Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Honda Civic 1.8 i-vtec

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#1
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
La inceputul acestui an am facut o miscare pe care sper sa nu o regret. Prietenul meu de 25 de ani a facut un buy back la Autoklass si si-a dat acolo avans masina in cauza...eu mai in gluma mai in serios, l-am certat ca nu mi-a spus ca este de vanzare deoarece eram indragostit de acest model si oarecum plictisit de Focusul meu. Omul mi-a zis ca daca vreau o retrage de acolo si asa am luat pe loc decizia sa o cumpar...a fost o alegere cu inima, nici vorba de ceva rationament. Ulterior am vandut Fordul si in mare am iesit ca dintr-un schimb.

Este o Honda Civic VIII, fabricata in 2008 cu motorul de 1.8 i-VTEC benzina, are 140 cai. Masina am luat-o la 140000 km, cu toate reviziile facute la timp. Acum am spre 146000 si nu regret nici o secunda ca am facut aceasta alegere. Desi Focusul mi-a placut enorm cum s-a comportat in cei 4 ani, Honda este altceva. Iti insufla cu totul alta stare...
Ca si dotari, are cam toate banalitatile care se pun in ziua de astazi, ce o face mai speciala este cutia i-shift care este o cutie manuala robotizata. Poti merge in mod automat sau poti schimba manuala vitezele (de la schimbator sau din padele). Pacat ca nu avem drumuri mai bune.
Ca investitii in ea, am facut o revizie generala si am luat un set de jante Enkei de la type-R Ep3, pe care le-am sablat si vopsit in cam electrostatic. Altceva nu prea am in plan sa fac, arata prea bine pentru a o strica....eventual un polish profi la un moment dat.
Va atasez niste poze dintr-o iesire pe meleaguri salajene..imi place contrastul culorilor.

Attached Files



#2
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Frumoasa, cat te-a costat?

#3
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007

 kNp, on 21 mai 2014 - 09:31, said:

Frumoasa, cat te-a costat?
Pentru mine a fost un pret special tinand cont ca am luat-o de la cel mai bun prieten al meu (suntem prieteni de 25 de ani, din clasa a VIII-a) - 5000 Euro.

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Avand in vedere masina ,pretul si faptul ca iti este cunoscut istoricul ei , ai facut cea mai buna afacere.
Sa te bucuri de ea sanatos.

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Sa o stapanesti fara probleme! E o masina buna si merita toti banii.

Mie, personal, doar un lucru nu-mi place prea mult. Plasticul trasparent dintre faruri. :)

#6
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
Multumesc. Da, nici mie nu-mi place plasticul acela, dar asa este modelul - eventual pe viitor am sa il schimb cu grila aparuta la face-lift, daca se poate. Si-au dat probabil si ei seama ca e punctul slab :)

#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Superba masinuta !
Si eu sunt in studii pentru o noua achizitie ( a doua masina / masina de back-up).
In finala, in acest moment, sunt noua Honda Civic 1.8 i-VTEC si noua Mazda 3 G120 ( 2.0 benzina).

#8
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Felicitari pentru achizitie, e foarte frumoasa :) Ma bate si pe mine gandul s-o schimb pe cea veche cu varianta aceasta, insa vom vedea (cea lansata acum nu-mi place de nicio culoare la design).

#9
Boydevil

Boydevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2006
frumoasa masina, sa ai parte de multi km fara intamplari neplacute
Daca se poate poti sa imi zici cat ar fi luat prietenul tau pe masina la buy back? sunt interesat sa dau la buy back un Megane 2 din 2007 ( 125k km) sau un ibiza 2010 ( vreo 60k km) si vreau sa imi fac o parere...

#10
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007

 RealThing, on 21 mai 2014 - 12:16, said:

Felicitari pentru achizitie, e foarte frumoasa Posted Image Ma bate si pe mine gandul s-o schimb pe cea veche cu varianta aceasta, insa vom vedea (cea lansata acum nu-mi place de nicio culoare la design).
Sa stii ca si mie mi se pare mai frumos modelul precedent, la cea noua mi se pare ca au exagerat cu stopurile alea uriase. De altfel, baietii de la Autoklass SB mi-au spus ca multa lume care vrea Civic nou intreaba daca mai au modelul vechi. Oricum, neaparat sa faci drive test cat mai lung posibil, exista persoane care o gasesc nepotrivita pentru RO.

 Boydevil, on 21 mai 2014 - 12:24, said:

frumoasa masina, sa ai parte de multi km fara intamplari neplacute
Daca se poate poti sa imi zici cat ar fi luat prietenul tau pe masina la buy back? sunt interesat sa dau la buy back un Megane 2 din 2007 ( 125k km) sau un ibiza 2010 ( vreo 60k km) si vreau sa imi fac o parere...
5500 Euro cu un rand de roti (eu am primit vara-iarna, ambele aproape noi). Te sfatuiesc insa sa incerci sa o vinzi, cei care fac buy back iti ofera sub pretul pietei. In plus, Megane-ul este o masina care cred ca se vinde destul de repede.

Edited by flaviuf, 21 May 2014 - 12:39.


#11
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 flaviuf, on 21 mai 2014 - 12:32, said:

Sa stii ca si mie mi se pare mai frumos modelul precedent, la cea noua mi se pare ca au exagerat cu stopurile alea uriase. De altfel, baietii de la Autoklass SB mi-au spus ca multa lume care vrea Civic nou intreaba daca mai au modelul vechi. Oricum, neaparat sa faci drive test cat mai lung posibil, exista persoane care o gasesc nepotrivita pentru RO.

Am avut una pe langa casa vreo 6 luni, stiu ce poate Posted Image Ce-i pot reprosa: ambreiajul se duce cam repejor la cutie manuala - nu stiu daca au rezolvat, vopseaua si parbrizul se ciupesc fenomenal de repede, si garda la sol e una cam mica pentru ce-i la noi - insa aceeasi problema o am si la CIvicul pe care-l am acum. In rest, foarte faina masina.

A, si luneta aia tampita taiata de eleronul ala ciudat Posted Image eu sunt obisnuit sa dau cu spatele numai din oglinzi, si prin aia nu vezi nimic in spate - e adevarat ca are senzori de parcare fata-spate, insa imi place sa vada ochiul meu ce e acolo. I-am gazit o singura utilitate: daca ai un berbec cu faza lunga in spate, nu prea te afecteaza Posted Image

Edited by RealThing, 21 May 2014 - 13:41.


#12
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007

 RealThing, on 21 mai 2014 - 13:39, said:

I-am gazit o singura utilitate: daca ai un berbec cu faza lunga in spate, nu prea te afecteaza Posted Image
De aceea au facut-o. Si probabil ca neavand stergator pe spate, are un rol si in a pastra luneta curata :) Cu vopseaua ai dreptate, in plus si proiectoarele se sparg in draci daca nu le pui folie de protectie. La datul cu spatele te obisnuiesti, din ce am observat multe masini moderne au vizibilitate slaba la mersul inapoi. Discul are 146 kkm si nu da semne de oboseala, dar am inteles si eu ca ar fi existat plangeri :)

#13
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 flaviuf, on 21 mai 2014 - 13:50, said:

Discul are 146 kkm si nu da semne de oboseala, dar am inteles si eu ca ar fi existat plangeri Posted Image

A ta am inteles ca nu are manuala clasica, la astea n-au fost probeleme din ce stiu eu. Ca idee, la mers sportiv am ras placutele fata la 30k km si discurile pe la 60k km(si ma enerveaza ca nici in anul de gratie dupa 2006 japonezii n-au fost in stare sa puna un senzor la placute cu martor in bord, tot cu scartaitoare le-au facut).

#14
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
Salut,cat a costat sablatul si vopsitul jantelor?Sunt interesat si eu pentru a mea.
Sa ai noroc de ea!

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E o diferenta mare intre Focus si Civic. Ai ales bine. Sa te bucuri de ea!

#16
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007

 todea20, on 22 mai 2014 - 03:52, said:

Salut,cat a costat sablatul si vopsitul jantelor?Sunt interesat si eu pentru a mea.
Sa ai noroc de ea!
M-a costat 550RONi (in SB). A durat 3 zile si s-au facut urmatoarele operatii: sablare, grund in camp electrostatic, vopsea in camp electrostatic, lac. Dupa fiecare operatie a stat la 180 grade in cuptor (de aceea a durat 3 zile). Daca nu ai solutie, te pot bune in legatura cu baiatul care mi le-a facut - mie mi s-a parut profi.

#17
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
Chiar te rog!

#18
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Uitandu-ma la aceste poze ,ma face sa apreciez mai mult hondele inainte de 2005 . Cu toate acestea fiind spuse, mai bine un civic decat focus .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate