Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#6085
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
La prima impresie, nimic deosebit, unele produse sunt mai scumpe. Deocamdata nu m-au convins sa comand de la ei, poate daca aduc Powermatic 3 la un pret decent....

#6086
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
si tie spor la citit

#6087
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

View Postlicurici_pogonici, on 29 martie 2019 - 21:52, said:

aceasta "hartie" este din 2 straturi:
- cel de suprafata  fabricatdin pulbere (praf) ce cade intr-o tava la masina de tocat sau injectat industrial. Aici nu te gandi la aditivi de ardere  ci aditivi tip liant,  ce se foloseste si la fabricarea hartiei. Pentru legarea pulberei sau a pastei lemnoase
- stratul de interior care este o hartie cerata, in vederea mentinerii umiditatii constante a tutunului din interior.

La uscare, automat devine casanta, deoarece aici avem 2 straturi "lipite" intre ele, cu propietati si dilatatii diferite.
Te-am intrebat ceva si vad ca ma iei cu fabrica de cherestea si rumegus de la Letea.
Ai gasit undeva explicat - scris de producator?
Ce banuiesti tu este vax. Ce cade in tava?! Ai taiat in viata ta tutun? Ca sa-l tai il umezesti altfel nu merge, deci nu raman reziduri.
Doar la procesul de trecut prin sita - tutun tocat cand el trebuie bine uscat alfel nu-l poti separa de cotor. Daca prin absurd ramane ceva acela este praf - nisip, pamant.
O sa-ti trimit o punga din acel praf sa vedem daca il poti fuma.
Daca desfac acea hartie de la Primus nu se usuca, nu este casanta si arde diferit. Daca desfac frunza de pe hartia de la Senator este casanta.
In concluzie nu stii nimic.
Cumpara Rothman vandut de magraoni la negru si vei afla ce contine. O sa ramai surprin ca nu este nimic din ce spui.
Te mai las putin sa dai replica apoi iti spun si cum se face acea membrana.

Edited by deloghi, 02 April 2019 - 07:10.


#6088
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Nu sunt.

#6089
licurici_pogonici

licurici_pogonici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2007

View PostBogdansv1, on 31 martie 2019 - 16:12, said:


Nu s-ar putea fuma sau eu nu as putea, nu ar circula aerul. Media normala cred ca e de 0,7 g pe tigara de 8 mm, nu am cantarit ci am estimat functie de cate tigari imi ies dintr-u pachet de 50g (unele mai aerate altele mai dense dar pe-acolo). Cand foloseam masina de rulat mica, nu cea tabachera, imi indesa tutunul de nu puteam trage din tigara.
Intra si ~1g fumabil, iti spun din proprie experienta. ce ma plictisea ca, fumam o tigare in minim 10 min. Daca ma grabeam, in special la munca, jumatate o aruncam. nici nu seindoia la stingere asa de batz era

#6090
licurici_pogonici

licurici_pogonici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2007

View Postprimuministru, on 31 martie 2019 - 17:10, said:

Sigur, eu nu pot fi considerat fumător, că de la mine nu iese fum ! Numai că eu, in comparație cu tine care fumezi țigări grosiere, le rulez cu filtre standard, nu atipice. Și spun asta pentru că pe toate forumurile dedicate fumătorilor de rulate, cam 90% folosesc filtre standard de 6mm, cam 8% folosesc filtre ultra-slim (in general femeile) și numai vreo 2% folosesc filtre groase de 8mm.
Și asta pentru că înghite o mare cantitate de tutun.
Cum spuneam, fumatul țigărilor rulate e o plăcere, tabiet, gust, aroma..[...]

Sigur tu poti fi considerat fumator de hartie. Cu cat tigarea e mai subtire cu atat inhalezi mai multa hartie. Crede-ma,maijos de 180µm grosime, nu poate fi nicio foita derulat, altfel s-ar rupe. Adevaratii fumatori nu sunt nici rulatii, nici injectatii...ci aia de pipa sau direct trabucuri.

#6091
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postlicurici_pogonici, on 02 aprilie 2019 - 20:55, said:

nici nu seindoia la stingere asa de batz era
creioane ai facut fratioare....

#6092
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postlicurici_pogonici, on 02 aprilie 2019 - 21:13, said:

Adevaratii fumatori nu sunt nici rulatii, nici injectatii...ci aia de pipa sau direct trabucuri.

E clar ca nu stii nimic ! Pipa/trabucul nu se fumeaza, ci se pufaie. Se degusta, se savureaza aroma, gustul. Intre cele 2 categorii sunt mari diferente. N-ai sa vezi om care pipeaza cu trabuc in mana si nici invers. Trabucurile de calitate sunt scumpe. La fel si pipa, care pe langa faptul ca cele de calitate sunt scumpe, necesita intretinere permanenta si o serie de accesorii indispensabile (filtre, futac etc)

Edited by primuministru, 02 April 2019 - 22:30.


#6093
Medseb

Medseb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2019
E un mit sau nu cum ca in Ungaria tutunul ar fi mai ieftin? Si daca da, de unde se poate cumpara?
Multumesc !

#6094
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
E un mit. Cel mai ieftin e la granița dintre Belgia și Luxemburg, in duty-free-urile din afara statelor UE și în SUA.

#6095
Medseb

Medseb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2019
Am inteles, multumesc !
Referitor la variantele postate mai sus, sunt ok?

#6096
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Sunt ok daca-ti plac tie.

#6097
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View PostThuraya_123, on 04 aprilie 2019 - 01:40, said:

Pana la urma suntem pe un forum de tigari “home-made” unde marea majoritate injecteaza tutun din trabucuri.

Cred ca ar trebui sa rupem pisica. E topicul ultra lung si imbacsit, zic sa deschidem unul "home made - injectate" ca sa nu mai oferim ocazia gentelmenilor-rulatori sa-si exprime dispretul arogant pentru noi astia "injectatorii", plebea fumatorilor de "chistoace adunate din statia RATB.
Daca sunteti de acord, o sa mut niste postari de aici in noul thread.

Edited by argonaut, 04 April 2019 - 12:33.


#6098
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Postargonaut, on 04 aprilie 2019 - 12:32, said:

Cred ca ar trebui sa rupem pisica. E topicul ultra lung si imbacsit, zic sa deschidem unul "home made - injectate" ca sa nu mai oferim ocazia gentelmenilor-rulatori sa-si exprime dispretul arogant pentru noi astia "injectatorii", plebea fumatorilor de "chistoace adunate din statia RATB.
Daca sunteti de acord, o sa mut niste postari de aici in noul thread.

Ai onoarea Posted Image !

#6099
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Gata:

https://forum.softpe...made-injectate/

#6100
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostSerafim606, on 04 aprilie 2019 - 12:37, said:


Ai onoarea Posted Image !

View Postargonaut, on 04 aprilie 2019 - 13:26, said:


Adica EU trebuie sa conversez cu primuministru? Ce-am facut de am fost sanctionat?Posted Image Am retinut ca acum sunt gentleman... Posted Image

#6101
Gygy_dom

Gygy_dom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.03.2016
Salut! Cum tigarile de la confrati nostri de peste Prut se gasesc din ce in ce mai greu si sau si scumpit (10lei) ,m am hotarat sa trec iar pe injectate.stie cineva de unde pot cumpara un powermatic 2 ? Nu de alta dar sa nu iau vreo teapa.ms

#6102
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Eu am luat de aici, merge ok de peste 2 ani
https://www.jpb.ro/a...matic-ii-hauser

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate