Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 

Idee de afacere la sat

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
spinksthinks

spinksthinks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2012
"Trebuie atunci sa identifici o nevoie a locuitorilor, ceva care le lipseste si sa satisfaci aceea nevoie. Te poti duce chiar din poarta in poarta si sa ii intrebi pe oameni ce le trebuie. " fa ce zice Clipboard01 daca ai identificat ce lipseste ai gasit afacerea...in teorie...pentru ca in practica trebuie sa ai si competentele sa satisfaci aceea nevoie.

#38
trickboy

trickboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.10.2013

 Isaak, on 11 august 2014 - 22:20, said:

Prima problema e ca trebuie sa fii a naibi de realist cind alegi o afacere. Nu trebuie sa alegi ce ti-ar place, ci, ceva care chiar aduce bani. Pare ridicol de banal ce spun eu acuma, dar in realitate e tare greu de facut diferenta.

- O prima idee care imi vine in minte, e cea care deja a spus-o cineva mai sus: apicultura. Cu 70-80 de stupi, cistigi chiar mai bine decit ai mentionat tu. Asta mi-a spus cineva care se ocupa cu apicultura. O alta parte buna la apicultura e ca se dau bani de la UE. Si chiar se dau daca faci un proiect serios, majoritatea celor cu care am vorbit, au luat bani.
- O alta idee de facut bani, e legumicultura. Cunosc o familie de 6 persoane care traiesc de pe urma unui singur hectar plantat cu tot felul de legume. Una din persoane vinde in piata, celelalte cu transportul si munca.
- O alta idee, e sa plantezi pomi fructiferi, mai ales ciresi/visini si pere. Sau capsuni. E sezonier venitul, dar cistigurile sint foarte mari din ceea ce am inteles de la niste persoane care se ocupa cu asa ceva.

E si comertul o varianta, dar sint sigur ca mai sint vreo 4-5 chioscuri deja acolo, deci pica.

Total de acord cu tine pentru o afacere la tara plus vinderea produselor la piata sau in alte sate cu populatie mai ridicata. Necesita o masina.....

O intrebare am si eu, paduri pe acolo sunt? Merge o defrisare de padure. Doar e la moda in romanica. (ironic vorbind).

Edited by trickboy, 14 August 2014 - 22:43.


#39
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
Despre cresterea prepelitelor ce stiti ?

#40
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

 Bosnea, on 18 august 2014 - 14:26, said:

Despre cresterea prepelitelor ce stiti ?

Vrem toti sa cumparam de la tine pui de prepelita de rasa la 2k euro bucata, ca apoi sa ne cumperi tu kilul de carne la pretul fix de 15 euro.

#41
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
Ma gandeam la vanzarea oualelor mai mult.

Stiti cumva totusi ce conditii necesita cresterea lor? Iarna le trebuie asigurata o temperatura anume?

#42
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

 Bosnea, on 24 august 2014 - 21:04, said:

Ma gandeam la vanzarea oualelor mai mult.

Stiti cumva totusi ce conditii necesita cresterea lor? Iarna le trebuie asigurata o temperatura anume?

Unde le vinzi si la ce pret ?

#43
dzyk2000

dzyk2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 19.03.2008
Cauta tuica si vin ieftin, tigari din zona Aradului (stiti voi ce fel), si baga la vanzare sub pretul magazinelor (NU PE DATORIE), o sa ai clienti si la 12 noaptea,eu anul trecut asa am reusit sa ies cu piciorul din groapa, nu aveam serviciu si eram stramtorat rau, asta a fost ideea mea, am vandut ceva din casa sa fac rost de bani si cand am cumparat de banii aia ce am scris mai sus a spus nevasta ca is nebun dar in cateva zile am scos parleala, ajunsesem sa scot peste 100 ron la zi.lasi un dar de 10 litri si pe la POL...A comunei si nu te doare capul

Edited by dzyk2000, 04 September 2014 - 14:23.


#44
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Daca nu dai pe datorie la tara poti sa uiti de comert ! Te pui bine cu postasul si cand aduce pensiile , alocatiile , etc sa dea intai pe la tine . Stiu caz in care postasul distribuie pensiile la carciuma impreuna cu patronul !
Daca chiar nu au venituri ii folosesti la munca . Pentru asta iti mai trebuie o afacere in zona, de preferat agricola .

#45
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Bosnea, on 11 august 2014 - 16:23, said:

Treaba sta in felul urmator: tata este pensionar iar mama a devenit de curand somera. Locuiesc intr-un sat aflat la aprox 60km fata de primul oras mare, si la vreo 30 fata de primul orasel. As vrea sa le gasesc o idee de o mica afacere pe care sa o poata face acasa, pentru a-si asigura veniturile.
Mentionez ca satul nu este la drumul national, este mai "ascuns", este in zona de campie si este destul de slab populat, tineret foarte foarte putin spre deloc. Este un sat micut si izolat.

Deci, magazin pica din prima, pt ca sunt deja cateva si alea de-abia se chinuie sa supravietuiasca.

Alte idei? Eventual ceva pe care sa-l produca acasa si sa fie vandut in alta parte? Si care sa mearga tot anul?

Nu vreau sa se imbogateasca, doar sa-si asigure un 10-15 mil pe luna ar fi ok.
Magazin...vinzi paine, salam, prostii la punga gen Lays, sucuri....si multa multa bautura....asta merge cel mai bine...bautura ..Dar inseamna sa-ti aduci betivii la poarta. Cu cat e mai izolat satul cu atat e mai bine pt ca locuitorii nu au de unde sa cumpere bomboane si cico.
PS: Oficial tu nu vinzi bautura decat pentru acasa...ca sa nu platesti niste taxe ...dar faci un loc ferit cu o masa si niste buturugi si sa vezi ce o sa mearga treaba.

Edited by Clovis, 24 October 2014 - 08:20.


#46
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011
Aprozar cu leguminoase, miroase si coloniale. Cu magiun de prune pentru regele Angliei.
Era sa uit: si cu rahat. Turcesc. Serviceuri pt aere conditionate la cei ce se intorc din Spania. Si fixatoare de montat pe bude, in spatele curtii. Sa nu uitati - la coloniale - si parfumul cu miros de transpiratie, cu care se dau traditional taranii inainte sa autobuzul spre oras. Uitai: perii de dinti - din sarma, sa tie 10 ani, ca s-asa se folosesc o data la luna.

Edited by aaaa4567, 10 April 2015 - 23:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate