Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Windows 10 vs Windows < 10

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1573 replies to this topic

Poll: Windows 10 vs Windows < 10 (814 member(s) have cast votes)

Ati efectuat/ veti efectua upgrade-ul la Windows 10?

  1. Am trecut/ voi trece de la Windows XP sau inferior la Windows 10. (23 votes [2.83%] - View)

    Percentage of vote: 2.83%

  2. Am trecut/ voi trece de la Windows Vista la Windows 10. (3 votes [0.37%] - View)

    Percentage of vote: 0.37%

  3. Voted Am trecut/ voi trece de la Windows 7 la Windows 10. (220 votes [27.03%] - View)

    Percentage of vote: 27.03%

  4. Am trecut/ voi trece de la Windows 8/ Windows 8.1 la Windows 10. (279 votes [34.28%] - View)

    Percentage of vote: 34.28%

  5. Am trecut/ voi trece de la Linux la Windows 10. (1 votes [0.12%] - View)

    Percentage of vote: 0.12%

  6. Am trecut/ voi trece de la Mac OS X la Windows 10. (3 votes [0.37%] - View)

    Percentage of vote: 0.37%

  7. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si o versiune anterioara de Windows. (45 votes [5.53%] - View)

    Percentage of vote: 5.53%

  8. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si Linux +/- alta versiune de Windows. (15 votes [1.84%] - View)

    Percentage of vote: 1.84%

  9. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si OS X +/- alta versiune de Windows. (4 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  10. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10, OS X si Linux +/- alta versiune de Windows. (7 votes [0.86%] - View)

    Percentage of vote: 0.86%

  11. Voted Nu stiu/ ma abtin / alta situatie... (214 votes [26.29%] - View)

    Percentage of vote: 26.29%

Care sunt in prezent cele mai bune versiuni de Microsoft Windows dintre urmatoarele mentionate?

  1. Windows 3.1 / 3.11 (17 votes [1.31%] - View)

    Percentage of vote: 1.31%

  2. Windows NT (14 votes [1.08%] - View)

    Percentage of vote: 1.08%

  3. Windows 95 (16 votes [1.24%] - View)

    Percentage of vote: 1.24%

  4. Windows 98 (32 votes [2.47%] - View)

    Percentage of vote: 2.47%

  5. Voted Windows XP (235 votes [18.15%] - View)

    Percentage of vote: 18.15%

  6. Windows Vista (9 votes [0.69%] - View)

    Percentage of vote: 0.69%

  7. Voted Windows 7 (476 votes [36.76%] - View)

    Percentage of vote: 36.76%

  8. Windows 8 (19 votes [1.47%] - View)

    Percentage of vote: 1.47%

  9. Voted Windows 8.1 (238 votes [18.38%] - View)

    Percentage of vote: 18.38%

  10. Windows 10 (209 votes [16.14%] - View)

    Percentage of vote: 16.14%

  11. Alta versiune / alte versiuni de Microsoft Windows. (6 votes [0.46%] - View)

    Percentage of vote: 0.46%

  12. Nu stiu/ ma abtin / alta situatie... (24 votes [1.85%] - View)

    Percentage of vote: 1.85%

Vote Guests cannot vote

#1459
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vrei dovezi, atunci cauta-le in acest topic! Am pus si eu, au pus si altii link-uri relevante cu rezultate la teste, dupa cum ti-am mai spus. Daca pentru tine acestea sunt subiective, atunci chiar nu mai are rost discutia.
Chiar si pe un PC cu performante mai slabe, Windows 7 ramane cea mai proasta alegere, treaba pe care am exprimentat-o personal pe un netbook vechi: https://forum.softpe.../#entry20777817

Atata vreme cat "argumentele" tale raman la nivelul afirmatiilor "cine zice ca 10 e mai rapid, inseamna ca si-a pus SSD dupa ce a renuntat la 7" sau "Daca ar fi net superior lui 7, toata lumea ar fi pe 10" sau "nimeni nu se plânge de 7 cum se plânge de 10" etc. manifesti un subiectivism pur, atat vreme cat nu indici dovezi pentru astfel de afirmatii sau nu le argumentezi, astfel incat sa nu poata exista dubii in urma unei analize rationale.

#1460
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Post_-_, on 29 ianuarie 2018 - 09:46, said:

In societatea noastra, statistica a demonstrat ca o inteligenta superioara, o educatie superioara s.a.m.d. acopera doar o mica parte a curbei normale, deci nu este posibil ca "toata lumea sa fie pe 10", tot asa cum nici in scoala nu primeste toata lumea doar nota 10. Posted Image

Ce vrei sa zici ca aia care au trecut pe Windows 10 au o inteligenta si educatie superioara in timp ce cei ce au ramas la 8.1 si 7 sunt mai modesti cand vine vorba despre aceste lucruri?

Daca asta ai vrut sa zici atunci nu sunt deloc de acord cu tine. Cand vine vorba de argumente multe companii vin cu cel mai bun argument, dupa parerea mea, si anume upgrade-ul la Windows 10 de la 7 sau 8.x nu le aduce practic nici-un beneficiu real. In schimb trebuie sa aloce o groaza de resurse pentru upgrade si uneori unele chestii care le mergeau pe 7 nu o sa le mai mearga pe 10. Pentru astfel de companii upgrade-ul reprezinta bani dati aiurea si nu ma refer la costul licentelor.

#1461
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu despre asta era vorba. Cum sa sustin asa ceva? Credeam ca se intelege. (Era o incercare de gluma care probabil ca nu a reusit.)
Am combatut afirmatia ca "Daca ar fi net superior lui 7, toata lumea ar fi pe 10." prin argumentul ca suntem diferiti prin caracteristici psihologice, educatie si mediile diferite in care vietuim, deci nu putem lua toti aceeasi decizie sau daca prin absurd, am lua toti aceeasi decizie, atunci am face-o din motive diferite. Exista prea multi factori care ne determina deciziile, iar deciziile diferite confirma diferentele dintre noi.
Scrisesem mai sus ca "Intotdeauna exista si avantaje si dezavantaje, indiferent ce alegi. [Ferestre 7 sau Windows 10]": https://forum.softpe...0#entry22366689
(Eu la versiunile vechi de Windows zic "Ferestre", deoarece incepand cu Windows 8 a aparut interfata moderna care depaseste ideea de "fereastra" care a stat la baza denumirii acestui sistem de operare.)
Desigur ca exista cazuri cand alegerea unei versiuni mai noi de Windows reprezinta o decizie proasta. Dar exista si cazuri in care refuzul de a migra catre o versiune mai noua de Windows este pur si simplu stupida.

Cu alte cuvinte, nu conteaza ce alegi, ci cum alegi.
Daca esti o fiinta rationala, atunci cantaresti avantajele si dezavantajele in raport cu propriile nevoi si iei decizia care ti se potriveste.
Daca tot nu esti decis, dar esti o persoana obisnuita sa se documenteze, atunci iti reglezi alegerile in functie de rezultatele publicate de catre cei care au efectuat teste in conditii cat mai riguroase.
Daca nu ai chef sau resurse ca sa pui in balanta avantajele si dezavantajele sau sa cauti rezultate relevante care sa nuanteze decizia, atunci mergi cu valul...
Din pacate, majoritatea merg cu valul sau folosesc ceva din pura inertie. Deci nu te poti lua dupa ei, indiferent ce au ales ei, deoarece nu deciziile lor sau lipsa oricarei decizii sunt cele care determina "superioritatea" a ceva. Altfel spus, este o greseala sa consideri ca daca majoritatea face ceva (sau se intampla sa faca in continuare ceva), atunci inseamna ca implicit este mai bine. Si atunci se revine la intrebarea: "cum alegi?".

Edited by _-_, 29 January 2018 - 16:54.


#1462
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 06.02.2011

View Post_-_, on 29 ianuarie 2018 - 15:28, said:

Vrei dovezi, atunci cauta-le in acest topic! Am pus si eu, au pus si altii link-uri relevante cu rezultate la teste, dupa cum ti-am mai spus. Daca pentru tine acestea sunt subiective, atunci chiar nu mai are rost discutia.
Chiar si pe un PC cu performante mai slabe, Windows 7 ramane cea mai proasta alegere, treaba pe care am exprimentat-o personal pe un netbook vechi: https://forum.softpe.../#entry20777817

Atata vreme cat "argumentele" tale raman la nivelul afirmatiilor "cine zice ca 10 e mai rapid, inseamna ca si-a pus SSD dupa ce a renuntat la 7" sau "Daca ar fi net superior lui 7, toata lumea ar fi pe 10" sau "nimeni nu se plânge de 7 cum se plânge de 10" etc. manifesti un subiectivism pur, atat vreme cat nu indici dovezi pentru astfel de afirmatii sau nu le argumentezi, astfel incat sa nu poata exista dubii in urma unei analize rationale.
Omule, tu ai fost temperamental si subiectiv din prima si se vede din felul in care te exprimi. Eu am postat aici pentru a-mi face o idee despre win10, nu sa intru in polemica cu tine.
Spre exemplu colegii: @notrust, @Taxon, @Petran_Marius, @pascali_daniel si pe aceasta cale le multumesc inca o data, au venit  cu argumente si pareri din experientele proprii din prima, ceea ce m-a ajutat, pe cand tu nu ai facut decat sa-mi sari in cap judecand felul in care gandesc, abia la a3-a postare ai venit cu un link.
Scopul acestui forum este sa ne ajutam nu sa intram in tot felul de polemici pro si contra.
Iar daca eram hotarat si aveam o imagine clara asupra situatiei dupa cum zici tu, nu mai postam aici si imi vedeam de treaba mea. Chiar ai senzatia ca nu am ce face si intru pe forum doar ca sa ma aflu in treaba?
P.S: scuze de offtopic, e ultima postare offtopic si ultimul raspuns cu privire la aceasta polemica.

Edited by maladetz, 29 January 2018 - 20:46.


#1463
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tu ai postat aici ca sa ne convingi pe noi cat de nemaipomenit este Windows 7. Dovezi:

View Postmaladetz, on 28 ianuarie 2018 - 15:22, said:

Mai sunt unii care o data cu trecerea la win10 isi baga si un ssd, atunci e normal sa zici ca e mai rapid dar e datorita ssd-ului nu lui win10....

View Postmaladetz, on 28 ianuarie 2018 - 21:22, said:

Daca ar fi asa cum zici net superior lui 7, toata lumea ar fi pe 10.

da-mi si mie niste link-uri cu teste de performanta facute de experti, win7 vs win10, sa vad si eu, pentru ca ce teste am gasit eu nu au aratat ceea ce zici, au fost la fel ori un pic mai slab win10 in fata lui win7 .

View Postmaladetz, on 29 ianuarie 2018 - 12:31, said:

Ce incercam eu sa zic este ca de exemplu nimeni nu se plânge de 7 cum se plânge de 10. O mare parte din cei care au folosit 10 s-au confruntat cu erori și tot felul de bug-uri, probleme ce nu apar ĂŽn 7.

View Postmaladetz, on 28 ianuarie 2018 - 19:27, said:

Multumesc de raspuns, exact asta era si gandul meu de asta am tot amanat trecerea la 10 si cred ca o s-o mai aman o vreme :)

Orice contraargument sau dovada ti s-a adus pentru tine nu a fost buna, deoarece nu ti-a confirmat opinia subiectiva si eronata pe care deja ti-ai format-o. Deci nu ai venit ca sa iti faci o idee, ci doar ca sa faci afirmatii categorice si nesprijinite prin dovezi, in speranta ca ar putea aduce altcineva dovezile pe care tu nu le-ai gasit sau cel putin ca sa te bucuri ca mai sunt si altii care au aceleasi gusturi.

Cand altcineva ti-a spus ca a cumparat un laptop cu Windows 10 si dupa un timp a "instalat win7 si merge MULT mai bine" (cu accent pe "MULT"), nici nu ai mai avut nevoie de alte dovezi. Te-ai declarat fericit ca ai gasit "confirmarea" practica a faptului ca testele facute de experti care atesta superioritatea oricarei versiuni mai noi de Windows sunt "subiective". :D

Topicul de fata este pentru astfel de polemici - discutii in contradictoriu, confruntari de opinii, controverse pe tema exprimata in titlul topicului, nu pentru apologia rolului cultural al manelelor sau mai stiu eu ce...
Ti-am dat link-uri cu teste, inclusiv cu un test facut facut de mine, ti-au dat si altii, dar continui sa le tratezi in mod aberant ca "subiective" si asta doar pentru ca nu iti confirma ca Ferestre 7 este bun si Windows 10 prost.
In acest caz, nu mai pot spune decat un singur lucru - ca ti se potriveste perfect Windows 7... :)

Deci ramane valabil primul raspuns pe care ti l-am dat: https://forum.softpe...0#entry22366689

#1464
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@_-_

Relax, ca nici 10 nu-i asa de stralucit.

Fratemiu intr-o seara a inchis PC-ul, iar a 2-a zi nu mai mergea netu, pana i-am zis sa dezactiveze instalarea driverelor fortate si sa reinstaleze driverul de retea.

#1465
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@maladetz
Limbajul pe care il utilizezi este intolerabil pe aceasta arie. Este cazul sa te potolesti.

#1466
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 06.02.2011

View Post_-_, on 30 ianuarie 2018 - 08:23, said:

@maladetz
Limbajul pe care il utilizezi este intolerabil pe aceasta arie. Este cazul sa te potolesti.
Man nu incerca sa mă scoți intr-o  lumina proasta stergandu-mi postul unde ti-am demonstrat clar ca gresesti cu atitudinea pe care ai avut-o de la primul tău răspuns.  Dacă ești admin nu înseamnă ca ești dictator. Da dovada de maturitate și accepta și parerile celorlalti.  Și revizuieste-ti atitudinea.
PS: sper ca nu ai sa editezi toate postarile mele doar ca sa ieși tu bine :)

Edited by maladetz, 30 January 2018 - 08:44.


#1467
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postxxvirusxx, on 30 ianuarie 2018 - 00:09, said:

@_-_

Relax, ca nici 10 nu-i asa de stralucit.

Cine a zis ca este "stralucit"?
Cel putin eu, m-am referit in nenumarate randuri la diverse hibe ale lui Windows 10. Am deschis si un topic (cel putin) in care am relatat diverse probleme pe care le-am experimentat cu Windows 10 pe un laptop. Am repetat de mai multe ori ca Windows 10 are si bune si rele, ca in ciuda aspectelor negative este utilizabil cu exceptia cazurilor in care este instalat pe anumit hardware sau in contextul utilizarii anumitor aplicatii neoptimzate pentru Windows 10, am criticat modelul de actualizare adoptat in cazul lui Windows 10 etc..
Nu, nu sunt fan Windows 10. Il folosesc din alte motive. Pe hardware limitat (cu 1 GB RAM si HDD lent) functioneaza clar mai bine decat Windows 7 care nu are optimizarile introduse in Windows 8.1 si mai ales in Windows 10. Windows 7 de-a lungul timpului (datorita update-urilor) a devenit un sistem tot mai greoi care tine HDD-ul ocupat aproape in permanenta, datorita utilizarii memoriei virtuale pe PC-uri cu RAM putin. Numeroasele patch-uri de securitate acumulate de-a lungul unui deceniu de existenta (sau pe acolo) l-au "incarcat" pana in punctul in care un procesor slab ajunge atat de solicitat incat nici macar cursorul mouse-ului nu se mai misca fluent pe ecran. Deci, da, un netbook utilizabil cu Windows 7 Starter doar in conditiile reinstalarii si dezactivarii update-urilor este inca utilizabil cu Windows 10 updatat la zi. Pe alte PC-uri am experimentat doar usoare deprecieri de performanta in Windows 10 fata de Windows 8.1 si am ajuns sa-l accept. In prezent il utilizez pe un laptop mai nou cu toate ca are probleme de compatibiltate, doar datorita faptului ca detin o licenta prin upgrade de la Windows 7 (sistemul cu care venise preinstalat). Cu Windows 7 updatat la zi functiona mult mai prost, iar o licenta pentru Windows 8.1 nu ar avea rost sa achizitionez pentru el.
Insa dincolo de toate acestea exista review-urile facute de experti si testele in diverse aplicatii sau jocuri recente facute in conditii de laborator care atesta performantele superioare atinse sub Windows 10 comparativ cu Windows 7. Dar vine cate unul care le trateaza ca "subiective", deoarece nu se potrivesc cu anumite opinii colectate din mediul informal.
Ce sa iti spun? Ca Windows 7 este mai stabil decat Windows 10? Da, este mai stabil. Ca se impaca mai bine cu unele aplicatii vechi? Da, se impaca. Ca se impaca mai bine cu anumit hardware? Incontestabil. Ce-i lipseste lui Windows 7? A ramas la nivelul OS-urilor din deceniul trecut. Este neoptimizat pentru hardware-ul actual. Gestioneaza resursele in mod ineficient comparativ cu versiunile noi de Windows. Are o interfata limitata comparativ cu versiunile actuale de Windows sau OS-urile moderne. Ii lipseste posibilitatea sincronizarii setarilor si efectuarii de backup-uri automate in cloud via cont Microsoft si multe alte functii care se regasesc in orice OS modern. In plus, Windows 7 este in afara suportului mainstream, iar suportul extins este si aproape de finish. Treptat Windows 7 o ia pe calea lui XP. Deci se justifica utilizarea lui Windows 7 doar in situatia in care nu ai realmente nevoie de un OS modern sau nu iti doresti nimic din ce aduce un OS modern sau ai probleme de compatibilitate si detii un hardware performant pentru care nu conteaza ca folosesti o versiune de Windows mai prost optimizata, adica in situatii particulare. Se mai adauga aici si faptul ca in aceasta luna s-a incheiat oferta de upgrade gratuit la Windows 10, deci trecerea la Windows 10 ar necesita investitia intr-o licenta.

View Postmaladetz, on 30 ianuarie 2018 - 08:34, said:

Man nu incerca sa mă scoți intr-o  lumina proasta stergandu-mi postul unde ti-am demonstrat clar ca gresesti cu atitudinea pe care ai avut-o de la primul tău răspuns.  Dacă ești admin nu înseamnă ca ești dictator. Da dovada de maturitate și accepta și parerile celorlalti.  Și revizuieste-ti atitudinea.
PS: sper ca nu ai sa editezi toate postarile mele doar ca sa ieși tu bine Posted Image

Nu ai demonstrat ca gresesc. De fapt, ai demonstrat doar ca esti incapabil sa oferi macar un link relevant care sa ateste presupunerile pe care le faci, pentru ca asta sunt: simple presupuneri si trolling inutil.
M-ai acuzat ca ceea ce am scris mai sus iti suna ca si cum as fi zis ceva rau de familia ta, ai recurs la atacuri la persoana si ai apelat la un limbaj de mahala, intolerabil pe aceasta arie. Daca acesta este singurul fel in care esti capabil sa "demonstrezi", atunci mergi si demonstreaza in alta parte!
Daca se mai intampla vei primi si sanctiuni.

Edited by _-_, 30 January 2018 - 09:27.


#1468
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017
Se pare ca cei care au votat au bani suficienti sa arunce pe licente ca se migreze asa de la win7 la win8, win 10 si inapoi.

#1469
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Upgrade-ul de la Windows 7 si 8 la Windows 10 a fost gratuit. Cu siguranta voturile nu sunt toate din ultimele doua saptamani de cand upgrade-ul nu mai este gratuit.

#1470
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@navistar_eagle

Pai este aceeasi licenta.....au putut reinstala 7 de la 10.(probabil si 8)
Spre exemplu dupa ce am facut upgrade 7-10, folosesc licenta de 7 pentru a instala si activa 10.

Edited by xxvirusxx, 30 January 2018 - 09:49.


#1471
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 06.02.2011

View Post_-_, on 30 ianuarie 2018 - 09:18, said:



Cine a zis ca este "stralucit"?
Cel putin eu, m-am referit in nenumarate randuri la diverse hibe ale lui Windows 10. Am deschis si un topic (cel putin) in care am relatat diverse probleme pe care le-am experimentat cu Windows 10 pe un laptop. Am repetat de mai multe ori ca Windows 10 are si bune si rele, ca in ciuda aspectelor negative este utilizabil cu exceptia cazurilor in care este instalat pe anumit hardware sau in contextul utilizarii anumitor aplicatii neoptimzate pentru Windows 10, am criticat modelul de actualizare adoptat in cazul lui Windows 10 etc..
Nu, nu sunt fan Windows 10. Il folosesc din alte motive. Pe hardware limitat (cu 1 GB RAM si HDD lent) functioneaza clar mai bine decat Windows 7 care nu are optimizarile introduse in Windows 8.1 si mai ales in Windows 10. Windows 7 de-a lungul timpului (datorita update-urilor) a devenit un sistem tot mai greoi care tine HDD-ul ocupat aproape in permanenta, datorita utilizarii memoriei virtuale pe PC-uri cu RAM putin. Numeroasele patch-uri de securitate acumulate de-a lungul unui deceniu de existenta (sau pe acolo) l-au "incarcat" pana in punctul in care un procesor slab ajunge atat de solicitat incat nici macar cursorul mouse-ului nu se mai misca fluent pe ecran. Deci, da, un netbook utilizabil cu Windows 7 Starter doar in conditiile reinstalarii si dezactivarii update-urilor este inca utilizabil cu Windows 10 updatat la zi. Pe alte PC-uri am experimentat doar usoare deprecieri de performanta in Windows 10 fata de Windows 8.1 si am ajuns sa-l accept. In prezent il utilizez pe un laptop mai nou cu toate ca are probleme de compatibiltate, doar datorita faptului ca detin o licenta prin upgrade de la Windows 7 (sistemul cu care venise preinstalat). Cu Windows 7 updatat la zi functiona mult mai prost, iar o licenta pentru Windows 8.1 nu ar avea rost sa achizitionez pentru el.
Insa dincolo de toate acestea exista review-urile facute de experti si testele in diverse aplicatii sau jocuri recente facute in conditii de laborator care atesta performantele superioare atinse sub Windows 10 comparativ cu Windows 7. Dar vine cate unul care le trateaza ca "subiective", deoarece nu se potrivesc cu anumite opinii colectate din mediul informal.
Ce sa iti spun? Ca Windows 7 este mai stabil decat Windows 10? Da, este mai stabil. Ca se impaca mai bine cu unele aplicatii vechi? Da, se impaca. Ca se impaca mai bine cu anumit hardware? Incontestabil. Ce-i lipseste lui Windows 7? A ramas la nivelul OS-urilor din deceniul trecut. Este neoptimizat pentru hardware-ul actual. Gestioneaza resursele in mod ineficient comparativ cu versiunile noi de Windows. Are o interfata limitata comparativ cu versiunile actuale de Windows sau OS-urile moderne. Ii lipseste posibilitatea sincronizarii setarilor si efectuarii de backup-uri automate in cloud via cont Microsoft si multe alte functii care se regasesc in orice OS modern. In plus, Windows 7 este in afara suportului mainstream, iar suportul extins este si aproape de finish. Treptat Windows 7 o ia pe calea lui XP. Deci se justifica utilizarea lui Windows 7 doar in situatia in care nu ai realmente nevoie de un OS modern sau nu iti doresti nimic din ce aduce un OS modern sau ai probleme de compatibilitate si detii un hardware performant pentru care nu conteaza ca folosesti o versiune de Windows mai prost optimizata, adica in situatii particulare. Se mai adauga aici si faptul ca in aceasta luna s-a incheiat oferta de upgrade gratuit la Windows 10, deci trecerea la Windows 10 ar necesita investitia intr-o licenta.



Nu ai demonstrat ca gresesc. De fapt, ai demonstrat doar ca esti incapabil sa oferi macar un link relevant care sa ateste presupunerile pe care le faci, pentru ca asta sunt: simple presupuneri si trolling inutil.
M-ai acuzat ca ceea ce am scris mai sus iti suna ca si cum as fi zis ceva rau de familia ta, ai recurs la atacuri la persoana si ai apelat la un limbaj de mahala, intolerabil pe aceasta arie. Daca acesta este singurul fel in care esti capabil sa "demonstrezi", atunci mergi si demonstreaza in alta parte!
Daca se mai intampla vei primi si sanctiuni.
Tovarase ai interpretat dupa placul tau ca sa mă scoti intr-o lumina proasta iar.  Am zis ca ai sarit ca ars cand ai vazut ca am pus la primul post parerea mea "nasoala " despre win10 ca si cum m-as fi luat de tine sau familia ta de parca win10 e Dumnezeu.
Nu stiu cum naiba tragi concluzii asa aiurea,  și trebuia sa lasi postul meu sa-l vada toata lumea nu sa vii cu interpretare eronata la un post sters,  acum e cuvantul meu impotriva cuvantului tau.
Pe viitor ajuta omul din prima fara sa-i sari în cap judecand și asumand ca are deja o parere formata.
Asta e ultimul raspuns la polemica asta offtopic . Mulțumesc pentru parerea ta,  daca mai ai și altele cu privire la win7 vs win10 te rog sa le expui.
Numai bine.

#1472
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Post_-_, on 29 ianuarie 2018 - 16:43, said:

Nu despre asta era vorba. Cum sa sustin asa ceva? Credeam ca se intelege. (Era o incercare de gluma care probabil ca nu a reusit.)
Am combatut afirmatia ca "Daca ar fi net superior lui 7, toata lumea ar fi pe 10." prin argumentul ca suntem diferiti prin caracteristici psihologice, educatie si mediile diferite in care vietuim, deci nu putem lua toti aceeasi decizie sau daca prin absurd, am lua toti aceeasi decizie, atunci am face-o din motive diferite. Exista prea multi factori care ne determina deciziile, iar deciziile diferite confirma diferentele dintre noi.

Ok, inseamna ca am inteles eu gresit. Totusi mi se pare un pic cam fortata aceasta idee. Da suntem diferiti si aceste diferente au un impact in decizia de a face upgrade-ul la 10 sau a amana acesta actiune (cand expira de tot suportul pentru 7 si 8.1 nu o sa mai avem de ales) totusi nu cred ca inteligenta si educatia fiecaruia au un impact asupra acestei decizii.

Exista poate doar o paralela intre faptul ca nivelul de inteligenta si educatie difera de la om la om la fel cum difera si opiniile si deciziile fiecaruia in legatura cu acest subiect. Mi se pare un pic cam fortat dar in fine. :)

Eu insa imi reiterez ideea conforma careia upgrade-ul nu aduce nici-un mare beneficiu multor companii ci doar un efort de a face upgrade care nu inseamna numai plata licentelor (care oricum probabil ca nu costa nimic nici pentru firme) sau efectiv upgrade-ul ci foarte multa munca a angajatilor departamentului de IT al companiei, munca necesara ca totul sa mearga ok dupa upgrade. Chinul cel mai mare e cand pe 10 nu iti mai merg lucrurile cum mergeau pe 7 sau 8.1 si atunci trebuie sa gasesti solutii care pot costa multi bani. Aici nu mai e vorba de diferentele dintre oameni ci pur si simplu e o decizie de management.

#1473
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

View Postmaladetz, on 30 ianuarie 2018 - 10:03, said:

Asta e ultimul raspuns la polemica asta offtopic .
Ai zis asta si ieri.

View Postmaladetz, on 29 ianuarie 2018 - 20:19, said:

P.S: scuze de offtopic, e ultima postare offtopic si ultimul raspuns cu privire la aceasta polemica.


#1474
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmaladetz, on 30 ianuarie 2018 - 10:03, said:

Tovarase ai interpretat dupa placul tau ca sa mă scoti intr-o lumina proasta iar.  Am zis ca ai sarit ca ars cand ai vazut ca am pus la primul post parerea mea "nasoala " despre win10 ca si cum m-as fi luat de tine sau familia ta de parca win10 e Dumnezeu.
Nu stiu cum naiba tragi concluzii asa aiurea,  și trebuia sa lasi postul meu sa-l vada toata lumea nu sa vii cu interpretare eronata la un post sters,  acum e cuvantul meu impotriva cuvantului tau.
Pe viitor ajuta omul din prima fara sa-i sari în cap judecand și asumand ca are deja o parere formata.
Asta e ultimul raspuns la polemica asta offtopic . Mulțumesc pentru parerea ta,  daca mai ai și altele cu privire la win7 vs win10 te rog sa le expui.
Numai bine.

In primul rand, nu suntem "tovarasi".
In al doilea rand, te-ai pus singur intr-o lumina proasta facand afirmatii despre ceva ce nu cunosti si declarand drept adevarate afirmatii total nedovedite sau clasificand drept subiective dovezi aduse de experti si publicate prin mijloace credibile.
In al treilea rand, atacurile tale si limbajul neadecvat pe care l-ai utilizat nu pot substitui argumentatia sau dovezile, ca sa nu mai zic ca sunt neregulamentare. Postul care ti s-a sters a fost sters, deoarece incalca regulamentul forumului. Esti oricand liber sa reformulezi mesajul, dar postand regulamentar. Doar ca nu ai aduce nimic nou, deoarece deja ai repetat de mai multe ori aceleasi lucruri.
Ai dovedit singur ca ai o parere deja formata, incepand cu primele taste posturi din acest subiect, deci nu era nevoie sa dovedesc eu:
https://forum.softpe...0#entry22365214
si
https://forum.softpe...0#entry22366490
Prin primul raspuns pe care ti l-am dat (imediat dupa al doilea link) ti-am facut un simplu repros, pe buna dreptate si ti-am spus ca "Intotdeauna exista si avantaje si dezavantaje, indiferent ce alegi.".
Raspunsul meu, din motive de neinteles, te-a deranjat teribil si ai oferit o serie de raspunsuri tot mai deplasate, ca si cum te-as fi jignit sau ceva de genul...
Opinia mea este ca nu esti capabil de o discutie rezonabila, deci nu mai am de ce sa incerc sa iti ofer alte explicatii.
Prin aceasta am incheiat discutia si sper sa te tii de cuvant si nu o realimentezi.

View Poste2k, on 30 ianuarie 2018 - 12:34, said:

Exista poate doar o paralela intre faptul ca nivelul de inteligenta si educatie difera de la om la om la fel cum difera si opiniile si deciziile fiecaruia in legatura cu acest subiect. Mi se pare un pic cam fortat dar in fine. Posted Image

Se mai poate intampla si sa ai bagajul psihic si pregatirea necesare pentru a putea aprecia valoarea unor argumente sau pentru a intelege rezultatele publicate in urma unui test, dar sa nu le folosesti. De aceea am spus ca nu conteaza ce alegi, ci cum alegi (pe baza studierii avantajelor si dezavantajelor in raport cu nevoile personale s.a.m.d.).

Concluzia mea o fi un pic fortata (in sensul ca nu am facut statistici), dar mi s-a parut de bun simt (common sense) cand am afirmat ca majoritatea merge cu valul sau foloseste o anumita versiune de Windows din pura inertie, nu dupa o analiza riguroasa a nevoilor proprii, compatibilitatii hardware si software, avantajelor si dezavantajelor, rezultatelor publicate la teste etc.

In orice caz, ipoteza formulata de mine ramane valabila (chiar daca nu avem statistici), iar concluzia "ca nu este logic sa facem ce face majoritatea, doar pentru ca asa face majoritatea", ramane valida cel putin pana la proba contrarie. Si atunci ramane deschisa intrebarea: cum alegem (altfel decat mergand cu valul)?

Edited by _-_, 30 January 2018 - 15:16.


#1475
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Post_-_, on 30 ianuarie 2018 - 15:14, said:

Se mai poate intampla si sa ai bagajul psihic si pregatirea necesare pentru a putea aprecia valoarea unor argumente sau pentru a intelege rezultatele publicate in urma unui test, dar sa nu le folosesti. De aceea am spus ca nu conteaza ce alegi, ci cum alegi (pe baza studierii avantajelor si dezavantajelor in raport cu nevoile personale s.a.m.d.).

Ok poate ca ai dreptate insa eu iti dau acum un exemplu concret. Pe desktop am lasat 10-le pentru ca am apucat sa imi instalez multe chestii pe el si nu mai vreau sa le reinstalez pe 8.1.

Daca fac un test de viteza pe speedtest.net pe server-ul RDS (eu sunt client la ei) viteza variaza in jurul a 500Mbps, eu am abonament de pana la 1000Mbps. Bun sa zicem ca uneori reteaua e mai ocupata alteori mai libera si din aceasta cauza nu obtin 1000Mbps (oricum viteza asta nu este garantata). Dar cum naiba se face ca mereu cand testez de pe Linux (am Debian instalat pe acelasi sistem) imi da in jurul a 900Mbps. La fel si pe 8.1 imi dadea meru in jurul a 900Mbps.

Ma rog asta nu e o problema mare pentru ca oricum pe alte servere viteza e sub 500Mbps dar totusi de ce naiba numai in Windows 10 patesc asta iar in 8.1 si Linux merge bine? Am incercat sa schimb driverul de la placa de retea fara nici-un rezultat.

Pe laptopurile mele mi se deconecta in draci Wi-Fi-ul de nu puteam sa il folosesc. Pe 8.1 si Linux insa mergea perfect. Si pe 8.0 am avut probleme cu placa de retea pe desktop de se bloca calculatorul dar dupa cateva saptamani a facut producatorul un driver nou si de atunci n-am mai avut nicio problema.

Eu nu zic ca 10-le este prost, din contra imi place chestia aia cu desktop-uri virtuale, insa modul cum este dezvoltat de Micrsosoft face ca el sa aiba mai multe buguri decat celelalte sisteme Windows. Si ele aveau probleme la inceput dar dupa ce erau remediate probabilitatea sa apara noi probleme era mai mica.

Edited by e2k, 30 January 2018 - 18:42.


#1476
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@e2k

Degeaba spun eu sau tu ca 10 face sau nu probleme, ca fiecare foloseste ce vrea si intelege ce vrea.
Spre exemplu si eu folosesc Arch Linux in 99,99% din timp iar 0.01% W10 cand ma joc WoT.

Edited by xxvirusxx, 30 January 2018 - 18:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate