Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Eliminarea banilor lichizi

- - - - -
  • Please log in to reply
1197 replies to this topic

#1189
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
In timp ce in Suedia mai toate-s cu cardul, in Germania cash-ul inseamna libertatea individului, cel putin asa se striga pe la colturi.

#1190
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Unii au o dorinţă sado-maso de a fi controlaţi. Sincer, nici eu nu înţelegeam unele lucruri şi credeam că nu e deranjat de exemplu să fie camere de supraveghere mai peste tot. Dar pe urmă mi-am dat seama de anumite lucruri.
Hmm, undeva în Biblie se menţionează de semnul fiarei. Nu ştiu dacă vom ajunge tatuaţi cu 666, dar sigur nu e normal să ţi se impună ceba (folosirea cardului şi altele) în numele siguranţei şi al binelui colectiv... că doar nu e ca şi cum ai merge beat la volan sau cu maşina în stare tehnică praf. Cu ce-i afectezi pe alţii dacă plăteşti cu bani gheaţă?
Să moară Satana, dacă aş avea 1.000 de Euro de cheltuit cum ar fi să mă duc câteva mari second-handuri din Germania sau Franţa şi să mă apuc să cumpăr cu bani gheaţă electronice, muzică pe format fizic, trenuleţe? Vreau şi eu 4 locomotive, 10 vagoane şi 100 de piese de cale... 500 Euro şi să scot o bancnotă de 500 Euro... ar chema "oamenii legii" sau doar ar rămânre ca hipopotamul la dentist?

Sunt curios, limita aia de 5.000 Lei pentru o persoană fizică care face plăţi cash într-o zi o fi per tranzacţie. Că dacă mă duc să plătesc să zicem mobilă de 5.000 Lei şi electrocasnice de 5.000 Lei într-o zi, la 2 firme diferite e legal sau dacă nu e legal, au cum să mă verifice?

Edited by djl, 06 October 2017 - 16:49.


#1191
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Stai linistit @djl, ca nu te controleaza nimeni pentru tranzactii cu cash. Daca nu-i intreaba nimeni nici pe aia care platesc cash masini de 'jdemii de euro (ma gandesc la aia care le cumpara SH din targuri, nu cred ca e vreunul de la ANAF care sa stea cu chitantierul pe la Vitan :P )

PS Pe @Barboso il inteleg, ca nu vrea sa-si bata capul cu banci si alte cele. E dreptul lui, asa cum e dreptul meu sa folosesc cardul pentru ca mis e pare mai comod. Dar de aici pana la paranoia asta cu controlul si cu 666. Obisnuiti-va cu ideea, sau retrageti-va in padure (sau ca aia de au cumparat teren in Alaska si depind de un tren care vine la saptamana, vezi documentarul Trenuri in Alaska, la Discovery). Si vedeti ca "baietii rai" va stiu numele si adresa dupa IP-ul de pe care postati aici, asa ca asteptati-va sa va faca o vizita in curand :vampire:

#1192
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
Hai să depășim discuțiile astea sterile despre prezent și mai ales despre situația actuală de la noi, că oricum România nu este și nu va fi niciodată buricul Pămîntului. Mai bine revenim la ce se va întîmpla în viitor, cu atît mai mult cu cît tendințele sînt vizibile cu ochiul liber și în zilele noastre - și nu oriunde, ci chiar în țara unde au apărut primele bancnote de hîrtie din lume: http://www.npr.org/s...obile-payments. Culmea e că se fac plăți electronice chiar și pentru mărunțișuri de doi bani, cum ar fi o taxă de autostradă, un suc, o cafea etc.!

Edited by pletosu, 10 October 2017 - 08:28.


#1193
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
Lucrurile continuă să evolueze:
http://www.startupca...lefon-mobil.htm

Quote

Cum poți face cumpărături contactless cu telefonul

O nouă experiență de cumpărături este în trenduri pentru 2018 - smartphone-ul pe post de portofel digital.  BT Pay este primul wallet din România care permite plăți contactless, bazat pe tehnologie inteligentă de plată Visa Token Service și MasterCard Digital Enablement Service.
Banca Transilvania va lansa în ianurarie 2018 BT Pay, aplicația de tip wallet care presupune adăugarea în aplicație, în format digital a cardurilor de debit și de credit pe care un client le are la Banca Transilvania. Aplicația va putea fi descărcată pe smartphone-uri cu sisteme de operare Android și iOS, din Google Play Store sau App Store.
Cu ajutorul BT Pay, clienții BT vor putea realiza următoarele:
- Plăți în țară și în străinătate, prin aproprierea smartphone-ului de terminelele contactless ale comercianților, funcționalitate valabilă doar pentru smartphone-urile cu sistem de operare Android, sistemul iOS nepermițând accesul NFC pentru terțe aplicații.
- Transfer de bani între cardurile proprii și către alte persoane care au card la BT.
- Consultarea detaliilor despre: tranzacțiile realizate cu cardul BT, soldul și, în cazul cardurilor de credit, sumele lunare de plată și soldul punctelor de loialitate STAR.
- Accesarea campaniilor partenerilor Băncii Transilvania din programul STAR, dedicat celor care au carduri de cumpărături emise de BT, precum și oferte ale băncii.
Pe lângă aplicație, BT Pay cuprinde accesoriile de plată lansate până acum de Banca Transilvania: stickerul, ceasul și brățara contactless.
Mie mi se pare foarte normal. În zilele noastre, dinamica reprezintă regula, nu excepția. Cine visează că ar fi posibil ca lucrurile să mai stea vreodată pe loc n-are decît să viseze în continuare.

#1194
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Post_-AppleS-_, on 19 iulie 2014 - 08:49, said:

Ceea ce nu inteleg eu , e de ce lumea nu vrea sa evolueze , se pun in cur, si zic ca nu are rost sa schimbam, ca e mai bine cu ce avem acum. Democratia , si societatea moderna,economia deja au trecut ani grei peste ele , lucram cu idei gandite acum mii de ani,pe care omul se incapataneaza sa le foloseasca in prezent. De ce nu lasati sa moara domne babetele astea, va e frica de Schimbare?
Trebuie sa dea unu o bomba nucleara pentru a schimba din temelii idealogia Omului?
Citeam mai sus ca , asteptati tehnologii. Asteptati , ca vin singure , in ritmul asta consumerist din prezent, nu avem timp nici bani, nici dedicare, de ce sa cercetez toata viata cand pot sa ma pun la umbra ca toti ceilalti si sa astept Tehnologia?

Si ce ar putea insemna Schimbarea asta? Orice ideologie are radacini nu in buna credinta ci in dorinta si lacomie. Cu cat ideologia are fata mai umana, cu atat mai devastatoare pentru om este. Lucru verificat si rasverificat.
Prin urmare, tu ce Plan ai?

#1195
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
La o reclamă la card (aia cu tipa desenată) personajul numără... bani lichizi    :)

#1196
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
In urma cu cativa ani, o prietena de familie a dat instant in diabet dupa ce s-a dus la cumparaturi(sa-si ia masina din Autovit) si s-a intors acasa si fara banii de care a fost furata, si fara masina. Trebuie sa reducem cat mai mult posibil platile cu cash, regula trebuie sa fie plata cu card, iar cash-ul sa ramana un segment de nisa, maxim 10% din totalul platilor. Mai putine bacterii, mai putina cheltuiala cu manevrarea unui numerar imens, fara "n-am sa va dau rest, schimbati va rog alaturi!".

#1197
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Daaa., cum ar fi sa te duci la targul de masini si sa platesti cu cardul? :w00t: Si aia de la Wheeler Dealers fac afaceri numai cash cand cumpara si vand masini :P

Daca prietena a patit-o, asta e, ghinion, vorba unui clasic in viata :P Dar tranzactiile cu bani lichizi nu vor disparea curand, macar pentru astfel de chestii.

#1198
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpufonel, on 05 iulie 2020 - 00:13, said:

tranzactiile cu bani lichizi nu vor disparea curand, macar pentru astfel de chestii.
In Suedia practic au disparut. Exista sisteme de plata "cash" electronic ... treaba ta cum justifici banii daca te intreaba cineva.
SI nu uita ca mereu exista piata monedelor virtuale care poate fi folosita daca vrei sa iti acoperi urmele financiare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate