Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Ce sanse are un IT-ist in Germania sau Austria?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#55
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Daca tot te pasioneaza bazele de date, uita-te si la NoSQL, Big Data, d-astea. Multe sisteme mari folosesc asa ceva. Nu-ti inchipui ca toti au cate o baza de date SQL cu niste query-uri mai complicate acolo. Uita-te cum sunt folosite bazele de date SQL in solutii cloud si cum se realizeaza elasticitatea, redundanta, samd. Asta daca tot te pasioneaza "bazele de date". Nu te limita doar la o singura abordare. S-ar putea sa-ti foloseasca treburile astea in viitor, cand o sa vrei sa iti cauti un job.

#56
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 adipelcz, on 11 decembrie 2014 - 12:27, said:

Daca tot te pasioneaza bazele de date, uita-te si la NoSQL, Big Data, d-astea. Multe sisteme mari folosesc asa ceva. Nu-ti inchipui ca toti au cate o baza de date SQL cu niste query-uri mai complicate acolo. Uita-te cum sunt folosite bazele de date SQL in solutii cloud si cum se realizeaza elasticitatea, redundanta, samd. Asta daca tot te pasioneaza "bazele de date". Nu te limita doar la o singura abordare. S-ar putea sa-ti foloseasca treburile astea in viitor, cand o sa vrei sa iti cauti un job.

Am sa ma uit si la NoSQL si la BigData..dar o iau pas cu pas Posted Image abia am invatat SSIS mai bine dupa T-SQL, urmeaza SSRS si SSAS, pe urma trec pe C#, dupa ce incep sa invat notiunile de baza C# mai bine, ma documentez despre BigData si NoSQL.

Vreau sa ajung sa creez un programel care sa aiba in spate o baza de date, am facut deja asta cu MS Access, dar mi se pare cam simplu, vreau in C# Posted Image   Merci!

Edited by Clau_UK, 11 December 2014 - 13:15.


#57
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

 adipelcz, on 11 decembrie 2014 - 12:15, said:

Ca developer ai sanse bune in Germania, ca nu se prea gasesc usor developeri buni. E nevoie si drept urmare, poti sa incerci.

Si pentru mine e o stire buna dar imi ridica o intrebare: de ce se cauta neaparat developer on-site? Nu se stie ca se poate lucra si remote? Nu sunt pregatiti managerii pentru o echipa remote? Infrastructura tehnica? Daca as avea nevoie de cineva care sa-mi intretina bazele de date precum Clau, de ce l-as plati la salar de Germania cand ma pot duce in cateva orase centre universitare din Romania unde gasesc oameni foarte buni la salarii mai mici. Nu am mentionat Bucurestiul tocmai pentru ca si acolo au crescut salariile incat cineva foarte bun castiga aproape un salar cat in vest asa ca nu prea se mai merita efortul deplasarii. Poate ma insel si ar fi bine, pentru ca si eu lucrez on-site si ar fi culmea ca organizatia sa-si mute departamentul in alta tara mai ieftina tocmai cand am plecat si eu din RO.  Insa sub presiunea pietei care obliga la reducerea costurilor as intelege decizia, mai ales ca am fost si de partea cealalta cand in Romania lucram remote pentru companii din alte tari. Singurii pe care nu i-au relocat au fost analistii, care oricum erau fie la client fie lucrau de acasa. De aceea cred ca o cariera orientata mai mult spre analiza/consultanta ar aduce un plus de siguranta.

Edited by PhaseZ, 11 December 2014 - 13:32.


#58
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 PhaseZ, on 11 decembrie 2014 - 13:31, said:

Si pentru mine e o stire buna dar imi ridica o intrebare: de ce se cauta neaparat developer on-site? Nu se stie ca se poate lucra si remote? Nu sunt pregatiti managerii pentru o echipa remote? Infrastructura tehnica? Daca as avea nevoie de cineva care sa-mi intretina bazele de date precum Clau, de ce l-as plati la salar de Germania cand ma pot duce in cateva orase centre universitare din Romania unde gasesc oameni foarte buni la salarii mai mici. Nu am mentionat Bucurestiul tocmai pentru ca si acolo au crescut salariile incat cineva foarte bun castiga aproape un salar cat in vest asa ca nu prea se mai merita efortul deplasarii. Poate ma insel si ar fi bine, pentru ca si eu lucrez on-site si ar fi culmea ca organizatia sa-si mute departamentul in alta tara mai ieftina tocmai cand am plecat si eu din RO.  Insa sub presiunea pietei care obliga la reducerea costurilor as intelege decizia, mai ales ca am fost si de partea cealalta cand in Romania lucram remote pentru companii din alte tari. Singurii pe care nu i-au relocat au fost analistii, care oricum erau fie la client fie lucrau de acasa. De aceea cred ca o cariera orientata mai mult spre analiza/consultanta ar aduce un plus de siguranta.

E posibil sa aiba legatura cu sedintele si faptul ca poti fi "urmarit mai bine", ma uit si in UK, o singura firma am gasit care cauta un db-dev care sa lucreze doar de acasa, dar sa locuiasca in zona apropiata de sediu pentru a merge la sedinte. Inteleg ca sedintele se pot tine si prin Skype, dar probabil ca o firma care se respecta vor sedinte fata in fata pentru a dezbate subiecte, probleme etc... Cel putin la noi la firma tot asa..poti lucra de acasa, dar ei te vor la firma pentru atunci cand apar probleme si trebuiesc dezbatute in echipa.

Edited by Clau_UK, 11 December 2014 - 13:47.


#59
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Clau_UK, on 11 decembrie 2014 - 11:40, said:

Multumesc de explicatia detaliata, IT-ul e diversificat pe domenii, doar pentru ca nu stiam ca SAP poate fi folosit si ca program de scris cod si de alte solutii inafara de contabilitate, nu inseamna ca nu stiu IT. Eu am lucrat mult in technical support si m-am ocupat de retelistica in mare parte, nu aveam treaba cu SAP, programare sau baze de date.. M-a apucat nebunia bazelor de date abia de anul trecut, am invatat mai tot in SSMS si in SSIS, nu inseamna ca nu am sa invat si alte platforme pe viitor, dar totul depinde si de cum avanseaza tehnologia...ce incep companiile sa foloseasca mai mult si ce se cauta pe piata muncii !  Cand caut de munca cu baze de date, o singura data am vazut ca se cerea si SAP la cunostinte, in rest SSMS si SSIS, SSRS. Se pare ca nu toti solicita sa ai cunostinte de SAP pentru ca nu toate companiile folosesc SAP ca platforma front end care trebuie intretinuta. Majoritatea folosesc un program creat in C# si au un Windows Server in spate cu MS-SQL Server instalat, deci folosesti SSMS.

deci pt tine singura baza de date este MSSS ? Oracle este baza de date dominanta. DB2 este tare si el.
Teradata si Netezza sunt specialitati de gen tort de calitate superioara.

in IT profesional "programe" individuale nu prea mai intalnesti, totul este interconectat si se dezvolta sisteme complexe ce au milioane de linii de cod (de orice fel de limbaj). deci asta nu se face individual.
ce ti-ar place mai mult ?
a-scrii cod pt utilizare de baze de date ca un lone wolf si tragi matza de coada ?
b-lucrezi in implementari unde scrii si cod, faci si design, architectura si zbori weekendurile la paris, roma, londra, amsterdam, etc in conditii mai mult decat decente ?
c-lucrezi intr-o echipa si dezvolti cod de care nu prea stii ce va face in the great picture (primesti specificatiile, header file si ti se spune: in 3 zile sa fie gata) si tragi o matza mai grasa putin de coada ?

©, daca deja nu a plecat, pleaca spre asia. chiar si softul de baza migreaza. de ce crezi ca MS si Google si Yahoo si Oracle si toti au centre (de excelenta) in Asia ?

masiv si maintenance-ul infrastructurii a plecat si pleaca (dba vorbesc cu accent indian sau chinezesc masiv).

gandeste un pic macar cu 5 ani inainte. gandeste-te macar la familia ta, cum ar fi mai bine pt ei.

 PhaseZ, on 11 decembrie 2014 - 13:31, said:

Si pentru mine e o stire buna dar imi ridica o intrebare: de ce se cauta neaparat developer on-site? Nu se stie ca se poate lucra si remote? Nu sunt pregatiti managerii pentru o echipa remote? Infrastructura tehnica? Daca as avea nevoie de cineva care sa-mi intretina bazele de date precum Clau, de ce l-as plati la salar de Germania cand ma pot duce in cateva orase centre universitare din Romania unde gasesc oameni foarte buni la salarii mai mici. Nu am mentionat Bucurestiul tocmai pentru ca si acolo au crescut salariile incat cineva foarte bun castiga aproape un salar cat in vest asa ca nu prea se mai merita efortul deplasarii. Poate ma insel si ar fi bine, pentru ca si eu lucrez on-site si ar fi culmea ca organizatia sa-si mute departamentul in alta tara mai ieftina tocmai cand am plecat si eu din RO.  Insa sub presiunea pietei care obliga la reducerea costurilor as intelege decizia, mai ales ca am fost si de partea cealalta cand in Romania lucram remote pentru companii din alte tari. Singurii pe care nu i-au relocat au fost analistii, care oricum erau fie la client fie lucrau de acasa. De aceea cred ca o cariera orientata mai mult spre analiza/consultanta ar aduce un plus de siguranta.

este vorba de seriozitate si profesionalism. la 19-20 de ani mai mult te ocupi (si trebuie) cu alte chestii decat dba serios sau developer serios.
este vorba ca trebuie sa poti sa dai pe cineva cu capul de pereti.
de ce companiile prefera sa recruteze prin agentii si nu recruteaza direct ? aceleasi motive.
cineva isi asuma responsabilitatea.

#60
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
DB2 e mai mult pentru aia, care merg regulat la dominatrix. mai ales varianta pe mainframe. dar daca portofoliul e format majoritar din produse IBM (WAS, MQ, AIX, MB, z, etc) e bine si important de stiut DB2, mai ales pentru cine se deghizeaza in ERP consultant.

#61
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 avenirv, on 11 decembrie 2014 - 15:00, said:

deci pt tine singura baza de date este MSSS ? Oracle este baza de date dominanta. DB2 este tare si el.
Teradata si Netezza sunt specialitati de gen tort de calitate superioara.

in IT profesional "programe" individuale nu prea mai intalnesti, totul este interconectat si se dezvolta sisteme complexe ce au milioane de linii de cod (de orice fel de limbaj). deci asta nu se face individual.
ce ti-ar place mai mult ?
a-scrii cod pt utilizare de baze de date ca un lone wolf si tragi matza de coada ?
b-lucrezi in implementari unde scrii si cod, faci si design, architectura si zbori weekendurile la paris, roma, londra, amsterdam, etc in conditii mai mult decat decente ?
c-lucrezi intr-o echipa si dezvolti cod de care nu prea stii ce va face in the great picture (primesti specificatiile, header file si ti se spune: in 3 zile sa fie gata) si tragi o matza mai grasa putin de coada ?


Aleg C-ul dar mai extins, adica doresc sa stiu si ce se intampla in mare, arhitectura (the bigger picture), nu as merge pe B pentru ca am familie si nu vreau sa fiu plecat prin alte tari in delegatii cu zilele...prefer doar sa vizitez o tara straina ca turist si nu cu serviciul !  N-am zis ca MS SQL Server e singurul DB !! Stiu ca Oracle e cel mai puternic, cel mai folosit in corporatiile tari si e si mai stabil decat MS SQL Server, dar in acelasi timp, se gasesc mai greu locuri de munca cu Oracle, totusi nu inteleg de ce in Romania in facultati, toti care invata DB, invata Oracle inloc de MS SQL Server, chiar si vara-mea mi-a zis, care e la facultate de informatica momentan.

Poate pentru ca nu e asa greu sa te muti de pe Oracle pe MS SQL ma gandesc..

Oricum..daca stii sa scrii cod, ai mai multe sanse sa-ti gasesti un loc de munca in IT, decat unul care stie Windows Server, Linux, etc dar ciuci cod. Iti zic asta pentru ca am intalnit mai multe cazuri. Exemplu UK..ca in alte tari nu cunosc, m-am uitat pe un site cu locuri de munca echivalentul e-jobs.ro care-ti arata cati aplicanti sunt.
Varianta 1:  10 pozitii de T-SQL Developer si C# Developer   (0-3 aplicanti)
Varianta 2:  10 pozitii de Linux Admin, Windows Server Admin si Helpdesk. (10-25 aplicanti)

Deci dupa ce invata oamenii aia atatia ani tot felul de solutii ca sa devina foarte buni, ai de concurat cu atatia oameni !! de ce?  De ce daca scrii cod ai mult mai mari avantaje? chiar si daca nu esti asa bun, junior sa zic...nu ramai pe somaj !!

Edited by Clau_UK, 11 December 2014 - 17:06.


#62
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
una-i admin de linux/unix, alta-i admin de windows si ambele n-au nici o treaba cu help desk.
iar concurenta, daca ai trecut de "am mai instalat un fedora" pe locuri in care-ti cere pe langa un RHCE si cunostinte mai calumea de tomcat etc, deodata nu-i mai foarte acerba, ca dispar instant toti studentii care cred ca stiu unix dintr-un sut.
iar de coderi in joburi de admin m-as feri ca draq de tamaie, ca fabrica aia niste chestii, de sta matza-n coada.

Edited by Pengoon, 11 December 2014 - 16:52.


#63
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

 Clau_UK, on 11 decembrie 2014 - 16:43, said:

totusi nu inteleg de ce in Romania in facultati, toti care invata DB, invata Oracle inloc de MS SQL Server
Irelevant ce se studiaza in facultate din perspectiva productiei. Aici inveti concepte generale iar Oracle ofera o paleta mai mare de optiuni demonstrative. O data stapanite acestea, le aplici pe orice DBMS vrei dupa lecturarea manualului tehnic.

 Clau_UK, on 11 decembrie 2014 - 16:43, said:

Deci dupa ce invata oamenii aia atatia ani tot felul de solutii ca sa devina foarte buni, ai de concurat cu atatia oameni !! de ce?
Concurenta e peste tot. Tu fii bun in ce faci si lasa nr. de aplicanti (multi habarnisti).

 Clau_UK, on 11 decembrie 2014 - 16:43, said:

De ce daca scrii cod ai mult mai mari avantaje?
Cere si oferta.

Edited by neagu_laurentiu, 11 December 2014 - 17:00.


#64
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 Pengoon, on 11 decembrie 2014 - 16:46, said:

una-i admin de linux/unix, alta-i admin de windows si ambele n-au nici o treaba cu help desk.
iar concurenta, daca ai trecut de "am mai instalat un fedora" pe locuri in care-ti cere pe langa un RHCE si cunostinte mai calumea de tomcat etc, deodata nu-i mai foarte acerba, ca dispar instant toti studentii care cred ca stiu unix dintr-un sut.
iar de coderi in joburi de admin m-as feri ca draq de tamaie, ca fabrica aia niste chestii, de sta matza-n coada.


Adevarul e ca nu pot fi toti buni, daca si eu care-s junior imi dau seama de greselile unor colegi cand ma uit la procedurile stocate, si baietii scriu cod de multi ani, cum ar fi sa foloseasca IF EXISTS (SELECT * FROM tabel WHERE coloana = valoare)  inloc de (SELECT 1 FROM ....) pentru performanta, plus multe altele.

Edited by Clau_UK, 11 December 2014 - 17:09.


#65
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 neagu_laurentiu, on 11 decembrie 2014 - 16:54, said:

Irelevant ce se studiaza in facultate din perspectiva productiei. Aici inveti concepte generale iar Oracle ofera o paleta mai mare de optiuni demonstrative. O data stapanite acestea, le aplici pe orice DBMS vrei dupa lecturarea manualului tehnic.


Concurenta e peste tot. Tu fii bun in ce faci si lasa nr. de aplicanti (multi habarnisti).


Cere si oferta.

explicati-i baiatului ca virgula cu cat scrii mai putin cod cu atata castigi mai multi bani.
un arhitect scrie mult mai putin cod decat un coder...

explicati-i baiatului ca se castiga atunci cand faci ce vrea clientul si nu atunci cand faci ce vrei tu neaparat.

explicati-i ca acum se scrie cod in putine locuri (firme de soft pur), ca a scrie 1000 linii de cod inseamna nimic (am lucrat pe aplicatii cu peste 2 milioane de linii de pl/sql dar din care cel putin 30% puteau sa fie aruncate).

explicati-i ca acum se folosesc tuluri pt a minimiza codul scris si pt a mari viteza de dezvoltare.

explicati-i ca trebuie sa citeasca totul - ar opta pt solutia © chiar daca activitatea aia s-a mutat masiv si se muta in asia.

#66
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003
Va intelege mai tarziu. Acum aiba intra in paine, trebuie sa treaca si pe la munca de jos ca sa o faca ulterior pe aia inalta.

#67
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Acuma tendința este, de dragul „eficienței”, să se folosească unelte și programe/cod scris de alții. Iar la prima problemă care apare, toată lumea să nu poată face nimic pentru că nu e soft-u lor.

Colegul meu din State e oarecum mort după folosirea a unui plug-in pentru orice chestie simplă. Iar acuma două zile ceva nu a mai mers și bineînțeles că el a zis că „forget it”, nu mă bag în așa ceva. Așa că am stat eu să înțeleg interfețele și implementarea lor și să scriu metodele care lipseau.

Pentru mine nu merge scuza asta că banii sunt câștigați de șefi și ăia care fac efectiv munca sunt doar niște maimuțe. Dacă nu ar fi omul care să scrie aplicația, ar fi doar „arhitecții” și „managerii” cu schițele ca „invețiile” lui DaVinci.

---
Corolar: Acuma ceva vreme a fost concediat un coleg. Tip care a scris multe aplicații la viața lui. Argumentul concedierii a fost destul de prost. Adevărul era că tipul era destul de încrezut și totodată foarte bun. De când a plecat în fiecare săptămână se mai degradează ceva. Șefii au rămas, managerii - toți ăia care nu scriu cod, monkey-ul a plecat, iar lucrurile merg mai mult din inerție.

Edited by RedDev, 11 December 2014 - 18:37.


#68
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 RedDev, on 11 decembrie 2014 - 18:29, said:

Acuma tendința este, de dragul „eficienței”, să se folosească unelte și programe/cod scris de alții. Iar la prima problemă care apare, toată lumea să nu poată face nimic pentru că nu e soft-u lor.

Colegul meu din State e oarecum mort după folosirea a unui plug-in pentru orice chestie simplă. Iar acuma două zile ceva nu a mai mers și bineînțeles că el a zis că „forget it”, nu mă bag în așa ceva. Așa că am stat eu să înțeleg interfețele și implementarea lor și să scriu metodele care lipseau.

Pentru mine nu merge scuza asta că banii sunt câștigați de șefi și ăia care fac efectiv munca sunt doar niște maimuțe. Dacă nu ar fi omul care să scrie aplicația, ar fi doar „arhitecții” și „managerii” cu schițele ca „invețiile” lui DaVinci.

---
Corolar: Acuma ceva vreme a fost concediat un coleg. Tip care a scris multe aplicații la viața lui. Argumentul concedierii a fost destul de prost. Adevărul era că tipul era destul de încrezut și totodată foarte bun. De când a plecat în fiecare săptămână se mai degradează ceva. Șefii au rămas, managerii - toți ăia care nu scriu cod, monkey-ul a plecat, iar lucrurile merg mai mult din inerție.

Ma uit si la seful meu, stiu ca nu-i bine sa barfesti..dar sigur castiga peste £50k pe an ca doar e head..si stie putin cod, dar cand vine vorba de procesele intr-o companie, e in plop cu ideiile..e aiurea sa depinzi de astia mici si tu sa nu stii sa te descurci, daca astia mici crapa sau pleaca, practic compania in sine "crapa" :D

#69
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Nu zic nu, e important să ai pe cineva deasupra care să se ocupă cu „flak-ul”. În plus, să gândească problema la scară mare, să aibă contact cu oamenii care folosesc ce aplicații scrii și să ia feedback. Da, să fie plătit regește, nici o problemă.

Dar de acolo până la „oricine nu e arhitect/șef e doar o maimuță inutilă, fără creier și care ar trebui plătită cu mâncare și acoperiș” e cale luuuuungă.

#70
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
@Clau_UK: Asta e doar impresia ta.

1. Nimeni nu e de neinlocuit, nici macar un CEO. Daca plecarea unui programator e un dezastru pentru firma, atunci e o greseala de management (si nu in sensul in care managerii nu stiu sa scrie cod).
2. Nu toti sefii sunt habarnisti in a scrie cod. Doar pentru ca nu scriu atat de mult cod si nu stiu in detaliu codul scris de aia de sub ei nu inseamna nimic. Poate asa place unora sa creada, insa e o conceptie gresita.

Apropo de asta, imi amintesc de o chestie amuzanta. Citisem pe undeva un top 100 cele mai bine platite meserii. In top 3 era Software Developer si pe la pozitia 30 era Programmer. Sincer nu cred ca e o diferenta clara intre unul si altul. Unii sunt simple "code monkeys", altii sunt super meseriasi nu doar in a scrie niste cod ci in a dezvolta aplicatii cu cap. Majoritatea se afla undeva intre astea doua extreme.

Edited by adipelcz, 11 December 2014 - 19:06.


#71
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Șefii sunt oamenii care plătesc și deseori aceia nu știu scrie aplicații. Iar în România ăia care au banii, în trista lor majoritate, știu doar să urle (așa au făcut banii, ridicând tonul: „Ce, nu e bine ce-ți vând? Da' mAI DU-TE-N...”), să se plimbe cu mașina și să se uite la femei. Asta e nivelul.

Nimeni de aici nu contestă că există oameni ajunși departe pe bună dreptate. Doar că sunt puțini. Mult prea puțini.

De obicei fac bani ăia care habar nu au de nimic. De ce? Pentru că riscă. Un web developer în vecii vecilor nu ar face toate rahaturile care se cer, de la clone de facebook la tot felul de clone de Wordpress. Dar vin unii care habar nu au pe ce lume trăiesc, bagă bani, fac ceva și câștigă pe urmă.

Pur și simplu un produs e suficient să fie slab/mediocru, dar să fie pe piață. Toate chinezăriile stau dovadă.

#72
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 RedDev, on 11 decembrie 2014 - 19:14, said:

Șefii sunt oamenii care plătesc și deseori aceia nu știu scrie aplicații. Iar în România ăia care au banii, în trista lor majoritate, știu doar să urle (așa au făcut banii, ridicând tonul: „Ce, nu e bine ce-ți vând? Da' mAI DU-TE-N...”), să se plimbe cu mașina și să se uite la femei. Asta e nivelul.

Nimeni de aici nu contestă că există oameni ajunși departe pe bună dreptate. Doar că sunt puțini. Mult prea puțini.

De obicei fac bani ăia care habar nu au de nimic. De ce? Pentru că riscă. Un web developer în vecii vecilor nu ar face toate rahaturile care se cer, de la clone de facebook la tot felul de clone de Wordpress. Dar vin unii care habar nu au pe ce lume trăiesc, bagă bani, fac ceva și câștigă pe urmă.

Pur și simplu un produs e suficient să fie slab/mediocru, dar să fie pe piață. Toate chinezăriile stau dovadă.

dar ce exista pe piata in afara de chinezarii ?
uita-te la lumea laptop-urilor, ce NU este chinezarie ?
uita-te la lumea electronicelor, ce NU este chinezarie ?
etc........

NU POT toti sa faca bani; ii fac numai cei cu talent, imaginatie si placerea de risk.
PLUS puterea de a insista si a realiza ceva.
cati incearca ? multi, multi.
cati reusesc ? 2% ? poate este mult...

chestiile ca a plecat coderul si totul se prabuseste nu tin, NIMENI nu este de inlocuit. in cel mai rau caz se aduce un contractant, meserias, si se rezolva totul.

Edited by avenirv, 12 December 2014 - 09:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate