Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Sistem pausal cu repartitor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
542 replies to this topic

#523
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007
Am centrala proprie din 2001. Am fost primul in bloc. Acum sint vreo zece, intr-un bloc cu trei scari.
De fiecare data cind vin cheltuielile rid... Platesc apa rece si cele comune... Gazul e cam doua milioane iarna si 500 de mii vara, apartament cu trei camere. In cheltuielile cu gazul intra si apa calda, si gatitul.
In 13 ani, contorul indica 14180 mc de gaz. Faceti socotelile. Mai platesc, la doi ani, un milion revizia centralei...

Edited by timisoso, 14 February 2014 - 09:24.


#524
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postlinar70, on 14 februarie 2014 - 04:08, said:

Si acum iti zic alta varianta,daca nu ma lasi sa ma debransez: pun un alt sistem de incalzire langa cel vechi si iti inchid  robinetii termostatati la caloriferele cu repartitoare......daca imi zici ca nu pot ,iti spun eu ca pot,e cazul meu expus asociatiei de proprietari cand am cerut acordul de debransare,cu mentiunea ca  vor ramane fara gaz la urmatorul control al instalatie  de gaze din apartamente prin impiedicarea accesului echipei de la distribuitor in apartament!!! Posted Image))))))  ,au facut putin cu nervii (in particuler ,nu de fata cu mine) si au semnat ca primarul,oricum mai aveam un vecin in scara cu centrala pe gaz.

Initial vroiam centrala electrica trifazica,motiv ptr. Care am si introdus  in apartament un bransament trifazic.

Si daca tot il citezi putin pe Eminescu,cu fonfii si flecarii .......culmea sunt stapanii acestei natii Posted Image

Mie imi place alt vers si alta poezie: ,,e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune''

Mestere, daca eu eram presedintele acelei asociatii si nu-mi dadeai voie in apartamentul tau, conform articolului 15 din legea 230/2007 te calcam in picioare la propriu intram in apartamentul tau cu politia cand aveam nevoie!
Uite ce spune articolul respectiv:
Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz.

In plus:
Art. 56. - (1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
a) neluarea de catre proprietari, de catre asociatia de proprietari sau de catre comitetul executiv al asociatiei de proprietari a tuturor masurilor necesare pentru repararea si mentinerea in stare de siguranta a cladirii si a instalatiilor comune aferente (ascensor, hidrofor, instalatii de alimentare cu apa, de canalizare, de incalzire centrala, de preparare si distribuire a apei calde, instalatii electrice si de gaze, centrale termice, crematorii, instalatii de colectare a deseurilor, instalatii de antena colectiva, telefonie etc.) pe toata durata existentei acestora;
e) modificarea aspectului proprietatii comune, precum si a elementelor constructive ale cladirii fara aprobarile si autorizatiile legale;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) faptele prevazute la lit. a), b ) si c) se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 3.000 lei;
c) faptele prevazute la lit. e) si f), cu amenda de la 2.500 lei la 5.000 lei.

Adica te si amendam de te cacai pe tine si-ti trecea tie sa mai montezi tu robinetii aia fermecati din poveste! Posted Image

Asa ca du-te tu si expune-ti actiunile de Harry Potter in mizerie in cercul tau de adolescenti cu cosuri pe fata, ca aia poate te cred. Posted Image

Edited by CapitanuPICARD, 14 February 2014 - 09:41.


#525
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View Posttimisoso, on 14 februarie 2014 - 09:21, said:

Am centrala proprie din 2001. Am fost primul in bloc. Acum sint vreo zece, intr-un bloc cu trei scari.
De fiecare data cind vin cheltuielile rid... Platesc apa rece si cele comune... Gazul e cam doua milioane iarna si 500 de mii vara, apartament cu trei camere. In cheltuielile cu gazul intra si apa calda, si gatitul.
In 13 ani, contorul indica 14180 mc de gaz. Faceti socotelile. Mai platesc, la doi ani, un milion revizia centralei...

În mod normal (Ce cuvânt ANAPODA pentru România!) orice încălzire centralizată (centrală de bloc, cartier sau CET) ar trebui să coste cam 75-80% din costul încălzirii corespunzătoare cu centrală de apartament....

#526
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

View Postmaximg, on 14 februarie 2014 - 06:44, said:

Nu aveti dreptul sa impiedicati accesul la coloana de gaz care trece prin ap. dvs , chiar daca sinteti debransat . Daca va opuneti , se poate opri gazul in tot blocul si apoi sa vedeti discutii cu vecinii , sau daca " asociatia " este mai tare , se poate intra cu politia ...
...si asta s-a mai intimplat ...

Bun, si atunci de ce nu se poate intra cu politia si pentru a deconecta pe rau-platnici de la apa rece/caldura, ca sa nu mai acumuleze datorii si sa duca la sistarea utilitatilor in tot blocul???????

Ca de 25 de ani ni se spune ca nu este nicio solutie pentru a-i taia pe rau-platnici, trebuie sa suferim noi vecinii din cauza lor. Ca nu poti intra in apartament la ei sa le tai apa rece, daca nu platesc, ci trebuie s-o tai la tot blocul daca aia acumuleaza datorii.
Sunt sute de blocuri in care locatari care sunt cu plata la zi cara acum apa rece de la cisterna din cartier ptr ca unii din bloc au acumulatr datorii foarte mari.

Edited by anto84, 14 February 2014 - 09:59.


#527
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postanto84, on 14 februarie 2014 - 09:55, said:

Bun, si atunci de ce nu se poate intra cu politia si pentru a deconecta pe rau-platnici de la apa rece/caldura, ca sa nu mai acumuleze datorii si sa duca la sistarea utilitatilor in tot blocul???????

Ca de 25 de ani ni se spune ca nu este nicio solutie pentru a-i taia pe rau-platnici, trebuie sa suferim noi vecinii din cauza lor. Ca nu poti intra in apartament la ei sa le tai apa rece, daca nu platesc, ci trebuie s-o tai la tot blocul daca aia acumuleaza datorii.
Sunt sute de blocuri in care locatari care sunt cu plata la zi cara acum apa rece de la cisterna din cartier ptr ca unii din bloc au acumulatr datorii foarte mari.

Pentru ca au o conducere a asociatiei formata din fraieri!
Uite aici, din aceeasi lege 230/2007:

Art. 50. - (1) Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Actiunea asociatiei de proprietari este scutita de taxa de timbru.
(3) Sentinta data in favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de oricare proprietar, poate fi pusa in aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice modalitate permisa de Codul de procedura civila.
Art. 51. - (1) Asociatia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra apartamentelor si altor spatii proprietati individuale ale proprietarilor din condominiu, precum si un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele datorate cu titlu de cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, dupa cheltuielile de judecata datorate tuturor creditorilor in interesul carora au fost facute.

Stii ce inseamna toate astea? :naughty:

#528
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View PostCapitanuPICARD, on 14 februarie 2014 - 09:39, said:

Mestere, daca eu eram presedintele acelei asociatii si nu-mi dadeai voie in apartamentul tau, conform articolului 15 din legea 230/2007 te calcam in picioare la propriu intram in apartamentul tau cu politia cand aveam nevoie!
Uite ce spune articolul respectiv:
Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz.

Picarde, tu pe ce lume trăiești?
Crezi că dacă ceri un polițist ca să intri în apartamentul vecinului, poliția imediat oferă unul pentru așa ceva?
Eventual în cazul tău special, dacă polițiștii sînt foștii tăi colegi.
Polițiștii au lucruri mai importante de făcut - să bea cafele, să bîrfească, să joace solitaire - nu să meargă efectiv pe teren la solicitarea oricărui ciumete.
Cunosc un caz de tip care ocupa o gheretă din spațiul comun al blocului, fără nici un drept, ca să depoziteze diferite lucruri. Alt vecin i-a cerut o cheie, că voia să-și depoziteze și el cîte ceva acolo, ăla a refuzat. Atunci, al doilea vecin a făcut plîngere la poliție (tulburare de posesie). Voia să vină un polițist ca în prezența acestuia să-i ceară cheia vecinului. Dacă era un polițist de față, puțin probabil că tipul care ocupa abuziv spațiul comun ar fi refuzat să dea o cheie. A fost imposibil de determinat vreun polițist să facă deplasarea pînă la blocul respectiv - o chestie de jumătate de oră care ar fi rezolvat probabil conflictul dintre vecini.

#529
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011

View PostCapitanuPICARD, on 14 februarie 2014 - 09:39, said:



Mestere, daca eu eram presedintele acelei asociatii si nu-mi dadeai voie in apartamentul tau, conform articolului 15 din legea 230/2007 te calcam in picioare la propriu intram in apartamentul tau cu politia cand aveam nevoie!
Uite ce spune articolul respectiv:
Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz.

In plus:
Art. 56. - (1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
a) neluarea de catre proprietari, de catre asociatia de proprietari sau de catre comitetul executiv al asociatiei de proprietari a tuturor masurilor necesare pentru repararea si mentinerea in stare de siguranta a cladirii si a instalatiilor comune aferente (ascensor, hidrofor, instalatii de alimentare cu apa, de canalizare, de incalzire centrala, de preparare si distribuire a apei calde, instalatii electrice si de gaze, centrale termice, crematorii, instalatii de colectare a deseurilor, instalatii de antena colectiva, telefonie etc.) pe toata durata existentei acestora;
e) modificarea aspectului proprietatii comune, precum si a elementelor constructive ale cladirii fara aprobarile si autorizatiile legale;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) faptele prevazute la lit. a), b ) si c) se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 3.000 lei;
c) faptele prevazute la lit. e) si f), cu amenda de la 2.500 lei la 5.000 lei.

Adica te si amendam de te cacai pe tine si-ti trecea tie sa mai montezi tu robinetii aia fermecati din poveste! Posted Image

Asa ca du-te tu si expune-ti actiunile de Harry Potter in mizerie in cercul tau de adolescenti cu cosuri pe fata, ca aia poate te cred. Posted Image


Capitane!!!   Este zapada prin muntii de pe Luna?
Teleporteaza-te pe Terra,cand mai zici ca il bati pe unul gandeste ca inainte sa nu iei o lovitura in ooooo.
Acum sa iti iecsplic: robinetii aia minunati nu au legatura domnisorul Harry,vin la pachet cu repartitoarele de costuri,vrei si o holograma cu ei?
In privinta refuzului,fa tu rost de mandat ,dovedeste ca iti refuz accesul....apoi mai discutam!
Daca vii cu un nene Garcea la mine la usa fara mandat si mai si bati in usa te bat de te caci pe tine pentru distrugere de proprietate  pana te teleportez la grad de  soldat neinstruit......dar pot sa iti propun tie si membrilor asociatie mele sa te facem Administrator stelar sau presedinte de galaxie de apartamente,ce zici accepti?! :))
Orice PV de amenda se poate contesta in instanta.....ei tot fara gaz raman....tzeapa!!! Si eu platesc daca o sa fie cazul 30000  lei amenda ...bani de tigari,ma las de ele,un lucru bun :)))

Hai sa ne traiesti Capitane!!!


In alta ordine de zi,povestea cu repartitoarele se rezolva simplu pentru cei care tin inchise aceste robinete si nu contribuie la incalzirea apartamentelor din condomeniu: alocare automata a unui nr. de unitati  pe fiecare repartitor in fiecare luna......consumi,nu consumi platesti ceva din totalul unitatilor consumate pe bloc,punct!
Eu am facu o investitie de  aprox.2500 de euro tocmai pentru ca aveam vecini care  aveau zero unitati pe  repartitoare din octombrie pana in aprilie si ajungeam sa platesc si 100 de euro numai  caldura  pe luna,fara sa mai vorbesc de  suma pentru gaz la 3 persoane,in conditiile in care am cuptor electric.

#530
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postlinar70, on 14 februarie 2014 - 12:21, said:

Capitane!!!   Este zapada prin muntii de pe Luna?
Teleporteaza-te pe Terra,cand mai zici ca il bati pe unul gandeste ca inainte sa nu iei o lovitura in ooooo.
Acum sa iti iecsplic: robinetii aia minunati nu au legatura domnisorul Harry,vin la pachet cu repartitoarele de costuri,vrei si o holograma cu ei?
In privinta refuzului,fa tu rost de mandat ,dovedeste ca iti refuz accesul....apoi mai discutam!
Daca vii cu un nene Garcea la mine la usa fara mandat si mai si bati in usa te bat de te caci pe tine pentru distrugere de proprietate  pana te teleportez la grad de  soldat neinstruit......dar pot sa iti propun tie si membrilor asociatie mele sa te facem Administrator stelar sau presedinte de galaxie de apartamente,ce zici accepti?! Posted Image)
Orice PV de amenda se poate contesta in instanta.....ei tot fara gaz raman....tzeapa!!! Si eu platesc daca o sa fie cazul 30000  lei amenda ...bani de tigari,ma las de ele,un lucru bun Posted Image))

Hai sa ne traiesti Capitane!!!


In alta ordine de zi,povestea cu repartitoarele se rezolva simplu pentru cei care tin inchise aceste robinete si nu contribuie la incalzirea apartamentelor din condomeniu: alocare automata a unui nr. de unitati  pe fiecare repartitor in fiecare luna......consumi,nu consumi platesti ceva din totalul unitatilor consumate pe bloc,punct!

Iar vorbesti tampenii, semn ca inca nu ai gasit crema potrivita pentru cosuri! ;)
1 - Daca vin la tine la usa eu, presedintele asociatiei, impreuna cu 2-3 membri de comitet si instalatorul, iar tu nu ne dai voie, deja ai belit carcaletele!
2 - Daca-ti lipesc pe usa, in prezenta martorilor, o recomandata cu confirmare de primire prin care te somez ca peste 5 zile avem nevoie de acces iar tu te faci ca ploua, iar ai belit carcaletele!
3 - Daca ajungi sa platesti amenzi de 30.000 de lei, deja te poti considera un om liber. Liber de casa vreau sa spun si de probleme le care ea ti le ofera la pachet. :) Si iar ai belit carcaletele!
4 - Pe langa amenzi, poti sa ajungi destul de usor si in penal caci daca in bloc sunt femei gravide, persoane cu handicap, copii mici, blonavi cronici etc. care sufera de pe urma nesimtirii tale, in secunda doi te salta politia si primesti niste pulane pe spinare cu simt de raspundere! Basca dragoste si abnegatie! Si iar ai belit carcaletele!
5 - Habar nu ai ce inseamna privilegiu imobiliar si privilegiu asupra bunurilor mobile! Daca ai sti, ai realiza ca iar ai belit carcaletele!

In alta ordine de idei si nu de zi incultule care nu stii diferenta intre una si alta, in momentul in care imi impui sa platesc ce nu consum te dau in judecata si atunci ajungem la punctul:
6 - iar ai belit carcaletele!

Dupa cum vezi, eu incerc sa te ajut. Imi pare rau ca nu ai gasit crema potrivita, dar daca insisti cu belitul, am auzit ca ajuta. ;)

#531
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011

View PostCapitanuPICARD, on 14 februarie 2014 - 12:34, said:



Iar vorbesti tampenii, semn ca inca nu ai gasit crema potrivita pentru cosuri! ;)
1 - Daca vin la tine la usa eu, presedintele asociatiei, impreuna cu 2-3 membri de comitet si instalatorul, iar tu nu ne dai voie, deja ai belit carcaletele!
2 - Daca-ti lipesc pe usa, in prezenta martorilor, o recomandata cu confirmare de primire prin care te somez ca peste 5 zile avem nevoie de acces iar tu te faci ca ploua, iar ai belit carcaletele!
3 - Daca ajungi sa platesti amenzi de 30.000 de lei, deja te poti considera un om liber. Liber de casa vreau sa spun si de probleme le care ea ti le ofera la pachet. :) Si iar ai belit carcaletele!
4 - Pe langa amenzi, poti sa ajungi destul de usor si in penal caci daca in bloc sunt femei gravide, persoane cu handicap, copii mici, blonavi cronici etc. care sufera de pe urma nesimtirii tale, in secunda doi te salta politia si primesti niste pulane pe spinare cu simt de raspundere! Basca dragoste si abnegatie! Si iar ai belit carcaletele!


5 - Habar nu ai ce inseamna privilegiu imobiliar si privilegiu asupra bunurilor mobile! Daca ai sti, ai realiza ca iar ai belit carcaletele!

In alta ordine de idei si nu de zi incultule care nu stii diferenta intre una si alta, in momentul in care imi impui sa platesc ce nu consum te dau in judecata si atunci ajungem la punctul:
6 - iar ai belit carcaletele!



Dupa cum vezi, eu incerc sa te ajut. Imi pare rau ca nu ai gasit crema potrivita, dar daca insisti cu belitul, am auzit ca ajuta. ;)

Dupa cum stiiiiii cultule !!!! Bati campiiiiiiiiiile!!!

Pana pui tu alelea ,alea.....esti in romania ,cu r mic,asta o sa iti consume din timp-tot fara gaz ramai,hai sa ne judecam! Ma pis pe legile tale,cu gravide ,bla bla....vezi nr.de blocuri debransate de la apa ,caldura din motive de rau platnici printre proprietari....
In privinta ordinii zi , trebuia sa scriu  ordin de zi pe unitate ,pentru tovarasul Capitan!!!!
Dar promit sa nu iti mai nesocotesc invataturile.....fiiiii Capitanul nostru!!! :))) cultule!!!!?


In privinta cosurilor remediu e un sex inabusit,parerea mea,hic, dar dupa pot sa iti imprumut crema rezultata!

Edited by linar70, 14 February 2014 - 12:49.


#532
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postlinar70, on 14 februarie 2014 - 12:47, said:

Pana pui tu alelea ,alea.....esti in romania ,cu r mic,asta o sa iti consume din timp-tot fara gaz ramai,hai sa ne judecam! Ma pis pe legile tale,cu gravide ,bla bla....vezi nr.de blocuri debransate de la apa ,caldura din motive de rau platnici printre proprietari....
In privinta ordinii zi , trebuia sa scriu  ordin de zi pe unitate ,pentru tovarasul Capitan!!!!
Dar promit sa nu iti mai nesocotesc invataturile.....fiiiii Capitanul nostru!!! Posted Image)) cultule!!!!?


In privinta cosurilor remediu e un sex inabusit,parerea mea,hic, dar dupa pot sa iti imprumut crema rezultata!

Repet si pentru babe surde: daca asociatia e condusa de tampiti, se intampla cum spui tu. Daca asociatia e condusa de oameni care stiu ce intrumente au la indemana, rau-platnicii si voinici astia ca tine o belesc dimineata, la pranz si seara. Posted Image
In ceea ce priveste cultura, poate ca e cazul sa afli ca:
1 - se spunei ordinei si nu ordinii; sau se spune ordinii si nu ordinei?: :lol:
2 - nu e nevoie sa-ti ascunzi nestiinta punand multi i acolo; se folosesc doar 2; Posted Image
3 - ce faci tu singur in baie nu se numeste sex; Posted Image
4 - habar nu ai ce e ala ordin de zi pe unitate. Posted Image

Edited by CapitanuPICARD, 14 February 2014 - 13:02.


#533
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011

View PostCapitanuPICARD, on 14 februarie 2014 - 13:00, said:

Repet si pentru babe surde: daca asociatia e condusa de tampiti, se intampla cum spui tu. Daca asociatia e condusa de oameni care stiu ce intrumente au la indemana, rau-platnicii si voinici astia ca tine o belesc dimineata, la pranz si seara. Posted Image
In ceea ce priveste cultura, poate ca e cazul sa afli ca:
1 - se spunei ordinei si nu ordinii; sau se spune ordinii si nu ordinei?: Posted Image
2 - nu e nevoie sa-ti ascunzi nestiinta punand multi i acolo; se folosesc doar 2; Posted Image
3 - ce faci tu singur in baie nu se numeste sex; Posted Image
4 - habar nu ai ce e ala ordin de zi pe unitate. Posted Image


Capitane, duci un razboi aiurea cu mine.....
Tu imi vorbesti de legi,paragrafe din tot felul de ordine,ma faci pustan neinstruit....problema ta,dar face rau la neuroni.
Eu ti-am relatat chestii care se intampla in lumea reala...ce legi,paragrafe si alte prostii? politie la usa,comitet pe holuri,sincer,pe ce lume traiesti?

Da,sunt pentru respectarea legilor, cand toti vor respecta toate legile!!! in spiritul si litera lor,pana atunci ma descurc cum pot si crede-ma, ma descurc binisor(e loc de mai bine)

Restul punctelor sunt mici rautati,nu o sa-ti raspund la ele.

#534
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Posttimisoso, on 14 februarie 2014 - 09:21, said:

In 13 ani, contorul indica 14180 mc de gaz. Faceti socotelile. Mai platesc, la doi ani, un milion revizia centralei...

Pai vine cam 1Gcal/luna in medie/luna. Sa zicem 2Glca/iarna, 0.5Gcal/vara

La 2Gcal consum, la preturile actuale in Bucale plateai 2*170lei=350 de lei. Daca era nesubvenctionata, ajungeai la 700 de Lei "pe bune"
Asta daca nu ar trebui sa le platesti si pierderile din retea !
Ca fara 500 de lei subvenctionat nu scapi, sau 1000 ne.

Si tot nu o sa ai caldura si confortul care il ai cu centrala.


Ma rog, in Timisoara e si mai scump cred. 250 parca.

Daca dispare subvectia la CET-uri si se dubleaza si pretul la gaze, sa vedeti intretinere de 2000 de lei iarna, la 3 camere.

View Postlinar70, on 14 februarie 2014 - 17:36, said:

Capitane, duci un razboi aiurea cu mine.....
Tu imi vorbesti de legi,paragrafe din tot felul de ordine,ma faci pustan neinstruit....problema ta,dar face rau la neuroni.
Eu ti-am relatat chestii care se intampla in lumea reala...ce legi,paragrafe si alte prostii? politie la usa,comitet pe holuri,sincer,pe ce lume traiesti?


Asa e el, n-ai ce sa-i faci. Iti bati capul degeaba cu el.
El traieste in Universului lui paralel, unde comunismul e atotputernic, toti conduc un Ferrari pe hidrogen?! si poarta o zgarda la gat care ii curenteaza cand mint/fac greseli.

Edited by M4V3RiCk_, 14 February 2014 - 17:49.


#535
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Posttimisoso, on 14 februarie 2014 - 09:21, said:

Am centrala proprie din 2001. Am fost primul in bloc. Acum sint vreo zece, intr-un bloc cu trei scari.
De fiecare data cind vin cheltuielile rid... Platesc apa rece si cele comune... Gazul e cam doua milioane iarna si 500 de mii vara, apartament cu trei camere. In cheltuielile cu gazul intra si apa calda, si gatitul.
In 13 ani, contorul indica 14180 mc de gaz. Faceti socotelile. Mai platesc, la doi ani, un milion revizia centralei...
Mai puneti ..... Revizia centralei costa cca 200 de lei , la doi ani , verificarea 100 de lei la doi ani , revizia 200 lei la 10 ani ....( asta daca nu este si ceva de remediat )
Sa nu spun ca deja cred ca va aflati la a doua centrala , si daca este asa , sa va pregatiti sa vedeti fiabilitate la astea noi . Socoteala realista , este inca 2500 lei la 6 ani , centrala + 300 lei montajul .... Luat in totalitate costurile nu se amortizeaza .

View Postlinar70, on 14 februarie 2014 - 12:47, said:

Pana pui tu alelea ,alea.....esti in romania ,cu r mic,asta o sa iti consume din timp-tot fara gaz ramai,hai sa ne judecam! Ma pis pe legile tale,cu gravide ,bla bla....vezi nr.de blocuri debransate de la apa ,caldura din motive de rau platnici printre proprietari....
...........
Pina va " pisati pe legi " , vedeti ca aici discutam de gaz , si asa cum am mai spus , faceti dvs tam-tam , sa va puneti blocul in cap , sa vedeti cocoseala ...si am vazut asta ...
Am avut si varianta cu " smecher " si administratia a obtinut , cred ca ordin judecatoresc , sau ceva asemanator , ca ne-a chemat cind era acolo politia si i-a spart usa cu el in casa ....
Hirtiile pt intrat in casa au durat doua saptamini ca s-au miscat ei greu ....

#536
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010

View Postlinar70, on 14 februarie 2014 - 12:21, said:

In alta ordine de zi,povestea cu repartitoarele se rezolva simplu pentru cei care tin inchise aceste robinete si nu contribuie la incalzirea apartamentelor din condomeniu: alocare automata a unui nr. de unitati  pe fiecare repartitor in fiecare luna......consumi,nu consumi platesti ceva din totalul unitatilor consumate pe bloc,punct!
poate ne spui si noua cu ce te ajuta in incalzirea apartamentelor invecinate (caci despre asta era vorba postul tau) ca se platesc niste unitati in mod gratuit? daca apartamentul respectiv ramane tot ne incalzit? sau e vorba ca te "incalzeste" ca da si vecinu' niste bani (mentalitate tipic romaneasca)?. asta nu este o solutie ci doar un aport de bani in plus la regie.

#537
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

View Postmaximg, on 14 februarie 2014 - 18:44, said:

Mai puneti ..... Revizia centralei costa cca 200 de lei , la doi ani , verificarea 100 de lei la doi ani , revizia 200 lei la 10 ani ....( asta daca nu este si ceva de remediat )
Sa nu spun ca deja cred ca va aflati la a doua centrala , si daca este asa , sa va pregatiti sa vedeti fiabilitate la astea noi . Socoteala realista , este inca 2500 lei la 6 ani , centrala + 300 lei montajul .... Luat in totalitate costurile nu se amortizeaza .

Mai taie din ele, domne.
Centrala nu se schimba la 6 ani, daca nu e una no-name. Eu am una din 2002 instalata, merge si acum brici, nu am schimbat nimic la ea.
Cum sa nu se amortizeze, pai eu economisesc in luna de iarna minim 150 lei fata de caldura de la termoficare, plus in fiecare luna din an cam 30-50 lei la apa calda. Daca facem un calcul
150*5+30*12=aprox 1100 lei pe an economisiti. Asta minim. Deci in 3 ani mi-am scos si centrala si montajul si reviziile. Dar ea ma tine cam 10.
Nu mai spun ca nu mai stau vara sa incalzesc apa la lighean, daca e frig in octombrie sau in aprilie pot da drumul al centrala, etc. Deci am multe alte avantaje fata de RADET, care conteaza, chiar daca nu s-ar amortiza, dar pecum am calculat, se amortizeaza cu varf si indesat. Stii cand au dat astia drumul la caldura la termoficare in iarna asta? Pe 5 decembrie!!!

Nu stiu cum e cu RADET-ul in Bucuresti, din cate stiu acolo e cea mai ieftina gigacalorie, dar in orasul meu e de 2-3 ori mai scumpa. Ce zici matale de 6 ani...peste 6 ani garantat regia de termoficare nu va mai exista.

Edited by anto84, 17 February 2014 - 11:39.


#538
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View Postanto84, on 17 februarie 2014 - 11:36, said:

Mai taie din ele, domne.
Centrala nu se schimba la 6 ani, daca nu e una no-name. Eu am una din 2002 instalata, merge si acum brici, nu am schimbat nimic la ea.
Cum sa nu se amortizeze, pai eu economisesc in luna de iarna minim 150 lei fata de caldura de la termoficare, plus in fiecare luna din an cam 30-50 lei la apa calda. Daca facem un calcul
150*5+30*12=aprox 1100 lei pe an economisiti. Asta minim. Deci in 3 ani mi-am scos si centrala si montajul si reviziile. Dar ea ma tine cam 10.
Nu mai spun ca nu mai stau vara sa incalzesc apa la lighean, daca e frig in octombrie sau in aprilie pot da drumul al centrala, etc. Deci am multe alte avantaje fata de RADET, care conteaza, chiar daca nu s-ar amortiza, dar pecum am calculat, se amortizeaza cu varf si indesat. Stii cand au dat astia drumul la caldura la termoficare in iarna asta? Pe 5 decembrie!!!

Nu stiu cum e cu RADET-ul in Bucuresti, din cate stiu acolo e cea mai ieftina gigacalorie, dar in orasul meu e de 2-3 ori mai scumpa. Ce zici matale de 6 ani...peste 6 ani garantat regia de termoficare nu va mai exista.

Cred ca te chinui de pomana sa le explici.  Unora chiar le place sa stea sclavi la alde radet et.comp.  Cat despre zvarcolirile capitanului de meletie popolara cu comitete si usi sparte, am un singur raspuns: aia din asociatie sunt cetateni din acelasi bloc sau cel mult de la un bloc vecin... chiar crezi ca ar avea vreunul curaj sa se duca la cineva de pe scara lui cu politia, sa-i sparga usa si sa-l dea in judecata?  Nu realizezi cam ce se intampla dupa ce pleaca politia (ca doar n-o sa-ti puna aia paza la usa, sa te apere de razbunarea aluia)?  Cam ce crezi ca se va intampla cu masina ta, cu copiii, cu casa ta, mai ales daca te iei de unul mai nebun?
Ce il impiedica pe unul razbunator sa plateasca niste interlopi sa-l bage putin in spital, sa-i dea foc la masina si sa-i sparga geamurile?

View PostM4V3RiCk_, on 13 februarie 2014 - 21:58, said:

Iara tu si aberatiile tale ?!

O centrala de apartament transforma pana la 95% din gazul ars in caldura.

Cand arzi CH4, mama ei de chimie, rezulta apa si CO2.

La CET cand arzi pacura/carbune, pe langa ca nu ai 95% eficienta la producerea caldurii, si mai mult de 50% se pierde pe drum, arunci in atmosfera sulf, oxid de azot, metale grele, etc.

Acum ce alegi ?!

Eu zic sa interzicem si masinile ! Un Logan pe GPL polueaza de 5-10 ori mai mult decat o centrala de apartament de 24 de Kwh
Si alea tot la nivelul care respiram elimina gazele.

Ei , si tu.. domnu capitan a invatat la scoala cum sa dea cu bulanu, nu chimie...

#539
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007

View PostM4V3RiCk_, on 14 februarie 2014 - 17:49, said:

Pai vine cam 1Gcal/luna in medie/luna. Sa zicem 2Glca/iarna, 0.5Gcal/vara

La 2Gcal consum, la preturile actuale in Bucale plateai 2*170lei=350 de lei. Daca era nesubvenctionata, ajungeai la 700 de Lei "pe bune"
Asta daca nu ar trebui sa le platesti si pierderile din retea !
Ca fara 500 de lei subvenctionat nu scapi, sau 1000 ne.
Si tot nu o sa ai caldura si confortul care il ai cu centrala.
Ma rog, in Timisoara e si mai scump cred. 250 parca.
Daca dispare subvectia la CET-uri si se dubleaza si pretul la gaze, sa vedeti intretinere de 2000 de lei iarna, la 3 camere.
Eu socotesc o medie de 100 mc de gaz pe luna - cam un milion. Vara mai putin, iarna mai mult. La asta se mai adauga cheltuielile cu administratia si curentul.
Eu zic ca nu e nimic subventionat in socoteala mea... Posibil sa oscileze pretul gazului pe piata, dar, pe ansamblu, nu ma rupe la buzunar incalzirea proprie. Oricum, daca se dubleaza pretul la gaz, mai mult ii costa pe cei de pe sistemul centralizat. Nu au cum sa fie mai eficienti decit centrala proprie. Eu, primavara, nu mai consum aproape defel, timp in care ceturile duduie, cu factura pe masura.
Stau in bloc de betoane, fara nici o reabilitare. Mai e si aici o rezerva ...

#540
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,202
  • Înscris: 24.11.2006
PE SCURT: TAMPENIE MARE SI HOTIE, LA FEL DE MARE.

Trebuia creat un sistem de genul: cat consum, atat platesc. De ce spun acest lucru? Simplu. Repartitoarele te tarifeaza si in momentul in care le-ai oprit. Altfel spus, eu le-am deschis doua ore, am calorifer din fonta, evident ca pastreaza caldura mult mai mult fata de un calorifer din aluminiu sau otel. In momentul in care l-am oprit respectivul repartitor ma taxeaza pentru ceva ce nu consum. Sistemul, ca sa fie corect, trebuia sa fie de genul: taxare la metri cubi de apa calda livrata in calorifer si temperatura apei. Atat si nimic mai mult. Eu apa calda pe care deja am folosit-o si-mi da caldura pentru inca patru ore de ce s-o mai platesc inca odata?
Mie unuia mi se pare ca acest sistem era cel mai corect. Idem si pentru apa calda. Sa vedem atunci care pe care.
In plus mai este deranjul sa-i ai pe cei care citesc mai bine de sase luni din an pe cap. Da' ce-s eu, domeniu public? Intra cine vrea si cum vrea la mine? Asta pentru cei care au repartitoare care nu se pot citi de la usa apartamentului.
Oricum vineva trebuie sa pape si din aceasta afacere, sumele incasate pentru citire nefiind de neglijat. Puneti un cost de minim 10 lei per apartament inmultiti cu numarul de aprtamente dintr-un cartier si vedeti cat castiga firmele care se ocupa de aceasta mare magarie.
Mult, foarte mult, cu munca foarte putina si oameni la fel de putini.
Am vecini care nu au repartitoare si au platit mai putin fata de cei care au. Unde-i economia? Eu is chior si n-o vad deloc.

Edited by un_el, 17 February 2014 - 18:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate