Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ce Facultate e mai buna?(POLITEHNICA BUCURESTI)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
4afterfun

4afterfun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.10.2011
Buna Ziua!
Sunt in clasa a XI-a si ma tot gandesc sa dau la Politehnica Bucuresti si nu stiu ce sa aleg. La informatica sunt bun zic eu problemele pentru clasa sunt usoare(fac C++), matematica stau destul de bine si fizica o stapanesc cat de cat. As vrea sa-mi aleg dinte Facultatea Automatica si Calculatoare oricare dintre cele 2 specializari:Calculatoare și tehnologia informației si Ingineria sistemelor si ETTI specializarea Calculatoare și tehnologia informației. Nu stiu ce sa fac pentru ca am vazut ca imi trebuie o medie mare pentru automatica si calculatoare si nu sunt sigur daca as intra acolo pe cand la ETTI sigur as intra. Care dintre cele 2 facultati ma pot ajuta pe viitor, adica ETTI cu specializarea CTI este buna sau sa incerc la automatica si calculatoare?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista "buna" sau ce mai zici tu acolo, tot ce conteaza e ce vrei sa practici. La ETTI e cu totul alta macare de peste in raport cu ce studiezi la Calculatoare.
Mai exista si Informatica cand nu te intereseaza hardware-ul.

Edited by neagu_laurentiu, 27 March 2014 - 18:27.


#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Du-te la ASE CSIE daca vrei sa te faci butonar. Primesti reducerea de impozit cu diploma de acolo plus ca in 3 ani nu vei fi frecat la cap cu chiar atat de multe inutilitati ca la acs sau etti. Ba chiar ai timp sa inveti in particular si ceva folositor sau chiar sa lucrezi. Informatica sau mai bine zis software development nu inveti nicaieri calumea, da' macar sa ai posibilitatea sa inveti tu acasa, nu sa stai sa rezolvi probleme idioate despre stiu eu ce diagrame...

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in primul rand trebuie sa-ti pui intrebarea ce vrei sa faci... apoi... ce ai putea sa faci... ce ar merge, ce s-ar cauta, in ce domeniu ai sanse mai mari sa-ti gasesti un job
in politehnica, primi 7 ani sunt grei... pana ajungi in anul 3... :)

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, mergi la ETTI, pt ca mie imi place sa depanez si sa proiectez.
Dar inteleg ca matale nu sti ce vrei.. Asa ca asculta un necunoscut, care evident ca nu te cunoaste si habar nu are ce iti place.
Altfel, corect, dar  cu o corectie. Primii 4 ani sunt grei, pana ajungi in anul 3..ma rog, eu am avut colegi care datorita dublei repetentii in anul al II-lea, nu au ajuns in anul al III-lea, fiind exmatriculati..
Altfel, tocmai mi-am lustruit globul de cristal si de aia stiu precis ca dupa ce matale vei absolvi, evident cu zece, firmele celebre se vor repezii precum ulii la matale sa iti ofere salarii de jde' mii de coco. Sau euro..Adevarat graiesc eu tie..Pt ca IO stiu ce se va cere pe piata muncii atunci..
Aoleu, mama mia.. sa mai ia dracu daca ii inteleg pe astia mai tinerii. E un ditamai topicul despre Poltehnica. Cina sa il citesca? Eu? Pardon...
Adevarul e ca desi nu ma consideram prea genial, la 17 anisori chiar stiam ce drum o sa aiba viata mea..Aveam o pasiune, pe care o dezvoltasem si care a ajuns si meseria mea dupa absolvirea liceului. Mda, nici prin ala nu am trecut ca gasca prin apa..
Dar cand ii vad pe astia mai tineri, de azi...inteleg cat am gresit necrezand in mine..

#6
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Îți place electronica sau îți plac calculatorele?

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Confuzia este dată de faptul că ETTI oferă un program de "CTI" care e, teoretic, cam acelaşi lucru cu Calculatoare de la AC. În realitate însă, la ETTI electronica e pe primul loc, indiferent cum se numeşte programul de studiu, şi soft-ul e pe locul 2. Deci, dacă vrei să te orientezi mai ales pe calculatoare, du-te la AC.

Pe de altă parte, da, este o problemă cu intratul la calculatoare- AC, acolo se duc elevii cei mai buni din toată ţara, şi nu poţi pune la admitere AC pe locul 1 şi ETTI pe locul 2 pt că redistribuirea se face doar dacă rămîn locuri libere ceea ce la ETTI nu se întîmplă - au prioritate cei care au dat la ETTI, nu cei care au dat şi au picat la AC.

#8
4afterfun

4afterfun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.10.2011

View PostXON-XOFF, on 28 martie 2014 - 10:35, said:

Confuzia este dată de faptul că ETTI oferă un program de "CTI" care e, teoretic, cam acelaşi lucru cu Calculatoare de la AC. În realitate însă, la ETTI electronica e pe primul loc, indiferent cum se numeşte programul de studiu, şi soft-ul e pe locul 2. Deci, dacă vrei să te orientezi mai ales pe calculatoare, du-te la AC.

Pe de altă parte, da, este o problemă cu intratul la calculatoare- AC, acolo se duc elevii cei mai buni din toată ţara, şi nu poţi pune la admitere AC pe locul 1 şi ETTI pe locul 2 pt că redistribuirea se face doar dacă rămîn locuri libere ceea ce la ETTI nu se întîmplă - au prioritate cei care au dat la ETTI, nu cei care au dat şi au picat la AC.
Asta vruiam sa aflu cu adevarat va multumesc pentru raspunsuri la toti, ma intereseaza mai mult partea de soft deci cred ca o sa incerc la calculatoare.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Care soft ? Eu banuiesc ca vrei Informatica dar nu stii...

Edited by neagu_laurentiu, 28 March 2014 - 15:35.


#10
4afterfun

4afterfun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.10.2011
Vreau Informatica dar nu vreau sa dau altundeva inafara de Politehnica Buc am eu o fixatie in minte.Cred ca sectia de calculatoare mi s-ar potrivi perfect.

Edited by 4afterfun, 28 March 2014 - 15:40.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred. Ai studiat ce se preda la fiecare (ai pe site) ?
La Informatica (nu tine de Politehnica) studiezi doar software (peste un sistem de operare - oricare). La Calculatoare faci si hardware si software (atit peste un OS cat si direct pe hardware - asa ca alege ce vrei fiindca fiecare te indruma pe calea cea buna si nu pierzi timpul aiurea cand ceva nu-ti place).

Edited by neagu_laurentiu, 28 March 2014 - 15:46.


#12
4afterfun

4afterfun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.10.2011
Mi s-ar parea mai util sa fac si hardware pentru ca asa voi acapara cunostinte in doua domenii diferite care se cauta.

Edited by 4afterfun, 28 March 2014 - 15:52.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Tu stii mai bine ce vrei.

#14
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Informatică, calculatoare, CTI, bla bla, numai la noi e aşa o împărţire alambicată.
În lumea civilizată este "Computer Science" care de multe ori este la grămadă cu "Electrical Engineering" deci EE&CS.

Dacă omul va vrea să lucreze în programarea calculatoarelor de orice fel (fie peste un sistem, fie sub un sistem, fie pe lîngă un sistem, fie ....) trebuie în primul rînd pasiune pt. domeniu şi apoi, oricare din specializările astea. Chestiile de detaliu oricum le înveţi fie singur, fie la locul de muncă. Facultatea te pune la treabă, te forţează să înveţi, dar nu te specializează.

#15
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Salut, Am si eu ceva nelamuriri legate de admitere.....daca m-ati putea ajuta, va multumesc anticipat.
Sunt in clasa a 12-a, la profil mate-info, info intensiv. Ma intereseaza doar partea de software, de fapt doar asta imi place sa fac...hardware, mai deloc.
1. M-ar interesa diferenta intre CTI din cadrul celor doua facultati Automatica si calculatoare si ETTI. Ce scrie pe diploma la terminarea celor doua facultati ? Ca tot nu m-am lamurit ? La ETTI tot software se face ?
2. Abia acum am aflat de CSIE din cadrul ASE. Ce se face efectiv aici ? La ce materii se da admiterea ? Ideea este ca nu imi place sa tocesc, asadar, daca in timpul facultatii se fac si materi gen economie mai bine NU.

Deocamdata atat,
Multumesc,

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Mergi la fiecare pe site si vezi programa de invatamant apoi trage o concluzie pt. tine.
Vezi ca software-ul se imparte in doua mari categorii (dupa mine): peste un sistem de operare (nu conteaza care) si direct pe hardware (nu ai un sistem de operare, cum e la microcontrolere de exemplu).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate