Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#4609
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
N-am mai scris de ceva vreme, dar s-au mai intamplat cateva lucruri:

-- am primit despagubirea de la asigurari pana la urma pentru UPS si pentru pompa hidroforului. Cu Delgaz inca ma lupt in sesizari si reclamatii ANRE in legatura cu penele scurte si dese ..cauza defectarii acelor echipamente, conform spuselor celor din service-urile unde am dus device-urile la constatare.
-- am vandut vechiul BMS de la Heyo si mi-am comandat si primit altul de ja JK cu egalizare activa a celulelor ce l-am montat pe bateria de 24V 105Ah lifepo4. Urmeaza sa mai iau 8 celule de 3.2V 105 Ah ca sa-mi fac o baterie de 24V 210 Ah, deci vreo 5kw in baterie.
-- am vandut vechiul UPS si mi-am luat un Invertor Solar 'all-in-one' de la EaSun de 3.6kw 24V. Momentan il folosesc in teste pe post de UPS; la anul poate apar si 4-5 panouri sa suplimenteze consumul pe vreme insorita (nu am load mare pe timp de zi..cu atat mai putin pe timp de noapte). Cu ajutorul colegilor mai experimentati de pe forums (aka Mr. Kolf*), le-am si configurat; au zeci de parametri de configurare, atat BMS-ul cat si Invertorul. Acu pare sa functioneze destul de bine pe incarcare/descarcare / mentenanta baterie.
--cu ajutorul Mr. Anaki am facut acel ATS, testat si merge dupa asteptari. Sapt asta sper sa reusesc sa-l montez in productie, ca-l tot aman de mult. I-am pus si un Shelly 3EM sa-mi monitorizeze fazele/consumul.
--am cumparat cablu 4*10mmp + 1*16mm pt impamantare si am facut o deviere de retea/bransament curent pana in demisol, unde vor veni ATS-ul, invertorul, bateria(iile) apoi m-am intors inapoi in tabloul de pe casa, unde venea initial bransamentul din firida.si de acolo in TG din casa. O manareala, dar nu am avut alta solutie mai simpla. Nici asta nu a fost simpla, ca am scos dalele de la trotuar, impamantat cablurile, pus iar nisip si dalele..etc.
-- de azi am inceput curatenia in mini-demisol (e inca la rosu) ca sa pot monta aparatura acolo.. sa am backup de curent cand crapa reteaua. Pana acu, mini-demisolul a fost un fel de "arunca acolo ce nu-mi trebuie azi..poate-mi trebuie candva"..si din vreo 55-60mp de demisol..mai mai ca nu mai am unde intra. Trebuie sa arunc mai totul de pe acolo.
-- casuta lemnelor e gata si deja am carat/asezat mai bine de jumatate de camion de lemne.. vreo 8-9mc steri.
-- curtea arata verde ca primavara, dupa nenumaratele ploi din ultima perioada, imprastierea unui ingrasamant boabe si foliar de lunile trecute, tuns de 1-2 ori pe sapt..dupa nevoie.

M-am decis sa dau un lavabil in anumite camere din casa, deja se vad 'urmele' locuirii in casa de peste 5 ani.. mai ales in bucatarie si casa scarii.

Edited by manghels, 12 September 2022 - 13:28.


#4610
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmanghels, on 12 septembrie 2022 - 13:25, said:

deja se vad 'urmele' locuirii in casa de peste 5 ani.. mai ales in bucatarie si casa scarii.

La noi se vad pe la unele colturi si pe sub un geam: vinovate sunt printesele care se freaca, respectiv se reazama cu labutele cand acceseaza pervazul.

#4611
mirceaghm

mirceaghm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.10.2019
Buna, cum se comporta tigla? Ceva urme de oboseala din cauza inghetului? Ai tratat-o cu ceva solutii de hidrofobizare? Cate ieri are de cand e pe casa?

#4612
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Se prezinta destula de bine. Sunt zone unde nu se curata cand ploua..dar cred ca se curata cu presiune (in viitor o sa incerc aparatul sub presiune daca o fi nevoie stridenta). Deocamdata nu e nimic grav la nivel de aspect. Cat priveste etapele inghet-dezghet-canicula nu am vazut sa fie probleme din 2017 pana acu. Nu am tratat-o cu nimic.

Poza e de acu..Pe partea de peste parter..unde e bucataria/terasa..nu prea au fost atenti cand au dat decorativa..si s-a 'scapat' peste tigla prin anumite locuri..desi am acoperit-o cu folie. Ei tot au reusit s-o pateze un pic.

Attached Files


Edited by manghels, 04 November 2022 - 09:25.


#4613
mirceaghm

mirceaghm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.10.2019
Multumesc! Sa va bucurati de casa Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate