Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Eliminarea banilor lichizi

- - - - -
  • Please log in to reply
1197 replies to this topic

#1171
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

 Barboso, on 26 septembrie 2017 - 23:37, said:

daca e sa folosesc un card, ala-i de debit,
Nu ai avut/ nu vei avea nevoie de card de credit la inchirieri auto, prin strainataturi? :habarnam:

#1172
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 buntzi, on 27 septembrie 2017 - 11:24, said:

Avantajul ar fi că atunci când expui cardul (fie online fie la orice magazin), nu expui toate finanțele disponibile (așa cum se întâmplă cu un card de debit) iar banii respectivi sunt ai băncii, nu ai tăi.
Presupunand acelasi comportament  -  iti intra pe el venitul lunar sau o suma care sa acopere cheltuielile lunare, daca venitul este de cateva ori mai mare, si nu faci "depozite" acolo  -  pe cardul de credit expui de trei ori venitul... parca asta-i creditul obisnuit acordat.
Daca e vreo teapa si situatia se rezolva, nu mai conteaza ai cui sunt banii.  Daca nu se rezolva, ala de credit te mai scoate si dator.


 Karhu, on 27 septembrie 2017 - 11:58, said:

Nu ai avut/ nu vei avea nevoie de card de credit la inchirieri auto, prin strainataturi? Posted Image
Nu am avut, peste tot am fost cu masina.  Si, daca nu voi fi fortat de timp sau de geografie, nici nu inentionez sa merg altfel.
Oricum, stiu ca merge si card de debit embosat sau depozit cash.

Edited by Barboso, 27 September 2017 - 13:10.


#1173
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,888
  • Înscris: 28.11.2006

 Barboso, on 26 septembrie 2017 - 23:37, said:

1. Asta nu-nseamna absolut nimic.  La fel cum ti-ai uitat banii (mie nu mi s-a intamplat niciodata), iti uitai si cardul, ca nu-l ai implantat pe undeva.  Si, spre deosebire de "nu merge sistemul / mi-a tras banii de X ori", a fost doar vina ta.
banuiesc ca, daca imi fura banii unul in tramvai, tot vina mea era, nu? (am patit-o odata, mi i-a furat o tipa mai balaoachesa chiar cand ma suiam in tramvai. N-aveam multi bani la mine, pe vremea aia n-aveam nici card, dar am alergat destul dupa CI).

Ah, am uitat ca tu circuli numai cu masina personala. Din pacate eu nu pot sa iau permis din motive medicale, asa ca trebuie sa folosesc transportul in comun. Dar nu uita ca o poti pati si tu. Eu pot sa recuperez banii din cont, dar cu cashul e mai greu.

#1174
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 pufonel, on 27 septembrie 2017 - 23:02, said:

daca imi fura banii unul in tramvai, tot vina mea era, nu? (am patit-o odata, mi i-a furat o tipa mai balaoachesa chiar cand ma suiam in tramvai.
Tinuti in buzunarul de la piept sau in pantaloni la spate, nu ?  Felicitari... la fel de bine le-ati putea da personal portofelul.

Quote

nu uita ca o poti pati si tu
Jefuit, poate.  "Lucrat" de suti e exclus.
Dar la fel de bine te poti trezi si tu ca ti-au golit contul.

Edited by Barboso, 28 September 2017 - 00:15.


#1175
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

 Barboso, on 25 septembrie 2017 - 15:52, said:

Da, e mai bun cardul, ca platesti de trei ori acelasi lucru.

 petit_christian, on 26 septembrie 2017 - 06:17, said:

Asa am stat eu, simbata seara,  10 min dupa un "preopinent" din asta ca nu a avut 35.50 sa plateasca o sticla de wisky. A incercatvcu 2 carduri, de 3 ori cu fiecare si pina la urma a chemat un prieten care deja iesise din magazin.
Daca avea lichididati vedea instant daca isi permite sau nu.
Eu am platit o sticla  de Cola instantaneu. O moneda de 2 euro  nici nu scanas ala sticla banii si avea banii pe tejghea.
Time is money, 10 min e mult, mai ales pt un zabauc.

 Barboso, on 26 septembrie 2017 - 23:37, said:

L.E. In Timis, dupa furtuna de duminica trecuta, doua zile fara curent si net.  Cu alte cuvinte, cardul a fost doar o piesa de decor.

Iar începem cu exemple negative privind banul electronic de azi? S-a vorbit deja destul pe tema asta, iar eu am spus foarte clar două lucruri cu privire la prognozele mele:
- banul electronic va înlocui banul lichid ÎN VIITOR, nu în prezent;
- atunci cînd va avea loc acest proces, banul electronic nu va mai exista în formele pe care le cunoaștem azi, adică nu vor mai exista dezavantajele actuale ale cardurilor, POS-urilor etc.;
Faptul că în prezent există asemenea dezavantaje este absolut indiscutabil. În același timp, e la fel de clar că și banul lichid actual are dezavantajele lui, cele mai mari fiind pericolul de furt și de falsificare. Evident că unii vor spune imediat că asemenea cazuri de furt și de falsificare sînt foarte rare, iar eu nu pot să răspund altceva decît că și incidentele privind plata cu cardul sînt la fel de rare - dar părerea mea este că oricum nu trebuie să ne cramponăm atîta de ziua de azi și de situația actuală, că asta e doar o pierdere de timp.

#1176
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Bai nene, lasa-ne !  Chiar iti trebuie un desen ca sa pricepi ca nu poti face bani "virtuali" (electronici) independenti de-o a treia parte / un intermediar si de-o forma de energie / un sistem de comunicatii ?  Adica, indiferent de evolutie, actualele vulnerabilitati si puncte slabe se vor pastra.  Nu exista si nu va exista sistem infailibil !

#1177
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,888
  • Înscris: 28.11.2006

 Barboso, on 28 septembrie 2017 - 00:09, said:

Tinuti in buzunarul de la piept sau in pantaloni la spate, nu ?  Felicitari... la fel de bine le-ati putea da personal portofelul.


Jefuit, poate.  "Lucrat" de suti e exclus.
Dar la fel de bine te poti trezi si tu ca ti-au golit contul.
Nu, mai rau: ii aveam in geanta si probabil m-au "filat" cand am umblat acolo. De atunci sunt mai atent si n-am mai patit-o.

Cat despre partea a 2-a, never say never. Nu-ti doresc sa ti se intample, dar ai zis si tu ca niciun sistem nu e infailibil: nici cardul, nici banii lichizi. Dar la card ai sanse mai mari sa-ti recuperezi banii.

#1178
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

 Barboso, on 28 septembrie 2017 - 14:25, said:

Bai nene, lasa-ne !  Chiar iti trebuie un desen ca sa pricepi ca nu poti face bani "virtuali" (electronici) independenti de-o a treia parte / un intermediar si de-o forma de energie / un sistem de comunicatii ?  Adica, indiferent de evolutie, actualele vulnerabilitati si puncte slabe se vor pastra.  Nu exista si nu va exista sistem infailibil !
Evident că nu există și nu va exista niciodată un sistem absolut infailibil - dar eu nu m-am referit deloc la așa ceva, ci doar la exemplul tău concret cu problemele (oricum foarte rare!) care mai apar în zilele noastre la plata cu cardul. Mi-am exprimat opinia că mijloacele electronice de plată din viitor, fără a fi absolut infailibile, vor asigura scăderea substanțială a numărului unor asemenea incidente. Poate nu-ți vine să crezi, dar să știi că se pot găsi exemple concrete nu numai în viitor, ci chiar și în prezent - și nu doar în țările cele mai avansate ca Japonia, Singapore sau Coreea de Sud, ci chiar și în Africa!

#1179
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

 pufonel, on 29 septembrie 2017 - 00:03, said:

Quote

Jefuit, poate.  "Lucrat" de suti e exclus.
Dar la fel de bine te poti trezi si tu ca ti-au golit contul.
Cat despre partea a 2-a, never say never. Nu-ti doresc sa ti se intample, dar ai zis si tu ca niciun sistem nu e infailibil: nici cardul, nici banii lichizi. Dar la card ai sanse mai mari sa-ti recuperezi banii.
Sută la sută corect. Eu însumi am vorbit pe-aici despre pățania mea din urmă cu vreo 15 ani, cînd am plătit cu cardul la o farmacie pentru rețetele părinților: farmacista a scos din greșeală cablul de alimentare din POS imediat după ce am introdus PIN-ul, nu s-a mai tipărit bonulețul cu tranzacția, tipa a zis că nu s-a făcut nici plata (deși eu eram convins că se făcuse deja), pe urmă am introdus iarăși PIN-ul, am luat bonul de casă și pe cel de la POS, iar ulterior am constatat pe extrasul de cont că făcusem două plăți identice la interval de un minut (pe atunci nu aveam internet banking, deci nu puteam să verific toate tranzacțiile în aceeași zi). Pe scurt, am pățit același lucru ca tipul din Dubai: plăți multiple pentru o singură tranzacție. Imediat ce am citit extrasul de cont, am depus la ghișeul băncii (că tot eram la fața locului) o cerere scrisă de mînă în care explicam pe scurt pățania, mi-au făcut o copie a bonurilor de la farmacie (evident că le luasem cu mine), iar după cîteva zile mi-au revenit în cont banii pentru tranzacția încasată în plus. N-am idee ce s-a întîmplat în spatele ușilor închise, nu știu dacă banca mea a luat legătura cu banca farmaciei sau direct cu farmacia, dar nici măcar nu mă interesează. Tot ce doream era să-mi recuperez banii, ceea ce s-a dovedit o banalitate. Pun pariu că și tipul care a pățit-o în Dubai poate să-și recupereze banii plătiți în plus, fără a face vreun mare efort pentru asta.
Se poate întîmpla să mai apară și alte probleme, nu doar plăți multiple ca în povestea mea. De exemplu, se poate întîmpla să se fure bani direct din cont. Se știe sigur că asemenea cazuri există în prezent, deci ar putea să existe și în viitor. Din fericire pentru titularul unui cont, banca este cea care răspunde de paza banilor electronici. Pentru banii lichizi din buzunarul meu, singurul răspunzător sînt eu însumi, nu mă despăgubește nimeni dacă mi se fură ceva din buzunar - dar pentru banii din cont răspunde banca, deci eu personal nu pierd absolut nimic dacă mi se fură ceva din cont, pentru simplul motiv că banca îmi va returna toți banii.

Edited by pletosu, 30 September 2017 - 09:56.


#1180
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Daca poti dovedi ca nu-i plata / cheltuiala facuta de tine.

#1181
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
De urmarit deznodamantul.

Quote

Mai devreme am verificat serviciul de internet banking BRD si am constatat faptul ca am ramas fara fonduri. Urmarind tranzactiile, am observat ca intr-o perioada de 2 luni, cat permite vizualizarea in cont, s-au efectuat plati catre firme fantoma. Astfel au disparut din cont diferite sume de bani, adica sute/mii de lei, in mod nejustificat si care nu au fost autorizate de mine.
Am contactat banca, astfel ca m-a indrumat ca luni sa merg la sediu si sa depun o sesizare in acest sens. Tot luni am de gand sa merg si la politie pt a depune o plangere penala impotriva BRD. Din primele date, care nu le pot dezvalui, cardul ori a fost clonat, ori s-au sustras sumele de catre un om al bancii.
Si durata "distractiei", ca 10.000 lei (sa zicem) azi inseamna altceva decat 10.000 lei peste un an.

Edited by Barboso, 30 September 2017 - 19:07.


#1182
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,888
  • Înscris: 28.11.2006
Daca tanti asta nu s-a uitat 2 luni si ceva la ce tranzactii a facut, asa-i trebuie Posted Image E ca si cum te-ai uita sa vezi cati bani mai ai in portofel, si daca ai mai putini decat stiai, sa te inrtebi daca nu cumva ti i-a furat cineva.

De asta sunt bune aplicatiile care te anunta prin SMS ca a fost facuta o tranzactie din contul tau. Iti dai seama imediat daca e vreo problema.

Edited by pufonel, 30 September 2017 - 22:35.


#1183
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Daca tanti asta nu s-a uitat 2 luni si ceva la ce tranzactii a facut, asa-i trebuie
Pai asa bun e sistemul, ca tre' sa verific io zilnic daca mai am banii ?  Pana mea, daca-mi placea sa fac de-astea ma faceam naibii contabil si castigam din asta si bani, nu plateam bancii "comision de administrare".  Bancii pt ce-i platesc, sa mi-i stearga zilnic de praf ?
Probabil ca, saptamanal, ar trebui sa ma duc sa-i si numar fizic, nu ?  Le zic sa-mi dea banii, ii numar sa vad daca-s toti si-i dau inapoi.   :lol:
Serios vorbind, chiar nu vreau sa-mi bat capul tinand evidenta cheltuielilor personale, ca sa le pot urmari pe extras.  Io pana acasa am si uitat cat am cheltuit.

Quote

E ca si cum te-ai uita sa vezi cati bani mai ai in portofel, si daca ai mai putini decat stiai, sa te inrtebi daca nu cumva ti i-a furat cineva.
Nu stiu in ce medii umblati voi si / sau pe unde si cum va lasati portofelul, da' mie n-au cum sa-mi lipseasca bani din portofel.  Ori lipseste portofelul cu totul, daca-s talharit, ori am toti banii in el.  Oricum,  exclusa surpriza de a sti ca am bani si sa constat ca n-am exact cand am nevoie sa platesc ceva.

#1184
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

 Barboso, on 30 septembrie 2017 - 19:03, said:

Da, e interesant de urmărit. Important e că banii din cont n-au dispărut în neant așa cum se întămplă atunci cînd se fură bani lichizi. În acest caz concret, se știe sigur către ce conturi au plecat banii victimei, se știe cînd s-au efectuat tranzacțiile, iar eu sînt convins că sumele respective vor reveni în contul din care au plecat, indiferent dacă banca reușește sau nu să-și recupereze paguba. Pe mine mă interesează doar banii titularului de cont, nu ai băncii. Nu m-ar deranja deloc dacă banca va plăti din fonduri proprii în caz că nu descoperă hoțul. Iar dacă hoțul e chiar din interiorul băncii, atunci e cu atît mai ușor de prins.

Edited by pletosu, 04 October 2017 - 07:16.


#1185
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Important e că banii din cont n-au dispărut în neant așa cum se întămplă atunci cînd se fură bani lichizi
Neant sau nu, au disparut.  Iar portofelul in tramvai ar fi fost furat o data, cu 2 - 300 lei, nu repetat, sa ajunga paguba la mii.
Sincer, parca prefer paguba de 300 lei decat sa fac 5 - 10 drumuri, pierzand (cel putin) tot atatea ore, ca sa fac plangeri si sa dau declaratii la banca si la politie.
Spoiler
Ramane de vazut daca se vor recupera banii (probabil peste trei luni, daca se va-ntampla) sau, pe langa paguba, se va alege si cu multa alergatura inutila.
Eu ii doresc succes !

#1186
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

 Barboso, on 04 octombrie 2017 - 09:11, said:

Neant sau nu, au disparut.  Iar portofelul in tramvai ar fi fost furat o data, cu 2 - 300 lei, nu repetat, sa ajunga paguba la mii.
Sincer, parca prefer paguba de 300 lei decat sa fac 5 - 10 drumuri, pierzand (cel putin) tot atatea ore, ca sa fac plangeri si sa dau declaratii la banca si la politie.
Spoiler
Ramane de vazut daca se vor recupera banii (probabil peste trei luni, daca se va-ntampla) sau, pe langa paguba, se va alege si cu multa alergatura inutila.
Eu ii doresc succes !

Eu de exemplu, nu am in mod uzual mai mult de 1000 lei pe cardul de salariu. La inceputul lunii transfer din contul de salariu (la care am card atasat) aproape tot catre un cont de economii care nu are card asociat. Alimentez periodic cu bani contul de card si doar in situatii in care stiu ca trebuie sa cumpar ceva care costa mai mult.

#1187
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 pletosu, on 04 octombrie 2017 - 07:15, said:

eu sînt convins că sumele respective vor reveni în contul din care au plecat
Extras din normele BNR (via celalalt topic, n-am verificat personal normele):

Quote

Art. 25. -(1) Până la momentul comunicării către emitent a evenimentului prevăzut la art. 24 alin. (1) lit. c), deţinătorul este răspunzător pentru toate operaţiunile executate, urmând să suporte toate pierderile aferente acestor operaţiuni până la limita echivalentului în lei al sumei de 150 euro, la cursul anunţat de Banca Naţională a României pentru ziua efectuării operaţiunilor considerate frauduloase.
   (2) Răspunderea deţinătorului privind acoperirea pierderilor este integrală în cazul în care se dovedeşte că acesta a acţionat cu neglijenţă, cu nerespectarea prevederilor art. 24 şi/sau în mod fraudulos.
Deci minim 150 € "gaura".


 Soulstream, on 04 octombrie 2017 - 11:21, said:

Eu de exemplu [...]
Sau cum sa ne scarpinam cu mana dreapta la urechea stanga.

#1188
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ma uit pe aici, prin Germania, toata lumea are card dar toti ai in buzunar si 20-30 de euroi pto cafea, o maslina, mezilicuri de astea.
Si nu mai moare nimeni de grija banilor lichizi sau a cardului, le imbina.

Edited by lil debul, 06 October 2017 - 07:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate