Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#4375
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 socrate108, on 06 aprilie 2022 - 19:45, said:

Exita vreo vopsea alba care sa imbunatateasca proiectia in acest caz?
Exista vopsea ecran proiectie Black Widow varianta alba Reflectrol Studio Master (aici clip-ul unde sursa este un JVC [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/saDN3m32SNk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])
Spre deosebire de alte vopsele acesta se poate aplica pe poliplan, material de baner printabil și pe suprafața ecranelor noi rulabile. Tehnologia de proiecție este "micro-mirror" reflexia materialului fiind realizată de catre mii de oglinzi microsopice dispuse uniform pe mai puțin de un cm2

Edited by Calin_fdx, 06 April 2022 - 22:58.


#4376
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011
Link-ul pare a fie de la un black widow gray pearl.. dar am l-am gasit si pe cel mentionat, cu Reflectrol White, arata stunning pe acel JVC.
https://www.youtube....?v=JcLCN-6m1nQ.

Poti sa-mi trimiti in privat pretul vopselei pentru un ecran de dimensiunile respective (382x215) si metoda de aplicare? Multumesc.

 TehCube, on 06 aprilie 2022 - 21:25, said:

Noi vindem ecrane "matt white" care costa de la x la 10x pe aceeasi suprafata, dar mi-e greu sa zic care-i punctul cu raportul cel mai bun pret/calitate.
Cert e ca si pe ecranele foarte ieftine se vede mai bine decat proiectat pe perete, whiteboard, si alte chestii ciudate, deci sfatul meu ar fi sa iei panza de proiectie alba in loc de acel poliplan, ca necesita mai putine batai de cap decat vopsitul, care trebuie facut cu ceva pricepere, iar ca buget sigur gasesti ceva decent ca sunt zeci de firme care vand chestii de genul.

Oricum, cine nu vrea ca ecranul sa fie gri nu a vazut proiectie pe ecrane gri/ALR. Bonusul adus de contrastul imbunatatit depaseste cu mult 'pierderea' de luminozitate, care e mai mult in capul utilizatorului, pentru ca gain-ul conteaza aici. Banuiesc ca de fapt nu vor un perete gri cand NU folosesc proiectia.
Din pacate, bugetul e destul de redus, altfel as zice ca solutia cea mai simpla e ecran electric cu ce panza vrei tu. Dar, din pacate, doar ecranul ar manca o buna parte din buget.
Mie mi-e mila cand vad proiectoare decente care bat pe perete dat cu lavabil, mi se pare ca imbunatatirea adusa de un ecran ieftin e cel mai bun lucru pe care-l poti face, de departe. D-aia as ramane la varianta cu panza de proiectie / ecran fix.

Da, nu vor de niciun fel sa vada un dreptunghi mare gri pe perete... Multumesc, o sa ma uit sa vad ce variante se gasesc.

#4377
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 socrate108, on 07 aprilie 2022 - 01:54, said:

Da, nu vor de niciun fel sa vada un dreptunghi mare gri pe perete...

O alta solutie ar fi sa vopseasca tot peretele cu acea culoare Posted Image

#4378
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011
Ar fi ceva..Posted Image   mai ales ca sala e inchiriata si pe perete e lambriu de lemn casetat.

#4379
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014

 TehCube, on 06 aprilie 2022 - 21:25, said:

Oricum, cine nu vrea ca ecranul sa fie gri nu a vazut proiectie pe ecrane gri/ALR.
Uite că eu am văzut și nu vreau așa ceva nici bătut.

#4380
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Probabil pentru uz strict home cinema "îți permiți" sa nu fie ALR, presupunând că ai control foarte bun asupra luminii și reflexiilor. În schimb într-o sală de clasa/conferință/etc., nu am văzut niciun client până acum care să prefere matt white în favoarea unui ALR gri. Comparat direct. Singurul minus e prețul în modul ăsta de utilizare.

Nici eu nu mi-aș pune ALR acasă, dar am făcut multe demo-uri și nu țin minte să fi zis cineva că e mai bine cu matt white. Nu neg că poate nu e ideal pentru home cinema, acolo știu ca sunt păreri împărțite.

#4381
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Păi în titlu la subiectul acesta de discuții scrie „Cinematograful de acasa”. Am dat cumva impresia că am făcut o generalizare sau că vorbesc despre săli de conferințe și prezentări PowerPoint?

#4382
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 TehCube, on 08 aprilie 2022 - 02:09, said:

Nici eu nu mi-aș pune ALR acasă, dar am făcut multe demo-uri și nu țin minte să fi zis cineva că e mai bine cu matt white.
Unde ai făcut demo-uri? E vorba de un showroom?

 Jean-Luc_Picard, on 07 aprilie 2022 - 16:00, said:


Uite că eu am văzut și nu vreau așa ceva nici bătut.
Ai văzut ecrane gri specificate gain 0.8 pe care ulterior le-am masurat si aveau real 0.54 gain (aviz amatorilor care se iau după specificațiile stipulate pe site-uri) Clar ca întunecă imaginea în mod barbar. Nu ai ce cauta pe el cu proiector de 2700 lumeni (TW9400)

#4383
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

 Jean-Luc_Picard, on 08 aprilie 2022 - 06:43, said:

Păi în titlu la subiectul acesta de discuții scrie „Cinematograful de acasa”. Am dat cumva impresia că am făcut o generalizare sau că vorbesc despre săli de conferințe și prezentări PowerPoint?
Stiu, dar eu vorbeam de cazul specific al lui socrate108 care doreste o solutie in principal pentru sali de conferinte si prezentari powerpoint, partea de cinema fiind secundara.
Daca intreba strict de home cinema nici nu ma bagam in seama, ca nu am destula experienta pe partea asta. Nu e tocmai on-topic dar nu eu am inceput. Posted Image

@Catalin_fdx - Demo-urile le-am facut de multe ori in sala clientului direct, cu sistemul existent de proiectie (proiectorul si ecranul lor, venit cu mostre, vazut diferenta). Am facut si in showroom-ul nostru desi nu e gandit pentru asa ceva. Chiar daca urma sa schimbam toata infrastructura, inclusiv proiector, diferenta e evidenta si pe ce aveau ei instalat. Cel mai des am dat ecran cu gain 1.2, ALR 65%, (slate 1.2) si gasisem la un moment dat un review pe projectorcentral la materialul asta unde au facut masuratori si comparatii cu ecran alb cu gain 1.0 si primise note destul de bune overall.

Edited by TehCube, 08 April 2022 - 10:30.


#4384
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Calin_fdx, on 08 aprilie 2022 - 08:29, said:

Ai văzut ecrane gri specificate gain 0.8 pe care ulterior le-am masurat si aveau real 0.54 gain (aviz amatorilor care se iau după specificațiile stipulate pe site-uri) Clar ca întunecă imaginea în mod barbar. Nu ai ce cauta pe el cu proiector de 2700 lumeni (TW9400)

Si Grégory de la homecinemapassion a patit acelasi lucru si , din cate stiu, a platit destul de mult pe ecranul acela :)

#4385
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011
Eu am inceput discutia off-topic, Posted Image  dar nu stiu daca era cazul sa deschid un topic nou doar pentru sali de conferinte, avand in vedere ca toti cei in masura sa-mi dea un sfat sunt deja pe topicul asta.
Am dat in lucru ecranul si cel mai probabil o sa apelez la Calin pentru niste vopsea Perlescent White, sper sa mai invioreze putin calitatea imaginii.
Pana la urma au ales Epson-ul... sper sa fie cat de cat decent si pe partea de filme.

Edited by socrate108, 08 April 2022 - 16:19.


#4386
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pasionatii de home cinema citesc si alte topicuri din aceasta sectiune a forumului, nu intra doar aici, asa ca nu e nicio problema daca deschizi un topic dedicat Posted Image

Problema este ca cei pentru care soliciti tu opinii au o reticenta extrem de mare in a face orice fel de compromisuri privind design-ul camerei, ceea ce duce la o inutilitate a sfaturilor ce pot fi oferite in topicul dedicat home cinema-ului.

Edited by razor01, 08 April 2022 - 21:01.


#4387
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Hey... stie cineva daca HBO mai livreaza programul lor TV cum era pana sa se preschimbe in Max pe situl lor ce'i drept cam dificil de cautat dar era sa fie?

#4388
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Nu cunoașteți pe cineva care se pricepe la depanare Blu-ray playere si in special pe partea de software? M-am tot jucat cu softul la un UDP 203 până și-o pierdut funcționalitatea unității disc, citeste tot(CD, DVD) in afara de discuri Blu si pe ceva forum imi zice cineva ca am bulit ceva la adresa MAC sau așa ceva! Eu unul pot trăii cu el așa fiindcă redau mult copii la discuri si mai putin discuri in format fizic dar totuși dacă vreau să-l vând......

#4389
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
N-are nicio legătură adresa MAC cu redarea selectivă a discurilor. Lucrurile pe care le citim pe forumuri de la persoane despre a căror calificare și experiență nu știm nimic este bine să le tratăm cu rezervă.

#4390
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
@JLP poate vorbesc eu prostii, deci cica s-ar fi dus ceva informatii de prin NAND, (MAC, KEY and FE_xxx (fe = bluray player)). Cica unele informatii ar venii pre flash-uite in NAND, facand un downgrade la FW probabil am bulit acele informatii din NAND iar cand am flash-uit din nou la ultimul FW nu s-a rescris ce trebuia fiindca FW nu contine acele info, cam asta am inteles eu din ce mi-au zis aia.
Daca stiti pe cineva care se pricepe la software si reparatii BD Player rog sa ma anunte.

#4391
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Te-ai complicat cu BD Playeru, bani multi, defect aparut.... Mai bine un stick cu android si gata, nu mai functioneaza ? Altu, ca e ieftin :))))

#4392
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
@MMike cee faceam cu stick-ul Android? Rulam copii la discuri Blu Ray cu Dolby Vision si sunet Atmos True HD sau DTS X? Nu!
Cu un stick de ala nici macar remuxuri mkv cu sunet looseless nu redai! Nu m-am complicat cu nimic, player-ul merge perfect la cum il folosesc eu, adica nu redam oricum discuri pe el ci redau din retea cu el. Daca vrei calitate maxima ce o poti avea iei niste aparate capabile nu stai sa redai filme cu bitrate de 15mbps cu sunet lossy. Player-ul l-am gasit si luat cu putin mai mult decat un Nvidia Shield si nu, nu trebuie sa iau altul!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate