Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
15060 răspunsuri în acest subiect

#307
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.033
  • Înscris: 30.10.2006

Vizualizare mesajparintele, pe 26 septembrie 2014 - 08:43, a scris:

Uite si eu 2 pozne, am ingropat saraciile de gatit si m-am apucat de delapioare...

Usi/pereti din placi din scinduri lipite si blat de mdf? daca sint placi sint din acelea ce se gasesc in Dede sau asemanator? sint curios cum sint la prelucrat, lacuit (daca ai facut asta)....

#308
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.091
  • Înscris: 17.03.2005
Exact.
Blatul m-a costat 110 kei 4 m, de 38mm, lichidarea Obi...o treime din pret.
Alea de stejar sau fag costa 600 lei sau cam asa si nu imi place cum arata, zici ca e parhet..usilr.din sipculite lipite arata cat de cat ok dar blatul e urat, se vad prea.rau imbinarile intre sipci..
Plus ca lucreaza in draci placile, la alea de 18 le mai tragi din surub, le mai indoi la loc dar la ditai latul dc trage umezeala si se suceste, il cam arunci...
Financiar in primul rand si apoi practic am ales mdf...sau pal ca de fapt nu stiu dc e mdf, e un pa gros, da-l in spanac...

Cat despre prelucrare...le alegi drepte, recomand pinul, e 2 clase peste molid, mai dens, mai dur, plus mai frumos cu noduri.si tonuri.de.rosu...si se suceste mai putin decat molidul...
Eu am luat si una si alta pt diverse corpuri...
Slefuit o data cu 80-100, lac subtire, 2 maini am dat eu, pt interior, de la horn, uscat 1-2 zile, slefuit cu 100-120, lac incolor gen yacht..preferabil 2 maini, preferabil cu o alta matuire intre ele...merge si un strat, sa mai dea si altii, alta data, ca eu m-am plictisit de frecat.
Mult mai comod sa cumperi, mult mai precis palul, mai stabil, dar eu am ales calea mai grea, mie imi place...e un compromis intre.pal.si lemn natur prelucrat la mana, imbinat samd...as fi facut din scandura imbinat usile cu rame samd...cum se face mobila.de lemn masiv dar nu am timp, experienta si nici aculele necesare...data viitoare fac tot din lemn natur, scandura...dar pe indelete, nu asa, pefuga...
Cam asta e, cum ziceam ambitia measa facaproape tot singur, cu mana mea, tor ce pot, cat a multe...cam astea au fost.compromisurile , printre ele placi lipite si blat...



#309
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.603
  • Înscris: 21.02.2006
Eu tot la organizarea atelierului sant. Am facut unu si maine sper sa ma apuc de al doilea.

Fișiere atașate


Editat de pufarin, 26 septembrie 2014 - 16:33.


#310
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 21.01.2007
@parintele,pufarin...,asta inseamna sa locuiesti acolo unde si construiesti.Fiecare minut disponibil il poti valorifica cum vrei ,fara sa fi conditionat de alte'' indicatii pretioase''.
Din pacate il am pe mosu' meu care este precum o soacra;face planuri peste planuri si cand ii stric [programarile] se imbolnaveste subit si nu mai poate nici sa vorbeasca...asta e.
Felicitari pt realizari ,nu trebuie sa-l uit nici pe ciprian,al carui strung pt lemn imi place.
Din pacate eu nu pot lasa o scula ascutita montata undeva ca o gasesc stirbita;nu o singura data am gasit subansamble mecanice ,puse in sacul pt gunoi...si bineinteles ca ''nu am umblat eu acolo''apare raspunsul mosului...

Editat de gcom61, 26 septembrie 2014 - 17:15.


#311
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.091
  • Înscris: 17.03.2005
Mah, eu imi mai forjez cate una alta, prin urmate ciocanul este scula vitala, mi-am tunat si chiar facut ciocane...nu vreti sa stiti de cate ori au ras astia de mine()astia care m-au mai ajutat, salahori, neamuri, tata,etc..) cand ripam la ei ca-mi strica ciocanul...
Cum dracu sa strici un ciocan?simplu...dai cu el ca proasta in ce nu trebuie...
Asa ca stiu cum e sa iti beleasca unu chiar si cea mai banala scula.

#312
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 891
  • Înscris: 01.08.2007

Vizualizare mesajpufarin, pe 26 septembrie 2014 - 16:32, a scris:

Eu tot la organizarea atelierului sant. Am facut unu si maine sper sa ma apuc de al doilea.
Cand oi gasi si io timp sa-mi fac asa o panoplie...
Frumos!

Vizualizare mesajgcom61, pe 26 septembrie 2014 - 17:13, a scris:

@parintele,pufarin...,asta inseamna sa locuiesti acolo unde si construiesti.Fiecare minut disponibil il poti valorifica cum vrei ,fara sa fi conditionat de alte'' indicatii pretioase''.
Din pacate il am pe mosu' meu care este precum o soacra;face planuri peste planuri si cand ii stric [programarile] se imbolnaveste subit si nu mai poate nici sa vorbeasca...asta e.
Felicitari pt realizari ,nu trebuie sa-l uit nici pe ciprian,al carui strung pt lemn imi place.
Din pacate eu nu pot lasa o scula ascutita montata undeva ca o gasesc stirbita;nu o singura data am gasit subansamble mecanice ,puse in sacul pt gunoi...si bineinteles ca ''nu am umblat eu acolo''apare raspunsul mosului...
La mine-n atelier e ca-n altar. Nu intra nici draq. :) Ma cert si cu tata daca-si face drum pe-acolo.

#313
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Frumoase si utile !
Cred ca mai bine ar fi daca topicul ar fi redenumit ,,Bricolaj_mic mobilier,scule si unelte "......mai ales ca pe citeva pagini bune sunt postate realizarile colegilor.
Eu deocamdata sunt la faza de proiect si pregatire uneltelor si procurarea materialelor,
Fișier atașat  model terasa.jpg   9,33K   36 download-uri

Editat de cristian68n, 26 septembrie 2014 - 19:34.


#314
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 891
  • Înscris: 01.08.2007

Vizualizare mesajparintele, pe 26 septembrie 2014 - 19:00, a scris:

Mah, eu imi mai forjez cate una alta, prin urmate ciocanul este scula vitala, mi-am tunat si chiar facut ciocane...nu vreti sa stiti de cate ori au ras astia de mine()astia care m-au mai ajutat, salahori, neamuri, tata,etc..) cand ripam la ei ca-mi strica ciocanul...
Cum dracu sa strici un ciocan?simplu...dai cu el ca proasta in ce nu trebuie...
Asa ca stiu cum e sa iti beleasca unu chiar si cea mai banala scula.
Fii atent. Doi frati, prieteni de-ai mei imi cer nu-s ce scula, eu le-o dau, ei mi-o aduc stricata. eu urlu ca o gorila la ei si le explic sa nu mai ceara in viata lor alta scula la mine, in afara de ranga, ca aleia nu au ce sa-i faca. O ranga facuta dintr-o bara de otel special de vreo 40 de mm diametru, cu gura din foaie de arc. Daca erai nemancat n-o ridicai de jos. Dupa cateva luni vine unul din ei si-mi cere ranga. Rad de ma doare burta si i-o dau. Dupa doua zile ghici cum mi-e adus-o? Cu gura rupta-n doua. Cum au reusit numai ei stiu. De atunci nu mai dau scule decat foarte rar, doar prietenilor despre care stiu eu ca au respect fata de sculele cu care lucreaza.

#315
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.603
  • Înscris: 21.02.2006
Cat am fost plecat in concediu mi-am incuiat atelierele si am ascuns cheile de taicamiu dar tot a reusit sa imi stirbeasca maceta pe care am uitat-o afara plus alte cateva ispravi care mi-au dat planurile peste cap. Oricum nu mai  imprumut scule, nu mai eu stiu cat m-am chinuit sa le adun si cu ce sacrificii ca sa mi-le strice unu caruia nu-i pasa sau sa le inapoieze jegoase, zgariate sau strimbe.

#316
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.683
  • Înscris: 31.01.2010
Mah, nu mai circotiti atia de parinti!
Bucurati-va ca inca`i aveti !
Sculele tot voi le reparati sau ascututi deci nu`i asa mare paguba.

Grig

#317
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 21.01.2007
Grig...ce e mai frumos,...este ca si noi suntem parinti  si avem unele sperante.As dori ca cei mici sa se priceapa cel putin cat mine la diverse lucruri,chiar daca nici eu nu ma pricep la tot ce fac ei...

#318
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.091
  • Înscris: 17.03.2005
Pufarine, ia-i bre o tramontina bolo, e avion pe langa parangu lu dementu ala dpdv al utilitatii si costa vreo 35 de lei. E iute rau , ieftina si face treaba, o sauti lase jucaria in pace.
Cand oi da drumu iar lafirja trebe sa-mi fac si eu un parang dar mai traditional.
@grig eu nu zic bre de rau, zic asa cu duiosie...saracu tata uneori se si teme.sa.foloseasca aumite scule, asa i-am imouiat capu sa nu le strice, acu a invatat..dar chiar.ma.gandeam zilele astea ce ma faveam fara el...e atehnic, nici nu ma poate insa cu toate astea e aur...numai ca stau cu el ma enervez si imi mai tine de un lemn pana imi trece si tot e foarte mare lucru...e timp pe.care.il petrecem impreuna si care altfel.ar fi pierdut ...

#319
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006

Vizualizare mesajcristian68n, pe 26 septembrie 2014 - 19:28, a scris:

...Cred ca mai bine ar fi daca topicul ar fi redenumit ,,Bricolaj_mic mobilier,scule si unelte "......mai ales ca pe citeva pagini bune sunt postate realizarile colegilor...
Dacă citești aici, vei vedea că a fost o asemenea discuție.
Dacă considerați că sunt egoist fiindcă vreau să vă păstrez pe toți la mine pe arie, spuneți-mi, mă costă doar un click.

Am considerat că ne știm prea bine și prea bine ne înțelegem pentru a muta topicul.
Da' este și alegerea voastră...

#320
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.033
  • Înscris: 30.10.2006
E clar ca se cuvine o arie noua cu mici sau mari "lucraturi" sau poate tot aici cum sa spus mai inainte schimbind numele topicului.


#321
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.683
  • Înscris: 31.01.2010
Ei, zic si eu, al meu era mai mester ca mine si avea grija de scule...
Inca le mai am si le folosesc cu multa placere.

Grig

#322
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.603
  • Înscris: 21.02.2006

Vizualizare mesajparintele, pe 26 septembrie 2014 - 20:10, a scris:

Pufarine, ia-i bre o tramontina bolo, e avion pe langa parangu lu dementu ala dpdv al utilitatii si costa vreo 35 de lei. E iute rau , ieftina si face treaba, o sauti lase jucaria in pace.
...
Am vrut tramontina dar nu am gasit modelul care mi-a placut mie iar parangul lu' "dementu" a fost mai ieftin decat Tramontina, l-am luat de la benzinarie pe puncte iar otelul este mult mai bun ca la Tramontina, stiu sigur asta, de la un prieten care este pasionat de cutite si tot ce tine de ele.

Vizualizare mesajscaiba, pe 26 septembrie 2014 - 20:14, a scris:

Dacă citești aici, vei vedea că a fost o asemenea discuție.
Dacă considerați că sunt egoist fiindcă vreau să vă păstrez pe toți la mine pe arie, spuneți-mi, mă costă doar un click.
Am considerat că ne știm prea bine și prea bine ne înțelegem pentru a muta topicul.
Da' este și alegerea voastră...
Mie imi place aici, este cea mai bine moderata zona a forumului, restul e plin de mistocareli ieftine.

Vizualizare mesajNickRvl, pe 26 septembrie 2014 - 20:23, a scris:

E clar ca se cuvine o arie noua cu mici sau mari "lucraturi" sau poate tot aici cum sa spus mai inainte schimbind numele topicului.
Eu zic sa il lasam asa deocamdata, sa fie secretul nostru.

#323
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006

Vizualizare mesajpufarin, pe 26 septembrie 2014 - 20:44, a scris:

...Eu zic sa il lasam asa deocamdata, sa fie secretul nostru.
Posted image
Bine zici matale, da' nu ni-s stat în stat.
Plus că-mi taie zece la sută din soldă dacă mă fac că nu văd.
Deschidem alt topic.

ps: sunt în pană de inspiraţie (vineri seara Posted image ) modificăm titlul aşa cum doriţi pentru a fi uşor de înţeles că-i pentru agricolă Posted image

le: voi lua topicul pe mână şi voi muta realizările voastre acolo, ordonarea va fi după data postului.
Dacă aveţi ceva nou, postaţi vă rog direct acolo.

#324
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.327
  • Înscris: 25.02.2011
Mă "încearcă o ușoară nostalgie " ... oare va mai fi la fel topicul cu fierătanii fără "realizări "?
Pe de altă parte din punct de vedere practic ...totul e bine de pus pe căprării ... nu de alta dar să nu iasă vreun hibrid ciudat;)

Editat de willrock252000, 26 septembrie 2014 - 21:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate