Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

CANCER LA SAN

- - - - -
  • Please log in to reply
635 replies to this topic

#451
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postbig_vik, on 29th June 2009, 11:49, said:

Imi fac curaj si va prezint putin situatia mamei mele, in speranta ca poate voi primi ceva lamuriri.
Cu ceva ani in urma mamei mele i-au fost depistati niste noduli la san care in urma unor asa zise tratamente naturiste+energoterapie, au disparut. In urma cu vreo doua luni acelasi san s-a umflat si mama a acuzat ceva dureri, dar fara sa se modifice forma sau culoarea sanului. Am mers la Fundeni si a facut mamografie, consult si punctie. Rezultatul la punctie a fost dat a doua zi si suna ceva de genul celule epiteliale maligne grupate... Ne-am speriat pentru că si doctora a zis ca nu e bine, sanul era intarit aproape tot (ei ziceau ca tumora e de 5 6 cm). Intre timp umflatura sa retras si mama a facut si prima sedinta de chimioterapie. La consulturile ulterioare doctorul i-a zis ceva de genul ca daca nu ar fi rezultatul la punctie ai zice ca nu e nimic ciudat pentru ca nodulul abia se mai simte fata de cum era initial. Acum urmeaza sa faca a doua sedinta de chimioterapie si intre timp am incercat sa ma mai interesez ce si cum dar nu pot sa zic ca stiu prea multe. Ma gandeam, oare are rost sa mai faca vreo analiza, am auzit ceva de RMN? O alta punctie? Am gasit tot felul de bazaconii despre medicamente naturiste gen tumorless sau Nicolit....si ma gandeam sa cumpar si eu cartea aceea Anticancer si sa incerc sa o incurajez sa tina vreun regim ceva. Incerc sa aflu cat mai multe pentru ca nici doctorii n-au fost clari, adica nu ni sa comunicat un stadiu sau ceva de genul,  la inceput au spus ca e de 5 6 cm adik f avansat si ca o sai taie sanul si acum ca daca nu ar stii ar zice ca nu are nimic?! Eu ce-ar trebui sa cred sau sa inteleg din asta? Orice sfat/povata e binevenita daca stiti vreo clinica/doctor mai avizat la care sa mai cer o parere.... Va multumesc!

imi pare rau, e prima data cand aud asa ceva.

RMN-ul nu pune diagnosticul de malignitate. normal ar fi sa se fi coroborat rezultatul punctiei cu imaginea aratata de mamografie. eventual se pot repeta amandoua acum, dar asta e decizia medicului, nu a mea. daca "Fundeni" inseamna de fapt Institutul Oncologic, nu am alte recomandari - decat sa insisti pentru o discutie mai clara cu medicul.


View Postcteodor, on 29th June 2009, 14:22, said:

Stie cineva daca medicamentul SUTENT este recomandat si in cancerul la san ???????

nu, nu este.

#452
carmentom

carmentom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2008
buna ziua,
imi puteti spune, va rog, ce inseamna imagine de forma ovalara, margini difuze, slab semnal Doppler prezent, intarire acustica posterioara, dimensiuni 12.6/12.1/6.5 mm - rezultatul unei echografii mamare san stang, localizare cadran supero intern. Este bine sau rau sa aiba semnal Doppler?

multumesc, Carmen

#453
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Salut.

Si mama mea are o problema la san, o rana deschisa, de ani de zile are problema insa de anul aceasta a inceput sa o doara si sa se extinda pana sub brat.
Azi am fost la medic in Ungaria cu mama mea, am fost la gincolog dupa care ne-a trimis la un chirurg. Chirurgul ne-a spus ca nici nu poate fi vba de o operatie la cum arata si ca trebuie sa mergem de urgenta la un consult la Oncologie, sa inceapa un tratament si apoi sa vedem daca se poate opera.
Ati intalnit, auzit cazuri similare?
E cancer? Se poate vindeca?

Multumesc anticipat

#454
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postadrian80, on 20th July 2009, 15:36, said:

Salut.

Si mama mea are o problema la san, o rana deschisa, de ani de zile are problema insa de anul aceasta a inceput sa o doara si sa se extinda pana sub brat.
Azi am fost la medic in Ungaria cu mama mea, am fost la gincolog dupa care ne-a trimis la un chirurg. Chirurgul ne-a spus ca nici nu poate fi vba de o operatie la cum arata si ca trebuie sa mergem de urgenta la un consult la Oncologie, sa inceapa un tratament si apoi sa vedem daca se poate opera.
Ati intalnit, auzit cazuri similare?
E cancer? Se poate vindeca?

Multumesc anticipat

doar in urma unei biopsii se pune diagnosticul de cancer, nu in urma unui post pe forum.

da, probabil am intalnit cazuri similare.

nu exista notiunea de vindecare in oncologie, ci doar de supravietuire fara semne de boala. asa cum ti s-a recomandat, ceea ce trebuie sa faci e un drum la oncologie.

multa sanatate mamei.

#455
doridor

doridor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2009
Buna Ziua!

Am fost diagnosticata cu cancer la san, am fost operata acum doua saptamani la Cluj si sunt in asteptarea rezultatului care ar trebui sa vina dupa inca o saptamana de asteptare.  Sunt destul de tensionata, mai ales ca inainte cu o zi de operatie am facut o punctie histologica la un cabinet particular, trimisa de medicul la care initial am vrut sa ma opereze, dar intra in concediu, ulterior recomandandu-mi un alt coleg medic chirurg., iar rezultatul nu pare deloc linistitor. Il atasez mai jos, cu rugamintea ca cineva sa-mi spuna daca e un rezultat optimist. Din cate am citit despre HER 2 + se pare ca e un tip agresiv de cancer care evolueaza foarte repede si nu raspunde intotdeauna la tratamentul cu chimioterapie. Sunt extrem de nelinistita si nu-mi vine sa cred ca mi se intampla asta, despre boala afland acum exact o luna de zile, in 7 iulie :((


Rezultat:
Carcinom ductal invaziv, grad II SBR

Grad histologic 2, grad nuclear 2, grad mitotic 2.
Componenta de carcinom intraductal redusa - un singur duct irnplicat focal, fara necroza centraia.
Fibroza moderata, calcificari absente, necroza tumorala - 15%. elastoza periductaIa moderata.l nfiltrat inflamator absent.
Nu se remarca prezenta de emboll turnorali limfatici.

RH: E ++ 95%
P:++ 20%
HER2:2+
Carcinom ductal invaziv NOS. gr ll 5BR.
c 50.9 M 8500/3

Va multumesc!

#456
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postd_o_c, on 28th December 2005, 07:11, said:

Salut. Este cineva care-mi poate da informatii despre diferite tratamente alternative eficiente pentru cancer la san? Mama mea a fost operata anul acesta in iunie (i-a fost extirpat complet un san), a facut chimioterapie, radioterapie (la cluj). Si pentru ca analizele nu au iesit bune, acuma mai face o tura de patru perfuzii, dupa care se pare ca va incepe un tratament hormanal. Daca aveti vreo informatie utila, va rog sa-mi scrieti.
Stie cineva ce-i cu terapiile biologice (Monoclonal antibodies, Cancer vaccines, Growth factors for blood cells, Cancer growth blockers, Anti angiogenics, Interferon, Interleukin 2, Gene therapy drugs, BCG vaccine for bladder cancer) sau MGN3 ?
Pe net se gasesc multe dar sunt si multi vanzatori de iluzii.


Nu demult am facut un studiu referitor la efectele consumului de produse obtinute din tot ce inseamna produsele nucului. Cu ocazia asta am gasit vreo 42 de articole stiintifice despre acest subiect. Unul dintre aceste articole se refera oarecum la acest subiect, la o cercetare  in domeniul cancerului de san.  Studiu respectiv de cercetare s-a desfasurat in Departamentul  de Biochimie si microbiologie  de la Marshall University School of Medicine, Huntington, West Virginia 25755, USA. Un mail de contact de acolo, daca va intereseaza :  [email protected] .

Name of Study : Suppression of implanted MDA-MB 231 human breast cancer growth in nude mice by dietary walnut.
Hardman WE, Ion G.

Department of Biochemistry and Microbiology, Marshall University School of Medicine, Huntington, West Virginia 25755, USA. [email protected]

Walnuts contain components that may slow cancer growth including omega 3 fatty acids, phytosterols, polyphenols, carotenoids, and melatonin. A pilot study was performed to determine whether consumption of walnuts could affect growth of MDA-MB 231 human breast cancers implanted into nude mice. Tumor cells were injected into nude mice that were consuming an AIN-76A diet slightly modified to contain 10% corn oil. After the tumors reached 3 to 5 mm diameter, the diet of one group of mice was changed to include ground walnuts, equivalent to 56 g (2 oz) per day in humans. The tumor growth rate from Day 10, when tumor sizes began to diverge, until the end of the study of the group that consumed walnuts (2.9 +/- 1.1 mm(3)/day; mean +/- standard error of the mean) was significantly less (P > 0.05, t-test of the growth rates) than that of the group that did not consume walnuts (14.6 +/- 1.3 mm(3)/day). The eicosapentaenoic and docosahexaenoic acid fractions of the livers of the group that consumed walnuts were significantly higher than that of the group that did not consume walnuts. Tumor cell proliferation was decreased, but apoptosis was not altered due to walnut consumption. Further work is merited to investigate applications to cancer in humans.

PMID: 18791931 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Cred ca asta este o informatie ce ar trebui  sa ajunga cam la toate persoanele care au vreo forma de cancer de acest gen.
Am mult mai multe informatii despre subiect, dar datorita restrictiilor impuse de moderatori, le pot furniza cu linkuri doar in PM.

Sanatate va doresc!

#457
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postdoridor, on 7th August 2009, 17:06, said:

Buna Ziua!

Am fost diagnosticata cu cancer la san, am fost operata acum doua saptamani la Cluj si sunt in asteptarea rezultatului care ar trebui sa vina dupa inca o saptamana de asteptare.  Sunt destul de tensionata, mai ales ca inainte cu o zi de operatie am facut o punctie histologica la un cabinet particular, trimisa de medicul la care initial am vrut sa ma opereze, dar intra in concediu, ulterior recomandandu-mi un alt coleg medic chirurg., iar rezultatul nu pare deloc linistitor. Il atasez mai jos, cu rugamintea ca cineva sa-mi spuna daca e un rezultat optimist. Din cate am citit despre HER 2 + se pare ca e un tip agresiv de cancer care evolueaza foarte repede si nu raspunde intotdeauna la tratamentul cu chimioterapie. Sunt extrem de nelinistita si nu-mi vine sa cred ca mi se intampla asta, despre boala afland acum exact o luna de zile, in 7 iulie :((


Rezultat:
Carcinom ductal invaziv, grad II SBR

Grad histologic 2, grad nuclear 2, grad mitotic 2.
Componenta de carcinom intraductal redusa - un singur duct irnplicat focal, fara necroza centraia.
Fibroza moderata, calcificari absente, necroza tumorala - 15%. elastoza periductaIa moderata.l nfiltrat inflamator absent.
Nu se remarca prezenta de emboll turnorali limfatici.

RH: E ++ 95%
P:++ 20%
HER2:2+
Carcinom ductal invaziv NOS. gr ll 5BR.
c 50.9 M 8500/3

Va multumesc!

buna!

exceptana acel HER despre care ai citit deja, partea optimista din aces rezultat este ca nu exista emboli limfatici, deci cel putin din ce se vede aici, nu s-a raspandit pe cale limfatica. de asemenea are receptori hormonali pozitivi pentru estrogen, deci vei beneficia si de hormonoterapie. cat despre HER, exista diverse produse care incearca sa inactiveze acest receptor, cum ar fi herceptinul (nu stiu daca mai sunt si altele aprobate la noi). dar asta cu siguranta o stie si medicul tau.

mai multe vei afla intr-o saptamana, cand vin rezultatele examenului anatomopatologic si se va sti stadiul bolii, deci extinderea ei.

multa sanatate si cat mai putine efecte adverse.

#458
doridor

doridor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2009

View Postcharme, on 9th August 2009, 15:57, said:

buna!

exceptana acel HER despre care ai citit deja, partea optimista din aces rezultat este ca nu exista emboli limfatici, deci cel putin din ce se vede aici, nu s-a raspandit pe cale limfatica. de asemenea are receptori hormonali pozitivi pentru estrogen, deci vei beneficia si de hormonoterapie. cat despre HER, exista diverse produse care incearca sa inactiveze acest receptor, cum ar fi herceptinul (nu stiu daca mai sunt si altele aprobate la noi). dar asta cu siguranta o stie si medicul tau.

mai multe vei afla intr-o saptamana, cand vin rezultatele examenului anatomopatologic si se va sti stadiul bolii, deci extinderea ei.

multa sanatate si cat mai putine efecte adverse.


multumesc foarte mult pt raspuns,

am uitat sa spun ca am facut sector+axila (cadranectomie si limfadenectomie) si toate discutiile cu medicul in vederea tratamentului pe care-l am de urmat, mi-au dat multa incredere, clasificandu-mi diagnosticul ca fiind intr-o faza foarte incipienta. Numai ca nu-mi venise inca acest rezultat de la imagistica pana la externare si HER-ul pozitiv ma ingrijoreaza cel mai mult.
Astept rezultatul histopatologic , ce nu stiu momentan este daca ar trebui sa fac un ecograf general sau o radiografie pulmonara pentru mai multa liniste(?). Cat despre efectele adverse, sper si eu sa fie cat mai putine, starea mea de sanatate a fost perfecta pana acum, dar nu stiu cata importanta mai are...:(

#459
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postdoridor, on 10th August 2009, 19:08, said:

Cat despre efectele adverse, sper si eu sa fie cat mai putine, starea mea de sanatate a fost perfecta pana acum, dar nu stiu cata importanta mai are...:(
Bineinteles ca are importanta, un organism pana acum sanatos si fara prea multe tare va lupta si va "coopera" mai bine. Multa sanatate si putere! Sper sa treci cat mai bine si mai rapid peste tratament. Tine-ne la curent, te rog.

#460
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postdoridor, on 10th August 2009, 19:08, said:

multumesc foarte mult pt raspuns,

am uitat sa spun ca am facut sector+axila (cadranectomie si limfadenectomie) si toate discutiile cu medicul in vederea tratamentului pe care-l am de urmat, mi-au dat multa incredere, clasificandu-mi diagnosticul ca fiind intr-o faza foarte incipienta. Numai ca nu-mi venise inca acest rezultat de la imagistica pana la externare si HER-ul pozitiv ma ingrijoreaza cel mai mult.
Astept rezultatul histopatologic , ce nu stiu momentan este daca ar trebui sa fac un ecograf general sau o radiografie pulmonara pentru mai multa liniste(?). Cat despre efectele adverse, sper si eu sa fie cat mai putine, starea mea de sanatate a fost perfecta pana acum, dar nu stiu cata importanta mai are...:(

n-am intalnit termenul de "ecograf general" (ma rog, ecografie generala, probabil), dar cred ca medicul iti va recomanda investigatiile necesare. ok, o eco abdominala nu face niciun rau. cat despre radiografia pulmonara, cred ca te-asteapta destula iradiere in scop terapeutic ca sa nu-ti recomand calduros una in plus, cand nu e nevoie de ea. asteapta mai intai rezultatul, si intelege ideea ca celulele maligne nu sar peste anumite chestii, ci le parcurg intr-o ordine logica. asteapta sa vezi cum arata ganglionii. daca sunt integri, nu are cum sa fi trecut nimic dincolo de ei. daca s-a depasit bariera limfatica, atunci are o oarecare justificare radiografia, desi in momentul de fata n-as prea crede sa arate ceva.

#461
gusulita

gusulita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbig_vik, on 29th June 2009, 11:49, said:

Imi fac curaj si va prezint putin situatia mamei mele, in speranta ca poate voi primi ceva lamuriri.
Cu ceva ani in urma mamei mele i-au fost depistati niste noduli la san care in urma unor asa zise tratamente naturiste+energoterapie, au disparut. In urma cu vreo doua luni acelasi san s-a umflat si mama a acuzat ceva dureri, dar fara sa se modifice forma sau culoarea sanului. Am mers la Fundeni si a facut mamografie, consult si punctie. Rezultatul la punctie a fost dat a doua zi si suna ceva de genul celule epiteliale maligne grupate... Ne-am speriat pentru că si doctora a zis ca nu e bine, sanul era intarit aproape tot (ei ziceau ca tumora e de 5 6 cm). Intre timp umflatura sa retras si mama a facut si prima sedinta de chimioterapie. La consulturile ulterioare doctorul i-a zis ceva de genul ca daca nu ar fi rezultatul la punctie ai zice ca nu e nimic ciudat pentru ca nodulul abia se mai simte fata de cum era initial. Acum urmeaza sa faca a doua sedinta de chimioterapie si intre timp am incercat sa ma mai interesez ce si cum dar nu pot sa zic ca stiu prea multe. Ma gandeam, oare are rost sa mai faca vreo analiza, am auzit ceva de RMN? O alta punctie? Am gasit tot felul de bazaconii despre medicamente naturiste gen tumorless sau Nicolit....si ma gandeam sa cumpar si eu cartea aceea Anticancer si sa incerc sa o incurajez sa tina vreun regim ceva. Incerc sa aflu cat mai multe pentru ca nici doctorii n-au fost clari, adica nu ni sa comunicat un stadiu sau ceva de genul,  la inceput au spus ca e de 5 6 cm adik f avansat si ca o sai taie sanul si acum ca daca nu ar stii ar zice ca nu are nimic?! Eu ce-ar trebui sa cred sau sa inteleg din asta? Orice sfat/povata e binevenita daca stiti vreo clinica/doctor mai avizat la care sa mai cer o parere.... Va multumesc!

Te sfatuiesc sa o duci sa faca o analiza PET/CT.Acum se face si la noi.Ai aici tot ce trebuie http://www.petct.ro/

#462
snooker

snooker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.04.2007
Buna

Stie cineva mai multe despre urmatorul diagnostic: Carcinom mamar medular invaziv G3 stadiul pT2 pN1 L1 V0 R0.
Inteleg de pe net ca este 2B, 1 ganglion afectat si mai este si triplu negativ pe deasupra.
La a treia sedinta de chemo.

Cat de grav este? Triplu negativ mai are cineva de aici?

Multumesc anticipat de raspuns.

#463
doridor

doridor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2009
Revin,


desi asteptam cu sufletul la gura rezultatul la trei saptamani dupa operatie, pot spune ca l-am aflat partial, din cauza faptului ca medicii care m-au operat se afla in concediu in strainatate. Totusi am aflat de la rezident ca din cei 24 de ganglioni scosi din axila, niciunul nu are metastaze (sper sa ma exprim cat mai corect), la intrebarea daca poate sa-mi spuna macar stadiul, mi s-a raspuns ca rezultatul final plus tratamentul pe care-l am de urmat  urmand sa mi se aduca la cunostinta joi, 20 august.
Sa inteleg ca stadiul inca nu este stabilit?

Inafara de asta, am aproape 4 saptamani de la operatie si  tubul din axila, desi inca dreneaza, dar mai putin de 30 ml, poate nici 20, nu mi-a fost scos, plus ca nici firele inca nu mi-au fost scoase. Am momente cand imi vine sa cred ca cei de la cabinetul de chirurgie unde merg periodic la pansat taraganeaza lucrurile pana plec inapoi la Cluj, nu stiu de ce d-zeu ma tot amana.  Am mers chiar, la indicatia medicului rezident, in alta parte sa mi le scoata, dar am fost trimisa acolo unde mi s-au facut pansamentele de la inceput. Pe mana stanga ma dor venele, s-au intins sa se rupa si parca am varice. Ajutati-ma cu un sfat, inafara de Lioton Gel si Detralex pe care mi le-a prescris doctorul chirurg si care nu m-au ajutat la nimic, ce pot sa folosesc?

Sper sa fie bine

#464
lara-bv

lara-bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2007

View Postdoridor, on 17th August 2009, 19:22, said:

Revin,


desi asteptam cu sufletul la gura rezultatul la trei saptamani dupa operatie, pot spune ca l-am aflat partial, din cauza faptului ca medicii care m-au operat se afla in concediu in strainatate. Totusi am aflat de la rezident ca din cei 24 de ganglioni scosi din axila, niciunul nu are metastaze (sper sa ma exprim cat mai corect), la intrebarea daca poate sa-mi spuna macar stadiul, mi s-a raspuns ca rezultatul final plus tratamentul pe care-l am de urmat  urmand sa mi se aduca la cunostinta joi, 20 august.
Sa inteleg ca stadiul inca nu este stabilit?

Inafara de asta, am aproape 4 saptamani de la operatie si  tubul din axila, desi inca dreneaza, dar mai putin de 30 ml, poate nici 20, nu mi-a fost scos, plus ca nici firele inca nu mi-au fost scoase. Am momente cand imi vine sa cred ca cei de la cabinetul de chirurgie unde merg periodic la pansat taraganeaza lucrurile pana plec inapoi la Cluj, nu stiu de ce d-zeu ma tot amana.  Am mers chiar, la indicatia medicului rezident, in alta parte sa mi le scoata, dar am fost trimisa acolo unde mi s-au facut pansamentele de la inceput. Pe mana stanga ma dor venele, s-au intins sa se rupa si parca am varice. Ajutati-ma cu un sfat, inafara de Lioton Gel si Detralex pe care mi le-a prescris doctorul chirurg si care nu m-au ajutat la nimic, ce pot sa folosesc?

Sper sa fie bine


Ti-am lasat un PM

#465
doridor

doridor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2009

View Postlara-bv, on 19th August 2009, 22:01, said:

Ti-am lasat un PM


ti-am raspuns, sa-mi spui daca primesti mesajul meu, pt ca mi-a dat o eroare la salvare in "mesaje trimise"

#466
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
As avea o nelamurire in legatura cu semnalul doppler.

"Parauterin dreapta se vizualizeaza o formatiune cu ecostructura mixta cu semnal doppler prezent de dimensiuni 39/38 mm."

Ce inseamna mai exact ca diagnostic ceea ce scrie mai sus? Si mai ales, prezenta semnalului doppler reprezinta ceva grav?

#467
doridor

doridor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2009
Buna seara! Mi-a venit rezultatul de la Cluj si pentru ca niciunul dintre medicii mei nu si-a terminat concediul si nu am avut cu cine vorbi, vreau o parere sincera despre cum stau lucrurile. Imi fac griji degeaba sau pare un stadiu 3?....


MACRO: 1. piesa de sector de 6,5/4/3cm, cu o formatiune tumorala de 1,9/1,3cm, cea mai mica                       margine de rezectie de 0,4cm.

                 2. pat de sector de9/6/3cm, fara tumora macroscopica.


MICRO: 1. Carcinom ductal invaziv grad III SBR (G histo=3, G nuclear=3, G mitotic=3) cu componenta intraductala de tip comedo si cibriform.
                     Stroma fibrohialina.
                     Necroza prezenta intraductal.Alastoza si calcificari absente.
                     Infiltrat limfocitar redus.
                     Invazie intralimfatica prezenta.
                     Invazie periunerala nu se identifica in sectiunile examinate.
                     4 limfoganglioni varf axila fara metastaze.
                     20 limfoganglioni axila fara metastaze.

    
             (+) Expresie semnificativa a RH (> 10% celule tumorale marcate).
                    Tumora (componenta invaziva) : E=20% int +; P=9% int +.
                    Martori interni (glanda netumorala): E si P negativi
                  

            2. Perenchimul mamar liber de tumora, cu adenoza simpla cu ducte ectaziate transformate in microchiste.

                 Cod topografic ICDO   Cod morfologic ICDO
                
                                                                      


                                                                                              Acx4 (chf-x6) + RTS + HT

#468
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postdoridor, on 24th August 2009, 23:19, said:

Buna seara! Mi-a venit rezultatul de la Cluj si pentru ca niciunul dintre medicii mei nu si-a terminat concediul si nu am avut cu cine vorbi, vreau o parere sincera despre cum stau lucrurile. Imi fac griji degeaba sau pare un stadiu 3?....

daca inca nu ti s-au intors medicii din concediu, te linistesc eu. nush de unde-ai scos-o cu stadiul III, dar e tumora sub 2 cm cu ganglioni neafectati, deci un stadiu I linistit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate