Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Nelamurire C.V. -

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
SistemOperator

SistemOperator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.10.2014
Am o mica nelamurire cu C.V.-UL

Apare rubrica Studii: Si trec acolo: Generala - Liceu - Facultate?
Dar ce fac cu diplomele luate pe langa? Atestate si alte diplome?
Unde trec atestatele?


Si ca fapt divers: Trebuie sa scriu in ce perioada am facut generala? "Intre" 1985 - " ? etc,,?
Sau pot sa scriu direct: Generala "Mihai Bravu" Liceul "Mircea ..." ? fara sa mai trec perioada?

#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
La scolarizare treci de la liceu in sus. Este de preferat sa treci anii (1990-1994). Poate ai repetat 4-5 ani....atestatele le treci la diplome.

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

View PostSistemOperator, on 03 noiembrie 2014 - 14:57, said:


Dar ce fac cu diplomele luate pe langa? Atestate si alte diplome?
Unde trec atestatele?
Skills/diplome/certificări/training courses etc.

#4
SistemOperator

SistemOperator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.10.2014

View Posthunab, on 03 noiembrie 2014 - 15:04, said:

La scolarizare treci de la liceu in sus. Este de preferat sa treci anii (1990-1994). Poate ai repetat 4-5 ani....atestatele le treci la diplome.
Ai vreun link catre un asemenea C.V.?
Eu nu am avut nevoie pana acuma de un C.V., am cateva in calculator(facute pentru cunostinte) si constat ca ei nu au avut atestat si alte diplome, adica au avut baza: Generala si Liceu.

#5
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Am eu o intrebare. Daca cineva are facultatea neterminata.  1-2-3(4,5 la medicina) ani, din diverse motive(nu ii mai placea,  a ramas lefter, prea multe restante) a lasat balta facultatea. in CV cum trece anii aia?

LE: Scuze La OP ca m-am băgat pe topicul lui.

Edited by the_northpole, 03 November 2014 - 15:19.


#6
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
De obicei la studii se trec cam ultimele 3 cele mai relevante.

Adică dacă ești doar absolvent de liceu, treci generala și liceul. Dacă ai doctorat, n-are rost să umpli 3 pagini începând de la grădiniță, ci poți să treci direct facultate, master, doctorat. Și așa mai departe.

De asemenea, multe recomandări spun că CVul nu ar trebui să depășească 2 pagini, iar studiile/certificările/diplomele/experiența trebuie personalizate pentru firma către care trimiți acel CV. Adică dacă ai certificare de barman și de programator, și vrei să te angajezi la Microsoft, e inutil să umpli pagini aiurea cu diplome și concursuri de barman - și viceversa.

În final, există doar recomandări. Nu există o rețetă fixă și clară. Trebuie să ”scrii” cât mai puțin (să nu plictisești evaluatorul) și să ”spui” cât mai multe (adică tot ce scrii să fie cât mai relevant și să te scoți în evidență cât mai bine).

View Postthe_northpole, on 03 noiembrie 2014 - 15:14, said:

Am eu o intrebare. Daca cineva are facultatea neterminata.  1-2-3(4,5 la medicina) ani, din diverse motive(nu ii mai placea,  a ramas lefter, prea multe restante) a lasat balta facultatea. in CV cum trece anii aia?

Păi are vreo relevanță facultatea aia neterminată? În principiu o facultate o treci împreună cu certificarea/diploma obținută. Dacă n-ai terminat-o... ce competențe ai? Cu ce le poți dovedi, diferit de cineva care nici n-a început acea facultate? Eu dacă încep 10 facultăți și mă las după primul semestru, înseamnă că am competențe în toate cele 10 domenii?

Edited by alexcrist, 03 November 2014 - 15:17.


#7
cojocarundr88

cojocarundr88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 24.10.2014
Atestatele le anexezi separat de CV!!!

#8
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Boon. Deci cineva(doar un exemplu) o terminat liceul 2010. se apuca de medicina si după 4 ani din lipsa de bani trebuie sa o lase balta.  Isi face omulețul nostru un CV frumos asa, si trimite la firma X.
Domnisoara de HR cu tocuri înalte, bustul generos,  preferata sefului dar nu prea luminata la minte, primește emailul cu CV(era atasat si o scrisoare de intentie dar nu o citeste) se uita la ea si vede asa:

Omuletul  nostru a facut liceul din 2006- 2010.
Locuri de munca 0.
Experienta 0.

Oare ce o făcut din 2010 pana acum se întreabă ea si arunca CV-ul la gunoi.

Omuletul nostru a pierdut posibilitatea unui loc de munca(nimic interesant) din cauza ca a lasat 4 ani goi in CV.

Edited by the_northpole, 03 November 2014 - 15:36.


#9
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

View Postthe_northpole, on 03 noiembrie 2014 - 15:33, said:

Boon. Deci cineva(doar un exemplu) o terminat liceul 2010. se apuca de medicina si după 4 ani din lipsa de bani trebuie sa o lase balta.  Isi face omulețul nostru un CV frumos asa, si trimite la firma X.
Domnisoara de HR cu tocuri înalte, bustul generos,  preferata sefului dar nu prea luminata la minte, primește emailul cu CV(era atasat si o scrisoare de intentie dar nu o citeste) se uita la ea si vede asa:

Omuletul  nostru a facut liceul din 2006- 2010.
Locuri de munca 0.
Experienta 0.

Oare ce o făcut din 2010 pana acum se întreabă ea si arunca CV-ul la gunoi.

Omuletul nostru a pierdut posibilitatea unui loc de munca(nimic interesant) din cauza ca a lasat 4 ani goi in CV.


Minte putin si se trece student....

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
the_northpole
Nu vreau sa fiu rau. Dar viata uneori e simpla. Ai o diploma, sa nu. De ce nu ti-ai incheiat finalizat studiile, sincer, nu ma intereseaza. Exemplu cu medicina. Dta ai vrea sa ajungi sa iti puna diagnosticul unul care a facut toti anii de facultate, a trecut prin toate materiile, deci are o baza din care sa faca conexiunile logice, sau unul care a invata ceva si atat?
Faza traita de mine. A, ma scuzati, v-am canatarit gresit catelusa. Am crezut ca e mai grasa, si de aia ii-am dat doza asta, care era sa o omoare..
Imaginati-va ca in momentul ala era sa o omor eu pe ea..
Asa ca lasati cusureala..
Si faptul ca nu ai bani in timpul faculatii. Da, e trist. Si eu am jucat in filmul asta. Asa ca am inceput sa fac proiecte pt colegii cu bani.
La medicina faci injectii pe bani. Ii faci cumparaturile unei batrane. Speli pe jos. Dai meditaii la chimie.
Restul sunt povesti cu ratati.

#11
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Daca ai facultatea terminata ce rost are sa treci generala si liceul? E evident ca le-ai terminat. Eu stiu pe unu care avea trecut in CV ca a luat pe judet nu stiu ce loc la olimpiada de engleza si ca a participat la concursul ala de matematica "Cangurul".

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
CV-ul arata ce ai de trecut in el.
Daca n-ai nimic, nu treci. Nu e obligatoriu.

#13
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

View PostPrien, on 03 noiembrie 2014 - 16:02, said:

the_northpole
Nu vreau sa fiu rau. Dar viata uneori e simpla.

Foarte simpla, in schimb e rea si te f*te in cel mai rau hal ori de cate ori are ocazia.


View PostPrien, on 03 noiembrie 2014 - 16:02, said:

the_northpole
De ce nu ti-ai incheiat finalizat studiile, sincer, nu ma intereseaza. Exemplu cu medicina. Dta ai vrea sa ajungi sa iti puna diagnosticul unul care a facut toti anii de facultate, a trecut prin toate materiile, deci are o baza din care sa faca conexiunile logice, sau unul care a invata ceva si atat?
Faza traita de mine. A, ma scuzati, v-am canatarit gresit catelusa. Am crezut ca e mai grasa, si de aia ii-am dat doza asta, care era sa o omoare..

Nu e vorba de asta, nu răstălmăci lucrurile. daca nu ai licenta de doctori nu profesezi.

View PostPrien, on 03 noiembrie 2014 - 16:02, said:

Si faptul ca nu ai bani in timpul faculatii. Da, e trist. Si eu am jucat in filmul asta. Asa ca am inceput sa fac proiecte pt colegii cu bani.
La medicina faci injectii pe bani. Ii faci cumparaturile unei batrane. Speli pe jos. Dai meditaii la chimie.

taxa pe an

UMF TG Mures  anii I-V 8000 RON, anul VI 4500 RON
UMF Timisoara 1200 Euri in Lei, la cursul BNR
UMF Iasi anii I-IV 6000 RON, anul V 5000 RON , anul VI 3800 RON
UMF Cluj 8100 RON
UMF Carol Davila Bucuresti 9000 RON

NU stiu cum se platesc injectiile , cumparaturile la batrane spalatul pe jos sau meditatiile la chimie, dar din moment ce pleaca medici pe capete banuiesc ca nu foarte bine.

View PostPrien, on 03 noiembrie 2014 - 16:02, said:

Restul sunt povesti cu ratati.

Probabil.
Si totusi omuletul nostru care sa lasat de facultate  trebuie sa scrie ceva pe CV. ca sa nu fie aia 4 ani goii si cineva sa il angajeze pe un post simplu. Ce scrie?

Edited by the_northpole, 03 November 2014 - 16:45.


#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
In primul rand in ce format e CV-ul?
La Europass trebuie trecute in ordine cronologica inversa, adica incepi cu informatiile recente si termini cu cele mai vechi.
De ex : la rubrica Educatie si formare: treci intai facultatea, apoi liceul. Eu de ex am trecut doar studiile superioare fara liceu, apoi am enumerat toate competentele certificate, certificate dobandite. Trebuie sa treci numele insitutiei de formare si perioada in care ai urmat acele cursuri.
La fel si la Perioada, functia, postul ocupat, responsabilitati, numele angajatorului, treci toate cele din prezent in trecut.

La Anexe, mentionezi diploma de absolvire/diplomele, apoi certificatele, eventual daca ai referinte, poti scana paginile respective si sa le treci in final.

PS: te mut pe Cariera mea, acolo e locul acestui subiect.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

View Postthe_northpole, on 03 noiembrie 2014 - 16:43, said:



Si totusi omuletul nostru care sa lasat de facultate  trebuie sa scrie ceva pe CV. ca sa nu fie aia 4 ani goii si cineva sa il angajeze pe un post simplu. Ce scrie?

  Pai vei scrie exact ce ai facut,adica ai umblat patru ani intr-un loc (vei descrie locul).Daca ai impresia ca cei patru ani de medicina vor impresiona pozitiv vreun angajator,te inseli.Pentru functionarea unei firme specializate,indiferent de specializare,este nevoie de autorizatii si licente de functionare.Cu cat calitatea angajatilor este mai ridicata cu atat acele autorizatii vor permite firmei activitati multiple.

#16
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View Postthe_northpole, on 03 noiembrie 2014 - 16:43, said:

Si totusi omuletul nostru care sa lasat de facultate  trebuie sa scrie ceva pe CV. ca sa nu fie aia 4 ani goii si cineva sa il angajeze pe un post simplu. Ce scrie?
Așa cum am zis mai sus, și cum a zis și spare-me în alte cuvinte, în CV treci ce te scoate în fața altora, treci lucrurile cu care te lauzi, cu care vrei să impresionezi.

Pe cine crezi tu că impresionezi cu o facultate lăsată baltă? Ce vrei exact să scrii acolo? ”2010-2014: Facultate de medicină, neterminată din lipsă de fonduri; Acumulat cunoștințe multe și mărunte pe care nu le pot dovedi prin absolut nimic.”? Cu ce te ajută? Doar că umpli niște rânduri? Bun, dă-i bătaie și anunță-ne ce obții. :)

Dacă ești la o facultate în curs, da, mai poți s-o scrii, chiar dacă nu e terminată. Dar să te lauzi că ai lăsat-o baltă...

#17
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View Postalexcrist, on 03 noiembrie 2014 - 15:20, said:


De asemenea, multe recomandări spun că CVul nu ar trebui să depășească 2 pagini, iar studiile/certificările/diplomele/experiența trebuie personalizate pentru firma către care trimiți acel
Al meu are 6.5 pagini. Nu zice nimeni sa ai 2 pagini daca ai de insirat enshpe diplome si calificari. Cum le comasezi in 2 pagini?

#18
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View Post-Diana-, on 03 noiembrie 2014 - 17:11, said:

La Europass trebuie trecute in ordine cronologica inversa, adica incepi cu informatiile recente si termini cu cele mai vechi.
E vreun format în care nu se trec așa? Posted Image Nu de alta, dar eu prin generală/liceu, sau pe unde s-a învățat ”cum se scrie un CV” (și sigur nu studiam EuroPassul Posted Image ), tot așa am învățat să le scriem: în ordine cronologică inversă. Și motivul e foarte simplu: cea mai recentă perioadă e cea mai relevantă. Chiar dacă ai 10-15 ani experiență într-un anumit domeniu, nu mai e așa relevantă dacă perioada respectivă s-a terminat acum alți 10 ani, timp în care te-ai ocupat de altceva.

View Post-Diana-, on 03 noiembrie 2014 - 17:23, said:

Al meu are 6.5 pagini. Nu zice nimeni sa ai 2 pagini daca ai de insirat enshpe diplome si calificari. Cum le comasezi in 2 pagini?

Tai din ele în funcție de profilul firmei la care aplici, sau mai tai din cele mai puțin relevante (cum zicea cineva mai sus, nu treci Cangurul; și nici atestatul de info de-a 12-a nu e necesar, dacă ai făcut facultate și master în IT). Dacă chiar toate, dar absolut toate sunt relevante, atunci asta e, le lași. Dar îți asumi riscul ca angajatorul să nu se obosească să citească atâtea pagini.

Ai interviul la dispoziție să enumeri câte certificări și diplome vrei. În CV trebuie să ai impact mare în timp (de citire) scurt. Mă rog, iarăși repet:e doar o recomandare. E treaba fiecăruia dacă și cum o aplică. Nu e recomandarea mea. Posted Image

Și că tot zici de EuroPass. Asta scrie chiar în recomandările lor:

Quote

Concentrate on the essentials
- a CV must be brief: in most cases, two pages are enough to show who and what you are. A three page CV
may be considered too long in some countries, even if your work experience is outstanding.
- concentrate on essential information that brings added value to your application: work experience or
training which is old or not relevant for the application can be omitted.

Edited by alexcrist, 03 November 2014 - 17:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate