Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Drujba Straus

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
alinm572

alinm572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.10.2014
Buna. Am creeat acest topic pentru toti posesorii de drujbe Straus. Vreau sa desbatem probleme sau orice despre aceasta drujba. Asteptam poze cu drujbele voastre Straus si tot felul de pareri. Bun venit.

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu credeam ca astai marca de viori...dalea cu arcus

#3
alinm572

alinm572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.10.2014

 silesax, on 04 noiembrie 2014 - 18:26, said:

eu credeam ca astai marca de viori...dalea cu arcus
Tu mare destept, de cate feluri poate sa fie o vioara? Macar nu te mai baga sau daca ai alta marca spune-ti parerea si gata.

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Sunt vreo doua marci in Romania care merita cumparate, iar Straus nu e una dintre ele.
Ca sa aiba vreo legatura cu Johann Strauss, ii lipsesre un "s"

Edited by alexx1402, 04 November 2014 - 18:32.


#5
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Uite, eu chiar vreau de ani buni sa-mi cumpar o drujba.  La taiat lemne in curte imi foloseste .  Nu ma incanta " jucariile " de 38 cmc  iar cele care merita ....depasesc bugetul din ajunul sarbatorilor de iarna.
Asadar - merita sa-mi iau o drujba Straus ? Cine face service la ele ?

#6
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Am avut eu un ciocan rotopercutor de la firma Straus, si sa defectat foarte repede.
Sincer este o firma de cacao.
Daca vrei o drujba de calitate si de durata cumpara Husqvarna s-au Stihl

Edited by ionut3107, 04 November 2014 - 19:32.


#7
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Cu tot cu edit si tot nu ai scris cu trebuie "sau".

#8
alinm572

alinm572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.10.2014

 ggelu, on 04 noiembrie 2014 - 18:38, said:

Uite, eu chiar vreau de ani buni sa-mi cumpar o drujba.  La taiat lemne in curte imi foloseste .  Nu ma incanta " jucariile " de 38 cmc  iar cele care merita ....depasesc bugetul din ajunul sarbatorilor de iarna.
Asadar - merita sa-mi iau o drujba Straus ? Cine face service la ele ?
Eu am Straus de 2 ani, o folosesc in fiecare an cam la 15 metri cubi de lemne, numai groase. Merge foarte bine insa oarecum este o firma,, chinezeasca'', nu sunt serviceuri in Romania insa este foarte asemanatoare cu drujba Husqvarna la sistem de ungere, lama, lant etc. Ideea este ca tu daca vrei o drujba cu care sa nu te faci de ras atunci cand vrei sa tai un pom simplu din curte sau o creanga. Daca vrei ceva bun i-ati ceva de la 50 cmc in sus. Chiar si de 50 cmc asa cum este a mea (50 cmc 3,2 cai putere) merge extraordinar. Alt aspect este si lama, nu ai nevoie de o lama de 45-50-55-60 cm, iti este de ajuns una de 35 maxim 40 cm cu un lant bun. Cele mai bune marci de pe piata din Romania acare fac si serviceul sunt STIHL si HUSQVARNA insa si preturile sunt considerabile. Eu zic ca iti poti lua si o drujba mai simpla mai ales ca nu vrei sa o folosesti in padure sau asa.
CUM ZICEAM  orice ti-ai lua sa nu fie mai mica de 50 cmc sau 3 cai putere. Si sa aiba lama si lant de 35-40 cm! Te mai astept pe topic daca mai vrei lamuriri si daca doresti pot sa iti recomand ceva drujebe.. Numai bine! Posted Image

Edited by alinm572, 04 November 2014 - 19:47.


#9
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Am aruncat un ochi pe cateva specificatii. Secret mare !  In afara de numarul de cmc  si lant ...nimic.
OK, nu contest ca or fi bune dar nu stiu sa-si faca promovare. In cazul asta prefer sa astept  mai multe reactii de la posesori.

#10
alinm572

alinm572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.10.2014

 ggelu, on 04 noiembrie 2014 - 19:51, said:

Am aruncat un ochi pe cateva specificatii. Secret mare !  In afara de numarul de cmc  si lant ...nimic.
OK, nu contest ca or fi bune dar nu stiu sa-si faca promovare. In cazul asta prefer sa astept  mai multe reactii de la posesori.
Eu nu iti recomand neaparat Straus, iti spun doar ca eu o am si nu am avut probleme cu ea. Si in raportul calitate-pret....nu ai ce comenta. Eu sincer daca ai pana in 700 lei ti-as recomanda un Stihl.

#11
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Si ce are mai special drujba asta de nu are loc aici

#12
alinm572

alinm572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.10.2014

 UnyKat, on 04 noiembrie 2014 - 19:57, said:

Si ce are mai special drujba asta de nu are loc aici
Nu are, nici nu am vazut acel topic, mersi.

#13
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 alinm572, on 04 noiembrie 2014 - 19:43, said:

Eu am Straus de 2 ani, o folosesc in fiecare an cam la 15 metri cubi de lemne, numai groase. Merge foarte bine insa oarecum este o firma,, chinezeasca'', nu sunt serviceuri in Romania insa este foarte asemanatoare cu drujba Husqvarna la sistem de ungere, lama, lant etc. Ideea este ca tu daca vrei o drujba cu care sa nu te faci de ras atunci cand vrei sa tai un pom simplu din curte sau o creanga. Daca vrei ceva bun i-ati ceva de la 50 cmc in sus. Chiar si de 50 cmc asa cum este a mea (50 cmc 3,2 cai putere) merge extraordinar. Alt aspect este si lama, nu ai nevoie de o lama de 45-50-55-60 cm, iti este de ajuns una de 35 maxim 40 cm cu un lant bun. Cele mai bune marci de pe piata din Romania acare fac si serviceul sunt STIHL si HUSQVARNA insa si preturile sunt considerabile. Eu zic ca iti poti lua si o drujba mai simpla mai ales ca nu vrei sa o folosesti in padure sau asa.
CUM ZICEAM  orice ti-ai lua sa nu fie mai mica de 50 cmc sau 3 cai putere. Si sa aiba lama si lant de 35-40 cm! Te mai astept pe topic daca mai vrei lamuriri si daca doresti pot sa iti recomand ceva drujebe.. Numai bine! Posted Image
Bai lasa-ma, adica daca vrei o drujba care sa fie echivalentul unei chinezarii (50 cmc si 3.2 cp) de la o firma consacrata, trebuie neaparat sa iei una de minim 50cmc sau 3 cp?

#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am mai multe motounelte Straus, de care-s foarte multumit, si nu le-am luat ca sa ma uit la ele.
Dupa 3 ani am "reusit" sa stric sina de la emondor pentru ca vara asta l-am folosit pe post de drujba.Posted Image  In rest, mici reparatii pe ici pe colo, dar nu prin partile esentiale care sa necesite vizite la service.Posted Image

#15
alinm572

alinm572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.10.2014

 sandel_u, on 05 noiembrie 2014 - 09:17, said:

Bai lasa-ma, adica daca vrei o drujba care sa fie echivalentul unei chinezarii (50 cmc si 3.2 cp) de la o firma consacrata, trebuie neaparat sa iei una de minim 50cmc sau 3 cp?
Dupa parerea ta, merita sa iti iei o drujba de mai putin de 50 cmc ? orice ai face.

#16
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007

 ggelu, on 04 noiembrie 2014 - 18:38, said:

Uite, eu chiar vreau de ani buni sa-mi cumpar o drujba.  La taiat lemne in curte imi foloseste .  Nu ma incanta " jucariile " de 38 cmc  iar cele care merita ....depasesc bugetul din ajunul sarbatorilor de iarna.
Asadar - merita sa-mi iau o drujba Straus ? Cine face service la ele ?

eu am cumparat o drujba ruris :
http://www.dedeman.r...expert-450.html
e foarte buna, destul de puternica, pret foarte bun....si fabricata in Romania!
(cititi comentariile celor care au cumparat-o)

Si asta e buna:
http://www.dedeman.r...expert-350.html
Bafta!

Edited by "BandiT", 05 November 2014 - 15:32.


#17
alinm572

alinm572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.10.2014

 "BandiT", on 05 noiembrie 2014 - 15:30, said:

eu am cumparat o drujba ruris :
http://www.dedeman.r...expert-450.html
e foarte buna, destul de puternica, pret foarte bun....si fabricata in Romania!
(cititi comentariile celor care au cumparat-o)

Si asta e buna:
http://www.dedeman.r...expert-350.html
Bafta!
Bravo pentru achizitite. Sa ai grija sa ii faci rodajul bine.
Sper sa nu te omoare cand tai vreo 15 metri cubi e lemne ca ii cam grea.
Spor la taiat!

#18
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
nu am asa mult de taiat....
rodajul i l-am facut deja, a mers cam 3 ore la relanti...
si am inceput apoi sa tai lemne (scanduri) de brad (cam 1 ora)
apoi am taiat cam 4 mc de lemne de fag.
Deocamdata sunt multumit.
Un raport calitate/pret foarte bun spre imbatabil!

consum de combustibil:
-la relanti = 1 plin (550 ml) in circa 90 minute
-la taiat lemn de fag = 1 plin in circa 50..60 minute.
cele 4 mc de lemne de fag le-am taiat cam cu 800 ml de combustibil. (aproximativ)

Edited by "BandiT", 05 November 2014 - 15:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate