Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Problema Lg UltraHd

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Face ravagii printre LCD-uri. Nu face ravagii la imagine daca luam in considerare toate tehnologiile folosite in TV. In prezent, ravagii la imagine face OLED. Si inca nu e 4k (acum se lanseaza) Deci un banal FHD. Pana mai acum un an legea o faceau plasmele. (inca o fac daca excludem OLED) Si tot FHD sunt si astea. Nu numarul de pixeli da calitatea imaginii.

Edited by AndreiNR, 11 December 2014 - 16:03.


#56
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Andrei, si eu care credeam ca pixelii dau calitatea imaginii...

Lasand la o parte lectiile, sa stii ca ai gasi greu, greu un televizor mai bun ca acel Panasonic de top.
Un 4K de acel calibru nu implica "doar pixeli", ci si o procesare pe care fhd-urile nu o au in acest moment. Dar unii accepta mai greu asta, nimic neobisnuit.

Apropos, îţi aduc aminte că eu şi cred că Hansolo am fost printre primii probabil de aici care am spus despre cât de dezastru sunt 4k-urile ieftine aruncate pe piaţă de LG, Samsung sau Philips, şi că trebuie evitate absolut, mai bine oricând un full hd onest decât aşa ceva. Iar acum văd că mi se pune în gură că aş fi susţinătorul fără rezerve al tehnologiei 4K, gata să susţin orice gioarsă 4K.
Eu susţin orice televizor bun, fie 4k, fie non-4k. Spre deosebire de cei care spun că nu merită luat 4k, pt că nu avem canale pentru ele. Fără să se gândească ce implică această tehnologie dacă e implementată cum trebuie.

Edited by Andi Pavel, 11 December 2014 - 17:58.


#57
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Andi cred ca treci printr-o perioada mai sensibila,  nu știu care-i problema, dar eu nu ti-am dat nicio lectie si nici nu am intentionat asa ceva. Vad ca esti tare arțăgos dar trecem peste asta.
Cand am vazut ca in cateva randuri ti s-a argumentat si ti s-au cerut contrargumente la faptul ca 4k nu aduce niciun plus imaginii de la distante sensibil normale de privit (deci nu ca monitor) si tu nu ai binevoit sa contra-argumentezi am intervenit si eu. Sa-mi fie scuzata indrazneala!
La ce procesare te referi ca nu inteleg! Sunteti ferm convinsi cativa de aici dar si de pe forumul vecin ca fhd upscalat ca arata mai bine. Fundamental greșit!  
Numai si teoretic daca vrei nu s-a inventat device-ul care sa anticipeze ceva sau sa faca din putin mai mult si sa arate mai bine. A, daca stai cu ochii zgaiti in ecran de la jum de metru nu vei vedea pixelii. Ok! Dar de la un metru încolo ce sa mai vezi la un 55" de exemplu?
Daca ai proiectie atunci e alta treaba dar si acolo trebuie sa ai o diagonala foarte mare.
Eu nu am inteles si nici afirmat ca tu sustii ca ORICE 4K este bun si stiu foarte bine ce ai spus tu sau Hansolo de-a lungul timpului.
Insa ce lege face Panasonic sau orice LCD-LED la capitolul imagine? Cu ce? O imagine de calitate are contrast foarte bun (OLED-plasma) , miscare buna (plasma) distribuție spectrala buna a culorilor (plasma-OLED). La ce face legea?

#58
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Andrei, chiar sunt curios si te rog sa-mi dai exemplu de asa zis argument pt faptul ca la anumite distante de privit 4k nu conteaza. Poate nu ai fost atent, dar eu am adus argument: tinand cont ca e strict legat de distingerea rezolutiei de la o anumita distanta, am adus argumentul rezolutiei mult mai mari: 8 milioane de pixeli in loc de 2 milioane chiar conteaza, zic eu. Deci chiar astept sa-mi subliniezi argumentul care mi s-a adus.
Legat de discutiile plasma - led, chiar nu vreau sa intru in ele.

#59
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Panasonic 40AX630 este un televizor banal, nimic special care poate fi chiar mediocru in comparatie cu cele din testul din link-ul dat de mine: http://www.digitalve...t.html#overview
Chiar si asa este ridiculizat de o alta panarama precum Samsung 40H6200 : http://www.digitalve...t.html#overview
Conform clasificarii de acolo nici nu se pot compara sunt din clase diferite.
Doar daca se compara contrastul de 3 ori mai mare si restul e poveste.Asta pe principiul ca se compara doar un parametru iar contrastul este infinit mai importantat decat rezolutia.

#60
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostFC72, on 11 decembrie 2014 - 20:54, said:

Panasonic 40AX630 este un televizor banal, nimic special care poate fi chiar mediocru in comparatie cu cele din testul din link-ul dat de mine: http://www.digitalve...t.html#overview
Chiar si asa este ridiculizat de o alta panarama precum Samsung 40H6200 : http://www.digitalve...t.html#overview
Conform clasificarii de acolo nici nu se pot compara sunt din clase diferite.
Doar daca se compara contrastul de 3 ori mai mare si restul e poveste.Asta pe principiul ca se compara doar un parametru iar contrastul este infinit mai importantat decat rezolutia.

Să fim serioşi, nu mă impresionează review-urile de pe digital versus. Cei de pe avforums au măsurat contrast de peste 3000 pentru Panasonic 630. Dacă tu crezi că Samsungul acela e mai bun ca Panasonicul, ţi-l poţi cumpăra. Panasonicul foloseşte direct LED şi cei de pe avfurums spune că 630 concurează cu Samsung 7500, şi chiar şi comparativ cu acesta are nivel de negru şi contrast mai bune.

(https://www.avforums...tv-review.10810)

#61
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Sa schimb puțin "vorba" Am vizionat fragmente din Star Trek Into Darkness și varianta vizionata alternează imagini 2.35:1 normale cu 16:9 IMAX. Discrepanta e destul de mare (sa nu fiu prea tranșant în afirmatii) și eu personal așa as vedea sursa video ideala pentru homeuse deși se pare ca ai mai mari nu vor. (mi se par referință în tete video imaginile IMAX mentionate) în concluzie și materialul video are un cuvânt greu de spus în cuantificarea calității imaginii finale pe display.

Edited by Calin_fdx, 11 December 2014 - 22:15.


#62
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Nici pe mine nu ma impresionau dar din pacate a trebuit sa admit ca oamenii aia chiar stiu ce fac si nu baga povesti.Poti sa ii numesti limitati in aprecieri dar masuratorile sunt precise si cel mai important lucru nu este valoare absoluta masurata si diferenta ca ordin de marime, toate fiind masurate in acelasi mod.Daca te uiti de diverse site-uri gasesti diverse valori in functie dupa cum fac masuratorile dar stric comparativ valorile sunt relevante.
Panasonic foloseste numai o bagheta de LED-uri la baza: "Unfortunately, local dimming won't be able to make up for this, since Panasonic has included just one LED strip at the bottom of the screen."
Doar ca idee, nimeni nu critica sau greseste gratuit cand testeaza ceva, risca sa fie dat in judecata de producator si oricum nu castiga nimic, asa sa infloreasca oricand poate "gresi" pentru un ban de publicitate.
Nu as cumpara nimic de genul asta sau orice alte minunatii, am mai scris ca nu pot gasi nimic sa se apropie de plasma mea Kuro.

#63
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Nu am nicio incredere in digitalversus, e un site mult prea comercializat, nu tin cont ca pot fi panouri diferite chiar pt acelasi model la diagonale diferite (parca sunt emag...), am mult mai multa incredere in avsforums si hdtvtest, si mi se pare ca ambele au masurat contrast peste 3000. Plus de asta am vazut personal modelul si cam stiu ce poate.
Pe de alta parte, am vazut acel Samsung in diverse ocazii si daca ala are contrast peste 5000 (!) cat au masurat digitalversus atunci no comment.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate