Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Balanta negativa Paypal

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
genius252

genius252

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2014
Salutare.Am dat si eu zilele astea peste cineva care vroia sa imi cumpere un cont de wow pe forumuri si a facut plata in paypal.Toate bune si frumoase ma trezesc cu 200$ in cont si ma duc la culcare.Azi dimineata ma trezesc cu mail de la paypal ca s-a dat chargeback si acum am -200$ in balanta.Dupa ce m-am uitat si eu ca tot omul pe forumuri am vazut lume care spune ca daca nu esti din U.S.A , U.K. sau Irlanda nu ai treaba, mai ales ca suma e mica si ca nu ar trebui sa imi fac griji.Treaba e ca banii iam scos deja si nu sunt dispus sa ii dau la paypal pentru politica lor de r**** care lasa orice buyer sa dea chargeback.Acum vreau sa stiu daca a mai trecut cineva recent(1 an-2) prin vreo treaba din asta si cum s-a finalizat.Merci frumos anticipat

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
nu e politica de rahat e o politica foarte sanatoasa.
ca orice lucru de genul fraudei bancare / cu cardul se finalizeaza intotdeauna prost.
ei stiu exact cine esti si unde locuiesti. mai departe ramane de vazut..

Edited by onlyone, 10 April 2014 - 11:23.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
PayPal nu trimite banii înapoi decât pt. ţepe dovedite. Prima dată te întreabă pe tine de ce cere ăla banii înapoi, dacă nu răspunzi în termen de 30 de zile îţi trag automat banii din cont. Dacă rămâi dator şi nu compensezi nu mai pupi în veci cont la ei.

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu mai dezinforma lumea daca habar n-ai. Nu are ce sa-i traga automat din cont. Omul si-a scos banii, la revedere! Ramane la latitudinea lui daca mai vrea sa foloseasca Paypal pe viitor sau nu.
Oricum chargeback se face de obicei in caz de conturi furate. Deci ala nu a platit cu cardul lui asta s-a intamplat. Trebuia sa-i ceri numar de telefon inainte sa-i trimiti contul de wow si apoi sa verifici daca numarul de telefon corespunde adresei din Paypal si apoi sa-l suni de control. Daca ar fi ezitat chiar si un moment trebuia sa sa-l trimiti la plimbare, dar bineinteles tu n-aveai de unde sa stii astea. Acum poti sa contactezi Blizzard si sa le spui ca ai fost hackat si sa-ti dea contul inapoi. Asa te faci si cu cont de wow si cu $200 moca.

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Hackat? Hackat Hackat? :lol:

Sa fii sanatos, Blizzard specifica foarte clar ca este interzisa vanzarea de conturi.

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
asta cu cardul furat e o aberatie. folosesti paypal macar? stii care e procedura prin care poti folosi un card in paypal?

#7
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Si ce daca specifica? Doar nu e prost sa zica ca l-a vandut... Oricum contul a fost golit de gold si items pana acum.

Da amice folosesc, cardul e furat cu cont cu tot, cat de greu e? Phishing cat cuprinde, te faci cu galeti de conturi furate.

#8
genius252

genius252

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2014
Ok ms de raspunsuri.Din ce am vazut si pe alte forumuri am inteles ca o sa trimita niste debt collectors sa ma frece la cap cu telefoane si mailuri..asta nu-i o problema(traiasca optiunea de respingere automata).Sunt curios in schimb cat de departe ar merge avand in vedere din nou faptul ca 200$ nu e o suma foarte mare.Ma gandesc ca nu o sa se apuce sa ma dea in judecata ca nu ar fi rentabil dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept.De cont nu prea ma intereseaza ca sa fiu sincer ca incerc sa ma las de joc btw.

Edited by genius252, 10 April 2014 - 11:39.


#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,699
  • Înscris: 22.11.2007
eu in locul tau mi as face serioase probleme. nu neaparat ca le datorezi bani alora de la paypal ci pt faptul ca vei fi considerat primul suspect ca ai facut vreo smecherie, vreo frauda. adica ca tu ai furat respectivul cont si ti-ai trimis banii.
mai ales daca ai un cont de paypal pe care tranzactia asta e singura!

#10
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pai nu te lasa de joc inca, ia-ti contul inapoi ca sa poti sa-l vinzi iar si sa acoperi paguba din Paypal, cat de greu e??

#11
genius252

genius252

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2014
Inca o intrebare.Am avut un card care lam avut atasat la contul de paypal pana am scos banii si dupa l-am scos pentru ca sunt deja satul(nu e primul chargeback care il primesc dar pentru restul mereu am avut balance).Intrebarea mea este: sa ma duc sa inchid contul bancar care este atasat la card?Stiu ca l-am sters dar banuiesc ca nu sunt atat de prosti incat sa imi stearga datele care le-am introdus atunci cand am activat cardul si nu vreau sa ma trezesc cu -700 lei in contul bancar.

@bosskae am facut vreo 30 de tranzactii pe paypal dintre care 5 au fost chargebackuri.

#12
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu au voie sa-ti debiteze cardul fara autorizatia ta. Stai linistit si vinde contul de wow inca o data.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postgenius252, on 10 aprilie 2014 - 11:46, said:

@bosskae am facut vreo 30 de tranzactii pe paypal dintre care 5 au fost chargebackuri.
Inseamna ca vinzi porcarii.
Alti procesatori iti inchid contul la ei daca ai rata de chargeback de peste 1%, tu ai 17%. Roaga-te sa te mai suporte Paypal.
PS: daca intr-adevar e chargeback, disputa paypal e altceva.

Edited by don_dannielo, 10 April 2014 - 11:59.


#14
genius252

genius252

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2014

View Postdon_dannielo, on 10 aprilie 2014 - 11:58, said:

Inseamna ca vinzi porcarii.
Alti procesatori iti inchid contul la ei daca ai rata de chargeback de peste 1%, tu ai 17%. Roaga-te sa te mai suporte Paypal.

Daca chiar crezi chestia asta inseamna ca nu ai facut niciodata tranzactii pe un forum gen ownedcore ca sa iti faci cat de cat o reputatie.Chargebackurile alea au fost pe baza faptului ca erau conturi furate si ownerul a dat motivul ca a fost o tranzactie fara voia lui.Si inainte sa imi spui ca nu e bine sa faci tranzactii cu oameni fara reputatie sau ceva eu iti spun ca daca vinzi la sellerii mari o sa iei 50% din profitul pe care ar trebui sa il ai....daca ai noroc

#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View Postrickysyv, on 10 aprilie 2014 - 11:35, said:

Si ce daca specifica? Doar nu e prost sa zica ca l-a vandut...

Se vede ca esti pe langa. Stii macar cum functioneaza o disputa paypal? Nu stii. Asa ca nu mai abera cu afirmatii de genul "pai ce e prost sa zica.."

#16
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Anonimule eu vorbeam despre disputa cu Blizzard, acolo trebuie sa apeleze ca sa-si ia contul de wow inapoi si sa le zica ca a fost hackat. In Paypal nu era nicio disputa, doar un chargeback asupra caruia nu are niciun drept de apel, se vede ca n-ai nicio treaba...

Edited by rickysyv, 10 April 2014 - 12:58.


#17
mvjhon

mvjhon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 28.02.2010
Ce se mai aude cu balantele negative ajunse la recuperatori din Romania? A fost dat cineva in judecata pana acum? Procesele se vor tine in Luxemburg, unde e sediul Paypal Europa, sau in Romania de unde e firma de recuperare?
Eu sunt dator la ei aprox 250 euro. Cei din Luxemburg nu cred ca vor intenta proces pt suma asta, dar cei din Romania probabil o vor face. Am citit pe forumuri ca au sunat oamenii si pt 80 lei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate