Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puț apa in comuna Berceni Il...

Configurare router TP-Link (trans...

Informatie job secundar

VLC Media Player
 WoW Ascension parere

Eliberare fiscal - ajutor

Caut un NVR model HGNVK-48902

Baterie Macht
 Complex termogenic opinii ( Arzat...

Reteta compensata dupa scrisoare ...

aerofoto mapn dji mini 4 pro

Click inchidere fereastra Win11 e...
 Nedumerire produs

Se justifica constructia edificii...

Sfat achizitie masina - drumuri n...

inceput de drum Uber/Bolt pe SRL

Intrebari angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

alexbowwow

alexbowwow

Member

• Grup: Members
Pai tocmai ca cei unde urmeaza sa ma angajez mi-au zis ca adeverinta privind stagiul de cotizare mi-o da fostul angajator si nu casa teritoriala de pensii. Cica sa sun la fostul angajator sa i-o cer...
Si-n plus unde am mai lucrat nu mi s-a cerut aceasta adeverinta pentru concediu medical, ci doar o adeverinta de venit cu ultimele venituri pe 6 luni care se ia de la angajator. Si tocmai ei cer asta si ma mai indruma si gresit.
Fostul angajator e din Bucuresti, iar eu nu am domiciliul conform CI in capitala, deci trebuie sa vin tocmai in judetul meu pentru acea adeverinta?

Edited by alexbowwow, 04 August 2014 - 17:09.

Krystina

Krystina

Member

Fostul angajator iti poate da o adeverinta privind activitatea pe care ai prestat-o doar la acea unitate.

Solicita atunci de la ultimul angajator adeverinta, du-o la noul angajator si vezi daca e de ajuns.

alexbowwow

alexbowwow

Member

Pai am toate documentele de la fostul angajator: nota de lichidare(unde se mentioneaza si ca n-am avut concediu medical), adeverinta de venit etc..
Din mai nu mai lucrez.

alexbowwow

alexbowwow

Member

Ideea e ce-i cu adeverinta aia pana la urma? De ce altii nu au cerut-o pentru concediu medical si le-a fost necesar doar cea de venit?

Krystina

Krystina

Member

View Postalexbowwow, on 04 august 2014 - 17:06, said:

Fostul angajator e din Bucuresti, iar eu nu am domiciliul conform CI in capitala, deci trebuie sa vin tocmai in judetul meu pentru acea adeverinta?
Cred ca adeverinta privind stagiul de cotizare poti sa o soliciti si la Casa Nationala de Pensii Publice din Bucuresti, apoi cei de la CNPP trimit cererea la casa teritoriala de pensii. Intreaba, nu stiu precis.

alexbowwow

alexbowwow

Member

Am fost cu un CV si ulterior mi s-au solicitat documentele printre care si adeverinta aia.
O sa trec pe la ei cu tot ce am de la angajator si vedem ce si cum, desi dupa cum am gasit si pe net cam dubioasa faza cu stagiul de contributie, cand la altii e suficienta adeverinta de venit pe ultimele 6 luni(cum a fost si-n cazul altor amici pe care i-am intrebat si care s-au angajat in diverse locuri: multinationale, banci etc..; nici nu li s-a cerut asa ceva).

RWreless

RWreless

Member

Adeverinta aia normal nu e obligatorie, e stagiul de cotizare pe ultimele 6 luni calendaristice, daca o sa ai concediu medical in primele 6 luni dupa angajare si tu nu ai dus adeverinta ei nu te vor plati, doar atat..

alexbowwow

alexbowwow

Member

Am intrebat si o amica ce are propria ei firma si la fel mi-a zis ca trebuie adeverinta de venit pe ultimele 6 luni pentru concediu medical si ca nu a auzit sa se ceara la angajare adeverinta privind stagiul de cotizatie.

alexbowwow

alexbowwow

Member

Si cum de in alte parti nu mi s-a cerut? Si mi s-a cerut adev de venit?
Pana si la locul de munca la HR cand am luat documentele mi-au zis ca altceva nu mai au sa-mi dea(dupa ce le-a luat vreo 3 luni sa mi le faca) si ca adev de venit e pt. concediu medical. Eu clar nu-i mai sun pentru inca o foaie sa mai stau iar vreo luna...

alexbowwow

alexbowwow

Member

Si daca am pus si daca n-am pus ce mai conteaza? Problema e cu adeverinta aia...
Mie de abia mi-au dat adev de venit de la ultimul loc de munca si asta dupa ce m-am rugat de ei si dupa ce-i sunam saptamanal...

alexbowwow

alexbowwow

Member

Ce mai conteaza ultimul loc, penultimul, din moment ce femeia de la HR mi-a zis ca nu mai are ce acte sa-mi dea si ca mi-a dat tot pentru urmatoarea angajare si ca din 20 de oameni care i-am intrebat toti mi-au zis ca au dus adev de venit(si la banca si la multinationala si la SRL-uri), eu ce mai am de facut? Doar nu voi umbla acum pe la casa de pensii cu cereri si alte alea...
Cu ce te ajuta daca iti spun ca am trecut ultimul loc de munca in CV; pot sa zic si ca intreb pentru o cunostinta si chiar asa si e(a lucrat intr-un bar undeva la tara si nu vrea sa se afle ca a lucrat acolo, fiindca s-a mai prezentat cu CV-ul complet si prin alte parti si i-au reprosat ca a lucrat la un bar si de asta a scos job-ul din CV).

Edited by alexbowwow, 05 August 2014 - 15:58.

alexbowwow

alexbowwow

Member

Ti-am scris mai sus motivul(tipa a scos din CV faza cu barul, fiindca toti ii ziceau ca "noi nu angajam barmanite" si alte chestii de genul), acum da-mi un raspuns legat de adeverinta aia.

RWreless

RWreless

Member

Cred ca raspunsul e aici: http://www.avocatnet...-angajator.html

alexbowwow

alexbowwow

Member

Angajat de la HR de la firma respectiva.

alexbowwow

alexbowwow

Member

Mai conteaza numele firmei? Crezi ca daca la BRD e intr-un fel, la SRL Gogoasa va fi altfel? Am cunostinte care au plecat de la banci la multinationale si au primit de la HR de la banca numai adev de venit, am si care au lucrat la niste SRL-uri amarate sau cluburi de noapte si au primit numai adev de venit. Am o colega care are o firma de pariuri si le-a cerut la angajati adev de venit si dupa cum a scris si RWreless trebuia doar adev de venit si nota de lichidare(pe astea le am si eu si oricine care a plecat de la o firma).

Edited by alexbowwow, 05 August 2014 - 16:41.

RWreless

RWreless

Member

Problema e ca acea adeverinta de venit trebuie sa fie de la ultimul angajator pt a reflecta stagiul de cotizare ale ultimelor 6 luni calendaristice, adeverinta de la penultimul angajator nu e valabila oricum... daca in ultimele 6 luni nu s-a efectuat stagiu de cotizare nu mai trebuie dus nimic dar in cazul in care ai concediu medical dupa angajare nu-ti va fi platit.

alexbowwow

alexbowwow

Member

View PostIn_IN, on 05 august 2014 - 16:34, said:

Toate sint firme respective.
Si ce vrei sa-ti dau numele firmei? Te ajuta cu ceva?
Nu vrei sa-ti zic si numele celorlalte firme unde am lucrat in trecut ca sa vezi de ce nu mi-au cerut adev aia?
Topicul se poate inchide; am inteles ca nu e obligatoriu sa prezint actele alea(desi ei asa mi-au zis ca nu ma pot angaja fara ele, nu pot face contractul fara toate actele) si pt concediu medical e necesara adev aia de venit pe 6 luni.

alexbowwow

alexbowwow

Member

Deci fata despre care ti-am spus mai sus a lucrat la un bar intr-un sat si din cauza ca era mereu refuzata pe motivul barului a scos din CV acest job si a fost acceptata la o firma care ii cere pe langa nota de lichidare si adev stagiu de cotizare. Ea nu are decat adev de venit pe ultimele 6 luni de la penultimul loc de munca. A zis ca se va prezenta cu ce are si asta e(alte acte nu i-au mai fost date de la penultima firma, angajata de la HR motivand ca acestea ii vor fi deajuns, iar adev de venit de la penultimul loc de munca nu a dus-o la bar desi i s-a cerut, pentru ca a fost nevoita din motive personale sa plece dupa 1 luna de la acel bar unde a lucrat in conditii legale-contract de munca etc.). Deci toata luna iunie a lucrat-o la bar unde nu a dus adev de venit de la penultimul loc de munca-respectiv cea care vrea so prezinte aici unde a fost acceptata de curand.

Edited by alexbowwow, 05 August 2014 - 17:06.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate