Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Router wireless de la digi ZTE ZXHN F660

- - - - -
  • Please log in to reply
1037 replies to this topic

#865
nicu2006

nicu2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2006

View PostdiZy, on 05 ianuarie 2017 - 20:04, said:


Mai cauta poze si o sa vezi ca sunt 2 versiuni unul cu 4 si altul cu 2 porturi.
Si al meu tot 2 porturi are, FE SI GE. Atat.

#866
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Sunt 2 modele si daca imi aduc bine aminte cel cu 2 porturi mai scrie si V1 in coada modelului.

#867
nicu2006

nicu2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2006

View PostdiZy, on 06 ianuarie 2017 - 17:00, said:

Sunt 2 modele si daca imi aduc bine aminte cel cu 2 porturi mai scrie si V1 in coada modelului.
Asa e, al meu e F660 RV1.

#868
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Salut, am o problema cu toate echipamentele astea si nu stiu ce sa mai fac. O sa incerc sa fiu cat mai coerent si bogat in detalii pe cat pot avand in vedere ca scriu la ora asta de pe telefon. Asadar:

Inainte de revelion tatal meu a semnat trecerea de la netul de 100 mbps la 300. Nu avea nevoie, dar fiind la acelasi pret a zis sa o faca. Imediat dupa anul nou au venit baietii si au montat un ZTE F660 RV1 (cel cu 2 porturi doar: GE si FE). Totul a mers ok, i l-au configurat, au tras cablu direct din GE in pc si a mers fara probleme.

Astazi am ajuns acasa si am reusit sa stric totul. Deoarece aveam nevoie de net pe laptop (wi-fi + cablu) si telefon, am incercat sa comectez routerul vechi LB-Link BL-WR2000 la ONT.

Am sunat la rds, am facut sesizarea, dupa 5 minute am fost sunat inapoi cu confirmarea ca lan 2 (FE) e in mod bridge. Toate bune si frumoase, in modem fac schimbul din GE in FE, din unitate scot cablul si il bag in portul wan din router, bag username si password (PPPoE cu Dynamic IP) si astept ... si astept ... si nimic. Ramane blocat la PPPoE connecting. Sun la RDS, imi spun ca lor le apar conectat si ca ei au facut tot ce tine de ei.
Incerc cu un D-Link Dir-600, aceeasi problema.

Ma dau batut momentan, zic ca raman cum era inainte pana gasesc o solutie.
Mut cablul inapoi in unitate, in ONT fac schimbul inapoi din FE in GE si surpriza ... nu se mai conecteaza. ZTE-ul nu mai isi ia ip, scrie ipv4 connecting si mai jos authentication failed.

Am incercat sa bag din nou username si password in zte, am dat reboot, reset, dar fara succes.

Asadar, acum am ramas de tot fara internet.
Voi face o sesizare la rds sa vina echipa iarasi, dar presupun ca va dura putin.
Aveti vreo idee ce as putea face pana atunci?

Edited by Corupt, 04 February 2017 - 01:11.


#869
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Dupa ce ai primit confirmarea, ai restartat ONT-ul inainte sa te apuci de treaba? Daca te vedau conectat, trebuia sa ii intrebi ce adresa MAC vedeau. Cat router-ul TP Link nu iti functiona, probabil conexiunea ramasese "agatata" pe ONT... Nu stiu, zic! Orice este posibil.:habarnam:

Daca tot nu ai rezolvat, incearca sa intri in Digicare si sa iti schimbi parola la conexiunea PPPoE. Asta ar trebui s-o deblocheze/reseteze, apoi incerci din nou configurarea routerului...

#870
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Nu am resetat ONT imediat dupa confirmare, dar am facut-o mai tarziu cand nu stiam ce sa mai fac.

Deseara cand ajung acasa incerc sa schimb si parola. Am mai primit un sfat pe care vreau sa il incerc si anume: trag cablul din lan 2 (cel in mod bridge) direct in pc si fac o conexiune noua, sa vad ce eroare imi da. Revin mai tarziu sa zic ce am mai stricat :D

#871
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Bafta!Posted Image

#872
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

View PostCorupt, on 04 februarie 2017 - 10:14, said:

Nu am resetat ONT imediat dupa confirmare, dar am facut-o mai tarziu cand nu stiam ce sa mai fac.

Deseara cand ajung acasa incerc sa schimb si parola. Am mai primit un sfat pe care vreau sa il incerc si anume: trag cablul din lan 2 (cel in mod bridge) direct in pc si fac o conexiune noua, sa vad ce eroare imi da. Revin mai tarziu sa zic ce am mai stricat Posted Image

eu zic ca cel mai siplu e sa ii suni pe baieti sa iti puna F660 inapoi in mod router...stii cum e? daca ceva merge, lasa-l asa...

#873
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostLesbianu, on 04 februarie 2017 - 09:39, said:

Daca tot nu ai rezolvat, incearca sa intri in Digicare si sa iti schimbi parola la conexiunea PPPoE. Asta ar trebui s-o deblocheze/reseteze, apoi incerci din nou configurarea routerului...
Esti un geniu :D
Am schimbat parola si merge acum.

Nu trece pe speedtest.net de 80-90 downloadul, dar presupun ca e din cauza portului FE. Asta e, macar merge momentan, vad eu in viitor ce fac, poate le cer sa imi puna un F660 cu 4 porturi. Am inteles ca la modelul vechi ai viteza mare si in mod bridge.

View Postpupama, on 04 februarie 2017 - 11:00, said:

eu zic ca cel mai siplu e sa ii suni pe baieti sa iti puna F660 inapoi in mod router...stii cum e? daca ceva merge, lasa-l asa...
Crezi ca eu nu as fi vrut sa fie asa usor, sa nu am batai de cap? Dar cat sunt eu acasa am doua-trei calculatoare de conectat prin cablu (la un laptop nu merge wireless) si un laptop si 3 telefoane pe wi-fi. Nu aveam cum, iar wi-fi ala nu face fata.

#874
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View PostCorupt, on 04 februarie 2017 - 20:22, said:

Nu trece pe speedtest.net de 80-90 downloadul, dar presupun ca e din cauza portului FE.
Ai zis ca ai router BL-WR2000... Vezi ca are porturi fast ethernet si pe WAN si pe LAN. Deci nu este de la ONT!

Quote

Specificatii:
Porturi LAN/WAN  10/100 Mbps
Daca vrei sa beneficiezi de intreaga banda a abonamentului FB 300, trebuie sa faci upgrade la router.

Edited by Lesbianu, 04 February 2017 - 20:30.


#875
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
No sa-mi trag una. Nu eu l-am cumparat ci a fost primit cadou la o comanda, am citit doar descrierea (se laudau cu 300), nu si specificatiile exacte, chiar credeam ca are mai mult.
Merci inc-odata.

#876
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Se da RV1 + un telefon care imi afisa pe wifi 125mb (cu un 1043ND).
Ce setari trebuie facute in RV1 ca sa imi apara 125mb pe wifi ? Momentan sta la 65mb.

#877
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Sa schimbi pe 40 Mhz.

#878
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 16.08.2008
Am si eu de ieri acest ONT (F660 RV1). Baietii de la RDS la instalare l-au pus direct in bridge pentru ca am un router TP-Link Archer C2 pe care vreau sa-l folosesc in continuare. In aceste conditii mai pot accesa interfata de administrare al ONT-ului (daca da cum ?) sau fiind in bridge functioneaza doar ca un media converter ?

#879
riot

riot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2006

View PostNexxus2, on 15 februarie 2017 - 13:51, said:

Am si eu de ieri acest ONT (F660 RV1). Baietii de la RDS la instalare l-au pus direct in bridge pentru ca am un router TP-Link Archer C2 pe care vreau sa-l folosesc in continuare. In aceste conditii mai pot accesa interfata de administrare al ONT-ului (daca da cum ?) sau fiind in bridge functioneaza doar ca un media converter ?

Salut. Nu stiu F660, dar mie tocmai mi-au instalat un F668 cu bridge pe portul 4. Celelalte 3 porturi functioneaza normal. Deci pot folosi ONT-ul ca router LAN + WLAN, doar ca pot lega doar 3 device-uri pe LAN. Sau daca vreau sa folosesc brige-ul si sa ma leg cu routerul proproi, trebuie doar sa dezactivez Enable WAN din Network->WAN->WAN Connection sau sa sterg userul. O data cu dezactivarea WAN se dezactiveaza si WLAN-ul automat din cate vad.

Pana acum F668 e destul de ok, n-am probleme cu el, dar as fi preferat sa aiba RDS o optiune simpla de tipul modem pentru FTTH. Un ONT cu 1 sau maxim 2 porturi fara functie de router. Practic un media converter / switch pe care pot sa-l bag in router si de acolo sa fac treaba. Ceva simplu fara pagini de config si care sa nu ocupe loc in plus si sa se aprinda ca un pom de craciun.

Exista si nu stiu eu?

As fi vrut sa pun si eu DDNS pe el, a reusit cineva sa ii convinga pe cei de la RC sa le dea acces de admin la echipament?

#880
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

Quote

...dar as fi preferat sa aiba RDS o optiune simpla de tipul modem pentru FTTH. Un ONT cu 1 sau maxim 2 porturi fara functie de router. Practic un media converter / switch pe care pot sa-l bag in router si de acolo sa fac treaba.
Daca vrei sa folosesti alt router, fa cerere (sesizare) din Digicare sau telefonic la RC pentru trecerea ONT-ului in bridge - adica activarea LAN-ului 4.

Quote

As fi vrut sa pun si eu DDNS pe el...
Digicare/ Administrare servicii/ Digi Net Fiberlink/ DNS Dinamic, si iti setezi DDNS-ul.

Quote

...a reusit cineva sa ii convinga pe cei de la RC sa le dea acces de admin la echipament?
Slabe sanse sa primesti asa ceva!

#881
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
De două zile am și eu fibră cu ONT-ul ZTE F660RV1. Mulțumit de drăcie în general, cu excepția faptului că nu-mi merge imprimanta pe wireless. Mai are cineva problema asta?
E conectată la rețea, are IP alocat, apare în Word, însă nu funcționează, zice că nu se poate comunica cu device-ul. Are cineva idee cum se poate depana?

Attached Files

  • Attached File  hp.jpg   100.07K   60 downloads


#882
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Folosesc si eu 2 imprimante pe retea, dar wired nu wireless.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate