Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Vodafone Romania lanseaza VoLTE

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5502 replies to this topic

#3079
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
"Nu vrei să beneficiezi de tehnologia asta de ultimă oră la care ne chinuim din 2015 încoace? PĂI TRECI NENE PE UMTS ATUNCI!"

Samsung sper să nu aibă aceeași soartă :) saaaaau să fie bug la tine, și s-o rezolve luna viitoare...

Edited by Formhault, 03 November 2019 - 17:13.


#3080
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Switchul VoLTE nu e prezent in menu la Samsung si Huawei. Premiera. Nu am mai vazut asa ceva. La cererea VDF, producatorii de telefoane dezactiveaza switchul VoLTE. Ca si cum reteaua ar fi super avansata, am trai deja in viitor si omul nu mai are de ce sa aleaga 2G, 3G, 4G ... totul merge perfect intr-o lume ideala. Dimpotriva, VDF are cele mai multe probleme pe care le-am vazut vreodata la un operator cu VoLTE si switchul ar fi util, dar e si f adevarat ca f putini l-ar folosi. Intentia de a ascunde switchul e buna mai ales ca bate 5Gul la usa si omul normal o sa fie confuzat: cum adica VoLTE si 5G, unde este Voice over 5G? Pai nu e tata, ca adevaratul Voice over 5G o sa vina peste vreo 5 ani, daca vine ...  Mai bine dezactivam orice switch in meniu si gata, dispare orice nelamurire. Insa chiar nu e momentul potrivit la VDF RO.

Iconita VoLTE nu mai apare in status bar la Huawei, Samsung si Xiaomi. Cerere speciala de la VDF. Din nou bate 5G ul la usa si capetele patrate s-au gandit ca omul se va intreba: cum adica apare VoLTE in status bar si 5G la retele ? E greu de inteles si ptr ingineri ca 5G NSA e praf in ochi ptr fraieri si ca VoLTE trece totusi prin 4G ...  dar cand e vb de omul de pe strada e aproape imposibil. Deci are sens sa ascundem iconita in final, ORO mai isteti au inventat o iconita proprie dar cred ca o sa dispara si aia. Mai mult, la cate probleme are VDF pe VoLTE e f bine ca nu e iconita aia, se vorbeste mai mult in 2G/3G si nimeni nu observa, aici au nimerit-o din greseala.

Edited by SethNY, 03 November 2019 - 17:38.


#3081
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014

View PostSethNY, on 03 noiembrie 2019 - 17:28, said:

ORO mai isteti au inventat o iconita proprie...

ORO are iconita proprie VoLTE doar pe Samsung.
Pe Huawei are scris VoLTE intr-un dreptunghi alb/gri: https://forum.softpe...tach_id=2304140
Cred ca este ceva similar si la Xiaomi, sau pe aproape: https://forum.softpe...tach_id=2302737
Si din cate stiu, doar pe iPhone nu exista iconita VoLTE pe niciun model, pe nicio versiune de soft, insa exista switch in setari.

#3082
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,667
  • Înscris: 06.03.2004
Pe S10 cu ROM inca exista switch 4G la Vodafone.

#3083
mariuswat29

mariuswat29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.08.2009
am avut s10 cu ROM si functiona volte pe vodafone acum am s10 cu ORO si nu mai functioneaza

#3084
kelokata

kelokata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 23.10.2009
Samsung S10+ , VDF cu switch-ul pentru VoLTE.

Attached Files



#3085
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
E CSC ROM, pe CSC CNX nu e switchul VoLTE. Au uitat sa le spuna alora de la Samsung sa dezactiveze switchul si in CSC ROM. Poate urmeaza,

#3086
kelokata

kelokata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 23.10.2009
Aha, atunci nu mai facem update ;-)))
Da cu ce drept sa le spuna celor de la Samsung sa il dezactiveze????

Edited by kelokata, 03 November 2019 - 20:14.


#3087
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Pai cum cu ce drept ? sunt parte din personalizarea softului ptr fiecare operator. Cred ca Apple o sa faca exceptie :) , vedem peste 6 luni.

#3088
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,093
  • Înscris: 04.10.2005
Si-a revenit pe oneplus vowifi afisarea apelantului...

#3089
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View PostSethNY, on 31 octombrie 2019 - 14:24, said:

Da , catre Prepaid VoWiFi, ca numai asta pot testa din roaming, nu se trimite numarul de telefon al apelantului! am gasit si buba, in mesajul care vine spre telefon lipseste atributul : P-Asserted-Identity. Asta da numarul de telefon al apelantului.

"The P-Asserted-Identity contains the caller id information for the call on the INVITE SIP packet"

M-am uitat in apeluri mai vechi, P-Asserted-Identity era prezent. Acum l-au mancat chinezii de foame! Vodafone? Ready ?

Si screenshot:


Chinezii lucreaza si in weekend, de aia sunt atat de iubiti. Au reparat problema azi, intr-adevar . P-Asserted-Identity e trimis acum de catre retea catre telefon, Xiaomi Mi Mix3 5G afiseaza numarul apelantului acum.

Attached Files


Edited by SethNY, 03 November 2019 - 20:48.


#3090
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016

View PostSethNY, on 03 noiembrie 2019 - 17:28, said:

Switchul VoLTE nu e prezent in menu la Samsung si Huawei.

Păi stai, că eu pe S9+ încă am switch-ul. Să înțeleg că mă pot aștepta să dispară cu următorul update? :)

#3091
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Ai CSC ROM, s-a mai discutat, pe ROM este, pe CNX nu este. Mai mult, cineva a zis pe aici ca i-a disparut in ultimul CSC ROM, parca pe A50.

#3092
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
Da, pardon, mi-am amintit de asta după... dar ce să mai editez postul, deja ați văzut Posted Image

În fine, CNX e CSC-ul lor, ei fac ce vor cu el. Dacă s-au gândit că trebuie scos switch-ul... clar, se mândresc cu stabilitatea serviciului.

View PostSethNY, on 03 noiembrie 2019 - 20:08, said:

E CSC ROM, pe CSC CNX nu e switchul VoLTE. Au uitat sa le spuna alora de la Samsung sa dezactiveze switchul si in CSC ROM. Poate urmeaza,

M-am apucat să dau cu "Quote" înainte să termin de citit postările noi... Posted Image

View PostLieutenant, on 03 noiembrie 2019 - 17:44, said:

Pe Huawei are scris VoLTE intr-un dreptunghi alb/gri: https://forum.softpe...tach_id=2304140
Cred ca este ceva similar si la Xiaomi, sau pe aproape: https://forum.softpe...tach_id=2302737

Posted Image  oribil, părerea mea.

Edited by Formhault, 03 November 2019 - 20:53.


#3093
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Decât nimic la Vodafone, tot arată ceva la portocală.

#3094
ranit6996

ranit6996

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 09.06.2017
De cand cu volte asta am observat ca atunci cand ajung in roaming dureaza peste 2 minute sa gaseasca rețea....Volte este pe OFF din meniu...
Nu stiu daca are legatura
In paralel un orange gaseste instant rețea...

#3095
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Update la A50 - ROM - Nema VoLTE

#3096
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Iconita sau serviciul în sine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate