Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @honeybee!

La multi ani @canarel!

Intarzieri mari la deschiderea me...

Lenny Kravitz - TK421
 Intrebare pentru pariori vechi

Cat de incomod este sa creșt...

Recomandare router repeater

Unde se poate face o radiografie,...
 bug microsoft store (viteza down...

Memorii RAM cu defect

Recomandare tastatura TKL (Buget:...

De unde pot descarca ROG Armoury ...
 Boloboc digital

Intarziere turnare sapa peste ipat

Intrebare toyota prius

Recomandare Placa Video
 

Anii '90

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2527 răspunsuri în acest subiect

#127
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Național F.M. e un weekend cu muzică din anii '90 - stil "Coco Jumbo" :naughty:   ; în București Național F.M. se "prinde" pe 91,7 MHz!
Acum e Scatman John - "I'm a Scatman".  :coolspeak:
Păcat că Scatman John a murit :down:

Editat de djl, 15 iulie 2006 - 10:52.


#128
Jax

Jax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 257
  • Înscris: 25.09.2002
Începutul anilor 90 -> a început să fie la modă rapul (MC Hammer, Snap, Ice Mc and other suckers)
Aproape în același timp, Depeche Mode rupea discotecile. În Iași era chiar o discotecă pentru „depeșari” -> numai asta se cînta acolo (nu-mi mai amintesc numele discotecii acum)
Prin 91-92 roacării au dat de Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden etc. și așa a început moda „grounge” modă care încetul cu încetul a dat colțul, odată cu fapta similară a lui Cobain.
Pe la mijlocul anilor 90 erau la modă hiturile de doi lei a unor artiști (și de-ai noștri și de-ai lor) care aveau cariera de-a lungul unei singure veri. Nu mai auzeai nimic de ei în sezonul urmator (doar un fraier îmi vine acum în minte -> Reel 2 Real „I like to move it”)
Tot pînă la mijlocul anilor 90 (sau pe undeva pe acolo) erau la modă blugii roși cu piatra ponce -> cu cît mai zdrențăroși, cu atît mai „cul”. Dacă îi asortai cu o cămașă largă și în carouri + batic & cercei argintați (sau chiar din argint) erai deja bine văzut în gașcă.
Am uitat că în toată această perioadă urlau în casetofoane albume piratate de polonezi, orice gen, orice se lansa, apărea imediat și copia pirat (poker, vivo șamd. Chiar circulau legende cum că una ar fi mai tare ca ailaltă, mai originală etc.)  :w00t:
Să nu uităm de începuturile manelelor, nici atunci nu era nuntă fără bălării, dar artiștii vremii erau adevărați rapsozi față de ce e acum. Așadar perioada adolescenței manelelor era reprezentată de albatros, generic și alți cîțiva ciudați care nu mi-i amintesc (oricum nu eram/nu sînt fan).
Pînă prin 95 au funcționat videotecile, perfect ilegale începînd cu 96 cînd a intrat în vigoare legea dreptului de autor. Prețurile pentru vizionarea unui film -> 15 lei (10 lei dacă-l cunoșteai pe „patron”), dublate 99% de Irina Nistor, de o calitate cel puțin îndoielnică.  :naughty:
de restul, mai amintiți-vă și voi.

#129
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.223
  • Înscris: 10.04.2006
S-a dus toata muzica la vale ...

#130
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
Să ne mai amintim de 2 concerte:
Scorpions - 1993
D.J. Bobo - 1998?  - pe atunci nici nu știam prea bine cine e D.J. Bobo și deabea de curând am aflat că el cânta anumite melodii (ca și în alte cazuri).
Ar mai fi de amintit Revolta elevilor de liceu - Mr. Vigil Petrescu, care a făcut bac la 6 materii - un slogan era "Virgile nu fi prost/Bac la 7 n-are rost" (erau 6 materii, dar la română, ca și acum exista examenul oral).

Anii '90 au fost peridoada în care americanii păreau salvatorii lumii, apărătorii democrației, sigurii capabili să scape lumea de comunism, și în general de tirani.
În 1996 majoritatea românilor s-au bucurat că a ieșit Constatniescu președnite (mie mi-a părut rău că n-am putut să merg la petrecerea din P-ța Universității), mulți credeau că dacă am scăpat de Iliescu și P.D.S.R. am scăpat de probleme și sărăcie. Dar, precum în cazul americanilor, totul a fost doar o mare dezamăgire.

P.S. Acum o să ascult ceva Euro-dance și o să joc un joc numit "Netstrom" :naughty:

#131
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
Coco Jambo...:)

#132
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.906
  • Înscris: 12.10.2005

 djl, on Aug 13 2006, 13:22, said:

Să ne mai amintim de 2 concerte:
Scorpions - 1993
DJ Bobo - 1998
Scorpions au intrat în istorie cu al lor "hello bulgarians"...

Au mai fost, celbrul Michael Jackson, în 92 și 94(?), Sandra și Michael Crețu, Richard Clyderman adus de antena1 de Crăciun prin 97-98, Julio Iglesias, Al Bano și Romina Powers, Toto Cutugno, Bonnie Tyler, o panaramă de formație pe post de Bonnie M, tot felul de pensionari ai muzicii vestice (ca Nazareth, de pildă, Ricchi e Poveri)...

#133
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
Micahel Jackson a fost în 1992 și 1996.

#134
catabit

catabit

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 250
  • Înscris: 19.04.2004
The Prodigy au concertat si ei, prin '95; Metallica prin '99.

Editat de catabit, 14 august 2006 - 09:55.


#135
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 07.04.2006
Scorpins - Wind of Change

#136
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 07.04.2006

 romaximusro, on Jan 14 2006, 21:35, said:

la piovra, sclava isaura, dallas, twin peaks. desenele de la ora 7 (parca) de pe tvr1 pe care nu le ratam nici mort.Tinerama etc etc.. Generalul Florica si indepartarea lui.. Romania libera.. Daca vrei informatii concrete du-te la vre-o biblioteca mai dotata , acolo sigur vei gasi o colectie de ziare vechi si atmosfera acelor ani




Capitain Planet /Sandy Belle / Michelle Vaillant/







 bbshtrumf, on Jan 14 2006, 22:17, said:

Da, si eugenia aia era tare...si mai gaseam la paine si niste biscuiti...Danut, sau asa ceva...

Cat despre biciclete...mai intai a fost pegasul, pana la mountain bike...cine n-a avut un pegas n-a fost biciclist adevarat: :angry:

Tin minte ca atunci cand eram pe la gradinita (90-91) erau la mare moda adidasii cu arici adusi probabil de prin china si fabricati dintr-un material cel putin indoielnic. Dar aveau arici dom'ne...daca aveai arici la bascheti erai in high-life.






prin 93-94 mi-a luat mama adidasi cu arici si blugi negri cu buzunare multe care se inchideau cu arici



 djl, on Jul 15 2006, 11:52, said:

Pe Național F.M. e un weekend cu muzică din anii '90 - stil "Coco Jumbo" :naughty: ; în București Național F.M. se "prinde" pe 91,7 MHz!
Acum e Scatman John - "I'm a Scatman". :coolspeak:
Păcat că Scatman John a murit :down:




da pacat, si ce viata aavut

#137
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 07.04.2006

 catabit, on May 9 2006, 17:15, said:

Sa scriu si eu cate ceva...
- tigarile Boston (pachet de 25 bucati), Freedom(mentolate), Brooklin, HB...



Mama ce vremuri... daca imi mai vine ceva in minte, revin




Golden American - 25buc/pachet Era un tramvai pe linia lui 34 care era vopsit in culorile de pe pachet si scria pe el Golden American

Era sa uit East-17

Editat de CLAXON, 14 august 2006 - 12:14.


#138
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
Tropicana ????:)))

#139
catabit

catabit

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 250
  • Înscris: 19.04.2004
Mamaaaa, ce mai mergea Tropicana cu Bonibon sau ciocolata Afrikana .. dar totusi, cred ca era destul de scump!

#140
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
imi placea sa sorb o tropicana sa ascult lambada si pe urma sa pocnesc cutia :D

#141
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.218
  • Înscris: 31.01.2006
Era o adevărată plăcere să pocnești cutia de Tropicana. A fost la un moment dat o reclamă la Tropicana cu echipa națională de fotbal, sau mă înșel eu?

#142
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
Mi-am tras ieri din târg ceva casete; una dintre ele are înregistrări făcute de pe MTv în perioada dec. 1992 - ian. 1993 (în dec. 1992 am împlinit 10 ani :w00t: :bigwhitegrin:); chiar nu știam că cei de la Deee-Lite au scos și o altă melodie înafară de "Groove is in the heart" și că melodia lui Julee Cruise numită "Falling" (aia de la filmul "Twin Peaks" - drace, ce spaimă în inducea filmul ăsta atunci) are videoclip. Sunt și ceva clipe cu Simone pe acea casetă (Best of Simone on the beach) și apare un alt V.J. al MTv-ului de atunci Paul King (prezentând Greatest Hits). Man, parcă MTv-ul de atunci era mai bun - muzica era mai bună oricum  :kisstogether: Și am și ceva reclame englezești pe casetă :surprise:
Mai ține minte cineva, când a apărut prima dată televiziunea prin cablu îm București și pe unde? Din ce știu eu Balta Albă/Titan - zona Potcoava prin 1994, iar în blocurile din Băneasa - zona Bd. Ion Ionescu de la Brad prin 1994 sau 1995.
Cred că nu exista televiune prin cablu care să aibă sunet stereo pe atunci? Mai ține minte cineva ce oferau primele pachete ale televiziunilor prin cablu?

Am și ceva clipe de la S.A.B. 1997 pe o altă castă, dar din nefericire băieții s-au ocupat prea mult de fete.

Editat de djl, 02 octombrie 2006 - 12:08.


#143
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.112
  • Înscris: 07.07.2006
Paul King si Ray Coke erau cei mai tari VJ la MTV. Ray Coke era de fapt cel mai bun, dupa mine, si era si caterinca; la un moment dat s-a enervat in direct, la o emisiune care se filma live intr-o piata, cu mult public - nu mai stiu ce se gresise si publicul era nervos, asa ca omul i-a luat la rost pe colegii sai ca isi bat joc de public. Am impresia ca atunci a si fost data afara sau s-a carat el. Faza a fost foarte misto din partea lui. Mai era Ingo (unu de il placeau fetele). Am uitat sa mentionez pe Vanessa Warvick, care facea Headbanger's Ball, emisiune scoasa de pe post brusc si fara explicatii. Pina atunci MTV insemna ceva si pentru rock, de atunci nu m-am mai uitat la acel post. De atunci rock la MTV = Marilyn Manson si Red Hot. Pina atunci se dadeau multe formatii, nu numai la emisiunea dedicata.

In Bucuresti - Tineretului cablul a aparut in 1992, societatea IBN, sediul la Arad. Aveam vreo 10 posturi, cred ca erau TVR, cele 3 Berlusconi (mama ce ne uitam la desene, sau seriale de comedie americane, tiu minte unul, Baby Sitter), cele 3 nemtesti, MTV, Cartoon, DSF (sport), si pesemne inca unul - doua.

#144
pait25

pait25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 22.12.2005
Anii 90:

-reclama "ps ps chichi pup pup aaa"
-primii bani facuti de mine dupa 90,stersul parbrizelor in intersectii in vacanta de vara

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate