Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cadastru gratuit imobil?

Invataturile lui nea` Goe Bas(gra...

Teltonika Romania - legit?

Grup whatsapp bloc
 Acasa TV devine televiziune gener...

[Recomandare] Caut scara de 7 m (...

Procedura Rabla 2024

"File Explorer" pentru un...
 Inel de logodna

Ati auzit de scandalul in care es...

Iaz 12 m3

Recomandare masina de tuns gazon
 Recomandare rulouri/rolete/jaluze...

Zgarda capuse /pureci + hrana

Scula taiere plastic

Definitie activitate continua

Intrebari angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

July02

July02

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postcorinadaniela, on 18 mai 2023 - 19:07, said:

Prin lege, angajatorii sunt obligați sa elibereze și adeverința cu stagiul de cotizare, după încetarea contractului de munca. Acest lucru se întâmplă la aproximativ o luna după încetarea contractului, deoarece declarațiile privind plata contribuțiilor la asigurări se depun cu acest decalaj.
Pe mine nu ma anuntat/informat fostul angajator nici la o luna si nici mai apoi ca mi-ar fi  eliberat aceasta Adeverința cu stagiul de cotizare  ( eu oricum am mai trecut odata pe la fostul job sa cer o Adeverinta stampilata prin care sa rezulte ca mi-au facut training intern si ca am aplicat la locul de munca cat am lucrat dar nu au vrut sa imi dea spunand ca nu au stampila - erau foarte scarbosi pentru ca Sefa de la HR era o Ucraineanca care daduse dispozitie sa angajeze la noi in Romania ucraineni  )

Totusi Adeverința cu stagiul de cotizare de la ultimul angajator poate fi dusa si dupa semnarea contractului
chiar nu inteleg de ce tot cer Adeverința cu stagiul de cotizare de la ultimul angajator inainte de semnarea contractului, atata timp cat poate fi dusa si ulterior
sau chiar in momentul in care soliciti Concediu Medical daca e cazul ( ca poate sa nu fie cazul sa ceri asa ceva vreodata )

Inteleg ca prin Lege angajatorii sunt obligati la o luna sa elibereze Adeverința cu stagiul de cotizare de la ultimul angajator
pai si daca este acest decalaj de o luna de ce o tot cer inclusiv la cei care sa zicem lucreaza si in prezent , din moment ce aceasta Adeverinta se elibereaza la o luna dupa
si atunci cum poate o Companie sa solicite inaintea semnarii contractului aceasta Adeverința cu stagiul de cotizare de la ultimul angajator abia dupa daca aceasta se elibereaza cu un decalaj de o luna

Edited by July02, 18 May 2023 - 19:45.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
În cazul tău particular, având în vedere ca nu ai mai lucrat câteva luni bune, cei de la actualul loc de munca au presupus ca ai avut suficient timp să-ți iei adeverința de la fostul angajator, de aceea ți-o solicita acum, împreună cu restul documentelor necesare pentru angajare.

Edited by corinadaniela, 18 May 2023 - 19:57.

July02

July02

Senior Member

View Postcorinadaniela, on 18 mai 2023 - 19:56, said:

În cazul tău particular, având în vedere ca nu ai mai lucrat câteva luni bune, cei de la actualul loc de munca au presupus ca ai avut suficient timp să-ți iei adeverința de la fostul angajator, de aceea ți-o solicita acum, împreună cu restul documentelor.
Nu am specificat ca nu mai lucrez si de cand nu mai lucrez la ultimul job, caci nici nu m-au intrebat

Dar si la penultimul job  la fel mi-au cerut Adeverința cu stagiul de cotizare de la ultimul angajator inainte de semnarea contractului
si tot asa imi cereau sa le duc aceasta adeverintea inainte de semnarea contractului ceea ce nu mi se pare normal sa amesteci documentele necesare semnarii unui contract cu aceasta adeverinta care nu are nici o treaba cu semnarea contractului caci poate fi dusa ulterior daca si daca este cazul ca poate e sau nu cazul de medical

ceea ce este total aiurea ca sa zic asa, plus de asta indiferent ca lucrezi in prezent sa ca nu mai lucrezi in prezent nu poate sa conditioneze semnarea contractului de o Adeverința cu stagiul de cotizare de la ultimul angajator - mai ales ca aceasta adeverinta se duce poate duce ulterior separat si nu are nici o treaba cu semnarea contractului aceasta adeverinta, asadar nu sa ceri aceasta adeverinta ca act spunand ca trebuie pentru intocmirea contractului mi se pare dezinformarea angajatului si incarcarea acestuia cu o grija inutila pentru care nu ai e necesara la semnarea contractului, ulterior fiind necesara numai in cazul in care angajatul ia un concediu medical, dar a merge pe presupuneri si cazuri ipotetice ca poate ti-o trebui mi se par lucruri care complica oamenii fara sens caci majoritatea nu iau nici un medical niciodata eu spre exemplu niciodata nu am luat medical si nici nu am de gand sa iau vreodata medical

Edited by July02, 18 May 2023 - 20:10.

July02

July02

Senior Member

mai mult treaba asta cu Adeverința cu stagiul de cotizare de la ultimul angajator  e o falsa problema - trebuie sa fie interesul angajatului si nu a angajatorului caci pana la urma nu are nimik de castigat angajatorul si nici de pierdut, angajatul e singurul care decide daca vrea sa fie platit in medical sau nu ( asadar chiar nu are nici un fel deaface adeverinta aceasta de cotizare cu semnarea unui contract si nu trebuie ceruta de la angajare inaintea semnarii contratului caci nu are nici un sens )

Edited by July02, 18 May 2023 - 21:19.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate