Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Tuns cu forța de o profesoară, în fața colegilor.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
382 replies to this topic

#343
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010

 Bursul, on 01 octombrie 2014 - 20:29, said:

Limita de viteza pe autostrada din Germania:

[ http://www.completesoutherngentleman.com/wp-content/uploads/2013/08/autobahnunlimited.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Doar retardatii mintali pot crede ca limitarea vitezei poate duce la un lucru pozitiv. Nu vad de ce politia romana imi cere sa merg numai cu 130 km/h.

Posted Image

Mai aveti si alte exemple geniale?
Deci in Germania infrastructura permite nelimitarea vitezei pe autostrada, iar in Romania nu.
Si tu ai extrapolat exemplul la oameni.
Deci in Germania copiii pot fi pe deplin liberi iar Romania nu, pentru ca,,,? nu merita ? sunt mai prejos decat copiii din Germania?
Deci intr-o tara dezvoltata oamenii pot fi liberi..si intr-o tara in curs de dezvoltare oamenii nu pot fi liberi.

Esti extrem de inteligent(nu pot zice mai multe ca iar zic moderatorii ca am limbaj licentios). Mai ai alte exemple?
P.S. Daca toti esti in Germania, de ce ne mai obosesti cu pareri despre ce se intampla in Romania ? Doar zic.

Edited by the_updater986, 01 October 2014 - 21:51.


#344
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 MrReason, on 01 octombrie 2014 - 21:17, said:

Sa stii ca asa e! Desigur, respectand masurile luate de nemti (precum pastrarea distantei) si "enforcementul" facut cu masini "deghizate" (civile)

Sunt multe lucruri in privinta carora lumea are idei gresite! Nici nemtii nu-s perfecti, dar aici n-ai nimerit-o.

Noi cu toate limitarile de viteza, avem de vreo 2-3 ori mai multe decese in accidente decat nemtii: http://en.wikipedia....ated_death_rate

... care nemti nu stau mai bine doar decat noi ci si decat japonezii, francezii, americanii si altii - toti care au limite de viteza!
Posted Image
Pai cred ca e invers: la ei functioneaza treaba asta pentru ca nemtii-s mai altfel decat restul. Am mers constant cu 200km/h (atat poate ciuma mea, dar am mers cu alte masini si cu mai mult) si absolut niciodata nu mi-a taiat nimeni calea, sau nu a ezitat sa se fereasca. La noi e dezastru. Merge Iliuta pe banda a doua cu 5km/h mai tare decat TIR-ul din fata lui. In momentul in care a ajuns in spatele TIR-ului se baga in depasire indiferent cine vine pe prima banda. Sambata trecuta mi-a sarit in fata o platforma care cara o masina in carca. Ma rog, au fost multi, dar asta a fost idiotul cel mare. In rest sa nu zic de cate ori trebuia sa claxonez, sa dau cu faza mare, sau, o data, am depasit masina de pe prima banda pe banda a doua, ca mergea ca melcul si nu voia sa se fereasca.
Nici in Austria, ca e langa si vorbesc aceeasi limba, nu e la fel.

#345
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Thair, on 01 octombrie 2014 - 21:33, said:

Nici in Austria, ca e langa si vorbesc aceeasi limba, nu e la fel.
Ceea ce e dovada clara ca ce ziceai mai sus (cu nemtii-s altfel)  e un non sens. ;)

#346
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 MrReason, on 01 octombrie 2014 - 21:37, said:

Ceea ce e dovada clara ca ce ziceai mai sus (cu nemtii-s altfel)  e un non sens. Posted Image
Pai din moment la nemti e ordine si disciplina, iar la Austrieci nu, cum sa fie non-sens ? Daca ai cu cine, poti da si legi care par sf pentru altii.
In China trecerile de pietoni nesemaforizate sunt doar pentru a indica locul prin care iti este permis sa te strecori printre masini, nicidecum locul prin care te plimbi agale ca vaca. Asta pentru ca au cu cine. Sa vezi cum alearga babele de zici ca-s sprinterite.
Crezi ca merge si la noi asa regula, cu oile noastre ?

Edited by Thair, 01 October 2014 - 21:53.


#347
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Banda intai e cea din dreapta de tot.
Benzile se numeroteaza de la acostament catre linia mediana a partii carosabile.

Lamurit?

#348
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 Super Chief, on 01 octombrie 2014 - 21:41, said:

Banda intai e cea din dreapta de tot.
Benzile se numeroteaza de la acostament catre linia mediana a partii carosabile.
Lamurit?
Posted Image

Edited by Thair, 01 October 2014 - 21:56.


#349
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

 Bursul, on 01 octombrie 2014 - 20:29, said:


Doar retardatii mintali pot crede ca limitarea vitezei poate duce la un lucru pozitiv. Nu vad de ce politia romana imi cere sa merg numai cu 130 km/h.


Bun exemplul dar ce te faci dacă ai mers cu 135 km/h si te oprește  polițistul să-ți arunce o roabă de bălegar pe parbriz, ca să râdă toți care trec că razi rahatul de pe geam ? :)

#350
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Thair, on 01 octombrie 2014 - 21:40, said:

Pai din moment la nemti e ordine si disciplina, iar la Austrieci
Fail! E la fel de multa disciplina, sunt in esenta aceleasi tip de oameni si urmeaza aceleasi principii!

Toata chestia e pur politica, manipulatoare fata de cetateanul de rand, care e grosolon neinformat/dezinformat!

#351
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013
Am spus-o si o repet: cu siguranta individul avea antecedente, sau se punea mereu contra, sau i-a raspuns aleia obraznic, sau mai stiu eu ce-a facut. Cu siguranta a fost avertizat de cateva ori inainte cu privire la aspectul parului, el sau parintii. Cu siguranta parintii au semnat un regulament intern al respectivei institutii de invatamant, regulament care trebuie respectat, ori daca nu convine, cautata alta scoala cu regulament pe plac.

Nu vad ce mare trauma o fi... Ah, ca rad colegii de el. Ce sa spun?! Da' cand el raspunde impertinent profesorilor si toti colegii rad? Hai, ma, lasati-ma cu traumele astea inchipuite. Sensibili mai sunt copiii in ziua de azi! Fi-mi-ar sila!

#352
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010

 _overboost, on 01 octombrie 2014 - 22:02, said:

Am spus-o si o repet: cu siguranta individul avea antecedente
Copil de clasa a 6-a = individ cu antecedente
nu mai fac remarci acide ca m-am saturat sa primesc avertismente de la moderatori.

Edited by the_updater986, 01 October 2014 - 22:12.


#353
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
reclami regula ca e "comunista" la ministerul invatamantului? ahahahaha. unde naiba va credeti totusi? asa de asupriti va simtiti ca o luati pe campii in fundu gol? fiecare face regulile in curtea lui. nu iti convin, nu te duci in curtea lui. avem un cod peste toate legile individuale dar nu poti generaliza. parca urati generalizarea, ca e comunista. no, o scoala cu asemenea traditii ca si reguli pt tinuta face parte din democratie. de toti pt toate gusturile.

#354
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 MrReason, on 01 octombrie 2014 - 22:02, said:

Fail! E la fel de multa disciplina, sunt in esenta aceleasi tip de oameni si urmeaza aceleasi principii!
Nu, nu e la fel de multa disciplina din moment ce austriecii nu se feresc ca nemtii si iti taie calea. Nu ca la noi, dar o fac.

#355
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010

 lorelei20, on 01 octombrie 2014 - 22:08, said:

reclami regula ca e "comunista" la ministerul invatamantului? ahahahaha. unde naiba va credeti totusi? asa de asupriti va simtiti ca o luati pe campii in fundu gol? fiecare face regulile in curtea lui. nu iti convin, nu te duci in curtea lui. avem un cod peste toate legile individuale dar nu poti generaliza. parca urati generalizarea, ca e comunista. no, o scoala cu asemenea traditii ca si reguli pt tinuta face parte din democratie. de toti pt toate gusturile.
Curtea scolii = curte publica = curtea tuturor
got it?
nu chiar in fundul gol, ca e ilegal. dar pana aprope de fundul gol e legal.
restul e subiectivism.

Edited by the_updater986, 01 October 2014 - 22:14.


#356
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

 lorelei20, on 01 octombrie 2014 - 22:08, said:

reclami regula ca e "comunista" la ministerul invatamantului? ahahahaha. unde naiba va credeti totusi? asa de asupriti va simtiti ca o luati pe campii in fundu gol? fiecare face regulile in curtea lui. nu iti convin, nu te duci in curtea lui. avem un cod peste toate legile individuale dar nu poti generaliza. parca urati generalizarea, ca e comunista. no, o scoala cu asemenea traditii ca si reguli pt tinuta face parte din democratie. de toti pt toate gusturile.
Posted Image
Ha-Ha-Ha !!!!
Pot sa-mi fac o programare pentru o tunsoare ? regulamentara ?
Cat costa halatul ?
Pardon, tunsoarea ?

#357
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
Nu e publica. E pt elevii inscrisi la scoala respectiva. Cati straini ai vazut tu in curtile scolilor?
Si elevii inscrisi sunt inscrisi anume acolo pt ca au ales sa fie acolo.

 alexman6x6, on 01 octombrie 2014 - 22:15, said:


Posted Image
Ha-Ha-Ha !!!!
Pot sa-mi fac o programare pentru o tunsoare ? regulamentara ?
Cat costa halatul ?
Pardon, tunsoarea ?

Te simti bine?

#358
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 the_updater986, on 01 octombrie 2014 - 22:08, said:

Copil de clasa a 6-a = individ cu antecedente
nu mai fac remarci acide ca m-am saturat sa primesc avertismente de la moderatori.
ANTECEDÉNT, antecedente, s. n., adj. 1. S. n. Fapt, întâmplare anterioară unei anumite date sau stări.

Poate te-ai pierdut prin DEX...

 the_updater986, on 01 octombrie 2014 - 22:11, said:

Curtea scolii = curte publica = curtea tuturor

Ce, ma? :wallbash:

#359
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010

 lorelei20, on 01 octombrie 2014 - 22:16, said:

Nu e publica.
A cui e ? Zi-mi a cui e scoala si eu imi bat un cui in talpa.

 _overboost, on 01 octombrie 2014 - 22:18, said:

ANTECEDÉNT, antecedente, s. n., adj. 1. S. n. Fapt, întâmplare anterioară unei anumite date sau stări.

Poate te-ai pierdut prin DEX...
Tu numesti un copil de clasa a 6-a  "individ cu antecedente" si te astepti sa-ti dau explicatii despre ce e gresit in asta?
Daca le-as da, n-ar avea cine sa le auda.
P.S. oricine imi trimite mie o explicatie din dex merita o bere Posted Image  m-ai facut sa rad.

Edited by the_updater986, 01 October 2014 - 22:29.


#360
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
Faptul ca e publica inseamna ca oricine se poate inscrie acolo si are dreptul legal de la stat sa o faca. Faptul ca alegi sa mergi acolo tine de tine. Si iti asumi regulamentul cand mergi in respectiva institutie.

Publica inseamna disponibila. Nu a tuturor pt orice situatie. Pana la urma ca sa intri in unele scoli publice ai nevoie de o medie de admitere de exemplu. E un drept al tau ca cetatean dar nu o obligatie pt niciuna din parti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate