Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Intrebari angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Adeverinta de venit e aceeasi cu adeverinta stagiu de cotizare pentru ultimele 6 luni?
Poate afla un angajator unde ai lucrat in trecut?
Daca la angajare mi se solicita documente de la fostul angajator si eu sa zicem ca le duc de la alt angajator anterior ce se intampla?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca e o idee f proasta sa incepi o relatie de munca prin minciuna.

#3
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Vroiam sa stiu daca dpdv legal va fi vreo problema?
Celelalt loc de munca e destul de departe si nu as putea face drumul respectiv prea curand+alte motive...
Exact sar peste ultimul angajator si aduc de la penultimul.

Edited by alexbowwow, 04 August 2014 - 14:39.


#4
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Pai de unde poate afla? Am inteles ca din REVISAL nu s-ar putea...
Si daca eu duc documentele de la penultimul angajator ce se intampla?

#5
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Angajatorul nu poate afla de la nicio institutie publica unde ai lucrat, pentru ca informatiile despre activitatea pe care ai desfasurat-o anterior nu sunt informatii publice.

Nu se intampla nimic, doar ca ar putea sa te intrebe ce motiv ai avut sa nu lucrezi dupa ce ai incetat activitatea la penultimul angajator.

Angajatorul poate cere informatii de la fostii angajatori, dar numai cu privire la activitatile îndeplinite si la durata angajarii şi numai cu incunostintarea prealabila a ta.

Edited by Krystina, 04 August 2014 - 15:27.


#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Motive sunt destule. Uite, eu am lucrat la un moment dat la o firma condusa de unu' care bagase mana tare de tot si-si deschisese firma. Conducea firma aia de parca mostenise Terra, angajase rubedeniile plus ceva sclavi. "Firma" aia n-am trecut-o niciodata in C.V.

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,339
  • Înscris: 24.05.2010
Poate afla unde ai lucrat, nu pe loc insa poate afla si te poti trezi lejer cu un  "i" trantit pe cartea de munca in urma caruia nu te va mai angaja nici dracul.

Daca te referi la chioscul din coltul strazii intradevar nu poate afla insa o companie mare afla si in 24 de ore.

Edited by MooF2010, 04 August 2014 - 15:53.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
de carte de munca a-ti auzit? cum sa nu poata afla unde ai mai lucrat? doar angajatorul, persoana in cauza si institutia in sine care emite cartea de munca are acces la date, insa se poate afla foarte usor

#9
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Carti de munca nu se mai fac din ianuarie 2011; au fost inlocuite cu REVISAL. Iar REVISAL nu e o baza de date publica(adica angajatorul x nu poate vedea ca ai fost si la angajatorul y).
Nici daca ar solicita angajatorul la ITM date despre un angajat nu le-ar obtine(pot fi obtinute doar de angajat).
Uite inca ceva din codul muncii:
"art.29 (4) C.mun. : Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza."

Edited by alexbowwow, 04 August 2014 - 16:13.


#10
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

View Postalexbowwow, on 04 august 2014 - 16:03, said:

Carti de munca nu se mai fac din ianuarie 2011; au fost inlocuite cu REVISAL. Iar REVISAL nu e o baza de date publica(adica angajatorul x nu poate vedea ca ai fost si la angajatorul y).
Nici daca ar solicita angajatorul la ITM date despre un angajat nu le-ar obtine.

Corect, ei n-au cum sa afle nimic si multi mint pt a capata un post mai bun undeva, si eu am mintit si n-am avut probleme, in ziua de azi daca nu minti ramai pe drumuri, nu-i pasa numanui de tine :)

#11
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Are legatura cu concediul medical.

#12
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Depinde si de actele pe care le cere noul angajator.
Daca ti se cere sa duci adeverinta privind stagiul de cotizare si i-o prezinti, poate afla din adeverinta codul de identificare fiscala al fostelor firme angajatoare.

#13
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Se cere adeverinta privind stagiul de cotizare de la fostul angajator deci daca eu o aduc de la penultimul apare doar acela; also am gasit pe net ca aceasta adeverinta ar fi aceea cu adeverinta de venit e adevarat?
Eu nu am primit asa ceva de la angajator si anume adeverinta privind stagiul de cotizare, ci doar o adeverinta de venit.

#14
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Pai stiam ca foloseste pentru concediul medical fiindca mi s-a mai cerut si-n alte parti in schimb unde mi s-a mai cerut mi s-a zis de adeverinta de venit nu de stagiu de cotizare de aia si intreb daca e acelasi lucru; pe net am gasit ca da, acum cum este?

#15
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

View Postalexbowwow, on 04 august 2014 - 16:18, said:

Are legatura cu concediul medical.

Asta pt ca sa-ti plateasca ei concediul medical cand o sa ai nevoie, daca nu duci adeverinta aceea in primele 6 luni de la angajare la noua firma daca vei avea concediu medical vei fi motivat dar nu vei fi platit, atata tot.

#16
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014
Cum sa fie acelasi lucru ?
adeverinta de venit ia in considerare veniturile tale : chirii , dividende , salarii , sume provenite din arenda terenurilor , etc.
Stagiul de cotizare este alta gasca in alta traista.
Eu consider ca ai " mintit " viitorul angajator , i-ai spus ca lucrezi la concurenta, la vre-o firma mare si renumita.
Iar acum , nu stii cum sa acoperi aceasta situatie .

#17
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Uitati ce am gasit:
http://megaajutor.bi...otizare-stagiu/
http://www.avocatnet...-salar-etc.html

Deci e deajuns adeverinta de venit pentru concediu medical, nu inteleg de ce mi s-a spus ca le trebuie cea privind stagiul de cotizare pentru concediu medical.
Si la locul anterior de munca tot adeverinta de venit mi s-a solicitat...

Edited by alexbowwow, 04 August 2014 - 16:52.


#18
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Adeverinta privind stagiul de cotizare se obtine de casa teritoriala de pensii de care apartii cu domiciliul.
Daca penultimul angajator nu are sediul in judetul in care locuiesti (deci nu a depus declaratiile nominale de asigurare la administratia financiara din judetul in care ai tu domiciliul) si nici tu nu le spui despre penultimul angajator, nu o sa apara in adeverinta privind stagiul de cotizare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate