Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Care este deosebirea intre GPS agricol Matrix 570G si Matrix 570 PRO GSI ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cpetrache

cpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2014
Buna ziua,
Sunt in cautarea unui sistem GPS pentru agricultura, fiind debutant in acest domeniu as vrea sa va rog sa ma ajutati sa inteleg care este deosebirea intre un GPS agricol Matrix 570G si Matrix 570 PRO GSI.
Va multumesc anticipat !
Calin P.

Matrix 570 GSI
[ http://innovgps.fr/Images/matrix13.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Matrix 570G
[ http://www.valromexim.ro/imagini/produse/detalii/c6i63w_gps%20agricol%20matrix%20570.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
rdruta

rdruta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2006
Matrix 570 G este o versiune foarte veche, a fost lansata acum vreo 3-4 ani (suna bizar, dar pentru agricultura de precizie 4 ani inseamna foarte mult !). Matrix 570 PRO GSI este ultima versiune pentru modelul 570, avand toate functiile Matrix 570 PRO GS plus cateva functii suplimentare dezvoltate special pentru piata europeana (producatorul, TeeJet, este o companie americana).

Din punctul meu de vedere (utilizator a catorva din versiuni) ceea ce ar fi de retinut este faptul ca modele 570G, 570GS, 570 PRO si 570 PRO G nu vor mai avea nici un update & upgrade nici pentru receptor, nici pentru soft. Deci practic imposibil de a merge spre aplicatii noi cum ar fi  aplicarea fertilizantilor & erbicidelor etc variabil in functie de calitatea solului intr-un anumit punct (in engleza suna ceva de genul Variable Rate Application). Alte aspecte importante : procesorul mult mai rapid si receptorul mult mai sensibil la ultima generatie (PRO GS si PRO GSI).

Oricum subiectul s-a discutat deja pe acest forum, vezi linkul urmator:
http://forum.softped...rare-suprafata/

Spor!

#3
cpetrache

cpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2014
Merci man! Eu as prefera ceva evolutiv, daca tot iau o scula sa fie ca lumea. Altfel doar pentru ghidare si si masurare mojoMINI Lite si mojoMINI Professional ar fi solutii mult mai interesante ca pret. Am vazut celalalt post despre Unipilot (autoghidare), daca nu te superi, as vrea sa te intreb mai multe despre datele de contact ale funizorului de la care ai luat Unipilotul. Iti voi scrie pe privat. Numaibine!

#4
cpetrache

cpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2014
Gata! Azi dau de baut! Mi-am luat Unipilot cu Matrix 570 PRO GSI. Super jucarie! Nu am vazut nimic mai simplu si mai precis.


View Postcpetrache, on 04 aprilie 2014 - 16:55, said:

Merci man! Eu as prefera ceva evolutiv, daca tot iau o scula sa fie ca lumea. Altfel doar pentru ghidare si si masurare mojoMINI Lite si mojoMINI Professional ar fi solutii mult mai interesante ca pret. Am vazut celalalt post despre Unipilot (autoghidare), daca nu te superi, as vrea sa te intreb mai multe despre datele de contact ale funizorului de la care ai luat Unipilotul. Iti voi scrie pe privat. Numaibine!


#5
cpetrache

cpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2014
Cateva imagini de la instalare:
[ http://www.gps-agricol.com/images/GPS-agricol-Ghidare-automata1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://www.gps-agricol.com/images/GPS-agricol-Ghidare-automata2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.gps-agricol.com/images/GPS-agricol-Ghidare-automata3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcpetrache, on 12 aprilie 2014 - 12:10, said:

Gata! Azi dau de baut! Mi-am luat Unipilot cu Matrix 570 PRO GSI. Super jucarie! Nu am vazut nimic mai simplu si mai precis.


#6
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Ce precizie ai la el? Pretul final care a fost?

#7
cpetrache

cpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2014
Precizia este cea data de semnalul gratuit (EGNOS), adica 0-20 cm. In schimb prin autoghidare dispare eroarea cauzata de utilizator (la ghidare manuala operatorul trebuie sa fie in permanenta atent la ecran si sa intoarca volanul in dreapta sau in stanga  in functie ce i se indica pe ecran). La Unipilot totul este automat, in baza sensibilitatii volanului el va anticipa astfel incat abaterile sa fie in permanenta ZERO.

Pret final: 6200 Euros fTVA, pret care include: GPS agricol Matrix 570 PRO GSI, modul de compensare inclinare, motoras electric, interfata intre motorasul electric si GPS-ul agricol, livrare, montaj & configurare, instructaj (eu + 2 tractoristi).
Din spusele baiatului care a facut montajul, prentu cei care nu au toti banii instalarea unui Unipilot se poate face in 2 etape: 1) achizitie GPS agricol Matrix 570 PRO GSI (in jur de 1700 Euros fTVA), care initial il poti folosi ca ghidare manuala. 2) Daca dupa un anumit timp (1 luna, 1 an, 5 ani... sau cand vrei tu) doresti autoghidare, se instaleaza si celelalte componente mentionate mai sus, astfel incat ai Unipilotul sa functioneze ca ghidare automata (autoghidare).
Pana in acest an am lucrat 1000 hectare, in 5 (eu+ 2 tractoristi+ faceam apel la altii 2 in anumite perioade). Urmeaza sa ne extindem cu inca 450-500 hectare si dupa calculele mele (dupa ce am testat jucaria in ultimele zile), daca reusesc sa mai cumpar 2 sisteme Unipilot, in 3 vom lucra fara nici o problema 1500 hectare.


View PostDaniel_Florici, on 14 aprilie 2014 - 21:53, said:

Ce precizie ai la el? Pretul final care a fost?


#8
JulienJD

JulienJD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.06.2014
1. Egnos nu te duce niciodata sub 15 cm precizie. 2. Este enorm de scump, banii aia nu ii vei scoate niciodata. 3. Ideea ar fi sa utilizezi controlerul pentru a inchide sectiile masinii de erbicidat. 4. Diferenta dintre GPS-ul simplu si Unipilot reprezinta salariul net al unui tractorist pe un an de zile.

#9
cpetrache

cpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2014
JulienJD: probabil toti occidentalii care folosesc sisteme de autoghidare nu au ce face cu banii :)  (cam asta ar reiesi din mesajul tau)
De aia obtin randamente si de 2-3 ori mai mari decat ale noastre. Daca ai vreo legatura cu agricultura (am unele banuieli) si daca ai face un cacul pur aritmetic (nu e nevoie sa stii nici diferentiale nici integrale) vei afla cat poti castiga la fiecare hectar/anual. In ceea ce priveste salariul unui tractorist, la ce bun sa tin unul in plus doar ca e ieftin, niciodata nu va scoate aceeasi precizie ca un GPS agricol manual, ca sa nu mai vorbim de un sistem de autoghidare.
Mesajul tau confirma ca la noi toti se pricep la fotbal si politica, iar mai nou si la ... agricultura. La toamna, cand termin cu lucrarile, te invit cu toata ospitalitatea de care pot da eu dovada la mine la ferma, faci tu un tur, dupa aia mai faci unul cu ghidare manuala si la sfarsit iti dau sa te plibmi cu Unipilotul. Vezi tu diferenta. Dupa aia nu mai cred ca vii sa ne amuzi cu mesaje din astea. PS: Ceea ce zici tu de inchiderea sectiilor, nu are nici o legatura cu autoghidarea. Se numeste BoomPilot (controlul automat al sectiunilor) si este foarte interesanta pentru parcele la care trebuie sa faci multe "capete de rand". Altfel, daca ai parcele cu lungimi mari investitia e mai putin rentabila.

View PostJulienJD, on 17 iunie 2014 - 22:52, said:

1. Egnos nu te duce niciodata sub 15 cm precizie. 2. Este enorm de scump, banii aia nu ii vei scoate niciodata. 3. Ideea ar fi sa utilizezi controlerul pentru a inchide sectiile masinii de erbicidat. 4. Diferenta dintre GPS-ul simplu si Unipilot reprezinta salariul net al unui tractorist pe un an de zile.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hc_6JFcZzuo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcpetrache, on 15 iulie 2014 - 03:36, said:

JulienJD: probabil toti occidentalii care folosesc sisteme de autoghidare nu au ce face cu banii Posted Image  (cam asta ar reiesi din mesajul tau)
De aia obtin randamente si de 2-3 ori mai mari decat ale noastre. Daca ai vreo legatura cu agricultura (am unele banuieli) si daca ai face un cacul pur aritmetic (nu e nevoie sa stii nici diferentiale nici integrale) vei afla cat poti castiga la fiecare hectar/anual. In ceea ce priveste salariul unui tractorist, la ce bun sa tin unul in plus doar ca e ieftin, niciodata nu va scoate aceeasi precizie ca un GPS agricol manual, ca sa nu mai vorbim de un sistem de autoghidare.
Mesajul tau confirma ca la noi toti se pricep la fotbal si politica, iar mai nou si la ... agricultura. La toamna, cand termin cu lucrarile, te invit cu toata ospitalitatea de care pot da eu dovada la mine la ferma, faci tu un tur, dupa aia mai faci unul cu ghidare manuala si la sfarsit iti dau sa te plibmi cu Unipilotul. Vezi tu diferenta. Dupa aia nu mai cred ca vii sa ne amuzi cu mesaje din astea. PS: Ceea ce zici tu de inchiderea sectiilor, nu are nici o legatura cu autoghidarea. Se numeste BoomPilot (controlul automat al sectiunilor) si este foarte interesanta pentru parcele la care trebuie sa faci multe "capete de rand". Altfel, daca ai parcele cu lungimi mari investitia e mai putin rentabila.


#10
JulienJD

JulienJD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.06.2014
Occidentalii scot randamentele din subventia dubla/tripla, sistemele de irigare si implicit investitia mult mai mare. Eu totusi nu vad rostul unui astfel de sistem la o suprafata mai mica de 5000 de ha. In cat timp estimezi amortizarea investitiei ?

Edited by JulienJD, 19 July 2014 - 17:07.


#11
rdruta

rdruta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2006
Pentru a completa raspunsul anterior referitor la diferentele intre GPS-urile agricole Matrix 570 PRO GSI si Matrix 570 PRO GS, dupa un studiu amanuntit, iata asemanarile si diferentele dintre cele 2 modele:

Matrix 570 PRO GSI are toate functionalitatile Matrix 570 PRO GS
+
  • Ventuza de prindere de la PRO GSI de 3 ori mai mare si to cam de 3 ori mai puternica, aspect esential  pentru rezistenta la vibratii (in mediul agricol vibratiile din cabina sunt omniprezente. Mai multe cazuri de spargere a ecranului prin cadere au fost semnalate in ultimul timp)
  • Procesorul PRO GSI este mult mai puternic decat PRO GS
  • Mai multe functionalitati la PRO GSI decat la PRO GS, modelul PRO GSI fiind adaptat pentru piata franceza, cea mai evoluata piata agrcola de pe vechiul continent. Avand mai multe functionalitati se ajunge la costuri mai mici daca se doreste evolutia catre autoghidare & sisteme de gestiune a tronsoanelor
  • Necatand la performantele superioare ale PRO GSI, in privinta preturilor este mult mai accesibil, preturi pe piata romaneasca mai mici cu 5-20% (in functie de dealer) fata de modelul PRO GS
Concluzie:
Ambele modele (PRO GS si PRO GSI) sunt modele de top din gama GPS-urilor agricole disponibile in acest moment pe piata.
Totusi la o analiza mai amanuntita observam anumite diferente intre aceste 2 modele,  modelul PRO GSI fiind la fiecare capitol mai evoluat si mai performant din punct de vedere tehnic.

In unul din mesajele urmatoare vom incerca sa facem o analiza intre modelele din gama mojoMINI (de la Leica): mojoMINI, mojoMINI2 si mojoMINI2 Professionnal

Pana atunci spor la treaba!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate