-i OpenVMS. la mine-n birou cu 43 de anisori is cel mai tanar. batch-ul colegilor e 48-55.

Edited by Pengoon, 10 December 2014 - 15:29.


#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Nu zic ca nu exista in SAP oameni valorosi care stiu sa rezolve fel si de fel de situatii (ultra) complicate.
Dar cate poate sti un absolvent dupa nici 1 an de la primul contact cu acest produs incat sa fie platit atat de bine, in Romania? Poate nu inteleg eu exact ce face acest consultant, dar singura explicatie ce-o vad e ca beneficiarul platesti de-i iese pe ochi pentru orice interventie minora.

Edited by dani.user, 10 December 2014 - 15:31.


#41
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
As zice sa incepi a invata germana cat mai repede posibil. Vezi macar daca-ti place. Sunt unii oameni care pur si simplu nu o suporta. Nu stiu cum e traiul in UK, dar stau la granita cu Germania si ma bate si pe mine gandul sa ma mut acolo. Daca Europa se va duce la vale as prefera sa fiu in Germania decat in oricare alta parte. Poate si Elvetia dar parca sunt prea a naibii cu regulile lor stricte, iti iei amenda si daca-ti suna telefonul prea tare sau prea mult in autobuz. Totusi nu as lua o asemenea decizie doar pe baza a tot felul de zvonuri alarmiste. Iesirea UK-ului din UE e la fel ca si prabusirea EURO. De nu stiu cati ani se tot prevesteste caderea acesteia.
In legatura cu salariile e greu sa faci o estimare pentru 2-3 ani. Eu personal, daca as avea o firma cu un departament de IT mai numerso, prima optiune ar fi sa mut IT-ul in Romania. In Bucuresti am lucrat pentru companii, nationale si multinationale, care aveau tot departamentul de IT(dezvoltare/testare/design/administrare) in Romania. Si nu erau probleme de nici o parte. Banuiesc ca sunt si cazuri cand aceasta optiune nu e cea mai buna dar cred ca in majoritatea cazurilor se poate aplica.
Cea mai sigura cale cred ca ar fi intr-adevar consultanta pe sisteme gen SAP.

#42
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 dani.user, on 10 decembrie 2014 - 15:30, said:

Nu zic ca nu exista in SAP oameni valorosi care stiu sa rezolve fel si de fel de situatii (ultra) complicate.
Dar cate poate sti un absolvent dupa nici 1 an de la primul contact cu acest produs incat sa fie platit atat de bine, in Romania? Poate nu inteleg eu exact ce face acest consultant, dar singura explicatie ce-o vad e ca beneficiarul platesti de-i iese pe ochi pentru orice interventie minora.

acel absolvent face pe dracu'n patru si se angajeaza permanent si invata SAP, ia si certificarile (mai sunt unii ce cer certificari). invata tare 2-3 ani si apoi incepe sa caute o lopata mare. aia pt a putea intoarce banii.
oricum va trebui sa invete dar macar sa o faca pt ceva palpabil.
plata nu ii iese pe ochi beneficiarului, oricum boss-ii de acolo sunt platitit MUUUULT mai bine decat un SAP.

#43
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 PhaseZ, on 10 decembrie 2014 - 15:36, said:

As zice sa incepi a invata germana cat mai repede posibil. Vezi macar daca-ti place. Sunt unii oameni care pur si simplu nu o suporta. Nu stiu cum e traiul in UK, dar stau la granita cu Germania si ma bate si pe mine gandul sa ma mut acolo. Daca Europa se va duce la vale as prefera sa fiu in Germania decat in oricare alta parte. Poate si Elvetia dar parca sunt prea a naibii cu regulile lor stricte, iti iei amenda si daca-ti suna telefonul prea tare sau prea mult in autobuz. Totusi nu as lua o asemenea decizie doar pe baza a tot felul de zvonuri alarmiste. Iesirea UK-ului din UE e la fel ca si prabusirea EURO. De nu stiu cati ani se tot prevesteste caderea acesteia.
In legatura cu salariile e greu sa faci o estimare pentru 2-3 ani. Eu personal, daca as avea o firma cu un departament de IT mai numerso, prima optiune ar fi sa mut IT-ul in Romania. In Bucuresti am lucrat pentru companii, nationale si multinationale, care aveau tot departamentul de IT(dezvoltare/testare/design/administrare) in Romania. Si nu erau probleme de nici o parte. Banuiesc ca sunt si cazuri cand aceasta optiune nu e cea mai buna dar cred ca in majoritatea cazurilor se poate aplica.
Cea mai sigura cale cred ca ar fi intr-adevar consultanta pe sisteme gen SAP.

Multumesc de sfat, probabil ca SAP-ul ar fi solutia cuiva caruia ii place, pe mine nu ma atrage, prefer sa lucrez cu bazele de date pana crap, scuze expresia Posted Image pentru ca e ceva care ma pasioneaza, de asemenea, ma pasioneaza sa rezolv un bug sau niste date corupte, imi creaza o oarecare euforie atunci cand rezolv o problema in baza de date. E probabil aceeasi placere pe care o simt multi obsedati atunci cand pariaza la cursele de cai, caini sau fotbal si spera sa castige. Eu unul am devenit obsedat de baze de date si imi place de numai.

Edited by Clau_UK, 10 December 2014 - 18:24.


#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Dar si cu SAP-ul lucrezi cu bazele de date, poti fi integrator de solutii. Insa, dincolo de bazele de date, trebuie sa cunosti si cate ceva din fenomenul economic.

Edited by neagu_laurentiu, 10 December 2014 - 18:49.


#45
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Salariile sunt brute. Nu prea discuta firmele despre net, tocmai pentru ca nu vor sa-ti promita un net de 2500 euro, iar daca tu te insori si sotia nu mai lucreaza, trebuie sa-ti pluseze cu minim 500 la brut pentru ca tu sa ai acel net promis.

In alta ordine de idei, salariul net suna cam asa pentru un om necasatorit:
36.000 brut pe an -> 1900 net
48.000 brut pe an -> 2400 net
60.000 brut pe an -> 2900 net
70.000 brut pe an -> 3370 net

Sumele le-am mai rotunjit cu 10-20 de Euro.

Ca incepator care stii putin baze de date si ceva f. de baza intr-un C# nu o sa sari de 35-45. Iti spun asta pentru ca o sa constati cam ce oferte o sa primesti cand te apuci de cautat job-uri la modul concret. Multi ofera 50-60 K pentru posturi de senior. Salarii de peste 60-80K sunt in orasele mari, unde costurile sunt pe masura. Cei care trec de valorile astea sunt raritati, nu formeaza grosul. Oricum nu te afli printre ei, deci nu avem ce discuta acolo.

Fa-ti planul ca o sa ai 2000, maxim 2500 pe luna in primii ani.

#46
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Clau_UK, on 10 decembrie 2014 - 18:23, said:

Multumesc de sfat, probabil ca SAP-ul ar fi solutia cuiva caruia ii place, pe mine nu ma atrage, prefer sa lucrez cu bazele de date pana crap, scuze expresia Posted Image pentru ca e ceva care ma pasioneaza, de asemenea, ma pasioneaza sa rezolv un bug sau niste date corupte, imi creaza o oarecare euforie atunci cand rezolv o problema in baza de date. E probabil aceeasi placere pe care o simt multi obsedati atunci cand pariaza la cursele de cai, caini sau fotbal si spera sa castige. Eu unul am devenit obsedat de baze de date si imi place de numai.

orice erp, in general orice produs soft utilizat in biznis, foloseste masiv bazele de date (doar acolo sunt datele de prelucrat, acolo se incarca datele de prelucrat sau prelucrate, etc, etc). nimeni nu spune sa te duci pe biznis analist. du-te pe partea tehnica si fara database esti mort.
deci mai ai de invatat si inteles in IT ! MULT.
bafta.

Edited by avenirv, 10 December 2014 - 19:52.


#47
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 avenirv, on 10 decembrie 2014 - 19:50, said:

orice erp, in general orice produs soft utilizat in biznis, foloseste masiv bazele de date (doar acolo sunt datele de prelucrat, acolo se incarca datele de prelucrat sau prelucrate, etc, etc). nimeni nu spune sa te duci pe biznis analist. du-te pe partea tehnica si fara database esti mort.
deci mai ai de invatat si inteles in IT ! MULT.
bafta.

Nu mi-o luati in nume de rau, dar imi place sa scriu cod in baza de date, sa rezolv bug-uri. In SAP nu pot face acest lucru, SAP e folosit ca program de contabilitate. Vreau sa folosesc SQL Server Management Studio si SQL Server Integration Services sa dezvolt eu baze de date, sa le intretin etc.. vreau sa creez sau sa alterez: restrictii, declansatori, proceduri stocate, functii, sa optimizez query-uri si asa mai departe, ca sa nu zic ca ma atrag si solutiile prin SSIS. Vreau sa ma axez pe DB-Development sau BI Development.

 adipelcz, on 10 decembrie 2014 - 19:30, said:

Salariile sunt brute. Nu prea discuta firmele despre net, tocmai pentru ca nu vor sa-ti promita un net de 2500 euro, iar daca tu te insori si sotia nu mai lucreaza, trebuie sa-ti pluseze cu minim 500 la brut pentru ca tu sa ai acel net promis.

In alta ordine de idei, salariul net suna cam asa pentru un om necasatorit:
36.000 brut pe an -> 1900 net
48.000 brut pe an -> 2400 net
60.000 brut pe an -> 2900 net
70.000 brut pe an -> 3370 net

Sumele le-am mai rotunjit cu 10-20 de Euro.

Ca incepator care stii putin baze de date si ceva f. de baza intr-un C# nu o sa sari de 35-45. Iti spun asta pentru ca o sa constati cam ce oferte o sa primesti cand te apuci de cautat job-uri la modul concret. Multi ofera 50-60 K pentru posturi de senior. Salarii de peste 60-80K sunt in orasele mari, unde costurile sunt pe masura. Cei care trec de valorile astea sunt raritati, nu formeaza grosul. Oricum nu te afli printre ei, deci nu avem ce discuta acolo.

Fa-ti planul ca o sa ai 2000, maxim 2500 pe luna in primii ani.


Multumesc de sfat, cu 2,500 net pe luna, ma mut in Germania, deoarece cam atat se castiga si in UK in domeniul asta (£2,000 net lunar) ca nivel mediu ~3 ani exp. Sotia nu va lucra deoarece va avea grija de copil acasa, nu avem de gand sa angajam o bona prea curand..

Edited by Clau_UK, 11 December 2014 - 11:08.


#48
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Clau_UK, on 11 decembrie 2014 - 11:07, said:

Nu mi-o luati in nume de rau, dar imi place sa scriu cod in baza de date, sa rezolv bug-uri. In SAP nu pot face acest lucru, SAP e folosit ca program de contabilitate. Vreau sa folosesc SQL Server Management Studio si SQL Server Integration Services sa dezvolt eu baze de date, sa le intretin etc.. vreau sa creez sau sa alterez: restrictii, declansatori, proceduri stocate, functii, sa optimizez query-uri si asa mai departe, ca sa nu zic ca ma atrag si solutiile prin SSIS. Vreau sa ma axez pe DB-Development sau BI Development.
...

da, mai ai multe de invatat in IT. multeeeeeeee...

SAP = contabilitate ????
deci la tine conducerea/functionarea unei entitati de genul GM, BAYER, Renault, CC, Pepsi, Lookheed, Pentagon, Sony, Panasonic, guverne, banci, etc se rezuma la contabilitate ?!?!
90% din entitatile peste 500 angajati au SAP.

SAP BW este DW pt SAP.
SAP BO este BI pt SAP.
bineinteles ca poti folosi whatever produs vrei, nu numai ele ale SAP-ului.

in SAP o sa folosesti la greu SSIS, Informatica, ODI, etc si multe altele ca sa migrezi/integrezi datele.
in SAP (ca si in toate celelalte rivale) poti sa folosesti chestii sofisticate pt integration, live.
SAP sta on top de database (ca orice alt produs), nu numai MSSS.
bineinteles ca se plateste foarte bine pt performance tuning, la database sau aplicatie; si in SAP vei avea de facut muuuuuult asa ceva.

implementation inseamna TOT IT-ul; de obicei, un proiect SAP ia ani de zile. si se face din greu code customization-deci poti sa scrii cod, creezi tables, stored procedures, etc.

exista si concurenta (peoplesoft, oracle applications, etc) dar SAP este de departe regele. are aplicatii pentru foarte multe industrii (banci, healthcare, manufacturing, etc).

muuult de invatat...si inteles ce inseamna IT.
bafta.

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 Clau_UK, on 11 decembrie 2014 - 11:07, said:

In SAP nu pot face acest lucru, SAP e folosit ca program de contabilitate.
Cand mai multi iti spun un lucru e bine sa reflectezi de doua ori. SAP e o platforma nu doar o aplicatie de contabilitate. E o mare diferenta. Iar platforma nu se pupa deloc (asa standard) cu cerintele unui client din Germania, UK ori Romania. Asa ca ai de customizat pana-n maduva bazelor de date.
Eu nu spun sa te duci pe SAP. Doar ca ai preconceptii.

Edited by neagu_laurentiu, 11 December 2014 - 11:36.


#50
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 avenirv, on 11 decembrie 2014 - 11:28, said:

da, mai ai multe de invatat in IT. multeeeeeeee...

SAP = contabilitate ????
deci la tine conducerea/functionarea unei entitati de genul GM, BAYER, Renault, CC, Pepsi, Lookheed, Pentagon, Sony, Panasonic, guverne, banci, etc se rezuma la contabilitate ?!?!
90% din entitatile peste 500 angajati au SAP.

SAP BW este DW pt SAP.
SAP BO este BI pt SAP.
bineinteles ca poti folosi whatever produs vrei, nu numai ele ale SAP-ului.

in SAP o sa folosesti la greu SSIS, Informatica, ODI, etc si multe altele ca sa migrezi/integrezi datele.
in SAP (ca si in toate celelalte rivale) poti sa folosesti chestii sofisticate pt integration, live.
SAP sta on top de database (ca orice alt produs), nu numai MSSS.
bineinteles ca se plateste foarte bine pt performance tuning, la database sau aplicatie; si in SAP vei avea de facut muuuuuult asa ceva.

implementation inseamna TOT IT-ul; de obicei, un proiect SAP ia ani de zile. si se face din greu code customization-deci poti sa scrii cod, creezi tables, stored procedures, etc.

exista si concurenta (peoplesoft, oracle applications, etc) dar SAP este de departe regele. are aplicatii pentru foarte multe industrii (banci, healthcare, manufacturing, etc).

muuult de invatat...si inteles ce inseamna IT.
bafta.


Multumesc de explicatia detaliata, IT-ul e diversificat pe domenii, doar pentru ca nu stiam ca SAP poate fi folosit si ca program de scris cod si de alte solutii inafara de contabilitate, nu inseamna ca nu stiu IT. Eu am lucrat mult in technical support si m-am ocupat de retelistica in mare parte, nu aveam treaba cu SAP, programare sau baze de date.. M-a apucat nebunia bazelor de date abia de anul trecut, am invatat mai tot in SSMS si in SSIS, nu inseamna ca nu am sa invat si alte platforme pe viitor, dar totul depinde si de cum avanseaza tehnologia...ce incep companiile sa foloseasca mai mult si ce se cauta pe piata muncii !  Cand caut de munca cu baze de date, o singura data am vazut ca se cerea si SAP la cunostinte, in rest SSMS si SSIS, SSRS. Se pare ca nu toti solicita sa ai cunostinte de SAP pentru ca nu toate companiile folosesc SAP ca platforma front end care trebuie intretinuta. Majoritatea folosesc un program creat in C# si au un Windows Server in spate cu MS-SQL Server instalat, deci folosesti SSMS.

Edited by Clau_UK, 11 December 2014 - 11:46.


#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 Clau_UK, on 11 decembrie 2014 - 11:40, said:

nu inseamna ca nu stiu IT
Pai nu stii (inca). Uite monstra:

 Clau_UK, on 11 decembrie 2014 - 11:40, said:

SAP ca aplicatie front end
Majoritatea folosesc o aplicatie creata in C# si au un Windows Server in spate cu MS-SQL Server instalat, deci folosesti SSMS.
SAP nu e doar front end.
C#, Windows Server & SQL Server nu detin suprematia in materie. Java EE + Oracle DB + Unix-like, da.

Edited by neagu_laurentiu, 11 December 2014 - 11:47.


#52
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 neagu_laurentiu, on 11 decembrie 2014 - 11:45, said:

SAP nu e doar front end.
C#, Windows Server & SQL Server nu detin suprematia in materie. Java EE + Oracle DB + Unix-like, da.

Multumesc de info, da, am cautat pe google sa vad si am aflat ca da, poti scrie query-uri in SAP, pentru ca au un tool care permite asta, dar dupa cum ziceam anterior..nu se cauta, deci pentru ce sa-l invat? :) Mai bine invat C# si VB.Net.

#53
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
A luat-o la vale topicul cu SAP-uri si alte chestii tehnice.

Daca sotia sta acasa si lucrezi doar tu, sumele alea ce le-am pus eu acolo sunt ceva mai mari, cu 300-500 euro mai mari, deci e si mai bine. Ca developer ai sanse bune in Germania, ca nu se prea gasesc usor developeri buni. E nevoie si drept urmare, poti sa incerci. Detaliile tehnice si razboaiele teoretice despre ce platforma e mai buna si d-astea cu C# vs. Java sunt neimportante acum.

Important e sa stii sa lucrezi in ceva, sa cauti sa lucrezi intr-o firma unde sa fie nevoie de acel ceva si cam aia e. In rest, training on the job pt ce o sa vina, ca nu poti sa ajungi expert doar invatand. Trebuie sa lucrezi efectiv, sa te lovesti de diferitele probleme.

De exemplu, eu dupa ce am lucrat ani buni pe C++ / Java EE / baze de date MS/Oracle, am venit in Germania sa fac chestii teoretic similare. Drumul insa m-a dus catre o aplicatie pt WP8, apoi am trecut la research si arhitectura pentru o solutie cloud folosind tehnologii MS (Web API, Windows Azure) si am treaba cu C#, baze de date noSQL, etc. Astea s-au intamplat intr-un an si jumatate. Ce vreau sa spun e ca poti schimba uneori radical ce faci, deci a invata ani de zile o singura chestie sperand ca aia o sa fie viitorul, nu e neaparat o reteta a succesului garantat. Mai degraba desciderea spre nou, flexibilitatea si adaptabilitatea te fac un developer/arhitect bun.

Edited by adipelcz, 11 December 2014 - 12:20.


#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 Clau_UK, on 11 decembrie 2014 - 12:09, said:

dar dupa cum ziceam anterior..nu se cauta, deci pentru ce sa-l invat?
Ba se cauta. Si costa mult pentru clienti, implicit se castiga la fel. Nu oricine intra aici ori cumpara, e un segment ca la Apple (ca sa zic asa). Dar asta ai sa vezi tu mai incolo.

 Clau_UK, on 11 decembrie 2014 - 12:09, said:

Mai bine invat C# si VB.Net.
VB poti sa-l uiti.
Sau poti reflecta si la barca cealalta (Java + Oracle DB). Insa e bine si cu MS + SQL Server + .NET
Numai ca pentru inceput treci prin programarea "scoala", iti pune bazele pentru cele de mai sus.

Edited by neagu_laurentiu, 11 December 2014 - 12:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate