Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#4357
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014

View PostDrair, on 12 martie 2022 - 18:57, said:

Deci sa inteleg ca in gama ata de pret nu pot vedea nimic cu un proiector?
Voi încerca să-ți pun o fotografie de proiecție pe lumină ambientală în condiții de o mie și ceva de lumeni, cât poți spera dintr-un proiector la prețul propus.
Ce ai pus acolo este conținut de luminozitate crescută, dacă te uiți la un film cu scene de întuneric sau semiîntuneric, nu mai înțelegi nimic.

Edited by Jean-Luc_Picard, 12 March 2022 - 22:35.


#4358
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostDrair, on 12 martie 2022 - 18:57, said:

@Jean-Luc_Picard

Pai intuneric total nu am cum sa fac, e totusi la exterior. Copii se mai joaca prin curte, sotiile mai stau de vorba una alta, nu putem sa ne baricadam in intuneric. :)
Deci sa inteleg ca in gama asta de pret nu pot vedea nimic cu un proiector?

Daca s-ar vedea ceva de genul asta, as fi multumit.

[ https://audiovisualherts.co.uk/wp-content/uploads/2021/04/outdoor-daytime-scaled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe terasă poți obține ceva mai mult decât ai atașat în link-ul tău, dar nu la nivelul din link-ul meu (pentru vizualizare setați manual rezoluția maximă a clipului)  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/saDN3m32SNk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Costurile insa depășesc 2-3000 lei. Exclus folosirea unui ecran alb, vei avea o spalaceala notorie pe un ecran clasic. Acolo e nevoie de un AlR gri, de un proiector de minim 4500 lumeni și de o suprafață de proiecție de 90" Atunci sunt șanse pe o terasa acoperită si închisă pe trei laturi sa vizionezi lizibil nu la standarde hi-def.
Soluția oferită de mine este:
-ecran rulabil manual Projecta de 90" slim, alb, 950 lei, ulterior vopsit cu Black Widow Dark Grey ALR gain 0.6 - 800 lei vopsea/manopera. Ai alternativa ALR din comerț la 8-9000 lei diagonală 100"
-videoproiector Optoma HD29HLV matrice full hd cu posibilitate de redare content 4K HDR 4250 lei

Edited by Calin_fdx, 13 March 2022 - 00:56.


#4359
Drair

Drair

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2020

View Postrazor01, on 12 martie 2022 - 21:01, said:

Televizorul rezista mult mai bine la ceea ce ai enumerat tu in comparatie cu un proiector.

Iti intra praf in el foarte usor si vei avea dust blobs pe ecran.

Cei de la Altex mi-au zis ca TV-urile in exterior nu rezista, chiar daca pergola e acoperita, din cauza vantului, prafului si umiditatii, si intr-un an-2 componentele se oxideaza. Garantia nu acopera defectele astea pentru ca TV-ul nu este utilizat corespunzator, conform mediului in care a fost realizat sa fie folosit.
In legatura cu proiectorul, evident ca atunci cand nu-l voi folosi sa-l acopar, pentru a mai reduce din riscul mentionat de tine.



View PostRFL, on 12 martie 2022 - 21:16, said:

@Drair Gama QLED The Terrace de la Samsung e special creata pentru exterior, sa reziste la umiditate, praf, vânt, soare Doar nu vrei sa pui un led obișnuit afara.

Multumesc, dar vorbim despre minim 10k lei la gama asta.


@Calin_fdx

Ok, deci trebuie sa dublez bugetul pentru solutia asta, sa vad daca primesc aprobare :) Thanks!

#4360
Drair

Drair

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2020
Atasez o imagine cu pergola si locatia ecranului. In capatul opus am o canapea si 2 fotolii de terasa.

https://imgur.com/a/Ko7843e

#4361
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
Din păcate, fără niște cifre vorbim povești. Ar fi bine de simulat condițiile de întuneric care se pot obține în locație într-o zi însorită (azi e un pic de soare, nu ca vara, dar se poate aplica un coeficient de siguranță) și măsurat nivelul de luminozitate cu o aplicație de telefon (am testat câteva, nu-s grozave, pentru că n-au difuzor de lumină înainte de cameră, mie mi-au indicat dublu față de un luxmetru adevărat) . Mai trebuie știut ce dimensiune de ecran e dorită. Un ecran mai mic poate funcționa pe lumină ambientală mai ridicată.
Pe bază de cifre concrete se pot face niște calcule. Când există lumină ambientală, nu seamănă două situații între ele.

Edited by Jean-Luc_Picard, 13 March 2022 - 09:26.


#4362
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Aici în postare este un proiect terasa Black Widow cu primele versiuni (acum rețetele de vopsea sunt updatate) Proiectorul Optoma HD27 nu excela în privința luminozitatii, dar își făcea treaba "Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice - Page 11 - Forumul Softpedia" https://forum.softpe...1#entry21413516
"Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice - Page 11 - Forumul Softpedia" https://forum.softpe...5#entry21413516

Edited by Calin_fdx, 13 March 2022 - 10:01.


#4363
Drair

Drair

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2020

View PostJean-Luc_Picard, on 13 martie 2022 - 09:20, said:

Din păcate, fără niște cifre vorbim povești. Ar fi bine de simulat condițiile de întuneric care se pot obține în locație într-o zi însorită (azi e un pic de soare, nu ca vara, dar se poate aplica un coeficient de siguranță) și măsurat nivelul de luminozitate cu o aplicație de telefon (am testat câteva, nu-s grozave, pentru că n-au difuzor de lumină înainte de cameră, mie mi-au indicat dublu față de un luxmetru adevărat) . Mai trebuie știut ce dimensiune de ecran e dorită. Un ecran mai mic poate funcționa pe lumină ambientală mai ridicată.
Pe bază de cifre concrete se pot face niște calcule. Când există lumină ambientală, nu seamănă două situații între ele.

Pergola e 4,5m x 3,8m. Spatiu unde ar trebui sa fie screen-ul e de 2m. Daca e mai mare de atat, voi iesi in golul lasat de deschiere dintre peretele casei si stalp. Legat de luminiozitatea ambientala, astept si eu o zi cu ceva mai mult soare sa pot masura :)  

@Calin_fdx
Multumesc de info. Am sa verific solutiile din link-urile oferite.

Filmele ma gandesc ca am sa le urmaresc o data cu lasarea serii, vara cand e ceva mai cald si copii trimisi la somn :) Macar ziua sa ma pot bucura de un Fifa sau un GT7 cu prietenii.

#4364
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Disney+ se lansează în România pe 14 Iunie. Prețul abonamentului lunar va fi de 29,99 lei, iar prețul abonamentului anual va fi de 299,90 lei

https://dmedmedia.di...r-2022-launches

https://economedia.r...bonamentul.html

Mi se pare o oferta foarte buna!

Edited by Mr. Incredible, 29 March 2022 - 13:36.


#4365
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
Mda. După multă, multă vreme mi-am reactivat pentru o singură lună abonamentul de Netflix (prima oară plătit, restul au fost de probă) și după două săptămâni deja nu mai am ce vedea, în condițiile în care am revăzut un serial mai vechi și cel puțin un film de două ori.
Ăștia în afară de Donald Duck și supereroi în spandex ce mai au?

#4366
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 06.12.2006
Netflix:
Behind Her Eyes, Bodyguard, The Chair, The Dutchess
Amazon:
Little Fires Everywhere, Fleabag, Forever
HBO MAX:
Normal People

Astept si eu sugestiile voastre...

Edited by dba, 29 March 2022 - 14:04.


#4367
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
O adevărată risipă. Aș plăti un serviciu care să-mi ofere orice film, produs de orice studio, în orice an. La nevoie, le-aș da abonament cât tuturor ăștiora adunați. Hai să fie doi furnizori, pe motiv de concurență.

#4368
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostJean-Luc_Picard, on 29 martie 2022 - 13:49, said:

Ăștia în afară de Donald Duck și supereroi în spandex ce mai au?
Au mai multe chestii ,tre' sa ai rabdare sa cauti.
De ex un film care pare chiar fain ,cu multe oscaruri anul asta.
https://www.imdb.com/title/tt10293406/
Acum depinde si ce vrea fiecare sa vada. Chestii mai de nisa europene ,seriale mai ales ,mai gasesti ,sau chiar filme mai ciudatele
https://www.imdb.com/title/tt9100054/
Mie-mi plac chestii din aste mai mult de atmosfera , la care , pentru unii , nu se intampla nimic. La filmul de mai sus m-am uitat pt ca imi place Jessie Buckley.
E drept ca per total Neflix e cam varza la continut cam 60% minim. Mai ales chestiile aste noi cu cote de reprezentare.R. Hood afro si bi ,chestii din astea.
Pe HBOMAX e ceva nou fata de HBOGO?

Edited by edigee, 29 March 2022 - 16:37.


#4369
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 06.12.2006
Bune recomandarile tale, dar le-am vizionat.
HBO MAX e subtirel, doar ca aduce filmele WB la scurt timp de la lansare, vezi King Richard (cu Will Smith).

Edited by dba, 29 March 2022 - 17:16.


#4370
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postdba, on 29 martie 2022 - 13:57, said:

HBO MAX:

Exista productiile lor HBO originals, unele mai vechi, altele mai noi. Din lotul nou am urmarit Patria.

#4371
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011
Caut un proiector pentru o sala de cursuri, atat pentru prezentari cat si pentru filme. Proiectia se va face pe un ecran de app.380x215 din poliplan intins pe un cadru din lemn. Lumina din sala poate fi controlata intr-o anumita masura, dar clar la prezentari e nevoie de lumina in sala. Pentru filme nu sunt pretentii cinefile, dar sa se vada totusi decent.

Deocamdata m-am oprit la un Epson EB-FH52 si am mai primit o oferta buna la un panasonic PT-VZ580 sh, cu doar 74 de ore. Am cautat ceva cu tehnologie 3LCD, in ideea in care DLP poate sa iasa foarte prost pe filmare cu anumite tipuri de camere video.
Epson e mai convenabil ca si conectivitate (are wireless integrat si proiectorul va fi prins in tavan si destul de greu accesibil), Panasonic pare superior la imagine (mai multi lumeni, lens shift).

Mai am si alte optiuni intr-un buget de pana in 1000 de euro?

PS. Super preturi la proiectoare serioase de HC in Danemarca, JVC X3 in stare foarte buna in jur de 3000 ron (cu 4 perechi de ochelari inclusi), Mitsubishi Hc7000 tot pe acolo...

#4372
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007
Nu stiu de Epson, dar m-am jucat cu multe VZ580-uri pentru sali de clasa/conferinta/etc. Sunt foarte 'de incredere' dupa parerea mea. Nu prea au nicio treaba cu home cinema tho. :)
Adica, daca se cumpara in principal pentru prezentare si secundar pentru filme, e o alegere foarte buna. Am vazut multi clienti care se bucurau de vazut filme/meciuri de fotbal cu tot felul de chestii strict pentru birou, cu color space foarte mic, etc. "Omul de rand" nu prea are pretentii, ne deranjeaza pe noi care avem cu ce compara, dar in general clientii sunt multumiti din experienta mea. Pe langa asta, e demonstrat ca publicul larg prefera imagini mai luminoase cu culori vibrante in detrimentul calitatii (vezi toate testele 'blind' facute de MKBHD la camerele telefoanelor).

In schimb daca iei ceva pentru HC si proiectezi excel-uri cu lumina aprinsa o sa vina reclamatii foarte repede, deci optiunile tale par decente, nu m-as avanta la chestii de sub ~4000 lumeni, in functie de cata lumina e in sala.

Cu epson-ul ala nu m-am jucat, dar intr-adevar sunt ceva mai avansate pe partea de feature-uri in general, panasonicurile sunt foarte "din topor" dar sunt si robuste, nu prea ai treaba cu ele. Solutia pentru cele instalate in tavan ar trebui sa fie un HDMI/Extender HDMI cu priza de masa/perete, ca sa nu umbli la el dupa ce l-ai instalat. N-as lasa utilizatorul sa puna mana pe el, sa stai sa-l incadrezi in ecran de fiecare data cand il atinge cineva, etc.

#4373
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011
Le-am propus si sa vopsim ecranul cu vopsea ALR, dar nu vor ca ecranul sa fie gri, fie si un gri deschis. Exita vreo vopsea alba care sa imbunatateasca proiectia in acest caz?

#4374
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007
Noi vindem ecrane "matt white" care costa de la x la 10x pe aceeasi suprafata, dar mi-e greu sa zic care-i punctul cu raportul cel mai bun pret/calitate.
Cert e ca si pe ecranele foarte ieftine se vede mai bine decat proiectat pe perete, whiteboard, si alte chestii ciudate, deci sfatul meu ar fi sa iei panza de proiectie alba in loc de acel poliplan, ca necesita mai putine batai de cap decat vopsitul, care trebuie facut cu ceva pricepere, iar ca buget sigur gasesti ceva decent ca sunt zeci de firme care vand chestii de genul.

Oricum, cine nu vrea ca ecranul sa fie gri nu a vazut proiectie pe ecrane gri/ALR. Bonusul adus de contrastul imbunatatit depaseste cu mult 'pierderea' de luminozitate, care e mai mult in capul utilizatorului, pentru ca gain-ul conteaza aici. Banuiesc ca de fapt nu vor un perete gri cand NU folosesc proiectia.
Din pacate, bugetul e destul de redus, altfel as zice ca solutia cea mai simpla e ecran electric cu ce panza vrei tu. Dar, din pacate, doar ecranul ar manca o buna parte din buget.
Mie mi-e mila cand vad proiectoare decente care bat pe perete dat cu lavabil, mi se pare ca imbunatatirea adusa de un ecran ieftin e cel mai bun lucru pe care-l poti face, de departe. D-aia as ramane la varianta cu panza de proiectie / ecran fix.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate