Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 

CANCER LA SAN

- - - - -
  • Please log in to reply
635 replies to this topic

#487
annitu

annitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 19.09.2009

 rechinitza, on 22nd November 2009, 09:26, said:

Nu.
uhh... :huh: sigur?

#488
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 annitu, on 22nd November 2009, 20:16, said:

uhh... :huh: sigur?

uhhh...muscatura nu-i nici antidot impotriva cancerului, deci nu-ti pot recomanda sa-i transmiti sa te muste mai cu pofta.

deci da, poti face cancer, cum pot face si eu si orice femeie (si unii barbati) care mai au sanii la locul lor. nu, nu de la muscatura, nici de la lovituri.

#489
emike3232

emike3232

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.02.2009

 mianna, on 6th March 2008, 13:14, said:

toate actioneaza pe acelasi principiu ca si tamoxifenul, dar astea doua sunt de generatie mai noua si cu mai putine efecte adverse. nu stiu comparativ intre ele care e mai bun, dar ambele sunt superioare tamoxifenului.
sunt diagnosticata cu neo mamar si am facut tratament pe cale orala cu arimidex.
diferenta intre medicamentele antiestrogenice folosite in diferitele forme de cancer mamar sunt altele.
tamoxifenul este cel mai folosit,arimidexul se foloseste in cazul in care in tumoare la IHC a fost descoperita gena "Herb2 "+" ,femara pentru metastazele osoase si tot asa....adica fiecare medicament se pliaza pe o anumita forma si particularitate a cancerului mamar.
a...si inca ceva...tamoxifenul ofera o mica protectie impotriva osteoporozei...arimidexul nu.....
sanatate tuturor!

#490
emike3232

emike3232

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.02.2009

 emike3232, on 28th November 2009, 23:19, said:

sunt diagnosticata cu neo mamar si am facut tratament pe cale orala cu arimidex.
diferenta intre medicamentele antiestrogenice folosite in diferitele forme de cancer mamar sunt altele.
tamoxifenul este cel mai folosit,arimidexul se foloseste in cazul in care in tumoare la IHC a fost descoperita gena "Herb2 "+" ,femara pentru metastazele osoase si tot asa....adica fiecare medicament se pliaza pe o anumita forma si particularitate a cancerului mamar.
a...si inca ceva...tamoxifenul ofera o mica protectie impotriva osteoporozei...arimidexul nu.....
sanatate tuturor!
scz...tot eu sunt...a nu se intelege ca am facut tratament doar cu arimidex...am urmat protocolul terapeutic asa cu mi-a recomandat medicul oncolog: chimioterapie -4 sedinte cu farmorubicin, 4 sedinte cu sindaxel (probabil nu au fost singure,ci in combinatie cu alte substante) , 25 sedinte de radioterapie.
am 5 ani de la operatie si tratament...gena herb2 supra exprimata..."+++"...asta e mai neplacut...pana acum toate bune,analize,rmn de san ,ct-torace,abdomen,pelvis.
36 de ani...ce -mi puteti spune despre o eventuala histerectomie preventiva pt a elimina riscul recidivei la san si pt aparatul genital....avand in vedere ca la varsta mea,dupa inhibitia ovariana medicamentoasa ciclul cred ca va reveni?
va multumesc!

#491
marinaali

marinaali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.01.2010
ma poate ajuta cineva sa inteleg urmatorul diagnostic:

Macro: Tumora cu diametrul=1,5/1,1 cm; incapsulare-nu; consistenta-dura; culoare-cenusie;
Micro:
1-2. Carciom intraductal (forma extensiva) asociat cu arie de carciom invaziv ductal. G2
3. Peritumorala: Ectazie canaliculara
4. Distanta: Mastoza sclero-chistica cu metaplazie apocrina; hiperplazie epiteliala ductala moderata atipica
5. Piele: Idemna
6. Perisector: Mastoza sclero-chistica; hiperplazie epiteliala ductala atipica
7. Perisector: Mastoza sclero-chistica; hiperplazie epiteliala ductala
8. Perisector Ectazie canaliculara; papilom intraductal, arie de adenoza sclerozanta

Concluzii: Sector de san stang; carcinom intraductal(forma extensiva)asociat cu arie de carcinom invaziv ductal. G2

multumesc!

#492
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 marinaali, on 6th January 2010, 07:26, said:

ma poate ajuta cineva sa inteleg urmatorul diagnostic:

Macro: Tumora cu diametrul=1,5/1,1 cm; incapsulare-nu; consistenta-dura; culoare-cenusie;
Micro:
1-2. Carciom intraductal (forma extensiva) asociat cu arie de carciom invaziv ductal. G2
3. Peritumorala: Ectazie canaliculara
4. Distanta: Mastoza sclero-chistica cu metaplazie apocrina; hiperplazie epiteliala ductala moderata atipica
5. Piele: Idemna
6. Perisector: Mastoza sclero-chistica; hiperplazie epiteliala ductala atipica
7. Perisector: Mastoza sclero-chistica; hiperplazie epiteliala ductala
8. Perisector Ectazie canaliculara; papilom intraductal, arie de adenoza sclerozanta

Concluzii: Sector de san stang; carcinom intraductal(forma extensiva)asociat cu arie de carcinom invaziv ductal. G2

multumesc!


cancer de san cu doua tipuri de celule, operat prin indepartarea unei portiuni a sanului. destul de agresiv, dar datele sunt insuficiente ca sa pot spune mai mult.

#493
marinaali

marinaali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.01.2010
multumesc,
care sunt datele de care ar mai fi nevoie?

#494
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 marinaali, on 6th January 2010, 14:06, said:

multumesc,
care sunt datele de care ar mai fi nevoie?


ganglionii, starea vaselor de sange si a celor limfatice din regiunea afectata.

#495
marinaali

marinaali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.01.2010
De unde pot sa va dau informatiile necesare , se fac alte analize sau se regasesc in testul histipatologic
( l-am citit si nu gasesc aceste informatii) ci numai

Pt1c; Pnx; M=8500/2 s M=8500/3

#496
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 marinaali, on 8th January 2010, 08:35, said:

De unde pot sa va dau informatiile necesare , se fac alte analize sau se regasesc in testul histipatologic
( l-am citit si nu gasesc aceste informatii) ci numai

Pt1c; Pnx; M=8500/2 s M=8500/3

in primul rand rugamintea mea e sa nu folosesti pluralul de politete, nu sunt obisnuita cu el pe forum.

noile date nu aduc nicio informatie in plus.

ele reprezinta: Pt1c - dimensiunea tumorii (de fapt categoria in care se incadreaza in functie de dimensiune) - asta o stiam din primul post; Pnx- "x"-ul inseamna tocmai asta, ca starea ganglionilor nu e determinata. ultimele cifre reprezinta codul tipurilor de celule, pe care la fel le stiam din primul post.

examenul histopatologic ar fi putut sa mai dea in plus detalii despre starea vaselor sangvine si limfatice (daca exista sau nu emboli tumorali acolo), dar aceasta informatie nu e determinanta pentru stabilirea stadiului sau a tratamentului. importanta este afectarea ganglionilor, daca exista sau nu. in mod normal, indepartarea ganglionilor ar fi trebuit sa se faca in timpul operatiei de sectorectomie. nu am de unde sa stiu ce date a avut medicul in momentul in care a intrat in operatie si ce l-a determinat sa faca un simplu sector, prefer sa nu speculez. daca doresti sa-mi dai mai multe amanunte o poti face aici sau prin mesaj privat. dar da, mi s-ar parea normal sa se faca mai multe analize, chiar o noua interventie chirurgicala, intrucat e vorba de un carcinom invaziv, iar afectarea ganglionara nu se poate determina in mod corect doar prin examen clinic sau biopsie in orb.

Edited by charme, 08 January 2010 - 19:54.


#497
marinaali

marinaali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.01.2010

 charme, on 8th January 2010, 19:53, said:

in primul rand rugamintea mea e sa nu folosesti pluralul de politete, nu sunt obisnuita cu el pe forum.

noile date nu aduc nicio informatie in plus.

ele reprezinta: Pt1c - dimensiunea tumorii (de fapt categoria in care se incadreaza in functie de dimensiune) - asta o stiam din primul post; Pnx- "x"-ul inseamna tocmai asta, ca starea ganglionilor nu e determinata. ultimele cifre reprezinta codul tipurilor de celule, pe care la fel le stiam din primul post.

examenul histopatologic ar fi putut sa mai dea in plus detalii despre starea vaselor sangvine si limfatice (daca exista sau nu emboli tumorali acolo), dar aceasta informatie nu e determinanta pentru stabilirea stadiului sau a tratamentului. importanta este afectarea ganglionilor, daca exista sau nu. in mod normal, indepartarea ganglionilor ar fi trebuit sa se faca in timpul operatiei de sectorectomie. nu am de unde sa stiu ce date a avut medicul in momentul in care a intrat in operatie si ce l-a determinat sa faca un simplu sector, prefer sa nu speculez. daca doresti sa-mi dai mai multe amanunte o poti face aici sau prin mesaj privat. dar da, mi s-ar parea normal sa se faca mai multe analize, chiar o noua interventie chirurgicala, intrucat e vorba de un carcinom invaziv, iar afectarea ganglionara nu se poate determina in mod corect doar prin examen clinic sau biopsie in orb.



cum te pot contacta prin mesaj privat. as vrea sa iti trimit mamografia, si ecografia pe care a facut-o inainte de operatie. operatia a fost facuta la iob de DR. Blidaru. Inca nu am rezultatul de la Victor Babes, acolo ar putea sa se gaseasca aceste informatii.
Din ce imi spui sa inteleg ca ganglionii nu au fost scosi? Nici cel santinela?
la consultul oncologic pe care l-a efectuat la Pitesti i s-a recomnadat radioterapie si hormonoterapie? cum puteau sa recomande asa ceva cand nu au toate analizele? ce crezi ca ar trebui sa fac?
la o alta operatie nu cred ca ar rezista are 79 ani. evolutia boli e mai lenta la acesta varsta?
multumesc

#498
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
am primit mesajul, daca se poate trimite-mi si rezultatul scris la mamografie (fara imagini, ca oricum nu pun vreun diagnostic pe un document scanat) desi din ceea ce a scris dr. Blidaru il cam intuiesc - si anume se suspecteaza si invazie ganglionara. in cazul asta chiar nu stiu de ce nu s-au scos si ganglionii - si tot asta imi reiese si din biletul de iesire.

atata vreme cat exista un examen histopatologic care confirma diagnosticul de cancer, radioterapia a fost recomandata in mod corect. pentru hormonoterapie, normal ar fi fost sa aiba si rezultatul receptorilor hormonali. sigur n-au recomandat chimioterapie?

nu, din pacate nu-ti pot spune ca evolutia ar fi mai lenta la aceasta varsta. probabil se suspecteaza deja o raspandire la distanta, din moment ce s-a recomandat scintigrafie.

imi pare rau ca nu-ti pot da vesti mai bune. spune-mi daca mai ai nelamuriri, si vedem ce spun si analizele al caror rezultat inca nu-l ai.

numai bine!

#499
gabriela0804

gabriela0804

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.01.2010
buna, am tot cautat pe google un forum despre cancer la san si mai ales despre cel her2  pozitiv. am 30 de ani si in iulie 2009 am fost diagnosticata cu cancer mamar stang-carcinom ductal in situ considerat stadiul 0 si carcinom ductal invaziv 0.5 mm estrogen negativ, progesteron negativ, her 2 pozitiv (+++). pe data de 10 august am inceput cele 6 sedinte de chimioterapie , din care primele 3 -taxotere, adriamicina,herceptin, ultimele 3- taxotere, carboplatin, herceptin. in 14 decembrie 2009 am inceput 30 de sedinte de radioterapie si urmez in continuare herceptin la trei saptamani pana in august 2010. sunt casatorita si an un baietel de 2 ani si 9 luni. eu ma consider norocoasa ca l-am gasit la timp si cu putin noroc si cu herceptinul miraculos ma pot vindeca, dar stiu ca sunt multe femei ca mine care au trecut prin chinul diagnosticarii si tratamentului si as vrea sa discutam, sunt deschisa sa raspund la orice fel de intrebari.eu intru zilnic pe www.brestcancer.org si www.her2support.org, unde le gasesc pe cele aflate in aceeasi situatie.curaj! astept sa discutam

#500
danciunelu

danciunelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2009
am si eu o intrebare pentru Charme
Sotia mea a fost diagnosticata cu Carcinom ductal invaziv.Rezultatul Histopatologic postmastectomie este urmatorul:
   MACRO: San dr de 12,5/14/5cm cu lambou cutanat de 12/3,5cm. Retromamelonar, placard mastozic de consistenta crescuta, de 5/5/2cm, in cadranul supero-intern o formatiune chistica de 2,2cm situata la 0,1cm de marginea de rezectie profunda, alaturata unei zone solide de 0,6/.0,4cm.
                  Axila de 15/9/4cm.

    MICRO: Relicvat de carcinom ductal invaziv constituit din circa 40% celule tumorale cu modificari accentuate post CT.
        Mamelon cu prezenta embolilor tumorali intralimfatici.
        Parenchimul rezidual mamar contine emboli tumorali intralimfatici la distanta de relicvatul descris, ca si focare de DIN 1C.
        Formatiunea descrisa este un fibroadenom. Intre acesta si chistul de lipoliza...sunt prezenti emboli intralimfatici (distanta intre 0,1 si 0,2cm) pana la transa de sectiune.
        11 din 22 ganglioni axilari (avand diametre intre 0,1 si 1,4cm) cu metastaza, fara depasirea capsulei.
                                                yR2 pN1bii

    RECEPTORI HORMONALI:
           (+) Expresie semnificativa a RH (>10% celule tumorale marcate).
         Tumora (componenta invaziva): E=35% int.+++; P=15% int. +++.
         Martori interni (glanda netumorala): E si P= pozitivi.

gm
As dori o interpretare pe intelesul meu,gravitate,speranta de viata.Mentionez ca preoperator a facult 4 sedinte de chimioterapie cu epirubicina.Dupa acest rezultat se va stabili terapia ce va urma
  Va multumesc

#501
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
imi pare rau, de la mine nu vei afla niciodata ceva legat de speranta de viata, pur si simplu pentru ca n-are rost sa iti spun cat la suta din paciente supravietuiesc 5 ani. oricum nu ai sti daca sotia ta va face parte din acest procent sau nu. iti urez doar sa faca parte. pentru cifre cauta stadiul initial al tumorii si vei gasi statistici pe net.

e un cancer destul de avansat, care n-a putut fi operat de la inceput, ci a necesitat chimioterapie preoperatorie. dupa cum se vede in rezultat, jumatate din numarul ganglionilor axilari a fost afectat. din fericire capsula lor e intacta, asta insemnand ca exista o sansa ca celulele tumorale sa nu fi trecut mai departe.

ultimele informatii sunt despre receptorii hormonali. dupa cum se vede, sunt prezenti in procent semnificativ, deci se preteaza la tratament hormonal.

tratamentul ulterior va consta probabil in radioterapie, hormonoterapie, plus/minus inca vreo doua cicluri de chimioterapie.

#502
danciunelu

danciunelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2009
Am uitat sa specific ca este HER 3+ si i s-a aprobat Herceptin

#503
marinaali

marinaali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.01.2010

 charme, on 11th January 2010, 14:22, said:

am primit mesajul, daca se poate trimite-mi si rezultatul scris la mamografie (fara imagini, ca oricum nu pun vreun diagnostic pe un document scanat) desi din ceea ce a scris dr. Blidaru il cam intuiesc - si anume se suspecteaza si invazie ganglionara. in cazul asta chiar nu stiu de ce nu s-au scos si ganglionii - si tot asta imi reiese si din biletul de iesire.

atata vreme cat exista un examen histopatologic care confirma diagnosticul de cancer, radioterapia a fost recomandata in mod corect. pentru hormonoterapie, normal ar fi fost sa aiba si rezultatul receptorilor hormonali. sigur n-au recomandat chimioterapie?

nu, din pacate nu-ti pot spune ca evolutia ar fi mai lenta la aceasta varsta. probabil se suspecteaza deja o raspandire la distanta, din moment ce s-a recomandat scintigrafie.

imi pare rau ca nu-ti pot da vesti mai bune. spune-mi daca mai ai nelamuriri, si vedem ce spun si analizele al caror rezultat inca nu-l ai.

numai bine!


buna , am primit rezultatul imunohistochimic da-mi un sfat. poate sa se administreze tratament hormonal? ce inseamna markarul ACT , Ki 67 si EGfr

CARCINOM DUCTAL IN SITU CU ARII RETRANSE DE CARCINOM DUCTAL INVAZIV


ER-80%
pgr-60%
CERBB2 (+) PREZENT IN ARIA INVAZIVA
ACT pozitiv
ki 67 -5%

#504
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
sunt markeri de proliferare tumorala. n-am cum sa tin un curs de imunohistochimie. da, se poate administra tratament hormonal. markerii vor arata in principal evolutia si raspunsul la tratament.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate