Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#6067
WindRider23

WindRider23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.06.2008

View Postdanyel61, on 25 martie 2019 - 12:40, said:

Dupa timbru, cred ca e din Luxemburg.

Mersi. Ai tu sursa ta? Banuiesc ca nu l-ai cumparat din Romania cu timbru de luxemburg. Mi-a adus si mie cineva un Tub de 150g Camel din Elvetia cu 18.99 Euro ce nu mi se pare chiar ieftin. In Andorra se gaseste cel mai ieftin tutun posibil de tubat/rulat chiar si gata facute toate marcile posibile. Problema este ca nu are nimeni voie sa trimita de acolo tutun de nici un fel...

#6068
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Am mai explicat, imi aduce ocazional un coleg de serviciu care are baiatul tirist.

#6069
WindRider23

WindRider23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.06.2008
Mersi Daniel

#6070
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
De unde stii ca este "facuta din pulbere presata si amestecata cu aditvi."? Ai gasit undeva scris?
In primul rand daca o lasi 5 minute in soare se sparge ca sticla-daca era hartie nu se intampla acest lucru.
In al doi-lea rand nu prea arde corect-deci nu are aditivi.
In al trei-lea rand nu contine zahar pentru gust-deci nu poate schimba gustul.

In concluzie ce este domne? Afirmatii de genul acesta au mai facut si altii. Daca ii dai foc o sa auzi mici pocnituri si din cand in cand arde cu repeziciune. Deci ce contine?

N-am auzit in viata mea de TUTUN TAIAT FRUNZULITA. Poate tutun tocat.
Sunt doua tipuri mari de transformare a frunzei in tutun pentru injectat sau tubat - firicel, prin ghilotinare sau roti care culiseaza una peste alta si tocat care se trece tutunul foarte bine uscat prin sita cu ochiuri de diferite marimi.

Edited by deloghi, 29 March 2019 - 03:59.


#6071
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Eu rulez tutunul din trabucuri Senator White. E foarte ok. Il fumez semi-fleasca (adica f. umed).
Trabucul e rulat in frunza, nu in hartie. Folosesc frunzele pe post de umidificator. Le bag 30 secunde in apa si le las langa tutun sa-l umezeasca.
Iti spun cert ca e frunza, nu hartie, fiindca din ea se desprind firisoare (vene) mici, cum sunt venele unei frunze. Pe cand daca era hartie cerata, nu ar mai fost asemanatoare unei frunze ude.

Stiti daca e vreo diferenta intre trabucurile cu timbru de DVD Master fata de cele de la Primonet? Cele de la Primonet au fost mai ieftine un pic, dar parca sunt mai tari. Amandoua sunt ok, dar mi s-a parut o mica diferenta de tarie.

#6072
licurici_pogonici

licurici_pogonici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2007

View PostThuraya_123, on 30 martie 2019 - 21:31, said:

Eu rulez tutunul din trabucuri Senator White. E foarte ok. Il fumez semi-fleasca (adica f. umed).
Trabucul e rulat in frunza, nu in hartie. Folosesc frunzele pe post de umidificator. Le bag 30 secunde in apa si le las langa tutun sa-l umezeasca.
Iti spun cert ca e frunza, nu hartie, fiindca din ea se desprind firisoare (vene) mici, cum sunt venele unei frunze. Pe cand daca era hartie cerata, nu ar mai fost asemanatoare unei frunze ude.
..
Intoarce pe interioracel invelisisi-ai sa vezi ceea ce am spus. Incearca sa despiciindouaacelinvelissi aisa constati mai bine, ca-i compus din doua parti. La exterior frunze de tutun si la interior "hrtie" din tutun care-i usor cerata

#6073
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
De ce ai rula țigări din tutun de trabucuri ?? De ce faci asta când există pe piață tutun special de rulat, diverse tipuri și arome, branduri recunoscute, care oferă atât garanția unui mix de tutun de calitate superioara cat și a umiditatii, gustului și aromei unice, la preturi rezonabile?
Sa fumezi rulate din tutun de trabuc e ca și cum ai strânge chiștoace de pe jos și ti-ai face o țigară din restul de tutun rămas.
Măcar de ar fi un trabuc cubanez, de calitate superioara, dar tare mi-e că Senatorul nu s-ar încadra nici macar la "junk" din punctul de vedere al unui fumător de trabucuri.

Edited by primuministru, 31 March 2019 - 08:54.


#6074
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostSumbru, on 31 martie 2019 - 11:26, said:


pentru ca sunt mai ieftine ?

Și faci rabat la calitate pentru un preț scăzut ? Scuza-ma că spun, dar asta e un motiv ridicol.
Din 50gr de tutun ies aproximativ 90 de țigarete, cu foite standard și filtre de 6/22mm.
Un pachet de 50gr (30 lei preț maxim) îți ajunge garantat 4 zile daca le sudezi,așa cum mai fac eu când mă plictisesc.
Ceea ce înseamnă un cost de aproximativ 7.50-8 lei/zi.
Oricum,  nu poti suda/fuma mai mult de 3 țigarete ! Vorbesc din proprie experienta. La mine nu intra mai mult de 2 una după alta. A doua cu noduri.
Am mai spus-o pe aici și chiar daca o repet, o mai spun odată : țigările rulate se savureaza, nu se trage din ele că disperatul, de parcă ar fi d-alea electrice din care iese abur că la locomotiva.
Ce mare economie faci că fumezi rulate cu tutun junk ??


#6075
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Tu nici nu te poți numi fumător. Te caci pe tine cu calitatea și rulezi țigara cu economie cat sa tragi 4 fumuri. Aia nu e savurare.

Când o să bagi 1 gram pe filtru de 8 MM sa mă anunți.

Edited by Serafim606, 31 March 2019 - 14:52.


#6076
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostSerafim606, on 31 martie 2019 - 14:52, said:

...
Când o să bagi 1 gram pe filtru de 8 MM sa mă anunți.

Nu s-ar putea fuma sau eu nu as putea, nu ar circula aerul. Media normala cred ca e de 0,7 g pe tigara de 8 mm, nu am cantarit ci am estimat functie de cate tigari imi ies dintr-u pachet de 50g (unele mai aerate altele mai dense dar pe-acolo). Cand foloseam masina de rulat mica, nu cea tabachera, imi indesa tutunul de nu puteam trage din tigara.

#6077
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Sigur, eu nu pot fi considerat fumător, că de la mine nu iese fum ! Numai că eu, in comparație cu tine care fumezi țigări grosiere, le rulez cu filtre standard, nu atipice. Și spun asta pentru că pe toate forumurile dedicate fumătorilor de rulate, cam 90% folosesc filtre standard de 6mm, cam 8% folosesc filtre ultra-slim (in general femeile) și numai vreo 2% folosesc filtre groase de 8mm.
Și asta pentru că înghite o mare cantitate de tutun.
Cum spuneam, fumatul țigărilor rulate e o plăcere, tabiet, gust, aroma..[...]

Edited by Barboso, 31 March 2019 - 18:58.


#6078
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Yap, de asta filtrele de 6 mm se numesc slim, de asta pachetele de tigarete standard au filtre de 7, 62 mm.
[...]

Edited by Barboso, 31 March 2019 - 18:59.


#6079
pink_panther73

pink_panther73

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.02.2018
Domnilor, in curand se va deschide un nou magazin online dedicat noua, fumaciosilor. Am vrut sa fac o comanda la ei si in urma discutiei cu ei am aflat ca mai au de lucru la postarea produselor. In cca doua saptamani se pot face comenzi la ei. Se poate face plata si cu cardul. Cost transport 12.50 lei cu Prioripost oriunde in tara. Iata si magazinul: https://tuburipentrutigarete.ro/

Edited by pink_panther73, 31 March 2019 - 17:54.


#6080
pink_panther73

pink_panther73

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.02.2018
Pentru cei din Bucuresti: Vor sa deschida un magazin in Gara de Nord, deja au spatiul dar va mai dura cca o luna si jumatate pana ii vor deschide. Am inteles ca va fi la intrarea in gara la "coloane" intre o florarie si un Fornetti. Pe mine ma seaca treaba cu curierul (circul foarte mult!) si nu ma pot sincroniza tot timpul cu el. Cred ca o se le fiu primul client.

#6081
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
M-am uitat pe pagina lor, cam aceleasi preturi ca pe tuburiaparate la produse similare, oferta mai redusa (fiind la inceput, e logic). Avantajul e ca poti plati direct la ei, nu ramburs (asa prefer eu), sa vedem daca vor aduce si ce caut eu si gasesc deocamdata pe celalalt site .

#6082
pink_panther73

pink_panther73

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.02.2018
Am inteles ca vand de rup si pe okazii.ro, am intrat si eu si am vazut ca au aproape 1000 de postari!

#6083
Sumbru

Sumbru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.03.2019

View PostBogdansv1, on 31 martie 2019 - 18:06, said:

M-am uitat pe pagina lor, cam aceleasi preturi ca pe tuburiaparate la produse similare, oferta mai redusa (fiind la inceput, e logic).

sunt unele la fel la pret si altele mai scumpe decat pe tuburiaparate..din ce am gasit eu

#6084
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006
Fa si tu reclama mai discret ca e spam deja.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate