Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Vodafone Romania lanseaza VoLTE

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5502 replies to this topic

#3061
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
Mie-mi vine să le dau mail pentru treaba cu apelurile întrerupte după 17 / 32 minute. Că sesizarea aia făcută telefonic cred c-a ajuns la coș. Bine, n-au trecut cele 30 de zile, dar speranța mea a dispărut după primele 10. Daaaar, dacă le dau mail poate se mai trezesc ei să facă niște reprovizionări LTE, și mi-e că-mi pun profil 50/25 :).

#3062
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Stiu deja de ea dar nu sunt in stare sa o repare si a trecut peste o luna de la re-lansare. Tot in teste sunt.

#3063
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 06.03.2004
Am vorbit azi de doua ori  aprox 45 min VoLTE-VoLTE,evs.A mers fara ncio treabă.

#3064
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View PostFormhault, on 01 noiembrie 2019 - 19:35, said:

Mie-mi vine să le dau mail pentru treaba cu apelurile întrerupte după 17 / 32 minute. Că sesizarea aia făcută telefonic cred c-a ajuns la coș. Bine, n-au trecut cele 30 de zile, dar speranța mea a dispărut după primele 10. Daaaar, dacă le dau mail poate se mai trezesc ei să facă niște reprovizionări LTE, și mi-e că-mi pun profil 50/25 Posted Image.
Tie ti se intampla asta intodeauna? ai testat si in alte zone in afara de casa si munca ? tot asa e?

#3065
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postkhristian78, on 01 noiembrie 2019 - 13:49, said:

Bai, dar mai durează mult cu lipsa IDului apelantului?
Is parnaje astia de la vdf..
Samsung (si Xiaomi Mi6) se descurca mai bine si afiseaza IDul apelantului, il iau de altundeva; numai OnePlus si unele modele Xiaomi (Mi Mix3 5G EEA) nu afiseaza dupa ce a facut VDF modificari in retea. Deci mai ai de asteptat, nu cred ca ii intereseaza pe ei ca au afectat telefoane nesuportate oficial. Oricum nu e ok ce au facut, la niciun operator nu e problema asta, doar la VDF ... VoLTE experimental.

Edited by SethNY, 01 November 2019 - 22:04.


#3066
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016

View PostSethNY, on 01 noiembrie 2019 - 21:03, said:

Tie ti se intampla asta intodeauna? ai testat si in alte zone in afara de casa si munca ? tot asa e?

Am testat în alea două zone... acasă și la servici. Dar săptămâna asta nu am mai încercat (din câte-mi amintesc). Poate or fi rezolvat-o? Caz în care de ce nu m-a sunat nimeni de la * să mă informeze "yupee, we fixed it!"?

Anyway... Mâine și poimâine voi fi în altă zonă - undeva prin Militari. Voi testa acolo aceeași chestie dar pe VoWiFi (mai greu cu semnalul LTE în acea locație).

#3067
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
1. testeaza iar cu VoLTE de la tine de acasa ca sa stim o treaba
2. testeaza tot VoLTE din alta zona. Din cate stiu nu s-a intamplat problema in VoWiFi

#3068
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
În timpul primului apel (ăla marcat ca important), m-am uitat eu la telefon la un moment dat... și am văzut că a picat în H+. Foarte ciudat. Poate aveam eu VoLTE dezactivat? Verific; toggle activ. Ok. Pana mea. Intru în *#0011#, AMR_WB. Mă uit la prietena, zic hai, poate a picat VoLTE fix acum, sau fix acum fac ăștia ceva în zonă. Nu; încă era în 4G+... HD+, EVS. What? Cum pana mea poate să fie încă HD+ EVS dacă celălalt (eu) căzuse în H+? Poate raportare proastă din partea Samsung? Sau dacă unul din cei doi interlocutori iese din VoLTE... pe ecranul celuilalt rămâne la fel cum s-a negociat la început.

În fine. Închid apelul... văd că în Dialer nu e iconita de apel VoLTE. Forțez VoWifi, trec înapoi pe mobile network preferred... și apare. Bun. Am iar VoLTE.

Urmează celelalte două apeluri... dropped.

Am făcut acum un apel - ambele telefoane cu VoWifi forțat. Îl las peste noapte și văd mâine dacă s-a întrerupt. Ultima oară când am făcut testul, era același rezultat și pe VoLTE și pe VoWifi din câte îmi amintesc... întrerupere după 17/32 minute.

Attached Files



#3069
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View PostFormhault, on 02 noiembrie 2019 - 01:55, said:

În timpul primului apel (ăla marcat ca important), m-am uitat eu la telefon la un moment dat... și am văzut că a picat în H+. Foarte ciudat. Poate aveam eu VoLTE dezactivat? Verific; toggle activ. Ok. Pana mea. Intru în *#0011#, AMR_WB. Mă uit la prietena, zic hai, poate a picat VoLTE fix acum, sau fix acum fac ăștia ceva în zonă. Nu; încă era în 4G+... HD+, EVS. What? Cum pana mea poate să fie încă HD+ EVS dacă celălalt (eu) căzuse în H+? Poate raportare proastă din partea Samsung? Sau dacă unul din cei doi interlocutori iese din VoLTE... pe ecranul celuilalt rămâne la fel cum s-a negociat la început.
Asa e. Cand un interlocutor care era in VoLTE trece in 2G/3G in timpul apelului, acesta va avea un nou codec (AMR-WB 12.65), cel cu care vorbea ramane pe EVS iar reteaua face transcodare intre cele 2 codecuri.

Edited by SethNY, 02 November 2019 - 07:40.


#3070
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
Na poftim. Știu că la 2h se închid apelurile de obicei. Bine, așa era înainte de VoLTE...

Attached Files


Edited by Formhault, 02 November 2019 - 10:04.


#3071
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Da, la 2 ore il inchid ei automat, acum la tine pe VoWiFi a fost noaptea, lucrari, chestii, a mai picat Internetul. VoLTE e mai de incredere decat VoWiFi in mod normal.
E important sa incerci VoLTE si in alta zona, apel de 20-35 minute sa vedem daca pica la 17 sau 32.

#3072
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
Ok. O să încerc în Militari :) sper să fie semnal :roflmao:

#3073
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
Ambii interlocutori în Cora Militari: apel VoLTE încheiat după 17m8s.

#3074
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
In final nu e problema de VoWiFi, nu e problema de locatie ci se intampla doar cu modelul/softul telefonului tau (Samsung S9+ CSC ROM?) si daca pui apelul in hold/unhold nu se mai intrerupe apelul.
Deschide un ticket la VDF si intreaba-i ce fac cu problema asta? Cum au testat telefonul tau?

#3075
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
Păi domnișoara cu care am vorbit acum ~2 (sau se fac 3?) săptămâni a zis că transmite la tehnic și revine când are un răspuns... deci ticket e deja făcut.

CSC ROM am, da.

#3076
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 05.05.2006
In seara asta am avut ocazia sa testez VoLTE intre 2 telefoane compatibile cu aceasta "MINUNATA " optiune .Se dau urmatoarele cunoscute :
1.Samsung Galaxy S9 ( VoLTE si VoWIFI active si utilizabile ) pe abonament  Vodafone
2.Samsung Galaxy S9 + ( VoLTE si VoWIFI active dar inutilizabile din motive necunoscute ) pe cartela prepay Vodafone :

S9 suna S9 + , VoLTE functioneaza doar pe S9
S9+ suna S9 , VoLTE nu functioneaza pe niciunul din telefoane ( adica cade din 4G+ in H+ pe ambele telefoane)

Joac-o pe-asta Vodafone !

#3077
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
S-a mai intamplat, VDF are atatea probleme cu VoLTE de cred ca ar trebui sa ne bucuram ca ne mai auzim.
https://forum.softpe...0#entry25372201
https://forum.softpe...4#entry25395581

#3078
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 06.03.2004
După ultimul update a disparut posibilitatea de a dezactiva apelul 4G pe Huawei P30.Marii genii băieții ăștia.

Attached Files


Edited by clader, 03 November 2019 - 16:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate