Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ateul Remus Cernea a reușit să înlocuiască Religia în școli cu Etică și Cultura Civică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
457 replies to this topic

#1
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Camera Deputatilor a adoptat proiectul depus de deputatul Remus Cernea care presupune eliminarea disciplinei “Religie” din programa scolara.
De anul viitor, elevii din invatamantul primar nu vor mai studia obligatoriu disciplina “Religie” la scoala. Aceasta va deveni materie optionala, pe care elevii o pot studia doar la cerere. In schimb, in locul religiei va fi introdusa o noua disciplina de studiu: “Etica si Cultura Civica”.

“Scopul disciplinei “Etica si cultura civica” este de a cultiva spiritul critic, rationalitatea si empatia in masura sa dezvolte un aparat critic de judecata morala propriu fiecarui elev, dar si acela de a prezenta drepturile omului si reperele institutionale si valorile fundamentale ale unei societati deschise si democratice”, spune deputatul Remus Cernea.
Acesta arata ca elevii care isi doresc sa studieze in continuarea religia o vor face la cerere, insa niciun copil nu va fi obligat sa asiste la orele facultative de religie, impotriva vointei sale ori a parintilor sai.
In cazul elevilor care aleg sa studieze in continuare materia “Religie”, acestia nu vor fi evaluati cu note, ci cu calificative, care nu vor fi luate insa in considerare la calcularea mediei generale.

“Manualele si materialele auxiliare utilizate la orele de religie nu pot contine afirmatii cu caracter discriminatoriu ori referiri jignitoare la adresa altor culte sau persoane fara religie”, conform proiectului depus de Remus Cernea.
Proiectul a primit aviz favorabil din partea Consiliului legislativ si din partea Comisiei Juridice, de disciplina si imunitati, conform datelor afisate pe site-ul camerei Deputatilor.

In Romania, religia este materie obligatorie pentru clasele I-XII si toti elevii trebuie sa fie prezenti la ore. Elevii care au alta credinta religioasa sunt, de asemenea, obligati sa participe la orele de religie de la scoala daca nu aduc acte doveditoare – adeverinte care sa ateste participarea la aceasta materie intr-un alt cult.

Incepand cu anul scolar 2014-2015, profesorii care predau religie in scoli sunt alesi de reprezentantii Patriarhiei si sunt supusi unui set de reguli aspre. Acestia trebuie sa predea unui singur cult, sa fie acreditati si sa indeplineasca exigente academice, morale si spirituale specifice.

In urma unui protocol semnat de Ministerul Educatiei si Patriarhia Romana, profesorii de religie vor fi angajati din acest an scolar numai dupa ce primesc avizul reprezentantilor cultului pe care il vor preda elevilor, iar cei care se vor abate de la regulile Patriarhiei isi vor pierde binecuvantarea si locul de munca.
“Protocolul reafirma cooperarea profesorilor de religie si a cadrelor didactice din invatamantul teologic preuniversitar si universitar cu propria lor Biserica a carei invatatura de credinta o predau in scoli, deoarece statul respecta autonomia cultelor si, deci, nu realizeaza singur, ci impreuna cu ele, invatamantul religios confesional.


http://www.apologeti...cultura-civica/


Cat de tare-i asta? Imi doresc asa ceva de cand eram elev in scoala primara. Adica de acum 20 si ceva de ani.

Bravo Remus Cernea, tot respectul.

Edited by izometric, 27 October 2014 - 20:25.


#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011
În sfârșit, deși eu unul nu sunt un fan al lui Cernea, de data aceasta a reușit să propună ceva ce împacă și capra și varza (cine vrea religie o poate cere în continuare, cine nu, nu).

#3
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Oricum orele de religie sunt ore de caterinca pentru pustimea tarii

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Sa vedeti ce ne invadeaza muslamistii in 20-30 de ani, generatia actuala de ciutani ne mai avand o baza religioasa cat de cat...

#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu personal cunosc copii ai unei familii de envanghelisti care desi puteau sa aduca scutire cum ca primesc educatie religioasa in interiorul cultului lor, au preferat sa se duca la orele de religie pentru ca ii ajuta la media generala.

#6
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 Byblos4, on 27 octombrie 2014 - 20:23, said:

Oricum orele de religie sunt ore de caterinca pentru pustimea tarii

Am o nepotica in clasa I si din ce mi-a povestit sora mea Religia este unul dintre cele mai dificile obiecte sau asa vrea sa il faca profesoara de Religie cu teme pentru acasa, lucrari de control si calificative nu foarte generoase. Si am auzit din ce in ce mai multe situatii din astea cu profesoare de Religie care pun accent puternic pe obicei si nu mai reprezinta o lejereala ca odinioara.Posted Image

Edited by chaosss, 27 October 2014 - 20:29.


#7
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 chaosss, on 27 octombrie 2014 - 20:29, said:

Am o nepotica in clasa I si din ce mi-a povestit sora mea Religia este unul dintre cele mai dificile obiecte sau asa vrea sa il faca profesoara de Religie cu teme pentru acasa, lucrari de control si calificative nu foarte generoase. Si am auzit din ce in ce mai multe situatii din astea cu profesoare de Religie care pun accent puternic pe obicei si nu mai reprezinta o lejereala ca odinioara.Posted Image

Deci ortodoxia chiar isi ia vrajeala in serios.

#8
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014
Parca nu-mi vine a crede ... Se intampla asta in România, tara in care se fac sfintiri cu trafaletul? Apai, daca-i chiar asa (chit ca pana la anul mai e ceva vreme de razgandeli si aiureli) RESPECT domnului Cernea. Pe care - ca sa fiu cinstit pana la capat - pana acum nu puneam mare pret (un fel mai elegant de a spune ca nu dai doi bani pe cineva). Imi fac mea culpa.
Inca o data, cu sinceritate, RESPECT.

Edited by Ion_Pribeagu, 27 October 2014 - 20:32.


#9
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

 chaosss, on 27 octombrie 2014 - 20:29, said:

Am o nepotica in clasa I si din ce mi-a povestit sora mea Religia este unul dintre cele mai dificile obiecte sau asa vrea sa il faca profesoara de Religie cu teme pentru acasa, lucrari de control si calificative nu foarte generoase. Si am auzit din ce in ce mai multe situatii din astea cu profesoare de Religie care pun accent puternic pe obicei si nu mai reprezinta o lejereala ca odinioara.Posted Image

ce lucrare de control daca e clasa I?

Inseamna ca abia a inceput scoala, copilasii abia intrati in clasa intai nici stiu sigur cum ii cheama, de unde teme?

Cum sa le dea teme cand nici nu le au cu bastonasele & shit ?

#10
xyv123

xyv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 01.03.2012
In sfarsit, un pas inainte catre civilizatie. Multumesc, Remus Cernea.

#11
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
În sfârşit cineva cu capul pe umeri .

#12
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
O vad ca doar inca un pas spre decimarea unitatii poporului roman.

#13
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Suntem o tara atacata de foarte multi ANTI-ROMANI!!!.

#14
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Da' orele de religie erau optionale, nu?

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Byblos4, on 27 octombrie 2014 - 20:35, said:

Cum sa le dea teme cand nici nu le au cu bastonasele & shit ?

Prietene, eu aveam tema cu bastonase in clasa 1. Tin minte de parca a fost ieri. Si tin minte dintr-un motiv:

eu sunt stangaci si invatatoarea comunista in cardasie cu maicamea ma bateau ca pe hotii de cai sa scriu cu dreapta. Si acasa seara cand faceam temele cu liniute si bastonase, maicamea ma spiona de pe balcon sa vada daca scriu cu stanga sau cu dreapta si venea sa ma bata.

Scriu cu stanga si in ziua de azi.

#16
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 florin011, on 27 octombrie 2014 - 20:37, said:

O vad ca doar inca un pas spre decimarea unitatii poporului roman.
De ce ?
Crezi că , cartea aia plină de genociduri şi incesturi ne ţine la un loc ?

#17
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Iote că mai fac derutații și chestii bune, nu numai din alea pe lângă rațiune. „Doamne-ajută”, domnu' Cernea. :D

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,670
  • Înscris: 05.02.2012

 florin011, on 27 octombrie 2014 - 20:37, said:

O vad ca doar inca un pas spre decimarea unitatii poporului roman.

Arata-mi o tara dezvoltata in care se face "religie" in scoli. Parerea mea este ca era o ora inutila, in care puteai fi indoctrinat cu tot felul de prostii

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate