Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WhatsApp pe cartela din routerul ...

Sursa 5V - DC OK?

Usi culisante - intrebare mai mul...

Bacil piocianic in apa?!
 Izolatie exterioara apartament

Bucuria copiilor cand se joaca :D

Casa sau apartament?

Card social up Romania nu func...
 Consum de apa marit dupa schimbar...

Buna ziua, nelamurire. Baterie te...

Licenta Kaspersky

Probleme Touch screen Samsung s21...
 Izolare fonica duplex

Comparare, evidentiere inregistra...

O primavara frumoasa, de martisor

Hils Titanium

Intrebari angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

alexbowwow

alexbowwow

Member

• Grup: Members
Asa si ea va duce adev de venit pe ultimele 6 luni de la penultimul loc de munca impreuna cu nota de lichidare. Vor afla noii patroni ca a lucrat la bar daca ea nu a mentionat in CV asta si daca duce documentele aferente penultimului loc de munca?

alexbowwow

alexbowwow

Member

Deci sa inteleg ca va fi ok?

alexbowwow

alexbowwow

Member

Dpdv legal ar fi vreo problema?

alexbowwow

alexbowwow

Member

Vrea sa stie daca va avea probleme din punct de vedere legal...
Sa inteleg ca zici ca "da", altii au zis ca "nu"...

alexbowwow

alexbowwow

Member

Pe tine te-am intrebat daca dpdv legal va avea probleme; also pe nota ei de lichidare sunt prezente si ultimele venituri brute realizate in ultimele 6 luni pentru care s-a cotizat la asigurarile sociale, deci nu e cumva exact ce se mentioneaza si pe adev stagiu de cotizare?

flowptz

flowptz

Junior Member

Am o intrebare.
M-am angajat la o firma de sisteme de securitate si la angajare am semnat o declaratie de confidentialitate. La cateva luni patronul a depus dosarul la politie pentru relicentiere impreuna cu autorizatia mea si acuma imi cere o alta declaratie de confidentialitate complectata si semnata la notariat. Am mai vorbit si cu alte peroane mai vechi in domeniu si nu au auzite de asa ceva. Daca stie cineva rog sa-mi spuna de ce trebuie la notariat cand toate firmele fac declaratiile de confidentialitate in cadrul firmei, cu stampila si semnaturi.
Va multumesc.

nickyro

nickyro

Member

Valeu daca ai sti cat de mult se minte prin CV-uri, este in regula sa omiti si sa mentionezi doar pe cel pre-anterior.

July02

July02

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salutare,

Daca nu mai lucrez la ultimul angajator mai este necesara: - Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator ??

si aveti idee ce reprezinta/la ce serveste Declaratia atasata ?

multumesc

Attached Files

Edited by July02, 18 May 2023 - 11:40.

July02

July02

Senior Member

RWreless, on 04 august 2014 - 16:32, said:

Asta pt ca sa-ti plateasca ei concediul medical cand o sa ai nevoie, daca nu duci adeverinta aceea in primele 6 luni de la angajare la noua firma daca vei avea concediu medical vei fi motivat dar nu vei fi platit, atata tot.
deci desi au cerut Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator - inseamna ca nu e totusi obligatoriu de dus Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator

July02

July02

Senior Member

RWreless, on 05 august 2014 - 16:47, said:

daca in ultimele 6 luni nu s-a efectuat stagiu de cotizare nu mai trebuie dus nimic dar in cazul in care ai concediu medical dupa angajare nu-ti va fi platit.
deci daca nu mai lucrez la ultimul angajator - nu ar mai trebui sa duc Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator ?? ( desi ei au cerut Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator )

bai3tzash

bai3tzash

Membru

De cand nu mai lucrezi?

July02

July02

Senior Member

bai3tzash, on 18 mai 2023 - 12:23, said:

De cand nu mai lucrezi?
- de pe la sfarsitul anului 2022 . -
si De unde se poate obtine Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator ? ( eu am lucrat fosta Firma pe Bucuresti dar in CI nu sunt pe Bucuresti trecut )
de la Casa de Pensii unde sunt trecut in CI se poate obtine Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator ??
sau numai de la Casa de Pensii din Bucuresti de undeva ?

- si ai idee ce e cu Declaratia aceaea atasata de mai sus ? - ce reprezinta/la ce serveste

Edited by July02, 18 May 2023 - 12:37.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Probabil trebuie adeverinta aia de 6 luni, cam acolo e, 6 luni de cand nu lucrezi. Sa se vada daca ai avut sau nu concedii medicale luate in ultimele 12 luni, parca asa e procedura.

Cu privire la declaratia aia. Orice persoana poate avea functia de baza doar la un angajator. Unde ai functia de baza, acolo ai unele facilitati, de aia trebuie pe propria raspundere sa declari.
In cazul tau, daca nu mai lucrezi altundeva in acest moment, cand te angajezi la acest loc de munca alegi varianta cu Nu detin functia de baza in alta societate. Adica o sa ti se puna automat functia de baza la noul loc de munca.

July02

July02

Senior Member

bai3tzash, on 18 mai 2023 - 12:34, said:

Probabil trebuie adeverinta aia de 6 luni, cam acolo e, 6 luni de cand nu lucrezi. Sa se vada daca ai avut sau nu concedii medicale luate in ultimele 12 luni, parca asa e procedura.
Deci tot trebuie sa mai duc Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator - chiar daca eu numai lucrez la fosta companie de pe la sfarsitul anului 2022 ??
( bine aici eu cred ca cer mai mult sa vada ei ce Salariu ai avut la ultumul job - fiind cam ciudat sa le arati ce salariu ai avut la fosta firma caci e cam confidential )

Edited by July02, 18 May 2023 - 12:48.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

July02, on 18 mai 2023 - 12:40, said:

eu cred ca cer mai mult sa vada ei ce Salariu ai avut la ultumul job
Deloc. Ca sa poata sa te incadreze la diferite dupa metoda de calcul conform legii ce prevede stagii anterioare de tot felul (de ex. la concediii medicale etc).

Edited by neagu_laurentiu, 18 May 2023 - 13:40.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators

July02, on 18 mai 2023 - 12:40, said:

Deci tot trebuie sa mai duc Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator - chiar daca eu numai lucrez la fosta companie de pe la sfarsitul anului 2022 ??
( bine aici eu cred ca cer mai mult sa vada ei ce Salariu ai avut la ultumul job - fiind cam ciudat sa le arati ce salariu ai avut la fosta firma caci e cam confidential )

Salariul ți-l vede oricum, din cealaltă adeverință, cea de vechime (echivalenta cu înscrierile din cartea de munca). Iar la angajare ți se da (sau ar trebui sa ți se dea) sa semnezi și acordul privind prelucrarea datelor personale, cu tot ce implica asta.

July02

July02

Senior Member

Dar Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator - de unde se ia de la ultimul Angajator sau de la Casa de pensii? - sa stiu asa in principiu

neagu_laurentiu, on 18 mai 2023 - 13:38, said:

Deloc. Ca sa poata sa te incadreze la diferite dupa metoda de calcul conform legii ce prevede stagii anterioare de tot felul (de ex. la concediii medicale etc).
mulrumesc , dar curios caci doua persoane recent angajate au zis ca nici nu au mai dus deocamdata Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator
am inteles de la ei ca Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator - trebuie doar daca iei Concediu Medical
( eu momentan nu am avut niciodata Concediu Medical nicaieri pe unde am mai lucrat nu am avut nevoie nicoidata de Concediu Medical eu stiu ca voi fi bine nu cobesc dinainte )
-Adeverinta de stagiu de cotizare de la ultimul angajator - poate fi dusa ulterior semnarii contractului sau chiar la momentul cand este nevoie sa iei Concediu Medical in caz ca ceri asa ceva vreodata

Edited by July02, 18 May 2023 - 17:03.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
Prin lege, angajatorii sunt obligați sa elibereze și adeverința cu stagiul de cotizare, după încetarea contractului de munca. Acest lucru se întâmplă la aproximativ o luna după încetarea contractului, deoarece declarațiile privind plata contribuțiilor la asigurări se depun cu acest decalaj.
De aceea mulți nu au aceasta adeverință, pentru ca le-a fost lene/lehamite/imposibil sa meargă după ea, la o luna după ce au plecat de la un loc de munca, sau angajatorul se face ca ploua și nu mai întocmește adeverinta, știind ca mulți nu mai vin s-o ridice.
Asa ca fa-ți un bine și mergi să-ți iei acea adeverință de la ultimul loc de munca, îți este ceruta oricum la noul loc de munca. Nu știi niciodată când poți avea nevoie de concediu medical în primele luni la un loc nou de munca.

Edited by corinadaniela, 18 May 2023 - 19:08.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate